Çocuk ve ZekaDEHB / ADHDHafıza GeliştirmeÖğrenme ve EğitimZihinsel Sağlık

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite İçin Günlük DHA Miktarı Önemli

Çocuğunuz odaklanmakta zorlanıyorsa, konsantrasyonu hemen bozuluyorsa, bilgileri kısa sürede unutuyor ve hafızasında tutamıyorsa “Beyin ve Yüksek DHA’lı Balık Yağı” konusunu iyi incelemelisiniz. Çünkü beyinde DHA eksikliği odaklanma, konsantrasyon problemleri, hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı gibi sorunlara sebep oluyor. Bu durum yetişkinler için de geçerli. Ayrıca alzheimer hastalarının beyninde de DHA miktarının çok düşük olduğu görülüyor. İşin ilginç tarafı vücut “DHA” denen bu maddeyi kendisi üretemiyor. Dışarıdan besinle alınması gerekiyor.

…ve DHA denen bu madde bir ilaç değil. 

DHA KONUSU HALK ARASINDA PEK BİLİNMİYOR

Çok büyük bir çoğunluk DHA’nın ne olduğunu bilmiyor. Türkiye’de bu konuyu halka öğretmeye, gelecekte daha akıllı, daha zeki ve daha kafası çalışan bir nesil oluşturmaya çalışan insanlar da var. Bunlardan biri Prof. Dr. Osman Müftüoğlu. Bir televizyon kanalında DHA için söylediği şu kısa sözleri herkesin duyması ve bu konuda bilinçlenmesi gerekiyor.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nın DHA İçin Söyledikleri

DHA özellikle çok soğuk okyanus ve kutuplara yakın denizlerdeki balıklarda, ve bu balıklardan elde edilen balık yağlarında daha yüksek oranda bulunuyor. Balık yağları sıvı ve kapsül olarak değişiyor. Genel ismi omega-3 olan bu balık yağlarını alırken, balık yağının kaç mg. olduğuna değil, içindeki DHA miktarına bakmalısınız. Yani omega-3 balık yağının tamamı DHA değil. Bu ürünlerin içindeki DHA miktarının ne olduğunu etiketine bakarak kolayca anlayabilirsiniz. Bu arada standart balık yağlarının günlük kullanımlarında ortalama 100 ile 300 mg arasında DHA bulunmaktadır. Yapılan çalışmalar odaklanma, dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite sorunları olan çocuklara ve öğrencilere yüksek DHA oranlı balık yağı verilmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.

Amacınız öncelikle yüksek DHA içeren bir balık yağı bularak kullanmak olmalıdır. Günlük olarak DHA oranı düşük olan standart balık yağı hapı içerek hiperaktivite ve dikkat dağınıklığı sorununu çözemeseniz de, günde çok sayıda balık yağı hapı içerek yüksek DHA’lı balık yağı sorununuzu çözebilirsiniz. Ancak bu çözüm size çok pahalıya mal olabilir. Örneğin aşağıda detayı verilen bilimsel çalışmada sonuç alabilmek için standart bir balık yağı hapından çocuklara günde 6 adet verilmiştir. Ancak içinde 60 adet balık yağı kapsülü bulunan böyle standart bir ürünün 10 günde tükeneceğini ve bir ayda 3 kutu tüketmeniz gerektiğini gözden kaçırmayınız. Balık yağlarında hangi balık yağının günlük kullanımındaki DHA daha fazlaysa rahatlıkla o ürün daha iyidir diyebiliriz. Bu arada piyasadaki balık yağlarının fiyatlarını ve içindeki DHA miktarlarını incelerseniz, içinde DHA oranı düşük olup da fiyatı çok yüksek olan balık yağları olduğunu görürsünüz. Bu anlamda hangi ürünü alacağınıza bu faktörleri bilerek karar vermenizde fayda vardır.

YÜKSEK DHA’LI BALIK YAĞININ ÖĞRENCİLER ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Aşağıda izleyeceğiniz araştırmada “Yüksek DHA’lı Balık Yağı”nın öğrencilerin performansları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Bu çalışmada öğrencilere günde 1680 mg. DHA verilerek (günde her biri 280 mg. DHA içeren standart bir balıkyağı kapsülünden 6 adet verilerek) sonuçlar gözlenmiştir. Yüksek DHA oranının öğrenciler üzerindeki etkisini gösteren bu bilimsel çalışma sonuçlarını aşağıdaki kısa video filmi izleyerek öğrenebilirsiniz.

Bu arada içindeki DHA oranına bağlı olarak her balık yağının aynı olmadığı gerçeğini de yakaladığınızı düşünüyorum. Bir başka konu da aynı DHA oranına sahip olup da vücut tarafından emilme oranları farklı olan balık yağları da mevcutur. Ayrıca bu konuda da bilgi sahibi olmanız gerekebilir. Bu konuda daha detaylı bilgi için aşağıdaki kısa video filmi de izleyebilirsiniz:

BALIK YAĞI KÖPÜK BARDAK TESTİNDEKİ ÇİRKİN KANDIRMACA

Bu bilgiler ışığında eminim omega-3, “Yüksek DHA” ve “yüksek DHA’lı balık yağı” hakkında yeni araştırmalar yapıp bu konudaki bilgi dağarcığınızı daha da genişleteceksiniz.

Hepinize sağlıklı, zeki, akıllı ve başarılı günler diliyorum.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu