Diyet ve BeslenmeSağlık ve ZindelikSpor

Adım Başına Harcanan Kalori – Bir Adım Kaç Kalori? Kaç Adım Kaç Kalori?

Bir Adım Kaç Kalori?

Kişisel gelişimin klasik bir söylemi vardır; “Bin kilometrelik bir yolculuk, tek bir adımla başlar”. Hedef ne olursa olsun uzun yollar şüphesiz yapılan küçük işlerle başlıyor ve onların toplamıyla başarılıyor. Ancak söz kalori yakmak olunca bu sözdeki “adım” ifadesi yürüyüş sırasında atılan gerçek adımlarla bire bir uyuşuyor.

Özellikle “Bir adım kaç kalori?” veya “Kaç adım kaç kalori?” soruların cevabını bilmek bir günde yürüyerek kaç kalori yaktığınızı hesap etmenizi kolaylaştırıyor. Veya gün içinde kaç kalori yakmak istiyorsanız, günde kaç adım atmanız gerektiğini hesaplayabiliyorsunuz.

İşin içine hesap girince işler biraz karışıyor. Artık günümüzde herşeyi kolaylaştıran aletler var. Bele bağlanarak kullanılan ve her adım sayısını kaydeden bu aletlere genel olarak “pedometre” adı veriliyor. Gelişmiş olanları adım aralığı tahmini ile kaç metre yol gittiğinizi ve yaklaşık ne kadar kalori harcadığınızı da hesaplayabiliyor. Hatta bunların cep telofonu uygulamaları da var. Neyse, bu başka bir makale konusu olabilir. Biz ortalama bir adımda kaç kalori yakıldığına bakalım.

KAÇ ADIM KAÇ KALORİ? BİR ADIM 0.05 KALORİ.

Kar amacı gütmeyen ve obezite ile mücadele eden “Shape Up America” organizasyonunun verdiği bilgiye göre, attığınız her 20 adım için bir kalori yakıyorsunuz. Buna göre 500 kalori yakmak için günde 10,000 adım atmayı hedeflemeniz gerekiyor. Bunu bir hafta boyunca yaparsanız, yaktığınız kalori yaklaşık yarım kilo yağ yakılmasına karşılık geliyor. Bu hesaba göre bir adım 0.05 kaloridir.

10 BİN ADIM KAÇ KİLOMETRE?

Kişiden kişiye ve adım büyüklüğüne göre değişmekle birlikte, 10 bin adım yaklaşık 6 ve 8 kilometre yürümeye karşılık geliyor. Yürüyüşün uzun mesafede tempolu veya koşu şeklinde yapılması yakılan kalorinin artmasını da sağlayabiliyor.

Mega Hafıza - setler

BİR KİLO YAĞ YAKMANIN KARŞILIĞI 7000 KALORİ

Bunun anlamı şudur; Yarım kilo yakmak için toplamda 3500 kalori harcamanız gerekiyor. Buna göre, haftada yarım kilo yağ yakmak için günde 10,000 adım, haftada bir kilo yağ yakmak için günde 20,000 adım atmanız gerekiyor. Adım sayısı için kendi kendinize hesaplar yapmak yerine, zengin özelliklere sahip pedometre’ler veya uygulamalar kullanabilirsiniz. Gelişmiş olan versiyonlar kalori yakma tahmininin yanı sıra, atılan adım sayısını ve kat edilen mesafeyi de hesaplayarak vermektedirler. Hatta bazı ileri versiyonlar rakamları hesaplamak için GPS özelliği kullanıyorlar. Yakılan kalori miktarını düz zemini, eğimli zemini veya tepeleri de göz önüne alarak gerçek anlamda hesaplıyorlar.

Kilo Vermek İçin Kalorimetre Tablosu

Yarım kilo vermek için toplamda 3500 kalori harcamalısınız!
(3500 kalori toplamda 70000 adım. Bu, örneğin haftada her gün 10000 adım yürümekle mümkün.)
Bir kilo vermek için toplamda 7000 kalori harcamalısınız!
(7000 kalori toplamda 140000 adım. Bu, örneğin haftada her gün 20000 adım yürümekle mümkün.)

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

HANGİ TÜR BESİNDEN NE KADAR KALORİ ALIYORSUNUZ?

Karbonhidratlar: 1 gramı 4 kalori

Proteinler: 1 gramı 4 kalori

Yağlar: 1 gramı 9 kalori

Gördüğünüz gibi 1 gram yağ ile, 9 kalori alıyorsunuz. Ancak bunun yakılması için 180 adım atmanız gerekiyor. Çünkü 20 adım atmak sadece 1 kalori yakmanızı sağlayabiliyor.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

NELER YAPABİLİRSİNİZ?

Kalori yakma miktarınızı arttırmak için, önce günlük kalori harcama miktarınızı belirledikten sonra, mevcut kilonuzu aşağı indirmek için günde kaç gram yağ yakmayı planlıyorsanız, ona göre her gün kaç adım atmanız gerektiğini hesaplayarak buna bağlı kalmaya çalışabilirsiniz. Şüphesiz takibi seçeceğiniz bir pedometre veya uygulamaya yaptırabilirsiniz.

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu