Sinema / Film / Video

İlham Veren Filmler – Hayatınızı Değiştirebilir 10 İlham Verici Film

İlham Veren Filmler – “Evde Kal Türkiye” çağrısına uyarak, evimize hapsolduğumuz bu günlerde evde sinema iyi gider, diye düşünerek sizin için ilham veren filmlerden 10 tanesini hazırladık, keyifle izleyin.

İlham, TDK’ya göre iki şekilde açıklanıyor. Birincisi, ‘esin’; ikincisi, ‘Tanrı’nın, peygamberlerin yüreğine doldurduğu tanrısal âleme özgü duygu ve düşünceler’. Halk arasındaki kullanımı ise ‘birdenbire gelen duygu, düşünce, söyleyiş’ şeklindedir. ‘İlham geldi’, ‘ilham gelmiyor’ gibi cümleler de bu bağlamda ‘aklıma söyleyecek söz gelmiyor; düşünce, fikir gelmiyor’ şeklinde kullanılır.

İlham nedir?” sorusunun cevabında “aktif ilham” ve “pasif ilham” gibi kavramlar da ortaya çıkar. Biz bu paylaşımla sizin pasif ilhamınızı destekleyecek 10 filmden söz edeceğiz ve izlemenizi tavsiye edeceğiz.

İLHAM VERİCİ 10 FİLM!

10) Boyun Eğmez – Unbroken (2014) 

İlham Veren Filmler – Louis Zamperini, Amerikalı bir uzun mesafe koşucusudur. ABD Olimpiyat Takımında ülkesini 1936’da Berlin’de düzenlenen Olimpiyat oyunlarında temsil eder. Dereceye girip madalya kazanamaz ama müthiş bir final performansı ortaya koyar. Öyle ki Adolf Hitler kendisiyle tanışmak ister.

4 yıl sonra Zamperini Tokyo’daki Olimpiyat oyunlarında favori isimlerden biridir. Fakat o seneki Olimpiyatlar II. Dünya Savaşı’nın patlak vermesiyle iptal edilir.

Zamperini savaşta gönüllü olarak görev alır. Pasifik’te geçirdiği bir kaza sonrası iki silah arkadaşıyla hayatta kalmayı başarır ve 47 gün sürecek bir yaşam mücadelesi verirler.

Ne var ki kendilerini kurtaranlar düşman taraf olan Japon Deniz Kuvvetleridir ve kurtardıkları savaş esirlerine işkence yapmaktan da geri kalmazlar…

Louis Zamperini’nin gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı ve Laura Hillenbrand’ın kaleme aldığı “Unbroken: A World War II Story of Survival, Resilience and Redemption” adlı kitaptan uyarlanan filmin yönetmenliğini ikinci yönetmenlik deneyimine imza atan Angelina Jolie üstleniyor.

9) Onikinci Adam -12th man (2017)  

İlham Veren Filmler – Onlar 12 sabotajcıydı… Naziler 11’ini öldürdü. 12. Adam (Norveççe: Den 12. mann) filmi,  bir Norveç tarihi dramını anlatır. Sabotaj konusunda özel olarak eğitilmiş 12 adamdan 11’nin nazilerce öldürülmesinden sonra, sadece 12.sinin hayatta kalıp, 1943 baharında, tarafsız İsveç’e kaçarak kurtulan savaş kahramanı Jan Baalsrud’tır.

Filmde filmin kahramanı Jan Baalsrud’ı  Thomas Gullestad canlandırıyor.

Tarihi olaylara dayanan film, Tore Haug ve Astrid Karlsen Scott tarafından yazılan Jan Baalsrud ve Onu Kurtaranlar (2001) adlı kitabından uyarlandı. Yapımcı Veslemoey Ruud Zwart 2004 yılında bu kitap için film haklarını güvence altına aldı.

Film, dayandığı kitaptan biraz farklılaştırılmıştır. 12. Adam filmi, kötü hava koşullarında Baalsrud’un kaçmasına yardım edenlerin çabalarını vurgulamaktadır.mega ingilizce - kolay ingilizce

8) 127 Saat – 127 Hours (2010)

İlham Veren Filmler – Yaşanmış gerçek ve iç burkan bir olaya dayanan 127 Saat, Oscarlı yönetmen Danny Boyle’un ‘Slumdog Millionaire‘den sonraki çalışması. Genç dağcı Aron Ralston, kimseye haber vermeden çıktığı yolculuğunda Utah yakınlarında Moab bölgesinde büyük bir kaya parçasının arasına sıkışır. 5 gün boyunca hayatta kalmak için elinden geleni yapan Aron’ı oradan kurtaracak kimse yoktur. Tek çaresi yine kendisidir…

5 gün boyunca kolu kayaya sıkışmış bir şekilde aç ve susuz kalan Aaron, başta sevgilisi olmak üzere, ailesi ve yolda karşılaştığı iki dağcı kızdan yardım bekler önce. Fakat zaman geçtikçe kimsenin ondan haberi olmadığını anlar… 5 gün boyunca yaralı halde sıkışıp kaldığı kayada içsel sorunlarıyla başbaşa kalan Aaron aynı zamanda cesareti ve kendisini metrelerce derinlikteki bu beladan kurtarmaya yarayacak tüm yönlerle de yüzleşir…

Dinamizmini ve heyecanını hiç kaybetmeyen film, seyirciye daha önce hiç yaşamadıkları ve belki de karşılaşamayacakları bir yolculuğa çıkartırken, hayattaki seçimlerle ilgili sıra dışı bir hikâye sunuyor.

7) Bhag Milkha Bhag (2013) India

İlham Veren Filmler – Rakeysh Omprakash Mehra’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmde, ‘Uçan Sih’ olarak adlandırılan dünya şampiyonu olan koşucu Milkha Singh’in hayatı anlatılıyor. Hindistan’ın ikonik atleti Milkha Singh’in başarı hikayesinin anlatıldığı filmde ayrıca sporcunun ailesine, aşk hayatına ve Hindistan’ın siyasi tarihine değiniliyor.abcdef

6) Bugün Aslında Dündü – Groundhog day (1993)

İlham Veren Filmler –Bugün Aslında Dündü”, nefret ettiği bir günü tekrar tekrar yaşamak zorunda kalan bir adamın maceralarını konu ediyor. Phil Connors, ekranlardaki samimi kişiliği ve eğlenceli yüzüyle kendine has bir şöhrete sahip olan, ancak kameralardan kurtulduğu an kendini beğenmiş ve kibirli kişiliğine geri dönen bir hava durumu spikeridir.

Bu huysuz adam, hiç sevmediği kırsal yaşamın hüküm sürdüğü Pennsylvania’nın kırsal kasabalarından birine, Groundhog Day etkinlikleri için gönderilir. Burada yaşanan hayat ve mütevazi insanlardan iğrense de bu hayata bir günlüğüne, görevi için katlanmak zorundadır. Ancak ansızın çıkan bir kar fırtınası tüm ulaşım yollarını kapattığında Phil, talihsiz kaderiyle başbaşa kalır.

Ertesi sabah uyandığında ise daha büyük bir sürpriz kapıdadır: Phil, zaman döngüsüne yakalanmıştır; nefret ettiği o günü tekrar tekrar yaşamak zorundadır!

Grounghog Day, dahice yazılmış senaryosu ve başarılı oyunculuklarıyla son derece eğlenceli bir klasik.

5) Özgürlük Yolu – Into the wild (2007)

İlham Veren Filmler – Chris McCandless (Emile Hirsch), metropolün boğduğu, doğadan uzak kalmış toplumsal yaşam ve Amerikan rüyasının bir sunumu olan “aile projesi”nden kaçan son derece iyi eğitimli biridir.

Kendi iç dünyasını çözümlemek için çıktığı Alaska’ya uzanan yolculuğu, hayata dair birçok yeni keşfin kapısını kendisine açacaktır.

Sean Penn’in yönetmenlik koltuğunda oturduğu Into the Wild, kendisinin 1991 yılında çektiği The Indian Runner’dan sonra kayda değer ikinci filmi olarak lanse edilir.

Eleştirmenler tarafından büyük bir beğeni toplayan film, çeşitli kategorilerde Oscar ve Altın Küre ödüllerine de layık görülmüştür. Alaska’nın eşsiz doğa görüntülerine eşlik etmek isteyenler için son derece keyifli bir eserdir.Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

4) Piyanist – The Pianist (2002)

İlham Veren Filmler –Piyanist”, İkinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan gerçek bir dramı konu alır. Polonyalı ünlü piyanist Wladyslaw Szpilman’ın anılarını anlattığı aynı isimli kitaptan sinemaya uyarlanan film, Nazi işgali altındaki Polonya’da yaşamanın imkansızlaştırıldığı bir dönemde, bir şekilde esir kampına gitmekten kurtulan ünlü piyanistin Varşova’nın kenar mahallelerindeki hayatta kalma mücadelesine odaklanır.

Varoşlarda tam anlamıyla sefil bir hayat süren müzisyen, diğer halkla birlikte, kıtlığa ve aşağılanmalara maruz kalsa da kahramanca mücadele edecektir.

Günü gelip oradan kaçma şansı bulduğundaysa başkentin harabelerine sığınacak, beklemediği bir anda gelen bir yardımla umudunu yeniden kazanacaktır.

Film, En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar alan Adrien Brody’nin de filmografisinin en güçlü işlerinden biri.

3) Umudunu Kaybetme – Persuit of Happiness (2006)

İlham Veren Filmler – İyi bir baba olan Chris Gardner, işinde sorunlar yaşayan, maddi açıdan sarsıntıda olan ve aynı zamanda iyi bir eş olan bir adamdır. Ancak ne yazık ki eşi sıkıntılara daha fazla katlanamayacağına karar vererek onu terk eder.

Christopher adındaki oğulları da babasının yanında kalır. Karısının terk edişi de yetmezmiş gibi bir de ev sahibi dışarı atar baba –oğulu. Sokaklarda kalıp, tuvaletlerde, düşkünler evinde çalışarak ayakta durmaya çalışır.

Oğlunun sevgisi bu mücadeleci baba için her şeydir. Ve sevgiye eklenen bir var olma savaşı hiç şüphesiz, vakti geldiğinde en mükemmel kapıları açacaktır.Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

 2) Esaretin Bedeli – Shawshank Redemption (1994) 

İlham Veren Filmler – Esaretin Bedeli, Andy ve Red isimli iki mahkumun parmaklıklar ardında kurdukları dünyanın hikayesini anlatıyor.

Andy Dufresne, genç ve başarılı bir bankerdir. Karısını ve karısının sevgilisini öldürmek suçundan yargılanır ve ömür boyu hapis cezası alır.

Shawsank Hapishanesi’nde dayak, işkence, tecavüz, her türlü durum yaşanmaktadır, fakat Andy gene de hayata bağlı ve iyimserdir. Bu tutumu etrafındakileri de etkiler.

Andy umutlu bakış açısıyla çevresindeki tüm mahkumları, parmaklıklar arkasında bile özgür bir yaşam olabileceğine inandırır.

Andy’nin bu çabalarına ortak olacak bir arkadaşı da olacaktır: Red.

Bir Stephen King uyarlaması olan filmde Morgan Freeman ve Tim Robbins başrolde. Film, 1995’te, aralarında en iyi film adaylığı da olmak üzere tam 7 dalda Oscar’a aday gösterildi.

1) Forrest Gump (1994)

İlham Veren Filmler – Forrest Gump, düşük I.Q. sahibi genç bir adamdır. Jenny ile tanıştığında ona aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kaza eseri tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar gelen bir süre zarfında olaylar gelişir.

Gump tamamen tesadüf olarak Vietnam savaşına ve Amerikan yakın tarihinin önemli olaylarına şahitlik eder ve hatta rol alır. Ancak bilmeden yaptıklarının ne kadar önemli sonuçları olduğundan da haberi yoktur.

Başa dön tuşu