Hızlı OkumaÖğrenme ve Eğitim

Beyin Nasıl Okuyor – Okuma ve Anlamayla İlgili Bilmedikleriniz

"Okuma % 10 göz, % 90 beyin yoğun bir faaliyettir." - Melik Duyar

Beyin Nasıl Okuyor – Okuma ve Anlamayla İlgili Bilmedikleriniz: “Okuyan beyin midir yoksa göz müdür?” sorusuna çoğu insan “göz” diye cevap verecektir. Oysa, okuma sadece gözle görülen harflerin beynin arka tarafındaki görme merkezine iletilmesi işlemi değildir. Okuma bu işlemden çok daha fazlasıdır.

Okumanın nörobilimi ve okumanın bilimi, gözün, okuma faaliyetinin içinde sadece % 5 ila % 10 mertebesinde olduğunu, geri kalan adımların % 90 – 95 tamamen beynin içinde gerçekleştiğini gösteriyor.

Kısacası, okuma sanıldığı gibi göz yoğun değil, beyin yoğun bir faaliyettir. Nasıl mı? Gelin bunu okumanın bilimi ışığında bir akış içinde birlikte analiz edelim.

okuma ve anlamayla ilgili bilmedikleriniz - beyin ve okuma

Beyinde okuma iki farklı yol üzerinden yapılmaktadır. Birinci yol “fonolojik yol”, ikinci yol ” görsel yoldur”. İlkokul öğrencileri yoğun şekilde okumanın birinci yolunu kullanırken, altıncı sınıf ve sonrası öğrenciler ve yetişkinler okumada daha çok ikinci yolu kullanırlar. İşte bu sebepten dolayı altıncı sınıfa kadar olan öğrencilere hızlı okuma eğitimi verilmez.

İlkokul öğrencilerine verilecek okuma eğitimi, birinci okuma yolunu geliştirme hedefli, akıcı ve aktif okuma eğitimi şeklinde olmalıdır. Bu eğitim özellikle aktif okuma ve anlamayı öğretme üzerine olmalıdır. Çoğu ilkokul okuma eğitimi anlamayı öğretmemektedir. Çoğu öğretmen anlamayı ölçmenin anlamayı öğretmek olduğunu zannetmektedir. Anlamayı ilkokulda öğrenemeyen birçok öğrenci LGS ve TYT paragraf sorularında problemlerle karşılaşmaktadır.

Ayrıca aşağıda paylaşılan “Beyin Nasıl Okuyor” başlıklı video içeriği beyindeki “nöroplastisite” olgusuna da atıf yapmakta ve okumayla ilgili kritik dönemlere de kısaca değinmektedir. Videoda hiçbir yerde bulamayacağınız bir anlatım akışı bulacaksınız. Örneğin çoğu insanın tam olarak ne ve neden olduğunu anlamakta zorlandığı “içsel okuma”nın beyindeki hangi etkileşimin sonucunu olduğunu çok basit bir şekilde kavrayacaksınız. Beyinde görsel okuma yolunun ne olduğunu keşfedeceksiniz. Anlamayı öğretmenin neleri kapsaması gerektiğini öğreneceksiniz.

Keyifli izlemeler…

Not: Bu video film, ilkokul öğrencilerine akıcı okumayı ve anlamayı, okumanın bilimine göre bir eğitmen ve bir online platform rehberliğinde öğreten “Mega Aktif Okuma” eğitim programı tarafından hazırlanmıştır. “Mega Aktif Okuma” “Mega Hafıza”nın lisanslı bir eğitim programı ve tescilli bir markasıdır.

beyin nasıl okur - mega hızlı okuma

Tavsiye Edilen Makaleler:

Çocuklar İçin Temel Matematik Becerileri – Hızlı ve Etkili Bir Şekilde Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Mega Aktif Okuma – Akıcı Okumanın Bileşenleri Nelerdir?

Çocuklar ve Okuyan Beyin – Okuma Eğitiminin Beyinde Yaptığı Değişiklikler!

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu