Konsantrasyon

Konsantrasyon Nasıl Artırılır – Odaklanma Sorununa Kalıcı Çözümler

Konsantrasyon Nasıl Artırılır – Bilmiyorum sizde de oluyor mu; kitap okumaya başladığımda, önceleri büyük bir motivasyonla odaklandığım halde, okumaktan bir anda kopuyorum; uykum geliyor, hayal gücüm, lüzumsuz bir sürü şeyleri getirip önüme koyuyor ve ben de sazan gibi hayal gücümün bu oyununa geliyorum. Sonra böyle bir aptallığı yaptığım için kendimle kavga ediyorum ve fena halde öfkeleniyorum. Kendi hakkımda beslediğim en iyi niyetime rağmen konsantre olamıyorum.

Sizde de böyle durumlar oluyor mu? Tahmin ediyorum ki, hepimiz bu tanıdık, sinir bozucu durumdayız. Üstelik bu, performansımızı gerçekten zayıflatabilecek hatta yok edecek bir olumsuzluk.

Ben de oturdum, bu yarama bir merhem sürmek için, yani konsantrasyonumu artırmak ve günlük dikkat dağınıklığımı azaltmak için kullanabileceğim stratejileri –biraz da benim gibi olanları düşünerek- gözden geçirmeye karar verdim. Bu makalede amacım, konsantrasyon nasıl artırılır sorusuna cevap aramaktır.

Çevre

Düşündürücü bir sorudur konsantrasyon nasıl artırılır… Kişisel çalışma ortamımız, konsantre olma becerisinde büyük rol oynar. Ortam, ne kadar rahat ve doğal olursa, orada kalmak ve odaklanmak o kadar kolay olacaktır.

Bu konuda düşünürlerin hayatını incelemenizi öneririm. Özellikle Filozofların neden dağ başlarında, insanlardan uzak yerlerde, orman içerinde yalnız kalmaktan hoşlandıklarını anlamak kolay olacaktır.

Tabi, “haydi dağa çıkalım” filan demiyorum. Önemli olan kalabalıklar içinde olup da konsantrasyona sahip olabilmek. O halde insanlardan kaçmadan ve fiziksel mekan değişiklikleri de yapmadan bazı küçük ama sonucu büyük iyileştirmeler yapmaya ne dersiniz?

İşte fiziksel çevrenizi iyileştirmek için bazı fikirler:

Rahat olduğunuzdan emin olun:

Koltuğunuzun ve masanızın rahatça çalışabilmeniz için doğru yükseklikte olmasını sağlayarak başlayın. Sandalyeniz çok yüksekse veya masanız çok alçaksa, rahatsız olursunuz ve bunu kalkıp uzaklaşmak için bir bahane olarak kullanmak isteyebilirsiniz.

Resim/Fotoğraf bulundurun:

Doğal bir manzara izlemek veya vahşi yaşamı izlemek, konsantrasyonu artırmaya yardımcı olabilir. Ofisinize veya çalışma alanınıza tabiattan farklı resimler yerleştirebilirsiniz. Hoşunuza giden manzaraları veya doğal görüntüleri seçin. Çalışırken bazen o resimlerle göz göze gelebilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı sesleri olabildiğince kapatın:

Müzik dinlemek, özellikle enstrümantal müzikse konsantrasyona yardımcı olabilir. Bunun için konsantrasyonu artıran özel frekanslara göre hazırlanmış Bio Ritmik Largo müzikleri tercih edin. Bazı insanlarBeyaz Gürültü uygulamaları bile kullanıyor. Bu sesler okyanus dalgaları veya düşen yağmur gibi sabit, rahatsız edici olmayan sesler üretmekle elde ediliyor. Bu sabit arka plan fon ses diğer gürültüyü bastırarak daha iyi odaklanmanıza ve dikkat dağıtıcı şeyleri görmezden gelmenize yardımcı olabilir.

—– Sponsor Bağlantı —–

BİO-RİTMİK LARGO VE KONSANTRASYON

Bio-Ritmik Largo ve Konsantrasyon Seti

—– Yazının Devamı —–

Beslenme

Konsantrasyon Nasıl Artırılır – Bazı basit beslenme ipuçları şöyledir:

Su için:

Çoğumuz işteyken su içmeyi düşünmeyiz, ancak susuzluk bizi yorgun, huzursuz, yavaş ve hatta hasta hissettirebilir. Beynimiz yeterli sıvıya sahip olmadığında, en yüksek performansta çalışamaz. Susuz kalmamak, gün boyunca konsantrasyonunuzu artırmanın kolay önşart yoludur.

Kahvaltı yapın:

Güne sağlıklı bir kahvaltıyla başlayın. Acıktığınızda konsantre olmak çok daha zordur. Bu nedenle işe/okula gitmeden önce iyi bir kahvaltı yapın. Kahvaltıda yumurta, peynir, zeytin ve diğerleri olmalı.  Masanızda sağlıklı atıştırmalıklar bulundurarak gün boyunca konsantrasyonunuza da yardımcı olabilirsiniz. Badem, tam tahıllı kraker, taze meyve ve sebzeler iyi seçimlerdir.

Kalkın ve etrafta dolaşın:

Gün boyunca sürekli oturmak değil, ara verdiğinizde ofiste veya uygun bir yerde az da olsa dolaşılmalıdır. Birçok insan gibiyseniz, muhtemelen yeterince hareket etmiyorsunuzdur. Araştırmalar, düzenli yürüyüşün ve kısa araların gün boyunca odaklanmanızı artırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Anlayış

Konsantrasyon Nasıl Artırılır – Sürekli dikkat dağıtıcı şeylere takılmak ve bu dikkat dağıtıcılar nedeniyle üretkenlikten kopmak, günümüz ofislerinde o kadar sıradan hale geldi ki, doktorlar ona bir isim bile verdiler: Dikkat Eksikliği Özelliği (ADT- Attention Deficit Trait) ve tüm çalışanların dolayısıyla kurumların bundan zarar görebileceğini söylüyorlar.

Zihninize odaklanmanıza yardımcı olması için şu yönergelerden bazılarını takip edin:

Endişelerle başa çıkmak için zaman ayırın:

Çoğumuz gün içinde konsantre olmakta güçlük çekeriz çünkü sürekli olarak başka şeyler için endişeleniriz. Başlamadığınız bir proje için yaklaşan bir son tarih, sorunlara neden olan yeni bir meslektaş veya sadece masanızdaki çalışma hızı bile olabilir. Kendinizi bu endişelerden rahatsız bulursanız, bunları not edin, böylece onları aklınızda tutmanıza gerek kalmaz. Ardından bu sorunlarla başa çıkmak için zaman ayırın.

Her seferinde tek bir göreve odaklanın:

E-postaları yanıtlamak, metin mesajları göndermek veya hızlı telefon çağrıları cevaplamak için 15-30 saniye bile ayırsanız, daha sonrasında odaklanmak çok daha zor olabilir. Bazı araştırmacılar, dikkat dağınıklığından sonra tam odaklanmamızın 15 dakikayı bulabileceğine inanıyor. O zaman, aciliyet hissi veren bu tür aranmalara sonra cevap verin.

E-posta gelen kutunuzu ve sohbet programının sesini kapatın:

Size veya ofisteki diğer çalışanlara ait olsun, sesli postalar sizi engelleyebilir. Ofisiniz izin veriyorsa, iş arkadaşlarınıza odaklanmanız gerektiğini bildirmek için ofisinizin kapısını kapatın veya “Rahatsız Etmeyin” tabelasını asın. (Yöneticiyseniz ve açık kapı politikası uygulamak istiyorsanız, odaklanmanız gereken zamanlar için evden veya başka bir yerden çalışmayı düşünün.)

Yüksek ve az dikkat gerektiren görevler arasında geçiş yapın:

Eğer, yoğun konsantrasyon süreci yaşadıysanız, geçişlerde beyninizi dinlendirebilirsiniz. Örneğin, bölümünüzün bütçesi üzerinde çalışmak için iki saat harcarsanız, muhtemelen sonrasında kendinizi yorgun hissedeceksiniz. Bütçenize geri dönmeden önce 15 dakika boyunca dosyalama gibi az dikkat gerektiren bir iş üzerinde çalışarak enerjinizi yeniden şarj edebilirsiniz.

Önceliklendirin:

Yapacak çok şeyin olması dikkat dağıtıcı olabilir ve bu bazen ertelemeye neden olur. Ya da hızlı bir şekilde bir görevden diğerine atlayarak iş yanılsaması yaşayabilirsiniz. Hangi görevlerin başlayacağından veya hangilerinin en önemli olduğundan emin değilseniz, yapılacaklar listenize öncelik vermek için 10 veya 15 dakikanızı ayırın. Erteleme hakkında çok sayıda yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Konsantrasyonunuzu Geliştirmek İçin Daha Fazla İpucu

Kısa molalar verin: Odaklanma konusunda ustalaşabiliriz, ancak sonunda bir molaya ihtiyacımız olacak. Zihnimiz günde sekiz saat yoğun bir şekilde görevlere odaklanmak için mücadele edebilir. Bu, görevler arasında 5-10 dakikalık bir ara vererek çalışmanızı bir saatlik bölümlere ayırmanın daha iyi olabileceği yerdir. Bu kısa ara, tekrar odaklanmadan önce zihninizin dinlenmesini sağlayacaktır. Sistematik tekrarın sadece öğrenmede de kosnantrasyon üzerinde de etkisi büyük. Zaten bunlar birbirini tetiklemektedir. Güvenilir Kaynak (1) 

En zor görevlerinizi en uyanık olduğunuzda yapın:

Bu, konsantrasyonunuzu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Görevlerinizi enerji seviyelerinize göre nasıl planlayacağınızı öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi okuyun.

Telefon kulaklığı kullanın:

Telefonunuz için bir kulaklığınız varsa, her gün birkaç saat kullanmayı düşünün. Meslektaşlarınız telefonda olduğunuzu düşünürse, sizi rahatsız etme olasılıkları daha düşüktür.

Kendinize bir ödül vaat edin:

Örneğin, 45 dakika boyunca yoğun bir şekilde bir işe odaklanırsanız, işiniz bittiğinde bir fincan kahve içmek için ara verebileceğiniz gibi bir kural koyun. Küçük “kişisel ödüller” çoğu zaman büyük motivasyon kaynağı olabilir.

E-posta indirmelerini planlayın:

Sürekli e-postaların kutunuza gelmesi son derece dikkat dağıtıcı olabilir. İnsan bu; yaptığı şeyi durdurup hemen yanıtlamaya meyillidir. Siz de öyleyseniz, yapabiliyorsanız, e-postanızı her gün yalnızca birkaç kez indirilecek şekilde planlayın ve tek seferde tüm e-postalarınızla ilgilenin.

Beyniniz İçin Yüksek DHA’yı Önemseyin:

Beynin % 60’ı yağdır. Bunun yaklaşık % 50’si DHA’dır. Beyinde DHA’nın eksikliği odaklanma ve konsantrasyon sorunlarına sebep olabilmektedir. Bu anlamda beyninizi yüksek DHA ile besleme konusunda özen gösterin.

Sonuç

Konsantrasyon Nasıl Artırılır – Odaklanmanızı artırmak için iyi bir kahvaltıyla başlayın, beyin yoğun çalışmalar sırasında kısa aralar verin ve gün boyunca bol su için. Bir koltukta iki karpuz taşımayın. Çoklu iş yapmayın, kapınızı kapatın ve konsantre olmanıza yardımcı olacaksa fon olarak konsantrasyon müzikleri dinleyin.

Biraz sezgisel görünse de, gün boyunca kısa, düzenli molalar vermek de odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Bu arada dengeli beslenin, bol su içmeyi ve beyninizi yüksek DHA ile beslemeyi de unutmayın.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Konsantrasyon İçin Bazı Temel Tavsiyeler

Dikkat Dağınıklığı Ve Hiperaktivite İçin Günlük DHA Miktarı Önemli

Başa dön tuşu