Beyin GücüBeyin HaritalarıİletişimZihinsel Sağlık

Beyin Haritası – Görsel Düşünme Ve Çizerek Öğrenme Hobiniz Olsun

Beyin Haritası – Görsel Düşünme ve Çizerek Öğrenme Hobiniz Olsun: Hiç çizer misiniz? Çoğumuz çizmiyoruz, hatta çizmeyi denemiyoruz bile. Genellikle çizim işinin sanatçılara veya mühendislere özgü olduğunu sanıyoruz. Çizme işi çizgilerle uğraşmayı gerektirdiğinden, bize de okullarda, bir dairenin tam ortasından geçen düz çizgiden başka çizgi olamayacağı öğretildi. E, kendinizi çizim işinde de beceriksiz görünce artık çizgilere sıcak bakar mısınız?

Ülkemizde bir zamanlar bir şeyleri çizerek anlatanlar küçük görülürdü. Oysa o insanlar, “çizik atmakla”, “karalamalar yapmakla”  yeteneklerinin doğal halini yansıtıyorlardı. Çizerek sanatını icra edenlerin başında ressamlar gelse de, o dönemlerde resmin değerini anlayan da sınırlıydı. Hatta resimden para kazanılamayacağı için nice ressam yetenekli çocuklar kaybolup gittiler. Evet, çizim yapmak yetenekli ve tutkulu olan insanların işi olarak görülüyordu.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Oysa araştırmaların sunduğu veriler ve sonuçlara bakarak anlıyoruz ki, çizmek, yalnızca bir kağıt parçası üzerindeki görüntüleri işaretlemekten çok daha fazlasıydı. Çünkü çizim, kendi içinde görsel düşünmenin bir yoludur. Bir düşünme biçimidir. İnsanın duygularını ifade edebilmesi ve hayatlarındaki anlara anlam getirebilmesinin bir yoludur. Çizmek bir iletişim aracıdır.

Çizimi bir kişisel kapasite olarak değerlendirmeliyiz; bir sanatçı olmamız gerekmiyor. Bir eğitim aracı olarak görülmeli; bir anlatım, sunum ve bir gösterim olarak…

Beyin haritası – Çizimin kazandırdığı birtakım faydalar vardır. Dilerseniz bu faydalara bir göz atalım. Hatta ara başlığı “Çizip Karalamayı Hobi Edinmenin 11 Nedeni” olarak atalım.

Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

Çizip Karalamayı Hobi Edinmenin 11 Nedeni

1-) Görselleştirmek Daha Kolay Bir Anlatım Tekniğidir: Çizim, etrafınızdaki dünyayı oluşturan çeşitli bileşenleri görselleştirmenize ve yardımcı olur. Çizerek öğrenme görsel düşünmenin kağıda aktarılmış halidir. Her gün karşılaşılan tüm veri ve bilgileri işlemek zor olabilir, ancak çizim ile ilgisiz görünebilecek farklı şeylerin bir harika şeyin bileşenleri olduğunu görülebilir. Duygusal olarak, çizim bir kişinin duygularını ortaya çıkarması ve onları görsel bir şeye dönüştürmesi için bir yol olabilir.

Mesela çocuklara tuttukları günlükleri düz yazı olarak doldurmak yerine, birkaç çizgi ile o günü anlatabilseler, nasıl olurdu?

2-) Çizim Konsantrasyonunuzu Artırmaktadır: Bu mükemmel görüntüyü ortaya çıkarmak için, odaklanmak ve herhangi bir dikkat dağıtma biçimini engellemek gerekir. Çiziminize ve ne çizdiğinize odaklanmanız gerekir. Bu uygulama kişinin daha etkili olmasına yardımcı olabilir. Konsantrasyonla, konsantrasyon eksikliği nedeniyle daha önce kaçırmış olabileceğiniz diğer detayları fark edebilirsiniz. Ayrıntılara dikkat, bir sanat eseri ile geldiğinde çok önemlidir. Çizerken detaylara gösterilen bu dikkat, hayatınızın diğer yönlerine de yayılabilir ve bu nedenle diğer alanlarda da performansınızı arttırır.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

3-) Çizim Yaratıcılık Becerilerini Geliştirir: Bilim, çizimin yaratıcılık becerilerini geliştirmenin harika bir yolu olduğunu kanıtladı. Bu, çizimin her zaman sorunları çözme ve işleri yürütme yöntemlerini daha basit ve daha etkili aramanıza yardımcı olabileceği anlamına gelir.

4-) Çizim Vücut Koordinasyonunuzu Geliştirir: Çizim, el-göz koordinasyonunuzu geliştirmenize yardımcı olur. Ne kadar çok kullanırsanız, gözlerinizin ve ellerinizin uyumu artar. Çevrenizde gördüklerinizi ve kafanızda hayal ettiklerinizi kaydetmek ve içinizde hissetmek çok daha kolay hale gelir.

5-) Çizim Beyin Gelişimi İçin İyidir: Bu özellikle çocuklarda görülür. Çizim yapmak, beynin tüm kısımlarını çalıştırarak beyninin gelişimini artırmaya yardımcı olur. Beynin sol tarafı, mantıksal düşünmeyi kolaylaştırmaktan genellikle sorumlu iken, sağ tarafı yaratıcılıktan sorumludur. Bu parçalar düzenli olarak çalışmaya başladığında beyniniz daha iyi ve daha verimli çalışmaya başlar. Çizim yoluyla öğrenmenin hafıza ve beyin gücü üzerinde önemli bir etkisi vardır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ HAFIZA TEKNİKLERİ EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

Eğitimler Üç Günde Bir E-Posta Adresinize Gönderilmektedir

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

6-) Çizim Yapmak, Analitik Becerilerin Geliştirilmesine Yardımcı Olur: Çizim, detaylara dikkat etmeyi ve sürekli olarak nereye eğileceği, nerede gölgelendirileceği ve bunun nasıl yapılacağına dair kararlar vermeyi içerir. Bu kararlar genellikle bilinçaltında yapılır. Bu da, kişinin problem çözme ve karar verme becerilerini geliştirir. Genellikle çizim yaparken hata yapılır. Ayrıntıya odaklanan keskin bir göz, hatayı hemen fark etmenize yardımcı olur ve hatayı en iyi nasıl düzelteceğinizi belirlemek için analitik becerileriniz devreye girer. Çizerek öğrenme analitik becerilerin çizerek gelişmesine yardımcı olmakta ve anlamayı kolaylaştırmaktadır.

7-) Çizim Stresi Azaltmanın Bir Yoludur: Sanat, içindeki maddi olmayan duyguları görünür bir şeye dönüştürmenin bir yoludur. Stresi azaltmak için en iyi yollardan biri duygularınızı ortaya çıkarmak ve çizim yapmak en iyi yollardan biridir. Sakinleşmenize yardımcı olur ve onları vurgulayanı serbest bırakarak zihninizi açmanıza izin verir. Ayrıca, çizimin, olumsuz ve stresli düşüncelerin üstesinden gelinmesine yardımcı olan olumlu duyguları tetiklediği bilinmektedir.

mega ingilizce - kolay ingilizce

8- ) Çizim Bir Terapi / Meditasyon Şeklidir: Çizim yapan çoğu insan için, çizim eylemine dahil olmak, onlara bir tür rahatlama ve rahat olma hissi verir. Aslında, çizim yapmak bazı terapistlerin hastalarıyla kullandığı şeylerden biridir. Konsantrasyon, hayal gücü ve beyninizdeki çeşitli düşünce ve fikirlerle uyum sağlamaya çalışmak, bir çeşit arabuluculuk ve terapi biçimini oluşturur. Çevreniz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanızı ve kendinizle barışık olmanızı sağlar.

9-) Eğlenceli ve Zevklidir: Boş bir kâğıt parçasıyla başlamak ve içindekileri veya aklınızı meşgul eden şeyi ortaya çıkaran şaşırtıcı görüntülerle bitirmek, şimdiye kadarki en tatmin edici duygulardan biridir.

10-) İletişim Kurmanın Bir Yoludur: Beyin haritası – En iyi anladığınız bir dilde iletişim kurmanın en iyi yollarından biri çizim yapmaktır. Kelimelere aktarılamayacak bir duygu ya da düşünceyi iletmek için temsilleri ve sembolleri kullanırsınız. Ve görüntülerle iletişim kurmanın güzelliği, sınır tanımayan bir dil olmasıdır. Dünyanın herhangi bir yerinden herkes fotoğrafların dilini anlayabilir. Dikkat dağıtıcı ve stres dolu bir dünyada, kelimelerinizi kullanmak zorunda kalmadan duygularınızı iletmenize izin veren bir hobiye sahip olmak nimet olarak kabul edilir.

Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

11-) Çizim Kişiyi Sabırlı Olmaya Alıştırır: Hızlı yaşayan bir çağdayız. Herkes hızlı; tabii sabırsız! Oysa çizmek insanı yavaşlatır. Hata yapmanızı önler. Siz yan gözle bakan biriyle hemen kavga etmek yerine onu anlamayı ve sabırla uygun karşılık vermeyi gerektirir. Çizim yapmak sabrın değerini hatırlatır. Çizim, iyi olan her şeyin hızlı bir şekilde gelmediği, sabır gerektirdiğini fısıldar.

Beyin haritası – Diğer faydalar ve çizimin düşünmeye yeniden başlamak için en uygun hobi olduğu gerçeği, sizin için de iyi bir hobi olduğunu kanıtlamak için yeterli. Bu yüzden çizimi uzmanlara bırakmayı bırakın ve çizgilerle eğlenin. Çizdiğiniz için, daha iyi bir beyne sahip olduğunuzu siz de göreceksiniz.

ÇİZEREK ÖĞRENME VE HAFIZA GÜCÜ

BEYİN HARİTASI İLE ÇİZEREK ÖĞRETİN – ANLATIN

Kaynaklar

https://www.mnn.com/lifestyle/arts-culture/blogs/learning-draw-think-better-learn-smarter-and-be-less-distracted-

https://guttulus.com/why-drawing-is-a-good-hobby-why-drawing-is-good-for

Mega Hafıza - setler
Başa dön tuşu