Öğrenme ve Eğitim

Sınav Ve Hızlı Test Çözme Teknikleri

Hızlı Test Çözme TeknikleriHayatta sınav hiç bitmiyor. Bir tanesi bitti derken, bir bakıyorsunuz diğeri geliveriyor. Şüphesiz sınavlarda başarılı olmak öncelikle sınavlara önceden iyi hazırlanmış olmakla mümkündür. Ancak bunun yanında sınavlarda başarısızlığın büyük bir kısmını sınavlarda yapılan yanlışlar, uygulanan yanlış stratejiler ve soru tiplerine alışık olmama gibi nedenler oluşturuyor. Bu anlamda öğrenciden veliye, öğretmenden çalışana hemen hemen herkesin sınav ve test tekniklerini bilmesi gerekiyor. Bugün sizlerle sınav ve sınavlarda hızlı test çözme tekniklerinden bahsetmek istiyorum.

Sınav sırasında bilgilerin hatırlanamamasının iki temel nedeni vardır. Bunlardan birincisi sınav günü yapılan yanlışlar. İkincisi ise sınav öncesi sınava hazırlanırken yapılan yanlışlardır. Dolayısıyla aşağıdaki önerilerimi “Sınav Günü İçin Öneriler ve Hızlı Test Çözme Teknikleri” ve “Sınava Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler” diye ikiye ayırdım.

sınav ve lise öğrencileri için hızlı test çözme teknikleri

1-) Sınav Günü İçin Öneriler ve Hızlı Test Çözme Teknikleri

Sınava giderken yanınızda bulundurmanız gereken kurşun kalem, en az bir adet yedek kalem, leke bırakmayan silgi, iyi bir kalemtraş, yedek kalem ucu, sınav giriş belgesi ve nüfus cüzdanı gibi şeyleri önceden hazırlayınız.

Sınav sabahsa mutlaka hahvaltınızı yapın, kesinlikle sınava aç gitmeyin. Kanınızdaki açlık şeker oranının düşük olması beyninizin sağlıklı düşünememesine sebep olmaktadır.

▪ Sınav öncesi aşırı yemek yemeyin. Tıka basa yemek, beyne oksijen ve glikoz taşıyan kan sirkülasyonunun beyne değil, hazım için mideye hücum etmesi demektir.

▪ Önceden yeteri kadar su için ki vücudunuzun sınav sırasında susuz kalması gibi bir durumla karşı karşıya kalmayın.

▪ Sınav salonuna girince oturun, yavaş ve derin derin nefes alın. Bu uygulama hem sakinleşmenizi, hem de keskin düşünmenizi sağlayacaktır.

▪ Sınav sırasında yanınızda su bulundurun. Vücudunuzun susuz kalması beyninizi negatif olarak etkiler.

▪ Sınav sırasında beynin glikoz tüketimini desteklemek adına yanınızda rafine şeker bulundurmak çok yanlış bir uygulamadır. Rafine şeker hızla kana karıştığı için konsantrasyonunuzu bozar. Bunun sebebini bir başka yazımda daha detaylı anlatmayı planlıyorum. Yanınızda birkaç tane kuru kaysı ve kuru üzüm gibi doğal meyve kuruları bulundurabilirsiniz.

mi

▪ Etkin test çözme tekniklerini mutlaka kullanınız. Biraz önce uğraştığınız zor bir soru beyninizi bir sonraki sorunun da zor olabileceği beklentisine sokmuş olabilir. Bundan dolayı kolay bir soruya karmaşık bakıyor olabilirsiniz. Bu tip kalıplardan kurtulmak için, soruya işaret koyun ve daha sonra tekrar bakın. Geri döndüğünüzde beyniniz içine düştüğü kalıptan çıktığı için soruyu daha kolay çözebildiğinizi görürsünüz.

▪ Önce kolay soruları çözün, sonra zor sorularla uğraşın. Hiçbir fikrinizin olmadığı soruları işaretleyerek en sona bırakın. Bazen, sona baktığınız bir soruyla ilgili önemli bir ipucunu daha sonra uğraştığınız bir soruda yakalayabilirsiniz. Unutmayın en zor soruları çözen değil, en çok soru çözen sınavı kazanmaktadır.

▪ Atladığınız, sonraya bıraktığınız ve cevaplamadığınız soruların yanına standart bir işaret veya simge koyunuz. Bu durum, geri döndüğünüzde hem boş bıraktığınız soruları atlamamanızı, hem de hızlı bir şekilde görmenizi sağlayacaktır.

▪ Bazen yanlışı bulmak doğruyu bulmaktan daha kolay olabilir. Çoktan seçmeli sorularda önce bariz yanlış olan seçenekleri belirleyiniz. Yanlış şıkları eleyerek doğru cevaba ulaşmayı iyi bir strateji olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca birbirinin tam tersini söyleyen seçeneklere dikkat ediniz. Çoğu kez doğru cevap bunlardan biridir.

▪ Sorularda “her zaman”, “hiçbiri”, “asla”, “yalnızca”, gibi kesinlik ifade eden güçlü kelimelere,  “-meli/-malı” gibi ifadelere ve soru köklerindeki olumsuzluk takılarına dikkat ediniz. Bu tip ifadeleri içeren seçeneklerin yanlış olma olasılığı yüksektir.

▪ Bazı uzun sorular gözünüzü korkutabilir. Ancak uzun sorular çoğu kez ekstra detaylar veren ve iyi açıklanmış sorulardır. Dikkatli bir şekilde okuduğunuzda sanıldığı gibi zor olmadığını görürsünüz. Uzun sorulardan sadece uzunluğundan dolayı korkmayın.

Liseliler için sınav ve hızlı test çözme teknikleri

▪ Test tipi sorularda bütün şıkları okumadan şıkları işaretlemeyin. Bazen sorular doğru olabilme olasılığı olan şıkları değil, kesin doğruluk ifade eden şıkları sormaktadır. Doğru cevap diğer şıklarda olabilir.

▪ Boşluk doldurma ve yazılı olarak cevap verme alternatiflerinde cevapla ilgili olabileceğini düşündüğünüz bilgi ve fikirlere odaklanın. Hafızanızda cevapla ilgili olabileceğini düşündüğünüz bağlantılara odaklanmak sizi beyninizde cevaba götürecektir.

▪ Sınavda kağıdın kenarına şekil çizip, not alabiliyorsanız, problemi basit şekiller çizerek anlamaya çalışın. Şekiller problemin hem anlaşılmasını kolaylaştıracak, hem de atlama ihtimaliniz olan bilgileri kaçırmamanızı sağlayacaktır.

▪ Kullanacağınız matematiksel formüllerin doğruluğunu hemen basit şekil ve çıkarımlarla sağlamasını yapınız. Yaklaşık cevabı tahmin etmek için verilenleri mukayeseli bir ölçek dahilinde çiziniz. Bu, bulduğunuz cevabın işlem hatasından dolayı yanlış olup, olmadığını fark etmenizi sağlayacaktır.

▪ Hızınızı ve zamanı belli aralıklarla kontrol ediniz.

▪ Karar verdiğiniz cevapların kodlamalarını sınav sonuna bırakmayınız, her sorudan sonra cevabınızı cevap formuna hemen işaretleyiniz.

▪ Cevapları işaretlerken kaydırma, yanlış cevabı işaretleme, aynı soru üzerinde birden fazla şıkkı işaretleme gibi klasik hatalar yapmamaya özen gösteriniz.

▪ Cevapları kodlarken kutucuğu tam olarak doldurulmaya, diğer sorunun şıkkına taşmamasına, cevabın değiştirilmesi durumunda değiştirilecek şıkkı iyice silmeye özen gösteriniz.

▪ Cevaplamanız bittiğinde, özellikle cevap kâğıdınızı son bir kez daha kontrol etmeyi unutmayınız.

2-) Sınava Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Test Çözme Teknikleri▪ Sınava hazırlanacağınız yer veya ders çalışma masanız tam bir sınav masası ve bir sınav salonu gibi olmalıdır. Masanızda sadece çalışacağınız ders materyalleri, su ve birkaç kuru meyve olsun.

▪ Ders çalışma odanızda kesinlikle TV, müzik seti, bilgisayar gibi şeyler olmasın. Ayrıca ders çalışma odanızda masa, sandalye ve kitap dolapları haricinde kanepe veya yatak da olmamalıdır.

▪ Cep telefonunuzu kesinlikle ders çalışma odanıza sokmayınız. Telefon veya mesajlarınız varsa, ara verdiğinizde bakarsınız. Bu tip şeyler çalışmanızı kesintiye uğratmamalıdır.

▪ Mutlaka sonuçlarından emin olduğunuz bir “Anlayarak Hızlı Okuma” kursuna gidiniz. Ülkemizde kendisi hızlı okuyamadığı, okuduğunu anlayamadığı ve hafızasında tutamadığı halde hızlı okuma eğitimi verdiğini iddia eden çok sayıda kişi ve kuruluş vardır. Bu amaç için Mega Hafıza’nın “Mega Hızlı Okuma” eğitimine katılabilir veya bir “Mega Hızlı Okuma” seti alarak bu işi kendi kendinize de öğrenebilirsiniz.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

HIZLI OKUMA DERNEĞİ’NDEN ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

▪ Çalıştığınızı bilgileri anlamanız ve öğrenmeniz yeterli değildir. Önemli olan bu bilgileri hafızanıza yerleştirerek gerektiğinde hatırlamayı garanti altına almanızdır.  Bunun için de Mega Hafıza’nın “Hızlı Öğrenme ve Hafıza Teknikleri” kursuna katılabilir veya bir “Fotografik Hafıza Teknikleri” seti alarak teknikleri kendi kendinize de öğrenebilirsiniz.

▪ Klasik not tutmak yerine “Beyin Haritaları” tekniği ile not tutunuz.

▪ Öğrendiğiniz bilgileri unutmamak için tekrarı geniş zamana yayarak “Sistematik Tekrar” yapınız.

▪ Bir şeyi öğrenip, öğrenmediğinizi kontrol etmek için konuyla ilgili olarak kendi kendinize “Ne?”, “Ne Zaman?”, “Nerede?”, “Nasıl?”, “Neden?” ve “Kim?” şeklinde “5N-1K Soruları” sorunuz. Bu sorulara cevap veremiyorsanız, konuya tekrar bakınız.

▪ Çalıştığınız halde anlamadığınızı düşündüğünüz bir konuyu mutlaka sizden daha iyi bilen bir kişiye sorunuz.

▪ Öğrendiğiniz konularla ilgili yeterince soru çözünüz. Unutmayın test hızınızı konu tekrarıyla değil, çok soru çözerek arttırabilirsiniz. Çözdüğünüz her soru hem konuyu daha iyi anlamanızı, hem de sınavlar için tecrübe kazanmanızı sağlayacaktır. Bu tecrübe alternatif sorulara nasıl yaklaşacağınızı, hangi alternatif yolları kullanacağınızı, farklı soruları nasıl çözeceğinizi, ne tip bilgilere dikkat edeceğinizi ve her soruya ne kadar zaman ayıracağınızı deneyerek anlamanızı sağlayacaktır.

▪ Başlangıçta çözülen sorular fazla zaman alabilir. Sorularda pratiklik kazandıkça zaman tutarak hız denemeleri yapınız ve soruları zamana bağlı olarak çözmeye çalışınız. Unutmayın sınavı sadece bilgili olanlar değil, hem bilgili olup, hem de bilgisini hızlı kullananlar kazanmaktadır. Şüphesiz sınavlar bilgiyi kullanma hızınızı da ölçmektedir.

▪ Konu hazırlığında ve farklı sorular çözmede farklı kaynaklardan yararlanınız. İyi hazırlanmamış soru kaynakları boşa zaman harcanmanıza ve yanlış yönde çalışmanıza sebep olabilir. Doğru kaynaklar için konunun uzmanı öğretmeninize, arkadaşlarınıza veya sizden ileri sınıflarda olan başarılı öğrencilere danışabilirsiniz.

Beyin Temelli Eğitimler - Mega Hafıza

▪ Soru çözümünden sonra yanlış yaptığınız, boş bıraktığınız soruları inceleyerek hatanın soruyu anlamamaktan mı, bilgi eksikliğinden mi, yanlış bilgiden mi, yoksa dikkatsizlikten mi kaynaklandığını tespit edin. Tespitinize göre çalışmalarınıza yön verin.

▪ Çözemediğiniz veya boş bıraktığınız her sorunun mutlaka cevabını öğrenmeye çalışınız. Cevap için öğretmeninize, annenize, babanıza veya o konuda iyi olan bir arkadaşınıza başvurabilirsiniz. Çözemediğiniz her soru o konuyla ilgili bir eksikliğinizi ortaya koymaktadır. Sorunun çözümünü öğrendiğinizde “Ben bunu hangi bilgi eksikliğinden veya sorundan dolayı çözememiştim?” diye düşününüz.

▪ Bir konuyu en iyi öğrenen o konuyu öğretendir. Öğrendiğiniz bilgileri sizden daha zayıf olan arkadaşlarınıza öğretmeyi teklif ediniz. Çoğu kabul edecektir.

▪ Çalıştığınız bilgileri kitabın anlattığı gibi ezberlemeye çalışmayınız. Konuyu anlamaya çalışıp, anladıklarınızı kendi kelimelerinizle anlatmaya çalışınız. Bir konuyu kendi kelimelerinizle anlatabiliyorsanız, o konuyu öğrenmişsiniz demektir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ – HAFIZANIZI GÜÇLENDİRİN

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

▪ Önemli olduğunu düşündüğünüz bilgileri ön yüzüne başlığı, arkasına ilgili bilgi veya formülü olmak üzere kartlara yazıp, zaman zaman bu kartları karıp içerdiği bilgileri hatırlamaya çalışınız.

▪ Her zaman pozitif olunuz. Negatif bir döngüye düştüğünüzde, hemen durup, derin nefes alıp, “Ben bunu yapabilirim!” deyiniz.

Yukarıda verilen önerileri tam olarak yapan bir öğrencinin sınavda işlek bir hafızaya sahip olacağına isteyen herkesle bahse girerim.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Olimpiyatları Başkanı
© 2015 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Sınav Motivasyonu – Üniversite Giriş Sınavı ve Öğrencilerin Yaşadığı Motivasyon İkilemi

TYT – Ana Düşünce Soruları İçin Çözüm Stratejileri

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu