Beyin GücüHitabet ve Diksiyon

Wernicke Alanı – Beynimizi Tanıyalım

Dil, Beyin ve Wernicke Alanı – 22 NoluBrodmann Alanı” olarak bilinen Wernicke alanı, beynin konuşmanın anlaşılmasıyla ilgili nöronları içeren bölgesidir. Wernicke bölgesinin konumu genellikle resimlerde ve metinlerde kesin olarak sunulsa da, bölgenin tam konumu hakkında bazı tartışmalar vardır. Bu alan ilk olarak 1874 yılında Alman nörolog Carl Wernicke tarafından tanımlanmıştır. Wernicke alanı, beynin sol yarımküresinin üst temporal konvolüsyonunun arka üçte birlik kısmında bulunur. Konumu itibarıyla işitsel kortekse yakındır. Bu alan, konuşma seslerinin anlaşılması için benzersiz bir öneme sahip görünmektedir. Dilin algılanma anlama merkezi olarak kabul edilmektedir. Beyindeki konuşma merkezi olan “Broca Alanı” ile ilişkili olarak çalışmaktadır.

Beyindeki Dil İşleme Alanları - Broca Alanı - Wernicke Alanı ve Diğerleri

Wernicke Afazisi / Afazi Nedir Temporal lobun hasar görmesi, “Wernicke Afazisi (Wernicke Aphasia)” olarak bilinen bir dil bozukluğuna neden olabilmektedir. Wernicke afazisi olan bir kişi dili anlamakta güçlük çeker. Konuşma tipik olarak akıcıdır ancak içerikten yoksundur. Dolambaçlı konuşmalar, “şey” gibi belirsiz sözcüklerin yüksek oranda kullanılması ve anlamsız içerikten dolayı “kelime salatası” ile karakterize edilmektedir.

öğrenme - konsantrasyon - uyku - hafıza - beyin

Wernicke alanının dil için önemli olduğu düşünülmektedir, ancak araştırmacılar hala tam olarak rolünün ne olduğunu çözmeye çalışıyorlar. Muhtemelen daha büyük bir nöral-ağın parçası olarak işlev görüyor.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Beyindeki Broca Alanı, Wernicke Alanı ve Diğer Dil İşleme Alanları

Okumanın Nörobilimi – Okuma Beynin Hangi Bölümlerini Kapsıyor?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu