Öğrenme ve Eğitim

İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir?

Kendinizi Test Edin - Hangi Binlik Listede İyisiniz?

Bugünkü konumuz, 1) İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir? 2) İngilizce Konuşabilmek İçin Hangi Kelimeleri Öğrenmek Gerekir?

Bu makaleyi tam olarak okuduğunuzda, ilk beş bin kelimeye kadar, İngilizcede en sık kullanılan hangi binlik kelime listesinde iyi veya kötü olduğunuzu hemen ölçebileceksiniz.

Yeni bir dil öğrenmek zor gibi görünse de, yabancı bir dili konuşmak için öncelikle kaç kelimeye ve hangi kelimelere ihtiyacınız olduğunu bilmek çok önemli. Bu doğrultuda en çok sorulan soru, İngilizce konuşmak için kaç kelimeye ve hangi kelimelere ihtiyaç olduğudur.

Batı Ontario Üniversitesi’nde uygulamalı dilbilim profesörü olan Stuart Webb, kelime öğrenme süreci veya diğer bir ifadeyle “dil edinimi” süreci üzerinde çeşitli çalışmalar yapmıştır. Yaptığı çalışmalar sonucunda, ikinci dil öğrenen bir kişinin, kendi anadilini konuşabildiği kadar çok kelime bilmesinin inanılmaz derecede zor olduğunu keşfetmiştir. Ayrıca, ana dillerini konuşanların, kendi ana dillerindeki yaklaşık 15.000 ila 20.000 kelime veya diğer bir ifadeyle kelime ailesi tanıdıkları sonucuna varmıştır.

Kelime ailesi demekle kastedilen şey, bir kök kelime ve bu kök kelimeden türetilen bütün çekimlerdir; örneğin: İngilizcedeki “go, going, went, gone,..” gibi; veya Türkçe örnek olarak “kırmızı, daha kırmızı, kırmızılaşma, kırmızımsı,…” gibi. Bundan böyle öğrenilen “kelime” ifadesinin, o kelime kökü ile o kök kelimeden türetilen diğer kelime formlarını da içerdiğini bilmenizi istiyorum.

Peki, ikinci bir dilde düzgün ve akıcı konuşma yapabilenler, ana dillerinde olduğu gibi ikinci dilde de 15.000 ila 20.000 kelime biliyor mu? Tabi ki cevap, “Hayır”. Hatta bu seviyeler pek olası da görülmüyor.

Peki, ikinci dilde düzgün bir konuşma yapmayı hedefleyen bir kişinin hedefleyeceği gerçekçi kelime sayısı ne olmalı?

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Prof Webb, geleneksel bir ortamda ikinci dil öğrenen insanların – İngiltere’de Fransızca öğrenen, Japonya’da İngilizce öğrenen, Türkiye’de İngilizce öğrenen gibi diyelim – genellikle yıllar süren çalışmalardan sonra bile 2.000 ila 3.000 kelime öğrenmek için oldukça uğraştıklarını keşfetmiştir.

Örneğin Tayvan’da yapılan bir araştırma, dokuz yıl gibi bir süre kendi ülkelerinde İngilizce öğrenen bu tip öğrencilerin yarısının bile en sık kullanılan ilk 1000 kelimeyi dahi tam olarak öğrenemediğini göstermiştir.

İyi bir yabancı dil öğreniminde kelime öğrenmenin anahtarı, öğrendiğiniz kelimelerin günlük konuşmalarda hangi sıklıkla karşınıza çıkacağı olasılığıdır.

Öğreneceğiniz yabancı dildeki tüm kelimeleri öğrenmenize imkan olmadığı gibi, buna gerek de yoktur. Örneğin İngilizcedeki “beyazlatmak, ağartmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini bilmediğiniz için  İngilizce konuşurken bir sıkıntı yaşanması pek mümkün görünmüyor. Çünkü bu kelimenin en sık kullanılan İngilizce kelimeler listesinde 12001 -13000 aralığındaki onikinci 1000’lik listede olduğu görülüyor.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

İngilizce Konuşmak İçin Kaç Kelime Bilmeliyiz?

Peki, öncelikle hangi kelimeleri öğrenmeliyiz ve zamanımızı gereksiz kelimeleri öğrenmeye çalışmakla harcamamalıyız? Profesör Webb, bir dili hızlı bir şekilde konuşabilmenin en etkili yolunun, o dilde en çok kullanılan ve sık görülen ilk 1000 kelime kökünü seçmek ve bunları öğrenmek olduğunu söylüyor. Birçok dili öğrenip konuşabilen ve poliglot olarak adlandırılılan insanların gizli sırlarından birinin de bu strateji olduğu biliniyor.

İngilizcede en sık kullanılan kelime köklerinden yalnızca ilk 1000’ini, bunlardan türetilmiş kelimeleri ve bu kelimelerin birleşerek oluşturduğu cümle kalıplarını öğrenirseniz, o dilin % 84,3’ünü normal hayatta konuşulduğu gibi anlayabilirsiniz.

Bu ilk 1000 kelime kökü, diğerlerinden çok daha değerlidir. Çünkü çok daha sık kullanılıyorlar. Örneğin, “ev” anlamına gelen “house” veya “yaşamak” anlamına gelen “live” kelimesini öğrenmek, “ikamet yeri” anlamına gelen “abode” kelimesini öğrenmekten çok daha yararlıdır. Yine “yapmak” anlamına gelen “make” veya “beyaz” anlamına gelen “white” kelimesini öğrenmek, “beyazlatmak” anlamına gelen “bleach” kelimesini öğrenmekten daha yararlıdır.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Kısacası, ingilizce konuşmak için en sık kullanılan ilk 1000 kelime ve kelime kökünü bilmek kesinlikle günlük konuşmalarınızı kolaylıkla halletmenizi sağlayacaktır. Ancak film veya TV’deki diyalogları kaçırmadan anlamak için en sık kullanılan ilk 2.000 veya 3.000 kelime kökü ailesini bilmeniz gerekiyor.

İngilizceyi İngilizcede en çok kullanılan ilk 1000 kelime kökünü kapsayarak, çocukların ana dillerini öğrendikleri gibi “dil edinme (önce dinleme, sonra anlama, sonra konuşma adımlarıyla)” interaktif bir şekilde öğreten “Mega İngilizce” uygulamasında kapsanan ilk 1000 kelime listesinin bir kısmını aşağıda verilen kısa video filmde görebilirsiniz.

Mega English – Hafıza teknikleri ile ingilizce

Eğer beyninizi kelimelerin içinde bir sihirbaz gibi uçurmak istiyorsanız – yani ağır dilli romanları, gazetelerin köşe yazılarını, mükemmel yazılmış bilimsel makaleleri sorunsuz takip etmek istiyorsanız – o zaman en çok kullanılan ilk 8,000 ila 9,000 kelimeyi  öğrenmeniz gerekiyor.

Özet olarak, en çok kullanılan ilk 1000 kelime kökünü ve bunların oluşturduğu cümleleri bilmek günlük İngilizceyi rahat bir şekilde anlamak ve konuşabilmek için yeterlidir. İlk hedef bu olmalıdır. Unutmayın, İngilizcede en sık kullanılan ilk 1000 kelime kökünü ve bunlardan türetilmiş kelimeleri bilen bir kişi günlük konuşmaların % 84,3’ünü anlamaktadır.

Ayrıca İngilizcede en çok kullanılan ilk 3.000 kelime kökünü öğrenmek günlük konuşmanın anlanma oranını %95‘e çıkartmaktadır.

İngilizcede en çok kullanılan ilk 5.000 kelime kökünü bilmek anlama oranınızı %97 yapmaktadır. İlk 5.000 kelimeden sonraki her binlik kelime grubu anlamaya % 1’den daha küçük bir katkıda bulunmaktadır. Şüphesiz bu katkıların değeri bir önceki binlik gruba göre daha da azalarak devam etmektedir.

İngilizcede en sık kullanılan birinci, ikinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci binlik listelerin hangisinde ne kadar iyi olduğunuzu öğrenmek istiyorsanız, Profösör Webb’in sunduğu oldukça gerçekçi sonuçlar veren bir testin web adresini aşağıda bulabilirsiniz.

Test – Hangi 1000’lik Listelerde İyisiniz?

Test sırayla ilk 1000, ikinci 1000 diye, beşinci 1000 kelimeye kadar gidiyor.

Birinci teste başlamadan önce cevapları nasıl işaretleyeceğiniz örneklerle gösteriliyor. Her binlik test bittiğinde isterseniz dinlenip devam edebilirsiniz. Ancak testi kesinlikle kapatmayın. Cevabını bildiğinizi düşündüğünüz kelimelerin karşılığını işaretleyiniz. Bilmediklerinizi işaretlemeyiniz.

—– Sponsor Bağlantı —–

HAFIZA TEKNİKLERİYLE / MEGA İNGİLİZCE

—– Yazının Devamı —–

Testin tamamı bittiğinde, test sonucu her 1000’lik kelime listesi için ayrı ayrı veriliyor. Hatta isterseniz test sonucunu en sonda eposta adresinizi yazarak kendinize, ve hatta İngilizce öğretmeninize veya kurumunuza gönderilmesini de sağlıyorsunuz.

Benim Test Sonuçlarım!

Testi ben kendime uyguladım. Tamamı toplam 5 dakikamı aldı. Hatta başarı skorlarımı da sizlerle paylaşayım. Sonuç şöyle;

İlk 1000 kelime – Başarı % 100

İkinci 1000 Kelime – Başarı % 100

Üçüncü 1000 Kelime – Başarı % 100

Dördüncü 1000 Kelime – Başarı % 97

Beşinci 1000 Kelime – Başarı % 83

Esasen ben her grupta % 100 başarılı olacağımı umuyordum. Ama sonuç beklediğim gibi çıkmadı. Bu sonuçlara göre beşinci 1000’lik grupta yer alan kelimelerde az da olsa kısmen eksiklerim olduğu anlaşılıyor. Test sonuçlarının oldukça başarılı olduğunu düşünüyorum.

Testin değerlendirilmesi şöyle; % 86’dan daha yüksek puan aldığınız her grup için, o gruptaki en sık kullanılan 1000’lik kelime ve kullanımlarına tam olarak hakimsiniz demek.

% 86 ve daha az başarı puanı aldığınız grupta başarı puanınıza bağlı olarak göreceli eksiklerinizin olduğunu anlayabilirsiniz.

Bu arada başlangıç 1000’lik gruplarda % 86’nın üzerinde puan alamayanlara Mega Hafıza’nın “Mega İngilizce” uygulamasına göz atmalarını tavsiye ediyorum.

Testin linkini aşağıda veriyorum. Profesör Webb’in sayfasında “Electronic version of Updated Vocabulary Levels Test” yazan linke tıklayın. Test sayfası hemen açılacaktır. Test sonuçlarınızı ve sonuçlar hakkındaki düşüncelerinizi sayfanın altındaki yorumlar bölümünde paylaşabilirsiniz.

Kendinizi Test Edin – Hangi Binlik İngilizce Kelimelerde İyisiniz?

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
© 2019 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.
www.megaingilizce.com

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce


Melik Duyar “Hafıza Teknikleriyle İngilizce” adlı e-kitabın yazarıdır. Çeşitli TV kanallarında yaptığı hafıza gösterileriyle tanınan yazar, 1994 yılında Londra’da yapılan Dünya Hafıza Şampiyonasında “Fotografik Hafıza” dalında dünya rekoru kırarak altın madalya kazanmış ve bu konuda “Dünya Hafıza Şampiyonu” olmuştur. Duyar ayrıca aynı şampiyonada “İskambil Kartlarının Takibi” ve “Flight Disk Challenge (Karışık Bilgiler)” dallarında da dünya üçüncülükleri kazanarak, bu dallarda da iki adet bronz madalya kazanmıştır (www.worldmemorychampions.com). Yazarın “Hafıza teknikleri ile ingilizce” adlı e-kitabına www.BireyselGelisim.com adresinden ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Melik Duyar’ın TOEFL, YDS gibi sınavlarda en çok çıkan ingilizce kelimeleri Hafıza Teknikleriyle Öğreten “Acclerated Word Memory Power” adlı bir kitap seti de mevcuttur. Bu setle ilgili detaylı bilgiye aşağıda verilen linkten ulaşabilirsiniz.

AWMP Seti – Hafıza teknikleriyle ingilizce


***

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu