Yabancı Dil

Basit Bir İngilizce Soru İle Zeka Testi – İngilizce’de En Çok Kullanılan 1000 Kelime İle

Basit Bir İngilizce Soru İle Zeka Testi – İngilizce’de En Çok Kullanılan 1000 Kelime: Bu testte hafıza ve zeka sorunuz size tek bir İngilizce soru olarak sorulacaktır. Bu testin özel olmasını sağlayan önemli birkaç özelliği var. Şöyle ki: tek bir soruda hem hafıza gücünüz (işitsel hafıza ve görsel hafıza), hem zekanız (algılama, anlama, akıl yürütme ve işlem zeka), hem de İngilizce seviyeniz (dinleme anlama ve okuyarak anlama) test edilecektir. İngilizce seviyesi olarak bu testi alamayacak durumda olanlar için testin diğer iki bölümünü Türkçe olarak sunan ayrı bir versiyonu var. Yazının devamında bu versiyonun linki de verilmektedir.

Hafıza denince de tek bir hafıza gücünden bahsedilemez. Örneğin işitsel hafıza gücü duyduğunuz şeyleri hafızanızda tutabilme becerisi iken, görsel hafıza gücü işitsel hafıza gücünden farklıdır. Görsel hafıza gücü gördüğünüz şeyleri hafızada tutabilme becerisidir.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Yukarıda anlattığım sebeplerden dolayı soru size önce işitsel olarak sorulacaktır. Bu şekilde hem işitsel hafızanız, hem duyduklarınızı anlamanız ve hafızanızda tutabilmeniz, hem de duyduklarınız üzerinde akıl yürütmeniz ve işlem zekanız test edilecektir.

Testte diğer ölçülecek konu ise İngilizce’de günlük konuşmaları genel olarak anlayıp anlayamadığınızı ölçmektir. Bu teste katılan kişilerin İngilizcedeki aşağıda verilen 25  kelimeyi bilmeleri gerekmektedir. Bu 25 kelime İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelime listesi içindedir.

the, to, them, towards, on, is, are, every, many, one, two, three, six, animals, dog, cow, horse, chicken, river, question, how, carry, go, see (saw), while

Yukarıda listesi verilen İngilizce kelimeleri bilmiyorsanız, testin İngilizce kısmı hariç, işitsel hafıza, görsel hafıza ve zeka testi kısımlarını hala kendinize Türkçe olarak uygulayabilirsiniz. Bunun için “Tek Soru 2 Test – Hafıza ve Zeka Testi” linkine tıklayınız.

Yukarıda verilen İngilizce kelimeleri biliyorsanız devam ederek bu testi İngilizce olarak deneyebilirsiniz. Böylece kelimeleri bildiğiniz halde, bu kelimeleri duyduğunuzda veya bu kelimelerin kombinasyonlarıyla oluşturulan cümleleri işittiğinizde anlayabiliyor musunuz konusunu da test etmiş olacaksınız.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Test Nasıl Yapılacak?

Test 2 etap olarak yapılacaktır. Her iki etapta da “algılama, anlama, akıl yürütme ve işlem zekanızı” ölçen aynı zeka sorusu sorulacaktır. Ancak 1. Etap işitsel hafızanızı, 2. Etap ise görsel hafızanızı da testin içine katacaktır.

1. Etapta zeka sorunuz bir kere sözel olarak sorulacaktır. Ancak sorunun yazılı halini hiç görmeyeceksiniz. Bu soruda işitsel hafızanız ve duyarak anlamanız da ölçülecektir. Ancak, soru sorulurken kağıda not alabilirsiniz.

Video durdurularak veya geri alınarak soru kesinlikle ikinci defa dinlenmeyecektir. Soruyu ikinci defa dinlemek, test sonucunun geçersiz olmasına sebep olacaktır.

Soru sorulduktan sonra video filmde bir kronometre çalışmaya başlayacak ve sorunun cevabını düşünmeniz için size 20 saniye süre verilecektir. Süre bitimi anons edilecek ve cevabınızı “Cevap-1” olarak kağıdınıza yazmanız istenecektir.

Testin 2. etabında aynı soruyla tekrar karşılaşacaksınız. Ancak bu kez, görsel hafızanız ve okuyarak, hatta hızlı okuyarak anlamanız da ölçülecektir. Bu etapta zeka sorunuz sözel olarak sorulurken, ekranda sorunun yazılı halini de göreceksiniz. Ancak sorunun cevabını düşünmeniz için verilen 20 saniyede sorunun yazılı hali ekranda kalmayacak. Yine videonun akışına müdahale etmeden not almanız serbesttir.

Not almak için yanınızda bir kağıt ve bir de kalem bulundurunuz.

Evet, hazırsanız başlıyoruz.

Basit Bir İngilizce Soru İle Zeka Testi

(İngilizce’de En Çok Kullanılan 1000 Kelime İle)

Hazırsanız Videoyu Başlatın!

Test Sonucu

Sadece bu soruyla bir kişinin algılama, anlama ve zeka seviyesiyle ilgili birşey söylemek mümkün değildir. Çünkü testte temel olarak zekayı oluşturan  fonksiyonlardan sadece algılama, anlama, işitsel hafıza, görsel hafıza, akıl yürütme ve işlem zeka fonksiyonları kısmen kapsanmıştır. Bu anlamda cevabınızın ne olduğunun, yanlış veya doğru olmasının çok önemi yok. Çünkü, zeka beynin 20 farklı fonksiyonunun birlikte kullanılmasından ortaya çıkan bir olgudur.

Hafıza ve zekanın % 75’i 3 ile 7 yaş arasında gelişmektedir. Örneğin bizim Mega Hafıza olarak bu yaşlar arasındaki çocukların hafıza ve zekalarını geliştirmek için hazırladığımız “Çocuk Zeka ve Hafıza” setimizde, gün gün zekayı oluşturan 20 beyin fonksiyondan bir tanesine yoğunlaşılarak çocukların adım adım zekasını geliştirme algoritması kurulmuştur.

Hafıza ve zekayı oluşturan 20 beyin fonksiyonunun ne olduğunu öğrenmek isteyenler ayrıca aşağıda verilen kısa video filmi izleyebilirler. Bu konuyla ilgilenmeyenler videoyu atlayarak testle ilgili açıklamaları okumaya devam edebilirler.

Test Sürecinden Elde Edilen Çıkarımlar

Test zeka seviyeniz konusunda kesin birşey söylememizi sağlamasa da, bu test sürecinden öğrenme ve beynin etkin kullanılmasıyla ilgili bazı sonuçlar çıkartabilirsiniz.

Bu süreçten çıkarımlar şunlardır;

1-) Duyduklarımızı anlamak ve hafızamızda tutmak gördüklerimize oranla daha zordur. Bu konuyla ilgili olarak Mega Hafıza’nın “7 Ücretsiz Beyin Eğitimi” eposta kurslarına üye olabilirsiniz.

2-) Bir şeyi dinleyerek anlamaya çalışırken, aynı zamanda not tutmaya çalışmak anlamayı daha da zorlaştırmaktadır.

3-) Birşeyleri kaçırma endişesi ile herşeyi birebir yazmaya çalışmak anlatılanların hafızada tutulması için iyi bir not alma yöntemi değildir. Bu konu için ayrıca “Beyin Haritaları Nedir?” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

4-) Hızlı okuma, algılama ve anlama eğitimi, sınavlarda bize zaman kazandırabilir. Bu konu için Hızlı Okuma Derneği’nin düzenlediği “6 Derslik Ücretsiz Hızlı Okuma Eğitimi“ne üye olabilirsiniz.

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

5-) İngilizce öğreniminde sadece kelimeleri bilmek demek, o kelimelerin birleşimleriyle oluşan her cümleyi anlamanız anlamına gelmiyor.

6-) Öğrendiğiniz İngilizce kelimelerin yazılışlarının yanında telaffuzlarını doğru öğrenmek hem konuşma, hem de konuşulanları hızla anlamak için çok önemli. Bu konu için ayrıca “Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?” başlıklı makaledeki tavsiyelerden faydalanabilirsiniz.

7-) İngilizce öğreniminde dinleme, eğitimin en önemli bölümü. Bu hem hızlı algılamamızı, hem hızlı anlamamızı, hem de beynimizde kulağa hoş gelen otomatik kalıpların oluşmasını sağlamaktadır.

8- ) İngilizce’de kaç kelime bildiğiniz değil, hangi kelimeleri bildiğiniz önemlidir. Bu konuyla ilgili olarak “İngilizce Konuşabilmek İçin Kaç Kelime Öğrenmek Gerekir?” başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

9-) Yapılan bilimsel içerik analizi çalışmaları İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelimeyi ve bu kelimelerin birleşmesiyle oluşturulabilecek cümleleri bilmenin günlük konuşmaların % 84,3’ünü anlamanızı sağladığını göstermektedir. Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi almak için ayrıca “Mega İngilizce” web sayfasını inceleyebilirsiniz.

10-) Esasen İngilizce’de kelimeleri bimek demek sadece o kelimeleri görünce anlamını hatırlamak değildir. Kelimeleri bilmek demek bu kelimeleri cümle içinde diğer kelimelerle birleşerek duyduğunuzda onları anlamak ve telaffuzlarını da doğru üretebilmek demektir.

Mega Hafıza - setler

Ayrıca bildiğiniz kelimelerin birleşmesiyle oluşabilen cümlelere çok kere maruz kalmanız (dinleme önemli) ve cümleleri Türkçe’ye tercüme etmeden direkt olarak anlamanız ve algılayabilmeniz gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak dikkat etmeniz gereken husular için ayrıca “İngilizce’yi En Kısa Zamanda Nasıl Öğrenebilirsiniz ve Nasıl Unutmazsınız?” başlıklı makaleyi de okuyabilirsiniz.

Tavsiye Edilen İlave Makaleler:

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu