Öğrenme ve Eğitim

İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir?

Yeni bir dil öğrenmek zor gibi görünse de yabancı bir dili konuşmak için öncelikle kaç kelimeye ve hangi kelimelere ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekir. Bu anlamda en çok sorulan şey ingilizce konuşmak için kaç kelimeye ihtiyaç olduğudur.

Batı Ontario Üniversitesi’nde uygulamalı dilbilim profesörü olan Stuart Webb, kelime öğrenme süreci veya diğer bir ifadeyle “dil edinimi” sağlama süreci üzerinde çalıştı. Bu çalışma sonucunda ikinci bir dil öğrenen bir öğrencinin, anadili olarak konuşabildiği kadar çok kelime bilmesinin inanılmaz derecede zor olduğunu keşfetti. Tipik olarak ana dillerini konuşanların, ilk dillerinde 15.000 ila 20.000 kelime veya kelime ailesi tanıdıkları sonucuna vardı.

Kelime ailesi demekle kastedilen bir kök kelime ve kendisinden türetilen bütün çekimlerdir; örneğin: İngilizcedeki “go, going, went, gone,..” gibi; veya Türkçe örnek olarak “kırmızı, daha kırmızı, kırmızılaşma, kırmızımsı,…” gibi.

Peki, ikinci bir dilde düzgün bir konuşma yapabilenler ana dildeki gibi 15.000 ila 20.000 kelime biliyor mu? Böyle bir kişinin hedefleyeceği gerçekçi kelime sayısı bu mu olmalı? Tabi ki cevap “Hayır”. Hatta bu seviyeler pek olası da görülmüyor.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Prof Webb, geleneksel bir ortamda dil öğrenen insanların – İngiltere’de Fransızca öğrenen, Japonya’da İngilizce öğrenen gibi diyelim – genellikle yıllar süren çalışmalardan sonra bile 2.000 ila 3.000 kelime öğrenmek için oldukça uğraştıklarını keşfetmiştir.

Örneğin Tayvan’da yapılan bir araştırma, dokuz yıl gibi bir süre kendi ülkelerinde İngilizce öğrenen bu tip öğrencilerin yarısının bile en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi dahi tam olarak öğrenemediğini göstermiştir.

İşte iyi bir yabancı dil öğreniminde anahtar bu; öğrendiğiniz kelimelerin günlük konuşmalarda hangi sıklıkla karşınıza çıkacağı olasılığıdır.

Öğreneceğiniz yabancı dildeki tüm kelimeleri öğrenmenize imkan olmadığı gibi, gerek de yok. Örneğin İngilizce’deki “beyazlatmak, ağartmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini bilmediğiniz için  İngilizce konuşurken bir sıkıntı yaşanması pek mümkün görünmüyor. Çünkü bu kelimenin en sık kullanılan İngilizce kelimeler listesinin 12001 -13000 aralığındaki onikinci 1000’lik listede olduğu görülüyor.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

İngilizce Konuşmak İçin Kaç Kelime Bilmeliyiz?

Peki öncelikle hangi kelimeleri öğrenmeliyiz ve zamanımızı gereksiz kelimeleri öğrenmeye çalışmakla harcamamalıyız? Profesör Webb, bir dili hızlı bir şekilde konuşabilmenin en etkili yolunun, o dilde en çok kullanılan ve sık görülen ilk 1000 kelime kökünü seçmek ve bunları öğrenmek olduğunu söylüyor. Birçok dili öğrenip konuşabilen ve poliglot olarak adlandrılılan insanların gizli sırlarından birinin de bu strateji olduğu biliniyor.

İngilizce’de en sık kullanılan kelime köklerinden yalnızca ilk 1000’ini öğrenirseniz, o dilin % 84,3’ünü normal hayatta konuşulduğu gibi anlayabilirsiniz.

Bu 1000 kelime kökü, diğerlerinden çok daha değerlidir. Çünkü çok daha sık kullanılıyorlar. Örneğin, “ev” anlamına gelen “house” kelimesini öğrenmek, “ikamet etmek” anlamına gelen “abode” kelimesini öğrenmekten daha yararlıdır. Yine “beyaz” anlamına gelen “white” kelimesini öğrenmek, “beyazlatmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini öğrenmekten daha yararlıdır.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Kısacası, ingilizce konuşmak için en sık kullanılan ilk 1000 kelime veya kelime kökünü bilmek kesinlikle günlük konuşmalarınızı kolaylıkla halletmenizi sağlayacaktır. Ancak film veya TV’deki diyalogları kaçırmadan anlamak için en sık kullanılan ilk 3.000 kelime kökünü bilmeniz gerekiyor.

İngilizce’yi en çok kullanılan ilk 1000 kelimeyi kapsayarak çocukların ana dillerini öğrendikleri şekilde “dil edinme (önce dinleme, sonra anlama, sonra konuşma adımlarıyla)” gibi interaktif bir şekilde öğreten “Mega İngilizce” setinde kapsanan ilk 1000 kelime listesinin bir kısmını aşağıda verilen kısa video filmde görebilirsiniz.

Mega English – Hafıza teknikleri ile ingilizce

Eğer beyninizi yazılı kelimelerin içinde bir sihirbaz gibi uçurmak istiyorsanız – yani ağır dilli romanları, gazetelerin köşe yazılarını, mükemmel yazılmış bilimsel makaleleri sorunsuz takip etmek istiyorsanız – o zaman en çok kullanılan ilk 8,000 ila 9,000 kelimeyi  öğrenmeniz gerekiyor.

Özet olarak, en çok kullanılan ilk 1000 kelimeyi bilmek günlük İngilizceyi rahat bir şekilde anlamak ve konuşabilmek için yeterlidir. Unutmayın, İngilizcede en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi bilen bir kişi günlük konuşmaların % 84,3’ünü anlamaktadır. Ayrıca İngilizcede en çok kullanılan ilk 3.000 kelimeyi öğrenmek günlük konuşmanın anlanma oranını %95’e çıkartmaktadır. En çok kullanılan ilk 5.000 kelimeyi bilmek ise bu oranı %98 yapmaktadır. Ana dili İngilizce olan birisi 15.000 ile 20.000 arasında kelime bilmektedir.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
© 2019 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.
www.megaingilizce.com

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce


Melik Duyar “Hafıza Teknikleriyle İngilizce” adlı e-kitabın yazarıdır. Çeşitli TV kanallarında yaptığı hafıza gösterileriyle tanınan yazar, 1994 yılında Londra’da yapılan Dünya Hafıza Şampiyonasında “Fotografik Hafıza” dalında dünya rekoru kırarak altın madalya kazanmış ve bu konuda “Dünya Hafıza Şampiyonu” olmuştur. Duyar ayrıca aynı şampiyonada “İskambil Kartlarının Takibi” ve “Flight Disk Challenge (Karışık Bilgiler)” dallarında da dünya üçüncülükleri kazanarak, bu dallarda da iki adet bronz madalya kazanmıştır (www.worldmemorychampions.com). Yazarın “Hafıza teknikleri ile ingilizce” adlı e-kitabına www.BireyselGelisim.com adresinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Melik Duyar’ın TOEFL, YDS gibi sınavlarda en çok çıkan ingilizce kelimeleri Hafıza Teknikleriyle Öğreten “Acclerated Word Memory Power” adlı bir kitap seti de mevcuttur. Bu setle ilgili detaylı bilgiye aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

AWMP Seti – Hafıza teknikleriyle ingilizce


***

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu