İngilizce Öğreniyorum

İngilizce Nasıl Konuşulur – İngilizce Konuşmak İçin 5 Kural

Basit 5 Kural!

İngilizce Nasıl Konuşulur – İngilizce öğrenme sevdası taşıyan çoğu insan, bu sevdasına yanlış yollarla ulaşmaya çalıştığı için çoğu kez geriye boynu bükük dönüyor. Aslına bakılırsa, yapılan çok basit hatalar, yanlış adımlar kişinin öğrenme azmini ve buna bağlı olarak da büyük hayallerini kesiyor.

Bu makalede, İngilizce öğrenenlere oldukça pratik ipuçları sunuyoruz. İngilizce öğrenirken “Do!” ve “Do not!”’ları sunuyoruz. Nelerin “pro (lehte olanlar / artılar)” nelerin “cons (aleyhte / eksiler)” olduğunu öne çıkarıyoruz.

Niyetiniz doğru ve kısa yoldan İngilizceyi konuşmak ise işte size “5 clues (5 ipucu)”:

1- Dilbilgisini Çok Fazla Çalışmayın

İngilizce Nasıl Konuşulur – Bu kural birçok İngilizce öğrenen öğrenciye garip gelebilir, ancak en önemli kurallardan biridir.

Sınavları geçmek istiyorsanız, tamam, o zaman gramer çalışın; fakat İngilizceyi akıcı konuşmak istiyorsanız, gramere değil, İngilizce konuşmaya çalışmalısınız.

Dilbilgisi çalışmak sizi sadece yavaşlatır ve kafanızı karıştırır. Çünkü bir ana dili İngilizce olan biri gibi doğal olarak bir cümle söylemek yerine, cümle oluştururken bu defa kuralları düşüneceksiniz.

Emin olun ki, İngilizce konuşanların sadece küçük bir bölümü tüm gramer kurallarının% 20’sinden fazlasını biliyor.

Çoğu ESL (ESL-English as a Second Language-İkinci Dil Olarak İngilizce) öğrencisi, ana dili İngilizce olanlardan daha fazla dilbilgisi bilir. Gramer kurallarını sorsanız söyleyemezler, ama doğru kullanırlar. Bunun nedeni aynı yapyı öncelikle defalarca duymuşlardır ve defalarca kullanmışlardır. Herşey otomatik olmuştur. Bunu yurt dışında kalmış oralarda okumuş biri olarak güvenle söyleyebilirim. Unutmayın, ana dilini öğrenen küçük bebekler ve çocuklar da gramer bilmeden konuşmayı öğrenirler. 

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Öğrencilerin çoğu İngilizce dilbilgisi hakkında çok fazla ayrıntı biliyor.
Anadili İngilizce olanlara bazı gramer soruları sorun; sadece birkaçı doğru cevabı bilir. Ancak, İngilizce bilmektedirler ve etkili bir şekilde okuyabilir, konuşabilir, dinleyebilir ve iletişim kurabilirler.

Türkçe öğrenen biri gelse bize gramer veya dilbilgisi sorsa bilebilecek misiniz? Oysa siz de akıcı bir şekilde Türkçe konuşuyorsunuz.

Bilmem anlatabildim mi?

Peki şimdi sorayım: Bir “fiilin” tanımını veya kurallı olup olmadığını mı okuyabilmek istiyorsunuz, yoksa akıcı bir şekilde İngilizce konuşabilmek mi istiyorsunuz?

2- Kelime Kombinasyonlarıyla Oluşan Kalıp “İfadeleri” ve “Cümleleri” Öğrenin, Çalışın

İngilizce Nasıl Konuşulur – Pek çok öğrenci kelime öğrenir ve uygun bir cümle oluşturmak için birçok kelimeyi bir araya getirmeye çalışır.

Bazı öğrencilerin çok sayıda kelimeyi bilmesi beni şaşırtıyor, yani bu kadar kelime bilmesine rağmen, o kelimelerin farklı sayısız kombinasyonlarıyla uygun ifadeler oluşturamıyorlar.

Bunun nedeni, öğrendikleri kelime kombinasyonlarıyla oluşan ifadeleri defalarca duymamış ve kullanmamış olmalarıdır.

Çocuklar bir dil öğrendiklerinde hem kelimeleri hem de o kelimelerle oluşan ifade ve cümlecikleri birlikte öğrenirler. Aynı şekilde, siz de öğrendiğiniz kelimelerle oluşabilecek kelime kombinasyonlarıyla çalışmanız ve öğrenmeniz gerekir.

Kelimeleri öğrenirken o kelime kökünden türemiş olan diğer kelimeleri de aynı anda öğreniniz. Her bir kelimeden türemiş ortalama 3 kelime olsa, öğrendiğiniz yeni kelime kökü 10 adet ise kullanabileceğiniz 30 yeni kelime öğrenmiş olursunuz. Ayrıca bu 30 kelimeyle oluşturabileceğiniz ikili, üçlü, dördtlü kombinasyonları kalıpsal olarak tekrar ederseniz sadece 10 kelimeyle bile çok şey yapabileceğinize şahit olursunuz. Bu konuyla ilgili olarak ayrıca “İlk 10 Temel İngilizce Kelime ile Nasıl Hemen İngilizce Konuşmaya Başlarsınız?” başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

1000 kelime biliyorsanız ama bunların kombinasyonlarıyla oluşan ifadeleri dinlemiyorsanız ve uygulamıyorsanız tek bir ifade veya cümle söyleyemezsiniz. Ancak bunların kombinasyonlarına hakimseniz, sadece bir cümle öğrenseniz, anında yüzlerce doğru cümle kurabilirsiniz. 100 cümle biliyorsanız, 1000 adet kelime kombinasyonlarıyla kaç tane doğru cümle söyleyebileceğinize şaşıracaksınız. Son olarak, sadece 1000 cümle bildiğinde, neredeyse akıcı bir İngilizce konuşmacı olacaksınız.

Bu yüzden binlerce kelimeyi öğrenmek için saatler harcamayın. Bu zamanı önemli kelime köklerini, bunlardan türetilen diğer kelimeleri ve bunların kombinasyonlarıyla oluşturulabilen cümle ve ifadlere çalışmak için kullanın. Bunu yaparsanız İngilizce akıcılığına daha yakın olacaksınız.

mi

Beyninizde Çeviri Yapmayın

Bir İngilizce cümle oluşturmak istediğinizde, kelimeleri ana dilinizden çevirmeyin. Kelimelerin sıralaması muhtemelen tamamen farklıdır ve bunu yaparak hem yavaş hem de yanlış olacaksınız. Bunun yerine, söylediğiniz kelimeleri düşünmek zorunda kalmamak için, otomatik olarak cümleleri öğrenin.

Çeviri ile ilgili diğer bir problem, öğrendiğiniz gramer kurallarını dahil etmeye çalışmanızdır. İngilizce cümleler oluşturmak için grameri çevirmek ve düşünmek yanlıştır ve bundan kaçınılmalıdır.

3- Okumak Ve Dinlemek Yeterli DEĞİLDİR. Çok Dinleyin, Konuşma Pratiği Yapın!

İngilizce Nasıl Konuşulur – Okumak, dinlemek ve konuşmak herhangi bir dilin en önemli yönleridir.

Aynı şey İngilizce için de geçerlidir. Ancak, akıcı olmanın tek şartı çok dinlemek ve çok konuşmaktır.

Bebeklerin ve çocukların önce pasif bir dinleyici olması, ardından konuşmayı öğrenmesi, akıcı hale gelmesi, sonra okumaya başlaması, sonra yazmaya başlaması normaldir. Yani doğal sıra dinlemek, konuşmak, okumak ve sonra yazmaktır.

İlk Sorun

Dünyanın dört bir yanındaki okulların önce okumayı, sonra yazmayı, sonra dinlemeyi ve nihayet konuşmayı öğretmesi garip değil mi?

Her ne kadar farklı olsa da ana sebep, ikinci bir dil öğrendiğinizde onu anlamak ve öğrenmek için materyali okumanız gerekmesidir.

Dolayısıyla, doğal sıra dinleme, konuşma, okuma ve sonra yazma olsa da, ESL öğrencileri için sıralama okuma, dinleme, konuşma ve sonra yazmadır.

İkinci bir dil öğrenmedeki öğrenmedeki bu sorunu Dünya Hafıza Şampiyonu Melik Duyar “Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?” başlıklı makalesinde çok güzel ortaya koymaktadır.

İkinci Sorun

İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabilmek için konuşma pratiği yapmalısınız. Dinleme kısmında durmayın. Çalışırken sadece dinlemeyin, duyduklarınızı siz de yüksek sesle tekrar etmeye çalışın.

Dinlediğiniz materyali yüksek sesle söyleyin ve duyduklarınızı uygulayın. Ağzınız ve beyniniz bunu hiç çaba harcamadan yapana kadar yüksek sesle konuşma pratiği yapın. Bunu yaparak İngilizceyi akıcı bir şekilde konuşabileceksiniz.

4- Kendinizi Dalgıç Gibi Hissedin

İngilizce Nasıl Konuşulur – Bir dili konuşabilmenin ne kadar zeki olduğunla alakası yok. Herkes herhangi bir dili nasıl konuşacağını öğrenebilir. Bu, dünyadaki herkes tarafından kanıtlanmış bir gerçektir.

Herkes en az bir dil konuşabilir. İster zeki olun, ister beyin gücünüz eksik olsun, en az bir dil konuşabilirsiniz. Unutmayın, anadilinizi öğrenebildiyseniz bir başka dili de öğrenebilirsiniz.

Bu, her zaman o dilin etrafında bulunmakla ilgilidir. Ülkenizde sürekli olarak dilinizi duyuyor ve konuşuyorsunuz. İyi derecede İngilizce konuşan birçok insanın, İngilizce konuşulan bir okulda okuyanlar veya bu okullardan mezun olduğunu fark edeceksiniz. İngilizce konuşulan bir okula gittikleri için değil, sürekli olarak İngilizce konuşan insanların yanında bulundukları için İngilizce konuşabilirler.

Yurtdışında okuyan ve İngilizceyi çok az öğrenen insanlar da var. Bunun nedeni, İngilizce konuşulan bir okula gitmeleri, ancak kendi ülkelerinden arkadaşlar bulmaları ve İngilizce pratik yapmamalarıdır. Onlar yer olarak yurtdışında olup da sürekli Türkçe konuşanlar arasında bulunan kişilerdir. Bunun Türkiye’de sürekli Türkçe konuşanların arasında olmaktan bir farkı yoktur.

Ancak bunun tersi de mümkündür. Nasıl mı? Yurtdışındaki ortamı bulunduğunuz ortama taşımak. Akıcı bir İngilizce konuşmacı olmak için hiçbir yere gitmek zorunda da değilsiniz. Aynı ortamı Türkiye’de bulunduğunuz ortama getirebilirsiniz. Kendinizi sadece İngilizce ile kuşatmanız gerekiyor. Bunu mevcut arkadaşlarınızla sadece İngilizce konuşacağınıza dair kurallar koyarak yapabilirsiniz.

Bir başka yol, her akşam Türkçe TV kanallarında Türkçe diziler izlemekle zaman kaybetmek yerine, yabancı TV kanalları izleyebilirsiniz.

Ayrıca yanınızda bir iPod taşıyabilir ve sürekli İngilizce cümleleri dinleyebilirsiniz. Gördüğünüz gibi, çevrenizin ne olduğunu değiştirerek sonuçlara ulaşabilirsiniz. Kendinizi İngilizceye daldırın ve birkaç kat daha hızlı öğreneceksiniz.

5. Doğru Öğrenme Materyali Kullanın

İngilizce Nasıl Konuşulur – Yanlış olan yaygın bir ifade “Pratik mükemmelleştirir” dir. Bu gerçeklerden çok uzak bir iddiadır.

Alıştırma, sadece yaptığınız şeyi kalıcı hale getirir. Yanlış cümleyi tekrarlar ve uygularsanız, cümleyi yanlış söylemede uzmanlaşmış olursunuz olursunuz. Bu nedenle, çoğu insan tarafından yaygın olarak kullanılan materyalleri incelemeniz önemlidir.

Gördüğüm bir diğer sorun da birçok öğrencinin haberleri izlemesidir. Oysa haber dili daha resmidir ve içerik daha politiktir.

Ne dediklerini anlamak önemlidir, ancak bu, İngilizcenin ana temellerini öğrendikten sonra üzerinde çalışılması gereken ileri düzey bir derstir.

Anadili İngilizce olmayan bir arkadaşla İngilizce çalışmak hem iyi hem de kötüdür. Ana dili İngilizce olmayan bir arkadaşla konuşmanın artılarını ve eksilerini bilmelisiniz.

Ana dili İngilizce olmayan biriyle pratik yapmak size pratik sağlayacaktır. Ayrıca benzeştiğiniz için birbirinizi motive edebilir ve temel hataları belirtebilirsiniz.

Ancak neyin doğru ve yanlış cümlelerin olduğundan emin değilseniz, birbirinizden kötü alışkanlıklar edinebilirsiniz.

Bu yüzden, bu alıştırma sürelerini, çalıştığınız doğru materyali uygulamak için bir “zaman aralığı” olarak kullanın.

Kısacası, güvenebileceğiniz, yaygın olarak kullanılan ve doğru olan İngilizce materyallerle çalışın. Bunun için önerimize tıklayınız! 

Tavsiye Edilen Makaleler:

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

İlk 10 Temel İngilizce Kelime ile Nasıl Hemen İngilizce Konuşmaya Başlarsınız?

İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir?

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Başa dön tuşu