Beyin Haritaları

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – Yazılım Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – Zihin haritaları konusunda çok sayıda makale yayınladık. Bunları www.kisiselgelisim.com sitenizde bulabilirsiniz. Oldukça basit bir sistemi olsa da birçok insan bu tekniğe nasıl başlayacağını bulmakta zorlanıyor. Bu yazıda, bir zihin haritasının gerçekte ne olduğunu ve zihin haritalama yazılımlarının çeşitli endüstrilerde ve yaşam alanlarında nasıl çeşitli, pratik faydalar sağlayabildiğini açıklayacağız. Ayrıca kullanabileceğiniz iyi zihin haritası yazılımlarını de söyleyeceğiz.

Zihin haritasının tarihsel serüveninde iki aşama vardır.

Temel olarak, iki tür zihin haritası vardır:

Biri klasik olarak kağıt tabanlı zihin haritalamasıdır ve bu geleneksel yöntemdir. Öğrenme, öğrenilen bilgilerin hafızaya yerleştirilmesi ve gerektiğinde hatırlanması amaçlı beyin haritalarında halâ geçerli olan zihin haritası budur. Öğrenme genelde kişiseldir ve bireysel farklılıklarımızı ve beynimizde bulunan mevcut haritaların entegrasyonunu da kapsamaktadır. Bireysel farklılığı ve kinestetikliği ortaya koyması açısından halâ geçerli olan öğrenme beyin haritaları elle çizilen zihin haritalarıdır.

Diğeri ise bilgisayar tabanlı zihin haritalama yazılımı kullanmaktır ki, bu son zamanlarda çok popüler olmuştur. Bu tip zihin haritalama daha çok sunu amaçlı, proje yönetimi, planlama, problem çözme ve karar verme gibi bireysel ve grup çalışmaları ve ayrıca öğretme amaçlı zihin haritaları için geçerlidir. 

Bununla birlikte, özünde, her iki yöntem de yapısal olarak bir konuyu dallar, renkler, görüntüler ve diğer görsel destek yardımıyla alt kategorilere ayırma sürecini izler.

Zihin haritalama tekniğinin temeli Exeter Üniversitesi eğitim bilimleri fakültesinden Dr.M. J. A. Howe’un bilimsel çalışmalarına dayanmaktadır. Benim hafıza tekniklerine ve zihin haritaları tekniğine ilgim de 1988 -89 yıllarına dayanmaktadır. Hatta 1995 yılında İngiliz yazar Tony Buzan ile birlikte ortak yazarlı olarak “Beyin Haritaları ve Derslere Uygulama Teknikleri” başlıklı bir eğitim seti (ISBN 975-95651-4-5) yayınlamıştık ve kısa sürede tükenmişti. Mega Hafıza olarak yakında beyinle ilgili son bulgular ışığında bu setin yeni versiyonunu yakında yayınlayacağımızı da bu vesile ile ifade etmek istiyorum.

Burada tekniğin geliştirilmesine önemli katkıları olan, 1992-93 yılından itibaren tanıştığım, aynı zamanda dostum olan ve 13 Nisan 2019’da kaybettiğimiz Tony Buzan’ın zihin haritalama tekniğiyle ilgili görüşüne de atıf yapmadan geçmek haksızlık olur.

“Zihin Haritalama; hafıza, yaratıcılık ve kapsamlı anlayışa dayalı bir tekniktir, bu nedenle öğrenci zihin haritasını kullandığında, beynini tasarladığı şekilde kullanır ve böylece zihin ona yardımcı olur. Tüm öğrenme ve bilişsel beceriler bu tarzdadır; beynin doğal olarak yaptığı şeyde o öğrenciye yardımcı oluyor.” – Tony Buzan  

Zihin Haritalama Nedir?

(Bakınız Kaynak-1) 

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – On yıllardır zihin haritalama, planların ve stratejilerin belirlenmesine yardımcı olmak için çok faydalı bir araç olmuştur. Verimli analizler ve yeni fikirlerin üretilmesini sağlamak ve bilgileri yapılandırmaya yardımcı olmak için fikirleri ve kavramları grafiksel olarak sunan görsel bir düşünme aracı olarak kullanılmaktadır.

Zihin haritalama gerçekten yeni bir kavram değil, ancak son yıllarda pek çok değişiklik yapıldı. Zihin haritalamayı kullanmanın bir dizi faydası nedeniyle, insanlar bu tekniği planlama ve analiz sürecini kolaylaştırmalarına yardımcı olmak için birçok amaç için kullanıyorlar.

Zihin Haritalamanın Faydaları

Zihin Haritası Yazılımları  – Öyleyse, onu dünya çapında kullanılan bir süreç haline getiren zihin haritalamanın faydalarını görelim.

Çok Amaçlıdır.

Dünyanın dört bir yanındaki insanların zihin haritalama yazılımlarını kullanmasının en büyük nedenlerinden biri, herkesin herhangi bir amaç için kullanabilmesidir. Süpervizörler, orta düzey yönetim kadrosu ve hatta kuruluşların üst düzey yöneticilerinin, projeleri veya şirket hedeflerini planlamalarına yardımcı olmak için zihin haritalarını kullandıkları bilinmektedir.

Öte yandan, genç öğrenciler okul projelerini planlamak ve son teslim tarihlerini karşılamak için sıklıkla zihin haritası tekniğini kullanırlar. Zihin haritalama yazılımı çoğunlukla çok kolay ve kullanımı sezgiseldir. Bu nedenle, bu teknik çoğu insan için bir kez alıştıktan sonra başvurulacak yöntem haline gelir. Çok çeşitli karar verme sorunlarını çözmenize etkili bir şekilde yardımcı olabilir. Bu teknik, lise projelerinin stratejisini oluşturmanın yanı sıra iş yeri kararları almanıza ve çok daha fazlasına yardımcı olmak için harika çalışıyor.

Zihin haritalama çok amaçlıdır; kendi özel ihtiyaçlarına uygun amaç ve özellikleri değiştirmek tamamen kullanıcıya bağlıdır. Bir zihin haritalama yazılımını ne için kullanabileceğiniz konusunda gerçekten bir sınır yoktur, her yaş için, tüm insan grupları için, tüm endüstriler ve tüm amaçlar için uygundur.

Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Oluşturulması Hızlıdır.

Piyasada bulunan birçok zihin haritalama yazılımından birini kullanarak herkes kolayca kendi zihin haritasını oluşturabilir. Günümüzde çoğu insan kağıt tabanlı teknik kullanmak yerine zihin haritalama yazılımını kullanmayı tercih ediyor. Daha kolay ve daha hızlı değişiklikleri kolaylaştırır ve hepsinden önemlisi, her zaman ve her yerde erişilebilir.

Dahası, bir zihin haritalama yazılımı kullanmak için ihtiyacınız olan tek şey bir fikirdir. İstemiyorsanız cümleler veya hatta kelimeler bulmak zorunda değilsiniz. Fikirlerinizi ve vizyonunuzu en rahat olduğunuz şekilde ifade edebileceğiniz alana sahipsiniz. Ve özel özelliklerin yardımıyla, verileri birkaç kez silmenize ve değiştirmenize rağmen zihin haritanızın her zaman istediğiniz gibi temiz ve net olmasını sağlayabilirsiniz.

Planları Görünür Yapar.

Zihin haritası kullanmanın en büyük faydalarından biri kavramları, fikirleri ve bilgileri perspektife yerleştirmektir. Belirli bir proje veya görevle ilgili olası sorunları ele almayı kolaylaştırır. Dünyanın her yerinde, çoğu profesyonel işyerindeki sorunların üstesinden gelmek için zihin haritalarının bazı versiyonlarını kullanır. Zihin haritaları, işleri perspektif içine alarak, operasyon aşamasında hataları önlemeye de yardımcı olur. Bu nedenle, aslında tüm profesyonellerin zihin haritalarını rutin çalışma amaçları için bile kullanmaları önerilir.

Bunun gibi temel faydalar, zihin haritalarını profesyoneller için değerli kılar ve endüstriler arasında yaygın olarak aranan tekniklerdir.

Bağlantılar + Kombinasyonlar +Yaratıcılık = Bilgiye Hakimiyet

Zihin Haritası Yazılımları  – Gestalt etkisini bilirsiniz. Bilmeyenler için söyleyelim: Gestalt etkisi beynimizin, özellikle basit ve bağlantısız ögeleri (çizgiler, noktalar, eğriler…) görsel olarak bir araya getirerek, tanıdık ve bütün figürleri ortaya çıkarma kabiliyetine denir. (Kaynak-2)  Mesela, bir şeye baktığınız zaman, zihniniz mevcut tüm görsel yardımcıları bir veya daha fazla tam fikir veya bilgi halinde düzenler ve farklı unsurlara toplu olarak anlam kazandırır.

Gestalt etkisi ile zihin haritaları, kullanıcıların zihin haritasının tüm unsurlarını aynı anda görmelerine ve yaratıcı bir ilişkilendirme ve entegrasyon kurma şanslarını artırmalarına yardımcı olur. Zihin haritalama yazılımı kullanıcıları, haritalarındaki her bir öğenin birbiriyle nasıl bağlantı kurduğunu görebildikçe, yeni içgörüler kazanmalarına, yeni kombinasyonlar ve bağlantılar oluşturmalarına ve daha yaratıcı düşünceye adım atmalarına yardımcı olur.

Zengin Fikir Avcısı Yapar.

Zihin haritalama yazılımını kullanan kişiler, bunları genellikle bilinçli veya bilinçsiz zihninin derinliklerinde yatan yeni fikirlerin avlanma alanı olarak bilirler. Kullanıcıların yeni kavramlar ve fikirler üretmesini ve bunları daha somut bir şeye dönüştürmesini sağlar.

Zihin haritasının akışı ve süreci doğal olarak kuluçka sürecini güçlendirir. Zaman zaman zihin haritaları, ondan biraz uzaklaşıp birkaç saat veya gün sonra yeni bakış açısı, içgörüler ve fikirlerle ona geri döndüğünüzde sizin için daha iyi çalışır.

ZH

Zihin Haritanızla Eğlenin

Zihin haritaları yaratıcı bir alan sağlar ve genellikle daha yaratıcı fikirler üretme eğiliminde olan oyunculuğu ve mizahı teşvik eder. Çoğu zihin haritalama yazılımı, kullanıcının düşünme sürecini hızlandıran görsel unsurları kullanmayı teşvik eder. Renkli etiketlerden görüntülere, bu küçük eklemeler beynin sinir sistemini herhangi bir doğrusal yazı parçasının yapabileceğinden çok daha fazla meşgul ediyor.

Büyük, İyi ve Kötü Fikirleri Ayırın

Zihin Haritası Yazılımları  – Zihin haritalama tekniği, farklı durumlar ve zorluklar üzerinde daha kapsamlı düşünmenize yardımcı olmak için harikalar yaratır. Olağanüstü miktarda veri yakalayabilir ve düzenleyebilir, bunları önemlerine göre bilgi yığınlarına ayırabilir ve doldurulması gereken boşlukları belirleyebilirsiniz.

Yapıdan ödün vermeden zihin haritanıza birden çok düzeyde ayrıntı ve bilgi ekleyerek bunu ve çok daha fazlasını kolayca yapabilirsiniz. Bu inanılmaz esneklik, profesyonellerin ve zihin haritalarını kullanan diğer kişilerin sorunlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde çözmelerini sağlar.

Bırakın Fikirler Serbestçe Aksın

Şimdiye kadar hepimizin bildiği gibi, zihin haritaları görsel olarak yönlendirilir, bu da onları mükemmel bir proje veya görev planlama aracı ve harika bir sunum aracı yapar. İster ekibinizle ister bir müşterinizle toplantıda olun, onlara fikirlerinizi söylemek yerine onlara göstererek daha büyük bir etki yaratabilirsiniz.

Zihin haritaları, anahtar kelimeler, resimler, semboller ve kısa ifadeler kullanılarak serbest fikir akışına izin verdiği için, sadece fikirlerinizi daha hızlı toplamakla kalmaz, aynı zamanda başlangıç ​​fikrinizi farklı kategorilere ayırabilir ve insanların daha iyi anlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Kendi Aklınızı Keşfedin

Zihin haritası yazılımını kullanmak sizi kendi düşüncenize maruz bırakır ve fikirlerinizi daha büyük bir perspektifle değerlendirmenize olanak tanır. Zihin haritalama, fikirlerin hızlı bir şekilde üretilmesine yardımcı olan bir beyin fırtınası tekniğinden daha fazlasıdır. Hatta, son derece güçlü ve yaratıcı problem çözme aracıdır.

Kendi düşüncelerinizi gözlemlemenizi, resmin tamamını görselleştirmenizi ve böylece kendi benliğiniz hakkında daha fazla şey öğrenmenizi sağlar.

Zorluklarınıza Odaklanın

Zihin haritaları büyük ölçüde netlik getirmek ve belirsiz sorunlara ve durumlara odaklanmak için kullanılır. Bir zihin haritalama yazılımı kullanmak, beyninizin tüm karmaşık ve birbiriyle ilişkili bilgi kümelerini anında entegre etmesine yardımcı olurken, tüm durumu net bir odağa getirir.

Akıllı Kararlar Verin

Zihin haritalama yazılımı, önemli kararlar verirken bir durumun tüm önemli yönlerini aynı anda değerlendirmenizi sağlar. Zihin haritası, eksiksiz verileri toplamanıza ve analiz etmenize yardımcı olduğundan, daha bilinçli ve akıllı kararlar alma şansınızı artırır.

Kişisel Gelişim - Hafıza ve Beyin Temelli Eğitimler

Diğer Faydalar

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – Zihin haritalama yazılımı, ticari kuruluşlardan eğitim kurumlarına kadar çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Görsel modelleme araçları, kullanıcıların bilgilerini ve fikirlerini benzeri görülmemiş bir özgürlükle manipüle etmelerine olanak tanır. Bu nedenle, işletme yöneticileri ve öğrenciler bu tür bir üretkenlik aracını inanılmaz sayıda uygulama için kullanabilir, örneğin:

 • Gündem, davetliler ve diğer gereksinimler dahil olmak üzere toplantılarınızı planlayın
 • Bir projeyi planlayın, yönetin ve yürütün
 • SWOT analizi yapın
 • Eksiksiz bir fikir veri tabanı oluşturun
 • Temel ölçümlere ve kaynaklara daha hızlı erişim için bir bilgi panosu oluşturun
 • Bir grup toplantısından fikirler düzenleyin ve oluşturun
 • Ayrıntılı bir yapılacaklar listesi oluşturun
 • Yaratıcı problem çözme aracı olarak kullanın
 • Beyin fırtınası toplantıları sırasında not alın
 • İş süreci iyileştirme üzerinde çalışın
 • Daha bilinçli kurumsal kararlar alın
 • Yeni bir ürün lansmanı, yaklaşan bir etkinlik veya bir satın alma için bir plan geliştirin
 • Verileri ve bilgileri daha iyi yönetin
 • Organizasyon içindeki kilit pozisyonlar için iş tanımları geliştirin ve düzenleyin
 • Çalışanlar ve departmanlar için performans incelemelerini yönetin.
 • Bir sunum yapın
 • Bir iş raporu veya teknik kağıt için bilgileri ana hatlarıyla belirtin ve düzenleyin
 • Senaryo planlaması yapın
 • Şirketinizin hizmetlerinin ana hatlarını belirtin ve müşteri deneyimini iyileştirebileceğiniz yollar üzerinde beyin fırtınası yapın
 • İş ağı oluşturma ve topluluk büyüme planlaması yapın
 • Pazarlama stratejisi oluşturun
 • Potansiyel ortaklık fırsatları için beyin fırtınası yapın ve analiz edin
 • Bir eğitim oturumu için içeriğin ana hatlarını belirleyin, düzenleyin ve planlayın
 • Kuruluşunuzun iş modelini analiz edin ve iyileştirin
 • Analiz şablonları kullanarak stratejik iş fırsatlarını belirleyin
 • Yeni projeler için araştırma yapın ve bulgularınızı özetlemek ve düzenlemek için bir zihin haritası kullanın
 • Departman ve organizasyon hedeflerini karşılamak için ekibinizin ilerlemesini ayarlayın, izleyin ve optimize edin
 • Ekip üyelerinin becerilerini ve yeteneklerini bir projenin özel gereksinimleri ile eşleştirin
 • Gelecekte referanslar için herhangi bir işletmeden veya başka bir kitaptan temel fikirleri özetleyin ve düzenleyin
 • Kendiniz için bir kişisel gelişim planı oluşturun ve iş performansınızı iyileştirmek ve kariyerinizi geliştirmek için takip edin
 • Yeni ürün veya hizmet özelliklerini ve geliştirme zaman çizelgelerini belirleyin
 • Paylaşılan zihin haritaları aracılığıyla ekip üyeleriyle daha etkili bir şekilde işbirliği yapın
 • Bir satış veya danışmanlık görüşmesi sırasında müşteriler için ayrıntılı, bireysel profilleri yakalayın ve düzenleyin
 • Çalışma prosedürlerini ve politikalarını belgeleyin ve güncelleyin
 • Daha iyi anlamak ve bir iş durumunu veya herhangi bir zorluğu olumsuz ya da olumlu olarak etkileyebilecek güçleri değerlendirmek için bir güç alanı haritası oluşturun

En İyi Zihin Haritalama Yazılımları

Zihin Haritası Yazılımları  – Artık zihin haritalamanın ne kadar etkili olduğunu bildiğinize göre, muhtemelen denemek isteyeceksiniz. Öyleyse neden MindMupXMindMindManager, LucidChartiMindQ, Ideaflip, MindMeister ve AYOA gibi iyi zihin haritalama yazılımlarını kullanmıyorsunuz?

Zihin Haritaları Yazılımlarından Kimler Yararlanabilir?

Zihin Haritası Yazılımları  – İlkokulun birinci sınıfından bir kuruluşun CEO’suna kadar herkes bu çok amaçlı tekniği kullanabilir ve bundan yararlanabilir. İşte zihin haritalama yazılımının farklı alanlardaki insanlara nasıl yardımcı olabileceğine dair birkaç örnek daha.

 • Dinamik ve kapsamlı bir iş planı oluşturmak isteyen girişimciler
 • Ekibe fikirlerini net bir şekilde sunmanın etkili yollarını arayan Proje Yöneticileri
 • Bir ürünü veya hizmetleri tanıtmanın yeni yollarını araştıran pazarlamacılar
 • Birlikte bir proje üzerinde çalışan işbirlikçi ekipler
 • Orijinal hikayeler, makaleler ve diğer materyalleri yaratmak, toplamak ve düzenlemek isteyen yazarlar
 • Müşterilerin durumlarını ve gereksinimlerini daha iyi anlamak ve görselleştirmek isteyen danışmanlar
 • Etkinlik planlayıcıları, bir etkinliğin her yönünü kapsamlı bir şekilde planlamak ve düzenlemek için
 • Çocuklarının öğrenmesine yardımcı olmak isteyen ebeveynler
 • Öğretmenler sınıfta ekip çalışmasını ve etkili iletişimi teşvik etmenin yollarını arıyorsa öğretmenler için bulunmaz bir fırsattır.
 • Sınavları planlayan veya öğrenme kapasitelerini artırmak isteyen öğrenciler için. Bir Norveç araştırma kuruluşu olan TOİ tarafından yapılan 2009 tarihli bir araştırmaya göre, zihin haritalamanın çocukların liste halinde kullandığı bir bilgi kümesini, zihin haritası yoluyla daha etkili ve daha hızlı bir şekilde hatırlamasına yardımcı olabileceğini ve ayrıca zihin haritasının bellekte yüzde 32’ye varan genişleme sağladığını bulmuşlardır.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Sonuç

Zihin Haritası ve Zihin Haritalama Yazılımları – Zihin haritalama, zihninizdekileri görsel ve anlamlı bir resme çevirmenizi sağlayan güçlü bir grafik tekniğidir. Zihin haritalama da bir insan beyni gibi çalıştığı için, bilgileri daha hızlı ve daha iyi organize etmenize ve anlamanıza yardımcı olmaktadır.

Zihin haritalama tekniğinin genel yapısı ve üst düzey zihin haritalama yazılımının gelişmiş özellikleri, bu yazılımı hem küçük hem de kapsamlı görevler için ideal araçlar haline getirir. Zihin haritalama yazılımları; toplantıları, beyin fırtınası oturumlarını, günlük planlama ve sunumları, proje planlama, iş görüşmelerini ve her türlü bilgiyi görselleştirmeyi organize etmek için kullanılır.

Bu çok yönlü teknik, sizi beyninizin işlevselliğine mükemmel bir şekilde bağlayan ve bilginin optimum kullanımını sağlamanıza yardımcı olan etkili bir yöntemdir.

Tavsiye Edilen Makaleler:

5 Adımda Zihin Haritası Nasıl Hazırlanır?

İngilizce Öğrenmede Beyin Haritası / Zihin Haritası Uygulaması – Yaygın Düzensiz Fiillerin Bazı Kalıpları

Zihin Haritası Nedir? Zihin Haritası Ne Demek?

 

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu