Çocuk ve Zeka

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuğunuzun IQ’sunu Artırmanın 15 Yolu

Zeka Nasıl Geliştirilir – Bir çocuğu akranlarından ayıran veya gelecekteki başarıları için zemin hazırlayan tek etken yüksek IQ sahibi olması değildir. Tamam; IQ yüksek olsun; bununla birlikte, çocuğunuzun zekasını maksimuma çıkarmak için “akıllı” olması da önemlidir. Her ikisi de beynimizin ayrılmaz ikilisi olmasına rağmen, “Akıllı olmak” ile “Zeki olmak” aynı şey değildir. Bununla ilgili “Akıllı Beyin” yazısını da okumanızı tavsiye ederim.

Zeka Nasıl Geliştirilir başlıklı bu makalede çocuğunuzun IQ’sunu artırmanın, zekayı çalıştırmanın ve akıllı bir beyin oluşturmanın en iyi 15 yolu sunulmuştur.

Beyin Hakkında Birkaç Cümle

Zeka nasıl geliştirilir sorusu çoğu insanın zihnini kurcalayan bir konudur. Zeka ölçümleri hala popüler olmakla birlikte IQ ölçen testler tartışılmaktadır. (1)  Bu alanda genel olarak kabul edilen şey, zekadan önce çocuklarda sağlıklı beyin gelişimidir. (2)

Hiç şüphe yok ki, doğumdan 5 yaşına kadar çocuklarda büyük bir büyüme dalgası görünür, hızlı büyürler; ancak iş burada bitmiyor.

Beyin plastik ve elastiktir, yani sürekli olarak yeni bilgileri, deneyimleri ve değişimleri çocukların yaşamı boyunca durmadan bütünleştirir. Bütünleştirdikçe beyin yeni snapsler oluşturarak gelişir. Sosyal hayatın desteği ile “akıllı” olmayı öğrenir. (3)

Püf Noktası: Zeka nasıl geliştirilir sorusuna verilecek cevaplar,  çocuğunuzun beynine özenle bakmak, sadece IQ’nun değil, sağlıklı ve mutlu bir yaşam için gereken binlerce, milyonlarca diğer süreçlerin de temelidir.

Beyinle ilgili gereksinimleri genetik olarak belirlemek cazip gelse de, öğrenme ve davranış kalıpları oluşturmakta düşündüğümüzden daha fazla kontrole sahibiz.

Beyin sağlığımızı desteklemek için sadece bugünün olumlu yararları için değil, aynı zamanda yaşamın sonraki koruyucu etkileri için de faaliyetler içeren bir yaşam tarzı düşünmeye başlamanın zamanı gelmiştir. (4)

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Çocuğunuzun IQ’sunu Artırmak İçin En İyi 15 Yol

Güvenli Bağlanmayı Öğretin 

Deneylerde, ebeveynlerine daha güvenli bir şekilde bağlanan çocukların IQ testlerinde, ebeveynlerine güvensiz bir şekilde bağlı olanlardan daha yüksek puan aldıkları görüldü. (5)

Bebeğinizi Emzirin 

Emzirmek, çocuğun gelişmekte olan beynine fayda sağlayan besin avantajları yanında, anne sütü ile beslenen çocukların beyinlerinde nöronlar arası sağlıklı bağlantılar oluşur. Aşağıda resmi verilen “Çocuğunuzu Anne Sütüyle Beslemeniz İçin 41 Neden” başlıklı ücretsiz e-kitaba tıklayarak indirip okuyabilirsiniz.

Çocuğunuzu Anne Sütüyle Beslemeniz İçin 41 Neden

Derin Öğrenmelerine İzin Verin

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocukların kendilerine eşlik edin diye, 30 dakikalık baskıyla, herhangi bir derinliği, yüksekliği veya farklı açıları olan blok binalara bakmaktan bıkmayın; canınız sıkılan bu bakışta, çocukların mimari düş kurmaları daha önemlidir. Çocukların beyinlerinin yarattıkları dünyaya “derinlemesine” dalmalarına izin verin; çünkü bu durum birçok kişinin kaçırdığı bir beyin güçlendiricidir.

Çabayı Övün

Ebeveynler, çocuklarının avıdır. Onlar için sizi tuzaklarına düşürmek ve avlamak “normal”dir. Çocuklarınız harika olsun olmasın herhangi bir şey yaptığında kendisini değil, çabasını övün. Eylemi ve çabayı övün, çocuğu değil.

Sen iyi bir kızsın” demek yerine; “Oyuncaklarını oynadıktan sonra onları derleyip toplama davranışını seviyorum” deyin.

Övgüyü hak etmek için ne yaptıklarını bilmeden kafa karışıklığı yaratma ve benlik saygısını olumsuz yönde etkileme riskiniz vardır.

Beyinlerini DHA ile Besleyin

Beyin yağdan yapılır ve vücudun doğru yapı taşlarına erişmesini sağlamak onun gelişimi için gereklidir. Beslenmelerine yüksek DHA oranlı trigliserid bir balık yağı takviyesi ekleyin. Avokado, Hindistan cevizi yağı veya tereyağından kaçının. (6)

Çocukların gelecekte “zeki“, “akıllı” ve “kafası çalışan” bireyler olması için Prof. Dr.. Osman Müftüoğlu’nun DHA ile ilgili söylediklerini aşağıda verilen kısa filmden izleyebilirsiniz.Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için “Çocukların Zeki Olması İçin Anneler Nasıl Bir Balık Yağı Kullanmalı” ve “Neden DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağı İçmeliyiz?” başlıklı makaleleri de okuyunuz.

Kendi Hikayelerini Anlattırın

Bu oyunlarla olabilir veya sadece hatırlamalarını isteyerek olabilir. Onlara okuldaki zamanda neler yaptıklarını sorduğunuzda, tipik “Bilmiyorum” ile cevaplamasına izin vermeyin; anlattırın.

Problem Çözme Becerisi Kazandırın

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuklarınıza acıdan kaçmalarını öğretmek yerine, acıya neden olan problemleri çözme becerisi kazandırın. Çocuğunuza uzun vadede kötülük yapmak istiyorsanız hayatlarını sizinkinden daha kolay hale getirin (!). Sorunlarını kendilerinin çözmesi için şans verin ve zor yoldan yapmak istiyorlarsa da karışmayın.

Yenilik Arayın

Beyin yeni deneyimler yoluyla öğrenir. Çocuklarınıza benzersiz ve yeni etkileşimler için yeni fırsatlar bulma görevini üstlenin.

Çocuğunuzu spor, oyun ve diğer fiziksel aktivitelerle tanıştırın

Spor veya açık hava oyunları gibi fiziksel aktiviteler, vücudun beyindeki kan dolaşımını teşvik etmek için oksijen almasına yardımcı olur. Bu, ses düşüncesini, yaratıcılığı, konsantrasyonu ve beyin gücünü artırmak için bebeğin beynini canlandırmaya yardımcı olur. (7)

Egzersizin önemi hakkında konuşmaya bilmem gerek var mı? Vücut hareketleri büyük bir beyin geliştirme kaynağıdır. Bu bir gerekliliktir. Hareket, çocuğunuzun hayatında bir temel haline gelmelidir.(9)

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Uykusuzluktan Kaçının

Bu önemli bir beyin yatıştırma eylemidir. Uyku beynin en temel ihtiyacıdır.(8)

Müzikle Tanıştırın

Pasif dinleme üzerinden müziğe aktif katılım, gerçekten önemli olan ve farkı yaratan şeydir. Çocuğunuza şarkı söyleyin, canlı müzik çalın veya dinletin ve hatta bu karışıma enstrümanlar ekleyin.

Zeka Geliştirme ve Beyin Egzersizleri Eğitimleri uygulayın

Zeka Nasıl Geliştirilir – Zeka beynin 20 fonksiyonunun birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. Beynin bu fonksiyonlarını geliştirmek için sistematik bir eğitim uygulayın. Böyle bir eğitim için 3 ile 7 yaş arasındaki çocuklar için Mega Hafıza’nın “Çocuk Zeka ve Hafıza” setini inceleyebilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak aşağıda verilen kısa filmi izleyebilirsiniz.

Çocuklar doğru eğitim programlarıyla eğitildiklerinde olağanüstü şeyler yapabilecek potansiyele sahiptirler. Yapabildikleri ile sizi şaşırtabilirler. Çocuğunuz 5 ile 12 yaş arasında iseAnzan Mega Aritmetik Beyin Egzersizleri ve Zeka Oyunları” eğitim programını düşünebilirsiniz. Eğitimler 5-6 yaş, 7-9-yaş ve 10-12 yaş olarak kendi akran grupları ile ayrı seviyelerde yapılmaktadır. Bu eğitimin online ve yüz yüze eğitim versiyonları mevcuttur. Eğitim bir beyin geliştirme eğitim yazılımı ile yapılmaktadır. Bu eğitime katılan 6 yaşında bir öğrencinin yapabildiklerini aşağıda verilen kısa filmden izleyebilirisiniz.

Akran grubuna katın

Çocuğunuzun kiminle zaman geçirdiği, IQ’nun diğer faktörler kadar büyük bir göstergesidir. Dikkat edin ve bu konuda gayretli olun.

Onlara inanın

Benlik saygısını artırmak ve beyinlerini inşa etmek istiyorsanız, onlara en çok istedikleri şeyi verin: Onlara olan inancınızı.

Çocuklarının başarılı olma potansiyeline sahip olduğunu düşünmeyen bir ebeveyn çocuklarını dünyanın en mutsuz insanı yapmaya adaydır.

Omurgasına Bakın

Bu, ailelerin bilmediği ve çocukta eksik kalan bağlantıdır. Bilim, omurganın hareketinin sağlıklı beyin gelişimindeki rolünü pekiştirmesine rağmen, çok az insan bunu bilmektedir. Omurga, insan bedeninde hassas ve hayati iletişim sistemi için merkezi koruyucu kılıftır. Bu, yapısını ve işlevini genel olarak vücudun sağlığı için çok önemli hale getirir. (10) Bu da çocukta duruş bozuklukları oluşturduğu gibi, gelecekte rahatsız edici ve sağlık bozucu bir etken haline gelebilir.

Sonuç

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuklarımızın en iyisini aldıklarından ve en iyileri olduklarından emin olmak sonsuz bir görevdir ama çabaya değer.

Çocuğunuzla birlikte olmanın, onunla ilgilenmenin tadını çıkarın.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Çocuklar Nasıl Matematik Öğrenir?

Diskalkuli Nedir – Çocuğum Diskalkuli mi – Ne Yapmalıyım?

Çocukların Zeki Olması İçin Anneler Nasıl Bir Balık Yağı Kullanmalı

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu