Konsantrasyon

Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım?

Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım? Odaklanma ve Konsantrasyon konusu birkaç etaptan oluşmaktadır. Bunun birinci etabı konsantrasyonunuzu dağıtan alternatifleri yok edebiilmeyi yönetebilmektir. Diğeri de konsantrasyonunuzu belli bir işe yönlendirdiğiniz halde zaman içinde azalan konsantrasyonunuzu tekrar artırmayı yönetmektir. Bu yazıda azalan konsantrasyonu yönetmeye ve “Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım?” sorusunun cevabına odaklanacağız. Dikkat dağıtıcıları ve diğer alternatifleri yok etmeyi başarsanız, bunun için hangi yöntemi kullanırsanız kullanın ve ne kadar kararlı olursanız olun, bir noktada konsantrasyonunuz ve odaklanmanız kaybolmaya başlayabilir. Peki, bu durumda dikkat sürenizi nasıl artırabilir ve odaklanabilirsiniz?

Atabileceğiniz iki basit adım vardır.

1-) Sonuçları Ölçün!

Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım? Yapabileceğiniz ilk şey ilerlemenizi ölçmektir.

Geri bildirim eksikliği nedeniyle genellikle odak kaybolur. Beyninizin, hedeflerinize doğru ilerleyip ilerlemediğinizi bilmek için doğal bir isteği vardır ve geri bildirim almadan bunu bilmek imkansızdır. Pratik bir bakış açısından, sonuçlarımızı ölçmemiz gerektiği anlamına gelir.

Hepimizin bizim için önemli olduğunu söylediğimiz, ancak ölçmediğimiz yaşam alanları vardır. Ölçmek odaklamayı ve konsantrasyonu koruyor. Ölçtüğümüz şeyleri geliştirebilirsiniz. Sadece rakamlar ve net takip sayesinde daha iyi veya daha kötüye gidersek herhangi bir fikrimiz olur.

  • Kaç şınav çektiğimi ölçtüğümde (saydığımda) bu şınavlar beni daha güçlendirmiştir.
  • Günde 20 sayfalık okuma alışkanlığımı takip ettiğimde, daha fazla kitap okumaya başladım.
  • Değerlerimi kaydettiğimde daha dürüst bir şekilde yaşamaya başladım.

Ölçtüğüm görevler odaklandığım görevlerdi.

Ne yazık ki, sık sık ölçmekten kaçınırız, çünkü sayıların kendimiz hakkında ne söyleyeceğinden korkuyoruz. İşin püf noktası, ölçümün kim olduğunuza dair bir yargı olmadığını, sadece bulunduğunuz yerle ilgili bir geri bildirim olduğunu anlamaktır.

Keşfetmek, öğrenmek, anlamak için ölçün.

Kendinizi daha iyi tanımak için ölçün.

Sizin için önemli olan şeylere gerçekten zaman ayırıp geçirmediğinizi ölçün.

Ölçün, çünkü önemli olan şeylere odaklanmanıza ve önemsiz şeyleri görmezden gelmenize yardımcı olacaktır.

mega ingilizce - kolay ingilizce

2-) Olaya Değil, Sürece Odaklanın!

Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım? Odaklanma ve konsantrasyon – Uzun vadeli odaklamayı sürdürmek için yapabileceğiniz ikinci şey olaylara değil süreçlere odaklanmaktır. Çoğu zaman başarıyı, başarılabilecek ve tamamlanabilecek bir olay olarak görüyoruz.

İşte bazı yaygın örnekler:

  • Birçok insan, sağlığı bir olay olarak görür:  “Eğer sadece 20 kilo kaybedersem, formda olurum.”
  • Birçok insan girişimciliği bir etkinlik olarak görüyor:  “Eğer işimizi New York Times’da öne çıkarırsak, o zaman kurulurduk.”
  • Birçok insan sanatı bir etkinlik olarak görüyor:  “Eğer çalışmalarımı daha büyük bir galeride gösterebilirsem, ihtiyacım olan güvenilirliğe sahip olurdum.”

Bunlar, başarıyı tek bir olay olarak kategorize etmenin birçok yolundan sadece birkaçı. Ancak hedeflerine odaklanmış olan insanlara bakarsanız, onları farklı kılan olayların veya sonuçların olmadığını fark etmeye başlarsınız. Sürece bağlılık. Bireysel olaylara değil, günlük uygulamalara aşık olurlar.

Komik olan, elbette, sürece odaklanmanın sonuçların tadını çıkarmanızı sağlayacak şey olmasıdır.

  • En çok satan kitaplara sahip harika bir yazar olmak istiyorsanız –bu harika bir şey-  bu sonuca ulaşmanın tek yolu, yazma sürecine aşık olmaktır.
  • Forbes  dergisinde  yer alarak, dünyanın işinizi bilmesini istiyorsanız, bu sonuca ulaşmanın tek yolu, pazarlama sürecine aşık olmaktır.
  • 20 kilo vererek hayatınızın en iyi formunda olmak istiyorsanız,  bu sonuca ulaşmanın tek yolu, sağlıklı beslenme ve sürekli egzersiz sürecine aşık olmaktır.
  • Herhangi bir şeyde önemli ölçüde daha iyi olmak istiyorsanız, bunu yapma sürecine aşık olmalısınız. Sadece istediğiniz sonuçları hayal etmek yerine, işi yapan birinin kimliğini oluşturmaya aşık  olmalısınız.

Sonuçlara ve hedeflere odaklanmak doğal eğilimimizdir, ancak süreçlere odaklanmak uzun vadede daha fazla sonuca yol açar.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Konsantrasyon ve Zihin Hakerleri

Odaklanma ve konsantrasyon – Süreci sevmeyi ve hedeflerinize nasıl odaklanacağınızı öğrendikten sonra bile, bu hedeflerin günlük uygulaması hala dağınık olabilir. Konsantrasyonu iyileştirmenin bazı ek yolları hakkında konuşalım ve her göreve odaklanmış dikkatinizi verdiğinizden emin olun.

Konsantrasyon Nasıl Geliştirilir?

“Konsantrasyonum azaldı, ne yapmalıyım?” diyenlere, odağını geliştirmek ve önemli olan şeylere başlamak isteyenlere tavsiye edilen birkaç yol da şunlardır:

1-) Bir çapa görevi seçin

Son zamanlarda yaptığım en önemli iyileştirmelerden biri, her güne bir (yalnızca bir) iş önceliği veriyorum. Gün içinde diğer işleri tamamlamayı planlasam da, öncelikli görevim yapılması o öncelikli ilk işimdir. Buna “çapa görevim” diyorum. Çünkü günün geri kalanını zinde tutan dayanak noktası budur. Bir  önceliği seçmenin gücü,  sizi hayatınızı bu sorumluluk etrafında düzenlemeye zorlayarak davranışlarınızı doğal olarak yönlendirmesidir.

2-) Enerjinizi yönetin, zamanınızı değil

Bir iş tüm dikkatinizi vermeyi gerektiriyorsa, odaklanmak için gereken enerjiye sahip olduğunuz zamana göre ayarlayın. Örneğin, enerjimiz sabahları en yüksek düzeydedir. Mesela ben, o zaman en iyi yazımı yazıyorum. İşte o zaman işimle ilgili en iyi stratejik kararları veriyorum. Peki ben ne yapacağım? Sabahımı planlıyorum. Diğer tüm iş görevleri öğleden sonra halledebilirim. Bu, röportajlar yapmak, e-postalara yanıt vermek, telefon görüşmeleri ve Skype sohbetleri, veri analizi yapmak… Neredeyse her verimlilik stratejisi zamanınızı daha iyi yönetmeyi takıntı haline getirir, ancak üzerinde çalıştığınız işi tamamlamak için ihtiyaç duyduğunuz enerjiye sahip değilseniz, zamanı planlamak işe yaramaz.

omega

3-) Öğleden önce asla e-postayı kontrol etmeyin

Odaklanma, dikkat dağıtıcı unsurları ortadan kaldırmakla ilgilidir. Twitter, Facebook gibi sosyal medya, yine E-posta, en büyük dikkat dağıtıcı unsurlardandır.

E-postayı günün başında kontrol etmezsem, sabahı herkesin gündemine tepki vermek yerine kendi gündemime göre geçirebilirim.

4-) Telefonunuzu başka bir odada bırakın

Genellikle telefonumu günün ilk birkaç saati göremiyorum. Odağınızı kesintiye uğratan herhangi bir kısa mesaj, telefon görüşmesi veya uyarı olmadığında odaklanmış çalışma yapmak çok daha kolaydır.

5-) Tam ekran modunda çalışın

Bilgisayarımda bir uygulama kullandığımda tam ekran modunu kullanıyorum. Web’de bir makale okuyorsam, tarayıcım tüm ekranı kaplıyor. Masaüstümü, menü çubuğu otomatik olarak kaybolacak şekilde ayarladım. Çalışırken, zamanı, diğer uygulamaların simgelerini veya ekrandaki diğer dikkat dağıtıcı şeyleri göremiyorum. Bunun odak ve konsantrasyonum için ne kadar büyük bir fark yarattığı komik. Ekranınızda bir simge görürseniz, ara sıra tıklamanız hatırlatılır. Ancak, görsel ipucunu kaldırırsanız, dikkatin dağılması gereken dürtü birkaç dakika içinde azalır.

Hangi stratejiyi kullanırsanız kullanın, dünyanın sizi rahatsız ettiğini hissettiğinizde, yapmanız gereken tek şeyin, ona uygun bir şeyler yapmak olduğunu unutmayın. Başlangıçta başarılı olmak zorunda değilsiniz. Sadece ona başlamanız gerekiyor.

Konsantrasyon aynı zamanda bir beyin kimyası işidir. Dengeli beslenin ve beyninizi konsantrasyon için beslemeyi de unutmayın. Bu konuyla ilgili olarak aşağıda linki verilen makaleyi de okumak isteyebilirsiniz.

mega ingilizce - kolay ingilizce
Başa dön tuşu