Yabancı Dil

İngilizce Öğrenmek – Dil Öğrenenlerin 3 Başarılı Alışkanlığı

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek – Dünya çapında yaklaşık bir milyar insan şu anda ikinci bir yabancı dil olarak İngilizce öğreniyor. Eğer siz de onlardan biriyseniz, bu makale tam size göre.

İster iş imkanlarınızı araştırmak, ister okulda daha iyi bir öğrenci olmak, ister yurtdışında bir gezi planlamak, ister sadece eğlenmeyi amaçlamak; hepsinde lazım olan “tek ortak özellikten” ya da “üç ortak alışkanlıktan” söz edeceğiz bu makalede.

Dil öğrenme becerisi üzerine yapılan on binlerce araştırma ve yazılan bir o kadar makale bize, yabancı bir dili kavramak için, gerçekten ne gerektiğini gösteriyor.

İşte onlar:

—– Sponsor Bağlantı —–

PARETO PRENSİBİYLE / MEGA İNGİLİZCE

—– Yazının Devamı —–

Bir Dil Öğrenmek, Kilo Vermek Gibidir

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek – Bazı dil öğrenme merkezleri birkaç haftada akıcı bir İngilizce öğretebileceğini iddia ediyor. Çoğu okul ve kurslarda gramer anlatılarak İngilizce öğretilmeye çalışılıyor.

Oysa gerçek şudur:

Bilimsel olarak da kişisel deneyimlerden de görülmüştür ki, çoğu insanın ikinci dilde yetkin olmak için belli bir öğrenme sürecine ve süreye ihtiyacı vardır. Şüphesiz bu süreci en etkin yöntemlerle kısaltmak mümkündür. Ancak bu süre birkaç hafta kadar kısa değildir.

Peki dil öğrenmede başarılı olmak için ne gerekiyor?

Dil öğrenmeyi kilo vermeye ve formda kalmaya benzetebiliriz.

Bir gecede 50 kilo verebilir misiniz? Uzak ihtimal, hatta mümkün değil.

Peki birkaç ay boyunca kilo verebilir misiniz? Evet, bu daha gerçekçi, değil mi? Her yeni bir gün biraz daha, ertesi günü biraz daha..

Tıpkı formda kalmak için egzersize ve sağlıklı bir diyete ihtiyacınız olduğu gibi, bir dil öğrenmeye bağlı kalmak ve uzun vadede başarılı olmak için düzenli çalışma ve gözden geçirme alışkanlığı geliştirmeniz gerekir.

Sağlıklı kalmak için ne tür yiyeceklerin ve egzersizlerin en iyi yöntem olduğunu bilmeniz yararlı olduğu gibi, uzun vadeli dil öğrenme başarısı için de ne tür öğrenme alışkanlıklarının en iyi yol olduğunu bilmek önemlidir.

İngilizce öğrenmek için en etkin yöntem çocukların ana dillerini öğrenirken takip edilen doğal dil öğrenme sürecidir. Bu süreçle ilgili olarak ayrıca “Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?” başlıklı yazımızı da okumanızı tavsiye ediyoruz. Bu makalenin linki aşağıda “Tavsiye Edilen Makaleler” bölümünde verilmiştir.abcdef

Yazının bundan sonraki bölümü, başarılı bir şekilde İngilizce öğrenmek için edinmeniz gereken en iyi alışkanlıklar hakkında yapılan araştırmalardan elde edilen bulgular ve yorumlara ayrılmıştır.Bu araştırmalar çeşitli dil öğrenme aplikasyonlarından elde edilen kullanım verileri üzerine yapılan araştırmalara dayanmaktadır.

İşe o alışkanlıklar!

Alışkanlık-1: Sadece Hafta Sonları ve 9 – 5 Arası

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek – Uzun vadeli öğrenme ve başarının en iyi yordayıcılarından biri “düzenli ve sistemli” bir şekilde çalışmaktır.

İngilizce öğrenimi de bundan farklı değildir.

Aşağıda verilen Şekil-1, uzun vadede dil öğreniminde ısrar eden çoğu insanın her gün ya da iki günde 15 – 20 dakika pratik veya tekrar yaptıklarını göstermektedir.

Öte yandan, her 5 veya 6 günde bir çalışan insanların tamamen pes etme olasılığı çok yüksektir.

Şekil-2, başarılı öğrencilerin haftada çok daha fazla seans tamamladıklarını, yani kalıcı bir öğrenme için harcadıkları zamanı göstermektedir.

İngilizce Öğrenmek -  Dil Öğrenenlerinin 3 Başarılı Alışkanlığı

Ayrıca araştırmada, yalnızca “hafta sonlarında çalışanlar” grubu veya yalnızca hafta içi “dokuzdan beşe kadar” olan iş saati dilimi içinde çalışan “kümeleri” de belirlenmiştir.

Şekil-3, bu kümelerdeki kişilerin, uygulamayı neredeyse her gün kullanan insanlardan daha düşük bir dil yeteneği geliştirebildiklerini göstermektedir.İngilizce Öğrenmek -  Dil Öğrenenlerinin 3 Başarılı Alışkanlığı

Dahası, “günlük olarak, yatmadan önce çalışan” veya gün içinde çalıştıklarını “yatmadan önce tekrar eden” farklı bir kullanıcı kümesindeki insanlar biraz daha yüksek bir yeterliliğe ulaşıyor görünüyor.

Bu bulgu, uykunun gelişmiş dil öğrenimi üzerindeki etkisi hakkındaki laboratuvar araştırmalarıyla da tutarlıdır.

Ayrıca bu konudaki pek çok makalemizden biri de uykuda öğrenmeyle ilgiliydi: Bu makalenin linki de aşağıda “Tavsiye Edilen Makaleler” bölümünde verilmiştir.

Şekil-3’ü incelediğinizde görüyorsunuz ki, özellikle dil öğrenmeye yeni başladığınızda, günlük bir rutin geliştirmeniz ve hafızanızı taze tutmanız için günde birkaç kez çalışmak gerekmektedir.

Veriler, hem belirlediğiniz disipline bağlı kalma hem de uzun vadede daha fazla bilgi edinme olasılığınızın daha yüksek olduğunu göstermektedir.

Ve eğer yatmadan önce çalışmayı veya tekrar etmeyi alışkanlık haline getirebilirseniz, bu daha da iyi!Mega Hafıza - setler

Alışkanlık-2: Hevesle Değil, Planlı Çalışın

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek – Başarılı bir dil öğrencisinin ikinci alışkanlığı, “tek zamanda çok çalışmak değildir.” Bunun yerine, başarılı dil öğrencileri “daha uzun bir süreye dağıtılmış bir uygulama” alışkanlığı veya “bir dizi kısa çalışma seansı” geliştirmektedirler.

Bunu göstermek için, Şekil-4, günlük oturumların sayısındaki değişimi göstermektedir.İngilizce Öğrenmek -  Dil Öğrenenlerinin 3 Başarılı Alışkanlığı

Başarılı öğrenciler için bu sapma daha düşüktür; yani her gün daha tutarlı sayıda ders ve uygulama oturumu yapmaktadırlar.

Oysa “saman alevi gibi bir an çok çalışıp sonra birden bire bırakmak, sonra maratonu tekrar yakalamak için bir daha başlamak” şeklinde ilerleyenlerin, ortalamadan sapmaları elbette yüksek olduğundan istikrarsızlık hakimdir.

Öğrenmede istikrarsız olan bir öğrencinin nerede başarılı olduğu görülmüştür ki?

Bu aşırı, keyfe keder tiplerin, canı çektiği zaman çalışan, çekmediği zaman tembellik yapan zaman hırsızlarının dil öğrenmekten vazgeçme olasılığı daha yüksektir.

Birçok psikoloji çalışması, yoğunlaştırılmış öğrenme materyalindeki bilgileri daha kısa bir zaman dilimine sıkıştırmanın, geniş zamana dağıtılmış uygulamaya kıyasla öğrenmeyi azalttığını da göstermiştir.

Bu, dil öğrenmekten basket topunu çembere geçirmeye, video oyunu oynamaya veya uçak uçurmaya kadar her türlü beceri için de geçerlidir.

Dil konusunda uzmanlaşmak için, az da olsa devamlılık sağlayarak, mümkün olduğunca düzenli ve tutarlı bir şekilde ve miktarda çalışmaktan başka bir yol yoktur.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Alışkanlık-3: Tekrar Edin…  

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek – Özellikle yeni materyallerle dil öğrenme sürecini bir oyun gibi hissettiğinizde, ilerlemek için, tüm engellere rağmen yolunuza devam etmenizi öneririz.

Bununla birlikte, ikinci bir dil öğreniyorsanız ve bunu kullanamazsanız zaman içinde unutabilirsiniz.

Aralık etkisi ve Gecikme etkisi üzerine bir yüzyıldan fazla yapılan psikoloji araştırmaları, öğrendiklerinizi sistemli bir şekilde gözden geçirmeniz durumunda öğrendiğiniz fikirleri ve kavramları hatırlama olasılığınızın daha yüksek olduğunu söylüyor.

Bu, bilginin kısa süreli belleğinizden uzun süreli belleğinize doğru ilerlemesine yardımcı olduğu anlamına gelmektedir.Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Göz atmak için en iyi zaman, unutmanın eşiğinde olduğunuz zamandır.

Bu yüzden daha önce öğrenilmiş bir becerinizi ölçtüğünüzde başarınız yarıya düşerse, hemen çalışma materyallerini gözden geçirmeli ve uygulama yapma zamanının geldiğini düşünmelisiniz.

İngilizce öğrenmede öğrenmenin “sistematik tekrar” tekniğiyle geniş zamana yayılması çok öenmlidir. Bu teknik öğrenmenin her alanında geçerlidir. “Sistematik Tekrar” konusunu yapay zeka ile İngilizce öğrenmenin içine dahil eden “Mega İngilizce” uygulması buna iyi bir örnektir.

Şekil-5, başarılı dil öğrenicilerinin yeni öğrenilen dersler (yeni materyal öğrenme) ile daha önce öğrenilmiş olanlarla pratik yapma (eski materyalleri gözden geçirme) arasında kurdukları denge, çalışmayı bırakan insanların dengesinden daha iyi olduklarını göstermektedir.İngilizce Öğrenmek -  Dil Öğrenenlerinin 3 Başarılı Alışkanlığı

İkinci Dil Olarak İngilizce Öğrenmek –Mega İngilizce” araştırma ve yazılım ekibi, belirli kelimeleri, bunlarla oluşan ifade ve cümleleri istediğiniz zaman hatırlama olasılığınızı doğru bir şekilde ölçmeyi amaçlayan “Sistematik Tekrar” teknikleri üzerinde durmaya çok fazla çaba harcamıştır. Ayrıca araştırma grubu, çocukların ana dillerini öğrenirken takip ettikleri doğal öğrenme sürecindeki araç ve teknikleri öğretme sürecinin içine dahil etmiştir.

Mega İngilizce sistemiinde takip edilen yöntemleri tanımak için ayrıca aşağıda verilen “İngilizce Kelimeler Nasıl Öğrenilir” başlıklı video filmi izleyiniz. Ayrıca “Tavsiye Edilen Makaleler” içindeki “İlk 10 Temel İngilizce Kelime ile Nasıl Hemen İngilizce Konuşmaya Başlarsınız?” başlıklı makaleyi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

Bu teknoloji, doğru dil kavramlarını doğru zamanda tekrarlamanıza yardımcı olmaktadır.

Özetle; düzenli çalışın, maymun iştahlı olmayın ve paslanmış olduğunuz kavramları gözden geçirin.

Zaman alıyorsa endişelenmeyin; zaten dil öğrenimi zaman almalıdır.

İyi şanslar ve başarılar…

Tavsiye Edilen Makaleler:

İlk 10 Temel İngilizce Kelime ile Nasıl Hemen İngilizce Konuşmaya Başlarsınız?

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz? Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Uykuda Öğrenmek Mümkün Mü?

Başa dön tuşu