Başarı

Kasıtlı Uygulama Mı Basit Tekrarlama Mı? Hogan Sırrı –  Uygulamaların İyileştirici Gücü

Kasıtlı Uygulama” mı “Basit Tekrarlama” mı? Hogan Sırrı –  Uygulamaların İyileştirici Gücü – William Ben Hogan gelmiş geçmiş en iyi golfçülerden biridir. Amerikalı oyuncu, Golf kuramına yaptığı katkılar ve üstün vuruş becerisiyle tanınmaktaydı. 1977 yılında ölen golfçünün Büyük turnuvalarda 9 birinciliği bulunmaktaydı.

İşte bu Ben Hogan’a ait bir deyim var: “İcat Uygulamaları”. Hogan 20. yüzyılın en büyük golfçülerinden biriydi. Üstün başarısının tek bir sırrı vardı: Yorulmak bilmez tekrarlar, uygulamalar ve egzersizler… Pratik yapmayı çok severdi. Hogan’ın golfünü izlemeye gelen insan sayısı o kadar çoktu ki, herkes onun topa vuruşunu izlemek için birbirinin üstüne çıkardı.

Topa vurmak için sabahı iple çekiyordum.” diyordu Hogan, “Şafak sökerken antrenmanlara başlardım. Birkaç saat boyunca toplara vururdum, sonra bir mola verir, hemen yeniden topa dönerdim.

Hogan için her uygulama seansının bir amacı vardı. Bildirildiğine göre golfün her aşamasında, her bölümünü yeni vuruş yöntemlerini test ederdi. Sonuç mükemmeldi. Golf tarihindeki en ince ayarlanmış golf vuruşlarını o geliştirmişti.

Onun hassasiyeti onu bir golfçüden çok bir cerrah gibi yaptı. Örneğin 1953’de golf üstatlarıyla yaptığı müsabakada, Hogan, topu kasıtlı olarak arka arkaya direklere çarptırıp deliğe sokmuştu.  Birkaç gün sonra turnuvada puanlama rekorunu kırdı.

Hogan’ın vuruşundaki matematiksel hesaplamayı izleyin!

Hogan kariyerini dokuz ana şampiyonlukla ve tüm zamanların en iyi dördüncü golfçüsü olarak tamamladı. Diğer golfçüler onun başarısını “Hogan’ın sırrı!” olarak adlandırdılar. Bugün, uzmanların golf ve vuruş tekeniklerini geliştirme tarzı için yeni bir terimi kullanıyorlar: Kasıtlı uygulama.

Kasıtlı Uygulama Nedir? Kasıtlı Uygulama ve Bilinçsiz Tekrar Karşılaştırması

Kasıtlı uygulamalara İlişkin aşağıdaki harika bir makaleyi buradan okuyabilirsiniz.

10 BİN SAAT KURALI NEDİR? BAŞARILI OLMAK İÇİN BİLİNMESİ GEREKENLER

Kasıtlı Uygulama” veya diğer ifadeyle “Bilinçli Uygulama“, amaçlı ve sistematik olan özel bir uygulama türünü ifade eder. Düzenli uygulama akılsız tekrarları içerebilirken, kasıtlı uygulama odaklanmış dikkat gerektirir ve performansı artırmak için özel bir amaç ile yürütülür. William Ben Hogan, golf vuruşunun her adımını dikkatlice yeniden inşa ettiğinde, kasıtlı uygulama yapıyordu. Tekniğini inceden inceye ayarlıyordu.

PÜF NOKTASI – Basit uygulama bilinçsiz tekrarları içerebilirken, kasıtlı uygulama odaklanmış dikkat gerektirir ve performansı artırmak için özel bir amaç ile yürütülür.

Kasıtlı uygulamanın en büyük zorluğu odaklanmaktır. Başlangıçta odaklansanız da, yaptığınız tekrar uygulamaları bir müddet sonra dikkatsizce küçük hataları göz ardı etmeye başlarsınız.

Çünkü insan beyninin doğal eğilimi tekrarlanan davranışları otomatik alışkanlıklara dönüştürmektir. Örneğin, ayakkabılarınızı bağlamayı ilk öğrendiğinizde, sürecin her adımı hakkında dikkatlice düşündünüz. Bugün ise, birçok tekrardan sonra, beyniniz bu sırayı otomatik olarak gerçekleştirebilir. Bir işi ne kadar çok tekrarlarsak o konuda o kadar bilinçsiz hale geliriz.

Bilinçsiz faaliyet, kasıtlı uygulamanın düşmanıdır. Aynı şeyi sadece tekrar tekrar uygulamak, gelişmenin engelidir. Çok sık, sadece deneyim kazandığımız için daha iyi olduğumuzu varsayıyoruz. Gerçekte, sadece mevcut alışkanlıklarımızı güçlendiriyoruz, onları geliştirmiyoruz.

O halde bilinçli tekrarlarla bu işi çözebiliriz ki, buna kasıtlı uygulama diyoruz.

Gelişmenin dikkat ve çaba gerektirdiğini iddia etmek yeterince mantıklı geliyor. Fakat kasıtlı uygulama gerçek dünyada neye benziyor? Şimdi bunun hakkında konuşalım.

Kasıtlı Uygulama Örnekleri

Kasıtlı pratiğin en sevdiğim örneklerinden biri Abartılmış Yetenek isimli kitabında Geoff Colvin tartışıyor. Kitapta Colvin, Benjamin Franklin’in yazma becerilerini geliştirmek için nasıl kasıtlı uygulama kullandığını anlatıyor.

Gençken Benjamin Franklin, babası tarafından zayıf yazma yetenekleri nedeniyle eleştirildi. Gençlerin çoğunun aksine, genç Franklin, babasının tavsiyesini ciddiye aldı ve yazma becerilerini geliştirmeye söz verdi.

Gününün en iyi yazarlarından bazıları tarafından yazılmış bir yayın bularak başladı. Ardından, Franklin her makalenin üzerinden satır satır geçti ve her cümlenin anlamını yazdı. Daha sonra, her makaleyi kendi sözleriyle yeniden yazdı ve ardından kendi versiyonunu orijinaliyle karşılaştırdı. Her seferinde, “Bazı hatalarımı keşfettim ve düzelttim.” demişti.

Sonunda, Franklin kelime dağarcığının onu daha iyi yazmadan geri bıraktığını fark etti. Yeniden yazma alanına yoğun bir şekilde odaklandı.

Kasıtlı uygulama her zaman aynı modeli takip eder: Genel süreci parçalara ayırın, zayıflıklarınızı belirleyin, her bölüm için yeni stratejileri test edin ve daha sonra öğrenmenizi genel sürece entegre edin.

İlave Örnekler

İşte birkaç örnek daha…

Yemek Pişirme: “Jiro Dreams of Sushi” belgeseline konu olan Jiro Ono, Tokyo’da ödüllü bir suşi restoranının şefi ve sahibi. Jiro, hayatını suşi yapma sanatını mükemmelleştirmeye adadı ve aynısını çalışanlarından da bekliyordu. Her çırak, bir seferde suşi yapma sürecinin küçük bir parçasına hakim olmalıdır; bir havlu nasıl sıkılır, bıçak nasıl kullanılır, balık nasıl kesilir vb. Bir çırak, yumurtaları pişirmeden önce on yıl boyunca Jiro’nun emrinde eğitim gördü. Sürecin her adımını kasıtlı uygulamalarla azami dikkatle öğrendiler.

Dövüş sanatları: The Art of Learning‘in yazarı Josh Waitzkin, birkaç ABD ulusal madalyası ve 2004 dünya şampiyonasına sahip bir dövüş sanatçısıdır. Bir yarışmanın finallerinde bir zayıflık fark etti: Bir rakip onu kuraldışı bir şekilde burnuna vurduğunda Waitzkin öfkeye kapıldı. Duyguları kontrolünü kaybetmesine ve stratejisini unutmasına neden oldu. Sonraları bu taşkınlığını giderdi. Kuraldışı davrananlara saldırmak yerine, onlardan ders aldı. Waitzkin, “Benim türbülans eşiğimi genişletmek için bana değerli bir fırsat verdiler” diye yazdı. “Kirli oyuncular benim en iyi öğretmenlerimdi.

Uzak doğu sporlarının hemen tamamı kasıtlı uygulamalara birer örnektir.

Müzik: Birçok harika müzisyen, bir şarkının en zorlu bölümlerini siz ustalaşana kadar tekrarlamanızı önerir. Virtuoso kemancısı Nathan Milstein’ın şu sözleri kasıtlı tekrarı çok güzel açıklıyor; “Konsantrasyon ile başarabildiğinizi hissettiğiniz kadar pratik yapın. Bir gün endişelendiğimde, etrafımdakiler gün boyu çalıştığı için, [profesörüme] kaç saat pratik yapmam gerektiğini sordum ve o da bana şöyle cevap vermişti ‘Gerçekten ne kadar önemli olduğu önemli değil. Parmaklarınızla pratik yaparsanız, hiçbir süre yeterli değildir. Kafanla pratik yaparsan, iki saat bile çok fazla’”.

Futbol ve Basketbol maçlarında oyuncunun bilinçsizce kaleye veya potaya gönderdiği bir topun gol veya basket olmasının sırrı, önceden kasıtlı uygulamalarla kazanılmış becerilerden başka bir şey değildir ve refleks haline dönüşmüştür.

Kasıtsız Uygulamacı Olmak istiyorsanız?

Belki de kasıtlı uygulama ile basit tekrarlama arasındaki en büyük fark şudur: Geri bildirim.

İster William Ben Hogan gibi bir atlet, ister Ben Franklin gibi bir yazar olsun, kasıtlı uygulama sanatında ustalaşan herkes, performansları hakkında sürekli geri bildirim almak için yöntemler geliştirmiştir.

Geri bildirim almanın birçok yolu vardır.

İlk etkili geri bildirim sistemi ölçümdür. Ölçtüğümüz şeyler geliştirdiğimiz şeylerdir. Ölçerek gelişirsiniz. Burada da geçerlidir; okuduğumuz sayfaların sayısı, sporda çektiğimiz şınav-mekik sayısı, yaptığımız satış sayısı bizim için önemlidir. En azından ölçüm yoluyla iyileşip kötüleştiğimize dair herhangi bir kanıtımız olmuş olur.

İkinci etkili geri bildirim sistemi koçluktur.

Disiplinler arasında tutarlı bir bulgu, antrenörlerin genellikle kasıtlı uygulamayı sürdürmek için eğittikleri oyuncuları sürekli ve kasıtlı disiplinle bir tekrar içinde tutmalarıdır. Birçok durumda, hem bir görevi gerçekleştirmek hem de ilerlemenizi aynı anda ölçmek neredeyse imkansızdır. Burada iyi koçlar, ilerlemenizi izleyebilir. İyileştirmek için küçük yollar bulabilir ve her gün en iyi çabayı göstermeniz konusunda sizi teşvik ve motive eder.

Kasıtlı Uygulama Vaadi

İnsanlar doğru şekilde antrenman yaparlarsa, yaşamın hemen hemen her alanında performanslarını artırmak için dikkate değer bir kapasiteye sahiptirler. Bunu söylemek yapmaktan elbette daha kolaydır.

Kasıtlı uygulama rahat bir faaliyet değildir. Sürekli çaba ve konsantrasyon gerektirir. Kasıtlı uygulama sanatında ustalaşan insanlar, her zaman araştırmak, denemek ve geliştirmek için yaşam boyu öğrenenler olmayı taahhüt ederler.

Kasıtlı uygulama sihirli bir hap da değildir; ancak odak ve bağlılığınızı sürdürmeyi başarabilirseniz, kasıtlı uygulama vaadi oldukça caziptir. Çünkü sahip olduğunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza etki eder.

Kasıtlı Uygulamayı hayatınıza Yayın!

Öğrenciyseniz ders çalışma oturumlarınızı kasıtlı ve bilinçli hale getirin.

Herhangi bir öğrenme sürecindeyseniz öğrendiklerinizi uygulayın ve korkmadan deneyin.

Yabancı bir dili öğrenirken kasıtlı uygulamalar yapın. Her gün kasıtlı uygulamalar yaparak konuşun, pratik yapın, öğrenmek istediğiniz kelimeleri kullanın!

Arabayı kullanmadıktan sonra nasıl kullanılacağını bilmenin bir önemi yoktur.

Başa dön tuşu