Beyin Haritaları

Zihin Haritası Yol Haritası – Beyninizin Potansiyelini Açığa Çıkarın

Zihin Haritası Yol Haritası – “Zihin haritaları”, aynı anlamı taşıyan birden fazla isme sahiptir. İngilizceden doğrudan alınmış olan ve Türkçede kullanılan “MindMap” kelimesi yanında, Türkçe olarak, “Zihin haritaları”, “Zihin haritalama”, “Beyin haritası” gibi mentalitesi aynı olan bir öğrenme-öğretme-sunma uygulamasıdır. Ya da  beynimizin “nasıl” öğrendiğinin kağıda dökülmüş bir görselidir, diyebiliriz.

İnsanlar asırlar boyunca beyinlerini kullandılar; kullandıkça kolektif beyin de gelişti. Gelişim kendine özgü yeni öğrenme mecraları açtı. İşte “Zihin haritalama”, “Zihin haritaları” veya “beyin haritaları”, bu teknikler, insan türünün doğal beyin kullanma yapısıyla tam olarak örtüşmektedir.

Zihin haritaları yöntemiyle, zihnimizden geçen düşünceleri yakalamak, onları görsel biçimde hayata geçirmek işimizi oldukça kolaylaştırıyor.

Sadece not almanın ötesinde, zihin haritaları daha yaratıcı olmamıza, daha fazlasını hatırlamaya ve sorunları daha etkili bir şekilde çözmeye yardımcı olabilir.

İster zihin haritalarında yeni olun, ister bilginizi tazelemek istiyorsanız, bu teknik hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Zihin Haritaları Nedir?

Zihin Haritası Yol Haritası – Bir zihin haritası demek aslında bir yol haritası demektir. Temel olarak bilgileri merkezi bir konu etrafında birleştiren bir diyagram görselidir.

Merkezde ana fikriniz yer alır. Mesela “Şiir” konusunu işleyeceksiniz; ortadaki radyal çizimden dallar çıkarıp “Şiir türleri”, “Ünlü şairler”, “Şiir kitapları” gibi alt konular için çıkardığınız dalların üzerine bu başlıkları yazabilirsiniz.

“Şiir” başlığını ortada yer alan radyal gövdeye yerleştirip, şiirin alt konularını dallandırıp, sonra da bu dalları birbirine bağlayabilirsiniz.

Zihin haritalarını, yeni bir dil öğrenmek gibi bir konuyu çalışmaktan tutun, kariyerinizi planlamaya; hatta daha iyi alışkanlıklar oluşturmaya kadar hemen hemen her türlü düşünme veya öğrenme işlerinde kullanılabilirsiniz.

Kariyer hayatının başlangıcında olan gençler, çoğu kez kendisini tanıyamama nedeniyle yanlış mesleklere yöneliyorlar. Oysa bir zihin haritası kullanarak kariyer planı bile yapabilirsiniz.  Kariyer planı, sizi gerçekten profesyonel olarak gitmek istediğiniz yere yönlendiren bir haritadır.

Zihin haritaları yoluyla not tutmak, beyin fırtınası ve doğrusal not alma yöntemlerinden daha etkilidir. Kaynak

“Beyin haritaları örümcek ağlarındaki bir titreşimin her yerde hissedilmesi gibi, tüm ilişkili bilgileri aynı anda titreştirir. Bu tam olarak meşhur Hebbian Teorisinin yansımasıdır.” – Melik Duyar / Memoriad Dünya Beyin Sporları Türkiye Başkanı

Zihin Haritası – Yol Haritası için şu önermelerimizi iyi düşünün:

Bir) Zihin haritalama, sözcükleri, resimleri, sayıları ve renkleri birleştirebilen grafiksel bir araçtır. Böylece oluşturması ve incelemesi daha akılda kalıcı ve eğlenceli olabilir. Kelimelerin ve resimlerin kombinasyonu, bilgileri hatırlamak için tek başına kelimelerden altı kat daha iyidir.

İki) Zihin haritaları, kavramları doğal çağrışımlar yoluyla birbirine bağlar ve gruplandırır. Bu, daha fazla fikir üretmenize, konunuzda daha derin anlamlar bulmanıza yardımcı olur ve ayrıca sizden daha fazlasını doldurmanızı veya eksiklerinizi bulmanızı ister.

Üç) Bir zihin haritası, büyük miktarda bilgiyi hafızanızda tutarken, aynı anda size konu hakkında genel bir bakış da sunabilir.

Dört) Aynı zamanda düşüncelerinizi organize etmenin sezgisel bir yoludur. Çünkü zihin haritaları beynimizin düşünme şeklini taklit eder; doğrusal düşünmek yerine fikirleri karmaşık ağı içinde ilişkilendirir.

Beş) Bu teknikle çok hızlı bir şekilde fikir üretebilirsiniz ve farklı yaratıcı yolları keşfetmeye teşvik edilirsiniz.

Bir ankette, zihin haritalama yazılımını kullanmaya başlayan yöneticiler, eskisinden çok daha hızlı çalışabildiklerini ve zihin haritalama yoluyla daha karmaşık projelerle başa çıkabildiklerini söylediler.

Araştırmalar, zihin haritalamanın, geleneksel not alma ve çalışma tekniklerine kıyasla öğrenmeyi ve hafızayı %10 ila 15 oranında iyileştirebileceğini öne sürüyor.

Bazen eğitimlerimize katılan öğrenciler yöntem hakkında şöyle bir şahitlik yapıyorlar ve diyorlar ki, “Zihin haritalaması çizmek, yazmak vb. çok zaman alacağını düşünüyordum, ama aslında bana zaman kazandırdığını fark ettim. Çünkü artık notlarımı tekrar tekrar, satır satır okumak yerine, çizdiğim zihin haritasında bir bakışta (bütünsel) görebiliyorum.”

Zihin haritaları oluşturma sonucunda bilgiyi derinlemesine anladığınız için zihin haritaları daha az çalışmanıza yardımcı olur. Notlarınızı tekrar tekrar okursanız, içeriği yalnızca yüzeysel bir düzeyde anlarsınız ve çok fazla zaman kaybedersiniz.

Şöyle düşünün: “Kalem” konusunda bir zihin haritası yaptığınızı düşünün. Bir kalem için mümkün olduğunca çok sayıda kullanım alanı vardır. Hepimiz “kalem”  hakkındaki tüm fikirlerimizi listeleriz. Mesela, “Kalem türleri” “Kalem kullanılan yerler” vb. Ama ya daha geniş bir perspektiften başlasaydınız, örneğin bir kalemin özelliklerini, tükenmez mi kurşun kalem mi? Kurşun kalem ise dış yapısı ve içindeki karbon maddesini düşünün.

Zihin Haritalandırmaya Nasıl Başlanır?

Zihin Haritası Yol Haritası – Zihin haritasını bir A4 gibi kağıt üzerinde oluşturabileceğiniz gibi, farklı yazılım sitelerinden de indirebilirsiniz. İdeal olanı kendi emeğinizin ürünü olarak kendinizin oluşturmasıdır.

Kalem ve kağıt daha iyidir; çünkü düşüncelerinizi daha çabuk ortaya çıkarabilirsiniz ve dalları (akson) kendi ellerinizle çizmeniz o bilgiyi daha sonra hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Aracınızı seçtikten sonra , “Zihin/Beyin Haritası” terimini ticari kaydını elinde tutan Melik Duyar, bir zihin haritası yapmak için şu adımları öne çıkarmaktadır: (Kaynak) 

  1. Yana çevrilmiş boş bir sayfanın merkezinden başlayın. Neden biliyor musunuz; çünkü merkezden başlamak beyninize her yöne yayılma ve kendini daha özgür ve doğal bir şekilde ifade etme özgürlüğü verir.
  2. Ana fikriniz için bir şekil veya resim kullanın. Neden biliyor musunuz? Çünkü bir görsel bin kelimeye bedeldir. Hayal gücünüzü kullanmanıza yardımcı olur. Merkezi bir görüntü daha ilginçtir, odaklanmanızı sağlar, konsantre olmanıza yardımcı olur ve beyninizi daha çok heyecanlandırır!
  3. Bolca renk kullanın. Neden? Çünkü renkler beyniniz için görüntüler kadar heyecan vericidir. Renk, zihin haritanıza ekstra canlılık ve katar, yaratıcı düşüncenize muazzam bir enerji katar ve eğlencelidir!
  4. Dal dediğimiz, bilimsel adıyla aksonları temsil eden ana dalları merkezi resme bağlayın. İkinci ve üçüncü seviyedeki aksonları veya dalları birinci ve ikinci düzeyde bağlayın. Çünkü beyniniz çağrışım yoluyla çalışır. İki (veya üç veya dört) şeyi birbirine bağlamayı sever. Aksonları birbirine bağlarsanız çok daha kolay anlar ve hatırlarsınız.
  5. Aksonları temsil eden dallarınızı düz çizgisel değil, kavisli yapın. Çünkü düz çizgilerden başka bir şeye sahip olmamak beyninize sıkıcı gelir.
  6. Merkezde bir anahtar kelime kullanın. Çünkü tek anahtar kelimeler zihin haritanıza daha fazla güç ve esneklik katar.
  7. Görseller kullanın. Çünkü her bir görsel, tıpkı merkezdeki görsel gibi, aynı zamanda bin kelimeye bedeldir. Yani zihin haritanızda 10 görsel varsa, bu zaten 10.000 kelimelik not tutmaya eşittir!

Bununla birlikte, bir zihin haritası oluşturmanız için standart bir yol yoktur. Anahtar kelimeden fazlasını kullanmak veya bir şubeye daha fazla metin eklemek istiyorsanız, bu kişisel bir seçimdir. Sizin için etkili olanla gidin.

Kaynaklar Listesi:  www.KisiselGelisim.com

Zihin Haritası Yol Haritası – Daha fazla bilgi ve ilham için, yaşamınızda zihin haritalarını kullanmanın birçok yolunu gösteren şu zihin haritası galerisine ve diğer kaynaklara göz atın:

5 Adımda Zihin Haritası Nasıl Hazırlanır?

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – Yazılım Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Zihin Haritası Tekniği – Not Tutmada Etkili Bir Yaklaşım

Zihin Haritası Tekniği – Hızlı Öğrenmenin ve Etkin Düşünmenin Kısa Yolu

Zihin Haritası Nedir? Sorusuna Alternatif Tarifler

Zihin Haritası Nedir? Zihin Haritası Ne Demek?

Zihin Haritaları / Beyin Haritaları –  Öğrencileri Başarıya Götüren Yol Haritası

Beyin Haritası – Görsel Düşünme Ve Çizerek Öğrenme Hobiniz Olsun

Başa dön tuşu