Yabancı Dil

İngilizce Kelime Öğrenme – Tekrar Yöntemi Ama Nasıl?

İngilizce kelime öğrenme – Tekrar yöntemi ama nasıl? Beyin hangi tekrarlardan hoşlanır? İngilice kelime hafızası – Dil öğrenenlerin yaşadığı en büyük sorunlardan biri, dün-bugün öğrendiği, hatta bir saat önce öğrendiği kelimeleri hatırlayamıyor olmasıdır. Hatta kendi hafızalarını eleştiren ve bundan dolayı özgüven sarsılmaları yaşayan yabancı dil öğrenicisi de çoktur.

İngilizce kelime öğrenme – Öyleyse öğrenilen bir kelimeyi hafızada daha uzun süre tutmak ve sonra daha hızlı hatırlamak için ne yapmamız gerekiyor?

Bilmemiz gereken ilk şey, beynimizin neyi hatırlayacağı üzerinde kontrol sahibi olmamasıdır. Yani beyninizi hatırlamaya zorlayamazsınız.

Deyim, deyimsel fiil, argo her ne tür kelime olursa olsun, beyin ne istediğinizi umursamıyor. Beyninizin istediğinizi hatırlaması için onu kandırmanız gerekiyor. Onu kandırmanın tek yolu ise nedir, biliyor musunuz?

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Tekrarlamak; Ama Nasıl?

İngilizce kelime öğrenme – Bir müzik aleti çalmayı öğrenmenin yolu nedir? TEKRARDIR. Aynen bunun gibi dil öğrenmenin yolu da TEKRARDIR. Egzersiz veya spor yapmak gibi bir şeydir tekrarlamak. Tuğlaları üst üste koymak bir tekrar mıdır? Hayır, tuğlaları üstü üste dizmek bir duvar örmektir. Tıpkı hayat gibi; hayatta her şey bir tekrardır. Buna döngü de deniyor.

Çocukları hatırlayın; konuşmaya başladıkları zaman ne kadar çok tekrar yapıyorlar!

Tekrarlamak…Hatırlamak için, yeni sözcüğü görmeniz ve tekrarla ifade etmeniz gerekir. Burada 20-30 kelimeden bahsetmiyoruz. Binlerce kelimeden bahsediyoruz. Hem de anında hatırlamak. Oysa beyniniz ne hatırlamanız gerektiğinde sizden izin almaz. Fakat beyninizi, tekrarlanan bu kelimelerin tekrarlanmasındaki ısrarınızdan dolayı, çok önemli olduğu konusunda ikna edebilirsiniz.

Tekrarlamak Deyince Ne Anlıyoruz?

İngilizce kelime öğrenme – Sözünü ettiğimiz tekrarlama herhangi bir tekrarlama değildir; hatta beynimizin hoşlanmadığı flashcartlar veya “kelime kitapları (vocabulary books)” ile çalışmak gibi can sıkıcı yöntemler hiç değildir. Beyin bu gibi tek düze, sağ beyni aktive etmeyen araçlardan çok sıkılıyor.

Peki Beyin Hangi Tekrardan Hoşlanıyor?

Beyniniz hikayeleştirmeden hoşlanıyor, beyniniz, başı-sonu belli olan ve bir bağlamı olan hikaye türlerine bayılıyor. İşte bu tekrar, gerçek öğretici tekrardır.

Bu şekilde, bağlamında hikâyeleştirilmiş şekilde olan kelimeleri daha iyi hatırlıyoruz. Tek tek kelimeleri değil; çünkü beynimiz kelimeleri tek tek öğrenmeyi sevmiyor; çünkü onların bağlamı yok, hikayesi de yok. Asla, kelimeleri yalın olarak hafızanıza almaya çalışmayın, diğer kelimelerle birlikte ve bağlamında öğrenin; hemen hatırlamaya başlarsınız.

Zengin Bağlamlı Metinler Okuyun/Dinleyin

İngilizce kelime öğrenme – Flashcardlar, Kelime listeleri, YouTube’dan sadece kelime içeren videoları izlemek kelime hafızası için çok anlamlı değildir. Özellikle beyniniz zengin bağlamı, ilginç içeriği seviyor. İlginç içerikleri okumanız ve dinlemeniz gerekir; bunu hem metin hem de ses ile günlük olarak yapın.

Yeni sözcükleri böyle saklar ve hatırlarsınız, İngilizce sorulan bir soruya vereceğiniz kelimeleri bağlamında kullanmaya alıştığınız için kolayca hatırlarsınız.

Mega Hafıza - Beyin Temelli Eğitim Setleri

Konuşma Anında Kelimeleri hatırlamak

İngilizce kelime öğrenme – Peki, konuşma esnasında kelimeleri nasıl hatırlarsınız? Hatırlamak derken, genellikle konuşurken hatırlamak demek istiyoruz. Yüz yüze bir konuşmada amacımızı anlatmaya çalışırken kelimeleri nasıl hatırlayacaksınız?

Biriyle sohbet ederken, bir anda, kurduğunuz cümlede yerleştireceğiniz kelimeyi hatırlayamadınız. Sıkışıp kaldınız.  “Neydi o kelime?” diye paniklemeye başladınız. Tuhaf beden dili örnekleri sergilemeye başladınız.

Bu kelimeyi okuduğumu hatırlıyorum,  ama neden hatırlayamıyorum; Çalıştığım kelimeleri neden hatırlayamıyorum?” diye sinir bozucu bir duruma düşersiniz.

Cümle kuramıyorum, fikrimi ifade edemiyorum” gibi düşünceler beyninizde cirit atmaya başlar.

Girdisiz Çıktı Yoktur.

Kelimeleri bağlamı olan hafıza ilişkisi, hikaye, öykü, masal veya bir makale ile öğrenirseniz ki, bu sizin kelime bilgisi girdilerinizdir; konuşma, hatırlama ve kelimeyi ifade etme ise çıktılarınızdır. Girdiniz ne kadar beyninizin öğrenme stiline uygunsa, konuşma gibi çıktılar da beyninizin çıktılarının yüzde 100’ne bağımlıdır.

Hafıza Teknikleri ile ingilizce - Mega ingilizce

Girdisiz çıktı yoktur. Çıktı, konuşma ve yazmadır. Girdi, okuma ve dinlemedir.

En mantıklı olanı, ama en ihmal edileni girdilerimizin kalitesidir. Çünkü çıktınızın kalitesini girdilerinizin kalitesi belirleyecektir.

Aktif Kelime Nedir?

Konuşurken hatırlamaktan bahsederken, aktif kelimeleri hatırlamaktan söz ediyoruz. Aktif kelime, bir kişinin konuşma ve yazmada kullandığı kelimelerdir.

Pasif kelime, duyduğumuzda veya okuduğumuzda anlayabileceğimiz, ancak günlük konuşmalarda kullanmadığımız kelimelerdir.

Aktif kelime, sık kullanılan kelimelerdir. Pasif, kelime nedir? Nadiren kullanılan, seyrek kelimelerdir.

Aktif kelime hazinenizi arttırmanın tek yolu tekrarlamaktır. Aynı kelimeyi tekrar tekrar görmek ve duymaktır. Bilgiyi böyle saklıyor ve hatırlıyoruz.

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Aktif kelime hazinenizi arttırmak için yüksek frekanslı kelimelere odaklanmanız gerekir. Bunu yapmanın en iyi yollarından biri tek dilli sözlükleri kullanmaktır.

Tek Dilli Sözlükler, sınırlı sayıda, yüksek frekanslı kelime listesi içerir.

Ne hatırladığımız üzerinde hiçbir kontrolümüz yoktur. Hatırlama şansınızı arttırmanın tek yolu yeni öğrendiğiniz sözcüğü veya ifadeyi tekrar tekrar görmek ve duymaktır. Bunun sihirli bir numarası yoktur.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCE’Yİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Anlamlı Tekrarlama İçin Dinleme, Okuma, Yazma ve Konuşma 

Anlamlı tekrarlama, zengin, ilginç ve anlamlı içeriği olan kelimelerin tekrarıdır. Girdinin çıktıdan önce geldiğini unutmayın. Bilgilendirici içeriği okuyun ve dinleyin. Bunu her gün yapın. Kelime hatırlamak için okuma, dinlemeden daha fazla fayda sağlar. Ancak kelimeleri doğru telaffuzda hatırlamak için dinleme daha önemlidir.

Yazmayı ve konuşmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Yazma, en az takdir edilen dil öğrenme becerisidir. Yazmak daha uzun hatırlamanıza yardımcı olur. Bunun için neden bir Blog ya da kişisel web sayfası oluşturmaktan başlamıyorsunuz?

Emek Verin

Yeni kelimeleri hatırlamak için yapmanız gereken son şey; konuşma alıştırması, pratikler yapmaktır.

Çok konuşma imkanınız yoksa, kendi kendinize belli konularda sunular hazırlayıp, sanki bunları karşınızdaki bir gruba sunuyormuş gibi anlatabilirsiniz. Anlatırken hissettiğiniz el kol hareketlerini yapabilirsiniz.

Konuşulunca kullandığınız kelimeleri hafızanızda daha çok tutacağınızı sanıyorsunuz. Yani öğrenilen bir kelimeyi bir cümle içinde kullanırsak o kelimeyi unutmamız imkansız olur diye düşünüyor olabilirsiniz. Konuşma becerisi belki biraz abartılıyor. Hatta en fazla abartılan beceridir.

Ancak, konuşmamak kelimeleri unutmanın ana nedeni değildir.

Hatırlamak, tekrara bağlıdır; anlamlı tekrarlamaya.

Çıktıdan önce anlamlı girdi; dinlemeden önce okumak gerekir. Tek dilli sözlükleri kullanın. Yaygın kelimeler üzerinde daha fazla zaman harcayın, az kullanılan kelimeler üzerinde daha az zaman harcayın. Yazın; bugünden hemen bir blog başlatın; dünyaya açılın.

Fırsat bulduğunuzda konuşun, çekinmeyin, kendini zorlayın.

TEKRAR konusuna farklı bir bakışı aşağıdaki linki verilen yazımızdan okuyabilirsiniz:

İNGİLİZCE ÖĞRENİMİNDE TEKRARIN ÖNEMİ – TEKRAR NASIL YAPILMALI?

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu