Hafıza GeliştirmeÖğrenme ve EğitimSağlık ve ZindelikZihinsel Sağlık

Neden DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağı İçmeliyiz?

DHA Oranı Yüksek Balıkyağı ve Önemi: Hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı sorunu çeken bir çocuğunuz mu var? Çocuğunuz öğrenme, hafıza ve okuma bozukluğu sorunları mı yaşıyor? Veya, sizin için önemli olan bir sınava hazırlanıyor, ancak sınav heyecanı ve stres nedeniyle öğrendiğiniz bilgileri hatırlayamıyor musunuz? İhtiyacınız olan bir şeyi yapmaya karar veriyor, ancak kısa bir süre sonra ne yapacağınızı unutuyor musunuz? Bir yetişkin olarak hafıza sorunları mı yaşıyorsunuz? Tüm bunların sebebi beyninizdeki DHA (Dokozahekzaenoik Asit) eksikliği olabilir. Bu durumda içinde DHA olan maddelerle beslenmeye önem vererek işe başlayabilirsiniz.

Beyinde DHA eksikliği hem çocuklarda, hem de yetişkinlerde dikkat dağınıklığına, hiperaktiviteye,  konsantrasyon bozukluğuna, öfkeye, hafıza problemlerine ve depresyona sebep oluyor. Hatta DHA’nın eksikliği küçük çocuklarda okuma bozukluklarına da sebep olmaktadır. Alzheimer hastalarının beyninde de DHA’nın eksik olduğu görülüyor. Ayrıca vücudunuzda yüksek DHA’ya sahip olmak bağışıklık sisteminizi de güçlendiriyor. Vücut ise DHA’yi kendisi üretemiyor. Dışarıdan besinlerle alınması gerekiyor.

Öncelikle dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite  ile ilgili olarak ne yapmanız gerektiğini izah eden ve bilimsel kaynakları da söyleyen şu kısa filmi sonuna kadar dikkatle izleyiniz. Sonra makaleyi okumaya devam ediniz;

DHA BEYNİN GELİŞMESİNE, HAFIZA GÜCÜNÜN VE KONSANTRASONUN KORUNMASINA YARDIMCI OLMAKTADIR

DHA ORANI YÜKSEK Balık Yağı : HAFIZA VE ZEKAYI GELİŞTİREN SİHİRLİ SIVI

Gerçek şu; Beynimizin yüzde altmışı yağ. Bu yüzde altmışlık bölümün büyük bir bölümü ise DHA’dan oluşuyor. DHA beyninizi besleyerek, hafıza ve zekanızı destekliyor. İşin ilginç tarafı, beynin çok önemli bir ihtiyacı olan DHA’yı vücut kendisi üretemiyor ve mutlaka dışarıdan besinlerle alınması gerekiyor. Vücudun direkt olarak kullanabileceği birincil formdaki omega-3 yağı olan DHA balıklarda ve balık yağlarında bulunuyor. Ancak her balık ve balık yağında aynı oranda DHA bulunmuyor. Bu anlamda, hafıza ve zekayı destekleyen maddelerin başında içindeki DHA oranı yüksek balıkyağı veya balıklar geliyor. 

DHA okyanustaki ve kutuplara yakın derin deniz balıklarının kendilerini soğuktan korumak için ürettikleri yağlardan oluşuyor. Bu sebepten dolayı sığ denizlerdeki balıklarda DHA oranı çok düşük ve yetersiz kalıyor.

Bir de DHA’nın bir öncülü olan bitkisel omega-3 var. Onun kısa yazılışı da ALA (Alfa-Linolenik Asit) şeklindedir. İçinde vücudun kullanabileceği şekilde DHA mevcut değildir. Bu yüzden ALA vücutta pek aktif değildir ve sağlık yararlarını sağlamak için DHA ve EPA’ya dönüştürülmesi gerekmektedir. Ne yazık ki, vücudunuzun ALA’yı dönüştürme kapasitesi oldukça sınırlıdır. Karaciğer ALA’nın yüzde 0.5’inden daha azını DHA’ya dönüştürülebilmektedir.

Balık yağının beyin gelişimini desteklemesi açısından daha değerli veya daha az değerli olmasını içindeki DHA miktarı belirlemektedir. DHA oranı yüksek olan balık yağları hafıza ve konsantrasyonu artırdığı gibi, depresyonu ve heyecanı azaltıyor. Nöral ağların atıklardan temizlenmesini sağlayarak beyin hücresindeki sinyallerin daha açık ve çok daha hızlı olarak iletilmesini sağlıyor.

Örneğin yapılan bir araştırmada günde 600 mg DHA alan çocukların okuma bozukluklarında düzelmelerin olduğu gözlenmiştir.

BBC tarafından belgesel film olarak yayınlanan bir çalışmada günde ortalama 1000 mg DHA alan çocukların dikkat dağınıklıklarında ciddi azalmaların olduğu ortaya çıkmıştır.

Bir başka çalışmada elli yaşın üzerinde olan deneklere altı ay boyunca balık yağı içirilmiştir. Altı ay sonra yapılan hafıza teslerinde balık yağı içenlerin, balık yağı içmeyen kontrol grubuna göre yüzde elli daha az hata yaptıkları saptanmıştır.

Kötü kolestrol seviyesini düşürdüğü için erken kalp krizi risklerini azaltıyor olması diğer faydaları arasındadır. Ayrıca kanda çok az miktarda incelme sağlayarak damarlardaki pıhtı yapışmalarını önlemekte ve ölümcül damar tıkanma risklerini azaltmaktadır.

Ayrıca son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar DHA’nın yaşlanmaya sebep olan kromozom başlıkları “telomerler“in aşınmasını yavaşlattığını da ortaya çıkarmıştır. DHA bu özelliğiyle “anti-aging, yani yaşlanmayı durdurmak” için de çok önemlidir.

DHA Oranı Yüksek Balıkyağı & Beyin

Hafıza ve beyin sağlığınızı önemsiyorsanız, iyi bir balık yağı için DHA oranı yüksek olan balık yağlarını tercih ediniz. DHA oranı 1000 mg’ın (1 gr.) üzerinde olan balık yağlarını arayınız.

[note note_color=”#ffe500″ text_color=”#191818″ class=”ortala”]ÖNEMLİ OLAN BALIK YAĞININ İÇİNDEKİ TOPLAM YAĞ MİKTARININ 1000 MG VEYA ÜZERİNDE OLMASI DEĞİL, BALIK YAĞI KAÇ MİLİGRAM (MG) OLURSA OLSUN, İÇİNDEKİ DHA ORANININ 1000 MG VEYA ÜZERİNDE OLMASIDIR.[/note]

Etiketinde veya kutusunda “Balık Yağı 1000 mg (1 gr.)” veya “1200 mg (1.2 gr.)” yazan bir balık yağında 1000 mg veya 1200 mg DHA vardır anlamı çıkmaz. DHA o 1000 mg’lık veya 1200 mg’lık balık yağının içindeki maddelerden sadece biri olduğu için, içindeki DHA oranı toplam yağ miktarından daha düşüktür. Örneğin günlük kullanım boyutunda 1000 mg balık yağı olan bir kapsülünün etiketinde şöyle bir bilgi tek başına DHA miktarı hakkında yeterli değildir. Hemen etiketin içindekiler bölümünden özellikle DHA miktarına bakılmalıdır;

Balık Yağı Kapsülü – 1000 mg. (veya 1 gr) (Bu bilgi DHA için tek başına yanıltıcı ve eksiktir.)

Örneğin böyle bir balık yağının içindekiler kısmına baktığınızda çoğu kez DHA’nın 120 – 260 mg aralığında bir değer olduğunu görürsünüz. Bu tip ürünler, örneğin DHA oranı 1250 mg (1.25 gr) olan bir ürünün yanında DHA oranı açısından çok çok zayıf ürünlerdir.

Özet olarak “Balık Yağı 1000 mg (veya 1 gr.)” yazan bir bilginin anlamı şudur; Bu Balık yağı kapsülünün içinde toplam 1000 mg yağ vardır. Beyin gelişimi için önemli olan bu değer değil, balık yağının içinde kaç mg DHA olduğudur. Bu 1000 mg’ın bir kısmı omega-3 olmayan yağ, bir kısmı DHA ve bir kısmı da EPA’dır. İşte ürünün içindeki DHA ve EPA maddeleri “omega-3” yağlarıdır. Üşenmeyin ve etiketin içindekiler bölümünden DHA miktarının kaç mg olduğuna bakın. DHA miktarının çok düşük olduğunu göreceksiniz. Hatta bazı balık yağlarının içine zeytin yağı, ayçiçek yağı veya latince adıyla “helianthus annuus” yağı gibi diğer yağlardan katıldığını görerek şaşıracaksınız.

[note note_color=”#87db85″ text_color=”#191818″ class=”ortala”]Balık yağlarının beyin gelişimi için etkinliğini ve fiyatlarını günlük kullanım miktarlarındaki DHA oranlarıyla mukayese ediniz.[/note]

Liquid-Fish-Oil

BALIK YAĞLARI NASIL MUKAYESE EDİLİR?

Mukayese için sadece fiyata bakmak sizi yanıltabilir. Mukayese için hem balık yağının içindeki “DHA” miktarına, hem de mililitre olarak şişedeki balık yağı miktarının ne kadar olduğuna bakılmalıdır. Bu değerler her balık yağının etiketinin üzerinde yazılıdır. Aşağıda verilen iki sıvı balık yağı örneğini inceleyiniz;

Örneğin birinci şişede 100 ml balık yağı, ikinci şişede 250 ml balık yağı varsa, ikinci şişede miktar olarak birinci şişedekine göre 2.5 kat daha fazla balık yağı var demektir.

[table]

YÜKSEK DHA ORANLI BALIK YAĞI İLE SIRADAN BİR BALIK YAĞININ KARŞILAŞTIRMA TABLOSU
  Sıradan Balıkyağı DHA Oranı Yüksek Balıkyağı Açıklama
Şişe Büyüklüğü 100 ml 250 ml DHA oranı yüksek balık yağında 2.5 kat daha fazla “Balık Yağı” mevcut
DHA Miktarı 250 mg 1250 mg DHA oranı yüksek balık yağında 5 kat daha fazla DHA mevcut

[/table]

Yine örneğin birinci şişedeki balık yağı günlük kullanım ölçeğinde 250 mg “DHA” varken, ikinci şişenin günlük kullanım ölçeğinde 1250 mg “DHA” varsa, “DHA” olarak ikinci şişedeki balık yağı birinci şişedekine göre 5 kat daha etkilidir.

Yukarıdaki tablodaki mukayeseye göre, “Yüksek DHA Oranlı” olan balık yağı, sıradan balık yağı fiyatının tam (5 x 2.5 = 12,5) onikibuçuk katı olması gerekir. Veya bir başka ifadeyle sıradan bir balık yağı ının fiyatı “Yüksek DHA Oranlı” balık yağı fiyatının onikibuçukda biri kadar olması gerekir.

Eminim bu makale beyninizde “Sıvı Balık Yağı Mı?, Yoksa Jel Kapsül Balık Yağı Mı? Hangisi daha iyi?”, “Kapsül balık yağı mı iyi? Yoksa sıvı balık yağı mı iyi?” gibi daha birçok ilave sorular da yaratmış olabilir. Bu ve buna benzer birçok soruyu çok açık bir şekilde hiçbir endişe bırakmadan cevaplayan aşağıda verilen “En İyi Omega-3 Yağı Nasıl Seçilir” ve “Hangi Balık Yağı? Sıvı Balık Yağı Mı? Kapsül Balık Yağı Mı?” başlıklı makaleleri de okumanızı tavsiye ediyorum. Bu makalelerde konuyla ilgili ilave kısa bilgilendirici filmler de bulacaksınız.

En İyi Omega-3 Hapı veya Şurubu

EN İYİ OMEGA-3 BALIK YAĞI VE DHA MİKTARI

HANGİ BALIK YAĞI? SIVI BALIK YAĞI MI? KAPSÜL BALIK YAĞI MI?

Sağlıkla kalın, sağlıklı yaşayın…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Olimpiyatları Başkanı
© 2017 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Başa dön tuşu