Yaratıcı Düşünme

İlham Nedir – Pasif ve Aktif İlham – İlham Kime Gelir?

İlham Nedir? Pasif ve aktif ilham hakkında neler biliyorsunuz? “İlham verici”, “ilham aldım” gibi kalıplar sosyal hayatta ve iş dünyasında sıklıkla kullanılıyor. Başarı öykülerinde daha sıklıkla kullanılıyor. Hatta ilham başarı kavramına eşlik bile ediyor. İlham “ins midir cin midir?” Ha, bir de ilhama “ilham perisi” lakabı takmışlar!  

İlham Nedir?

İlham, TDK’ya göre iki şekilde açıklanıyor. Birincisi, ‘esin’; ikincisi, ‘Tanrı’nın, peygamberlerin yüreğine doldurduğu tanrısal âleme özgü duygu ve düşünceler’. Halk arasındaki kullanımı ise ‘birdenbire gelen duygu, düşünce, söyleyiş’ şeklindedir. ‘İlham geldi’, ‘ilham gelmiyor’ gibi cümleler de bu bağlamda ‘aklıma söyleyecek söz gelmiyor; düşünce, fikir gelmiyor’ şeklinde kullanılır.

Bazen de sosyal medyada ilhama dayalı başarı öyküleri paylaşılıyor. Size de Instagram, Twitter veya Facebook üzerinden ilham temalı mesajlar geliyor mu?  Böyle mesajlar, muhtemelen paylaşan kişiye de ilham vermiş ve onu etkilemiş olmalı ki, paylaşıyor. 

Çoğu insan, ilhamı, mucizevi bir telkin olarak bekliyor. Bunu okuduğu başarı öykülerinden öğreniyor. Oysa, örnek almaya çalıştığınız ilhamın yer aldığı başarı öykülerinde, başrolde olan siz değilsiniz. Başkalarının başarı öyküsünü okuyorsunuz. Oysa sizin başrol oynayacağınız ilhamlar, kendi buluş ve keşifleriniz, kısacası bir başarı öykünüzden gelmeli. En iyi (ve en uzun ömürlü) ilham kaynağı, bu motivasyon parçalarını kendi hedeflerinize uygulamaktan kaynaklanır.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Pasif İlham – Aktif İlham

İlham Nedir – Burada iki türlü ilhamdan söz etmenin yeridir:

Birincisi,  başkalarının başarısından ve fikirlerinden esinlenilen, başkasının örnekliğini tüketmek anlamında kullanılan pasif ilhamdır.  

Sinema filmi, bir video izlediğinizde veya bir makale okuduğunuzda, bir röportaj dinlediğinizde kafanızdaki ilham ampulleri yanıp sönmeye başlar, pasif ilham alırsınız. 

Oysa bu başarı öykülerinden veya konuşmalardan bir şeyler öğrenmenize rağmen sizin aslında hiçbir şey yapmanıza gerek yoktur. Başkalarının başarısını duymak, kendi başarınızı yaratmakla aynı şey değildir.

Bunun yerine, kim olduğumuz ve sizin için neyin önemli olduğunu keşfetmeniz gerekir. Buna Aktif ilham diyebiliriz. Bu süreçte, bir şeyler yaratma, hedeflerinize yeni fikirler uygulama ve hata yapma eylemi gibi deneyimsel yollardan gidilmelidir.

Bu konuda, bir Türk atasözü der ki; “Bakarak alim olunsaydı kediler kasap olurdu!”

Ayrıca aktif ilham yolu, uzun vadelidir; tutku ve coşku ile gidilir. Başka birinin başarısını izlemek sizi birkaç dakika boyunca heyecanlı hissetmenize neden olabilir, ancak harekete geçmek ve hayatınıza yeni bir fikir uygulamak, başkalarının söyleyebileceğinden daha fazla ilham verecektir.

Dinlemek, izlemek, okumak yoluyla öğrenmek, şeyleri farklı bir şekilde düşünmenize yardımcı olabilir. Ancak uygulamak, denemek ve üretmek sizi yönlendirir. Pasif ilham size fikir verebilir, ancak aktif ilham size ivme kazandıracaktır.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

İlham Hakkında Birkaç Güzel Söze Ne Dersiniz?

İlham bilgi almak değildir. İlham aldığınız şeyi uygulamaktır. -Derek Sivers

***

Deha’nın yüzde biri ilham, yüzde doksan dokuzu terdir. –Edison

***

Benim için yazarlığın sırrı, nereden geleceği hiç belli olmayan ilhamda değil, inat ve sabırdadır. -Orhan Pamuk

***

İlham gelmesini bekleyemezsiniz, ilhamı kovalamanız gerekmektedir. -Jack London

***

Bize bir şeye başlamak için ilham gelmesi gerektiği söylenmemeli. Eylem her zaman ilham üretir. İlham nadiren eylem üretir. -Frank Tibolt

***

İlham Gelmesi İçin Ne Yapmalısınız?

İlham Nedir – Bir defa hatalardan ve yanlışlardan öğrenmek kalıcıdır. Öğrenen olmak önemlidir. Eğer bunu küçümserseniz ikinci bir hata yapmış olursunuz. Başarılı insanlar kendilerine yeni bilgileri çekerler. Başkalarının işinden ve başarılarından ilham alırlar ve motive olurlar.

Kafanıza taktığınız bir konu varsa ve sürekli olarak beyniniz bununla ilgileniyorsa, aniden ve nereden geldiğini anlamadan ilhama maruz kalırsınız. Suyun kaldırma gücünü bulan Arşimet, onu keşfetmeden önce beyninde kaç defa neler hangi formüller tasarlamıştı? Edison, ampulü icat etmeden önce bin kez deney yapmış, ilham ancak bin birinci defasında gelmişti.

Şairler duygusal duyumun zirvesine geldiklerinde, şiir dizeleri o zaman dudaklarından dökülür.  

Demek ki ilham ne zaman geliyormuş; Neye yoğunlaştıysanız o yoğunlaşmanın pik noktasında ilhama maruz kalıyorsunuz. 

İyi bir fikirle karşılaşırsanız onu kullanın. En iyi ilhamı bulmak için harcanan zaman, onu tüketmek için harcadığımız zamandan daha fazladır. Yani uygulamak ve bunun sonucunda ilham verici bir şeyler keşfetmek zaman alıcıdır. Oysa bir fikri tüketmek için ilham verici şeylerden esinlenmek daha az zaman alıcıdır.

Parlak bir fikre rastladığınızda onu hayata geçirin. Yeni bir strateji bulduysanız onu kendi hedeflerinize uygulayın. Yeni bir durumu uygulayarak deneyin. Fikirlerin uygulanması her zaman fikirlerin kendisinden daha güçlü olacaktır.

Elbette, diğer insanların fikirlerinde bazı ilham verici düşünceler ve harekete geçirici motivasyonlar vardır. Ancak eylemlerinizin size ilham verme gücünü unutmayın. En iyi ilham, başkalarının fikirlerinin tüketilmesinden değil, kendi fikirlerinizin uygulanmasından doğar.

Tekrar ediyorum:

İlhamla iş görmek istiyorsanız, yaptığınız işte 10 bin saat çalışmalısınız. Bilmem anlatabildim mi?

10 Bin Saat Kuralı Nedir? Başarılı Olmak İçin Bilinmesi Gerekenler!

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı