Sağlık ve ZindelikSpor

Masa Tenisi ve Parkinson – PinPon Oynamak Parkinsona İyi Gelir mi?

Pinpon Parkinson Hastaları için İyi Bir Aerobik Egzersiz Olabilir!

Masa Tenisi ve Parkinson – Ping-pong (Halk dilindeki deyişle “pinpon”) daha çok uzak doğu isimlerini çağrıştırıyor değil mi? Belki de çoğumuz bu sporu uzak doğu, özellikle Çin, Kore, Japonya gibi ülkelere ait sanıyor. Siz de böyle sanıyorsanız yanılıyorsunuz; “ping-pong” bildiğiniz masa tenisinin İngiltere’de önceki adıydı.

Masa Tenisinin Kısa Tarihi

Masa Tenisi ve Parkinson – İngiliz kapitalist zengin bir babanın Komünist oğlu olan Ivor Montagu’nun 1900’lerin başında, İngiltere’de 1800’lerden beri var olan ama unutulan bir oyun olarak ping-pongu keşfetmesi, kurallarını yeniden düzenlemesi ve masa tenisi adıyla dünyaya yayması sonucu popüler oldu.

Yayılmasının bir nedeni de Komünist bir İngiliz’in İngiltere Komünist partisindeki görevi gereği etkileşimde bulunduğu diğer komünist ülkelerde pinponu lanse etmesiyle hızla yayılmasına sebep oldu. Kısaca, Bu oyuna komünist oyunu da diyebilirsiniz!

“Ping” sesi, topun vurduğu yerde zıplarken çıkardığı sestir.

Bu komünist icadı oyun, gerçekten de Çin’in 1972’de Uluslararası Topluma katılması konusunda ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Hany Kissengar’ın diplomasi trafiğine iki ülke pinpon takımlarının da katkısıyla verilen bir isim oldu: “Ping-pong diplomasisi” adı meşhur oldu.

omega

Masa tenisi, ülkemizde de çoğu erkeğin, kısmen kızların öğrencilik hayatlarında mutlaka elini sürdüğü bir oyundur.

Bu kadar bilgiden sonra yazımızın konusuna geçelim:

Hız ve atiklik yanında el-göz ve vücut koordinasyonunu etkili kullanmayı sağlayan, zeka ve zeka kıvraklığı gerektiren bu oyun; gerçekten terletici, vücut kaslarını hareket ettirici ve sağlık açısından oldukça etkili “egzersizlerin” başında yer alıyor.

Masa Tenisi ve Parkinson Hastalığı

Masa Tenisi ve Parkinson – “Ping-pong” ya “pinpon”, Parkinson hastalığı için de bir “fizik tedavi yöntemi” olarak kullanılabiliyor.

Amerikan Nöroloji Akademisi’nin Toronto, Kanada’da, Şubat 2020’de 72. Yıllık Toplantısında sunulan bir çalışmaya göre, altı ay boyunca haftada bir masa tenisi egzersiz programına katılan Parkinson hastalarının semptomlarında iyileşme gösterdi.

Parkinson Hastalığı Nedir?

Masa Tenisi ve Parkinson – Parkinson hastalığı, beyinde dopamin adı verilen bir kimyasalın kademeli olarak azaldığı bir hareket bozukluğudur.

Bu azalma süreci; titreme, uzuvların sertleşmesi, hareketlerin yavaşlaması, duruşun bozulması, yürüme sorunları, zayıf denge ve konuşmada değişiklikler gibi yavaş yavaş kötüleşen semptomlarla sonuçlanır.

mi

Masa Tenisi Bir Aerobik Egzersiz Türüdür.

Masa Tenisi ve Parkinson – Söz konusu araştırmanın yazarı Ken-ichi Inoue, “Masa tenisi olarak da adlandırılan pinpon, genel popülasyonda el-göz koordinasyonunu iyileştirmek, refleksleri keskinleştirmek ve beyni canlandırmak için gösterilen bir aerobik egzersiz türüdür” dedi.

Japonya’daki Fukuoka Üniversitesi’nden Fukuoka, “Parkinson hastalığına sahip kişilerin benzer faydalar görüp görmeyeceklerini incelemek istedik ve bu da bazı semptomları azaltabilir.

Üç ve altı ayda tekrarlanan çalışma, katılımcılarda konuşma, el yazısı, giyinme, yataktan kalkma ve yürümede önemli gelişmeler yaşadıklarını buldu.

Çalışma grubu, ortalama yaşı 73 olan ve hafif ila orta şiddette Parkinson hastalığı olan 12 kişiyi içeriyordu. İnsanlar ortalama yedi yıldır Parkinson hastasıydı.

Çalışmanın başında, çalışma grubunun, hangi semptomları olduğunu ve semptomların ne kadar şiddetli olduğunu görmek için testten geçirildiler.

Katılımcılar, daha sonra altı ay boyunca, haftada bir pinpon oynadılar. Haftalık beş saatlik her seansta, esneme egzersizleri ve ardından deneyimli bir masa tenisi oyuncusunun talimatıyla masa tenisi egzersizleri yaptılar.

Program, Fukuoka Üniversitesi Spor Bilimleri bölümünden deneyimli masa tenisi oyuncuları tarafından özellikle Parkinson hastaları için geliştirilmiştir.

müzik - frekans + eğitim - öğrenme - konsantrasyon

Parkinson semptomları üç ay sonra ve çalışmanın sonunda tekrar değerlendirildi.

Çalışma, hem üç ayda hem de altı ayda, çalışma katılımcılarının konuşma, el yazısı, giyinme, yataktan kalkma ve yürümede önemli gelişmeler yaşadıklarını buldu. 

Örneğin, katılımcıların, çalışmanın sonunda, ortalama bir denemeye kıyasla, çalışmanın başlangıcında yataktan kalkmak için ortalama ikiden fazla kalkma girişiminde bulunması gerekti.

Çalışma katılımcıları ayrıca yüz ifadesi, duruş, sertlik, hareket yavaşlığı ve el titremelerinde iyileşme yönünde önemli gelişmeler yaşadılar. 

Örneğin, boyun kası sertliği için, araştırmacılar semptomları değerlendirdiler ve her katılımcıyı sıfırdan dörde kadar bir ölçekte puanladılar; bir puan minimum sertliği, iki puan hafif sertliği, üç puan orta sertliği ve dört puan şiddetli sertliği temsil etti.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Çalışmanın başlangıcındaki tüm katılımcılar için ortalama puan, çalışmanın sonunda ortalama iki puana kıyasla üçtü.

İki katılımcıda yan etkiler yaşadı. Bir kişi sırt ağrısı çekti ve bir kişi de düştü.

Sonuç: Pinpon Parkinson Hastaları için Umut Olabilir!

Masa Tenisi ve Parkinson – Inoue, “Bu çalışma küçük olsa da, sonuçlar cesaret vericidir, çünkü nispeten ucuz bir tedavi şekli olan pinponun Parkinson hastalığının bazı semptomlarını iyileştirebileceğini göstermektedir” dedi. “Bu bulguları doğrulamak için şimdi çok daha büyük bir çalışma planlanıyor.”

Çalışmanın temel sınırlılığı, katılımcıların masa tenisi oynamayan Parkinson hastalığı olan bir kontrol grubuyla karşılaştırılmamış olmasıdır.

Diğer bir sınırlılık ise, hastaları tek bir uzmanın değerlendirmesiydi.

Kaynaklar:

  • https://parkinsonsnewstoday.com/2020/02/28/table-tennis-program-may-ease-motor-symptoms-parkinsons-early-study
  • https://www.sciencedaily.com/releases/2020/02/200225171757.htm
Tavsiye Edilen Makaleler:

REM Uyku Felci – Uyurken Beyin Motor Hareketleri Neden Felç Ediyor?

Başa dön tuşu