Diyet ve BeslenmeHafıza GeliştirmeZihinsel Sağlık

Hafıza Ve Beyin Dostu Yiyecekler – Yeşil Çay Ve Beyin

Hafıza ve Beyin Dostu Yiyecekler – Yeşil Çay: Genel anlamda sağlık, bakım, fiziksel fitlik gibi yeşil çayın faydaları bir kenara, bu yazımızda yeşil çayın hatta normal siyah çayın beyin ve hafıza üzerindeki etkileri üzerinde duracağız.

Beyin Dostu Yeşil Çayın Hafıza Üzerindeki Faydaları

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan daha fazlasını yapar; daha zeki, akıllı ve beynini etkin kullanan biri yapar.

Anahtar aktif bileşen, bildiğiniz bir uyarıcı olan kafeindir.

Kahve kadar kafein içermese de, kafeinin fazla alımıyla ilişkili “asabi-sinirli” etkilere neden olmadan da yeterli bir miktar alınması beyin için faydalıdır; ki, bu yeşil çayda fazlasıyla vardır.

Kafeinin beyinde yaptığı şey, Adenosin adıyla bilinen bir inhibitör nörotransmiteri engellemektir. Bu şekilde, aslında nöronların ateşlenmesini ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmiterlerin konsantrasyonunu arttırır. Kaynak İçin Tıklayınız.

Kafein üzerine yapılan çeşitli bilimsel çalışmalar ve yazılmış yüzlerce makale var. Bu araştırmaların ortak ana fikri, kafeinin sürekli iyi ruh hali sağlaması, bedeni ve zihni uyanık tutması, tepki süresini artırması ve hafızayı güçlendirmesi gibi beyin fonksiyonlarını çeşitli yönlerden iyileşmelere yol açtığı gerçeğidir.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

ÜCRETSİZ BEYİN EĞİTİMİ

Ücretsiz Hafıza Ve Beyin Eğitimi

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Yeşil Çaydaki Bileşikler Beyin İşlevini Geliştirebilir ve Sizi Daha Zeki Yapabilir

Ancak, yeşil çay sadece kafeinden daha fazlasını içerir. Çünkü L-theanine amino asidine sahiptir. L-theanine, kan-beyin bariyerini geçebilen ve yeşil çayda benzersiz bir şekilde bulunan majör bir amino asittir. Kaynak İçin Tıklayınız.

L-theanine, alfa frekans bandındaki aktiviteyi önemli ölçüde arttırır; bu da, uyuşukluğu tetiklemeden zihni gevşettiğini gösterir. Bununla birlikte, bu etki yalnızca tipik olarak bir fincan siyah çay (yaklaşık 20 mg) bulunandan daha yüksek dozlarda tespit edilmiştir. Kaynak İçin Tıklayınız.

L-theanine, kaygı giderici etkiye sahip inhibitör nörotransmitter Gamma-aminobütirik asit  (GABA)’nın aktivitesini arttırır. Aynı zamanda dopamin ve beyindeki alfa dalgalarının üretimini de arttırır.

Çalışmalar, kafein ve L-theanine’nin sinerjik etkiye sahip olabileceğini göstermektedir. İkisinin kombinasyonu, beyin fonksiyonlarını iyileştirmede özellikle etkilidir. Kaynak İçin Tıklayınız.

L-theanine ve daha düşük dozda kafein nedeniyle, yeşil çay size kahveden çok daha hafif ve farklı bir  “vızıltı” gibi gelebilir.

Birçok insan, yeşil çay içerken kahvelere kıyasla daha istikrarlı bir enerjiye sahip olduklarını ve daha üretken olduklarını bildirmektedir.

Özetle: Yeşil çay, kahveden daha az kafein içerir ancak bu durum etki yaratması için yeterlidir. Ayrıca beyin işlevini geliştirmek için kafeinle sinerjistik olarak çalışabilen amino asit L-theanine içerir.

Yeşil Çay Beyninizi Yaşlılıkta Koruyabilir, Alzheimer ve Parkinson Riskini Düşürebilir

Yeşil çayın faydaları – Yeşil çay sadece kısa vadede beyin fonksiyonlarını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda yaşlanınca beyninizi de koruyabilir.

Alzheimer hastalığı, insanlarda en sık görülen nörodejeneratif hastalık ve bunamaya neden olan önde gelen bir hastalıktır.

Parkinson hastalığı ikinci en sık görülen nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Parkinson Hastalığı İçin Çay Polifenolleri… Kaynak İçin Tıklayınız.

Çok sayıda çalışma, yeşil çaydaki kateşin bileşiklerinin, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olduğunu ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azalttığını göstermektedir.

Yeşil çay kateşinleriyle çoklu beyin hedeflerinin eşzamanlı manipülasyonu: Alzheimer ve Parkinson hastalıkları için potansiyel bir nöroprotektif strateji. Kaynak İçin Tıklayınız.

Özetle Yeşil çaydaki biyoaktif bileşiklerin beyinde çeşitli koruyucu etkileri olabilir. En sık görülen iki nörodejeneratif bozukluk olan Alzheimer ve Parkinson riskini azaltabilirler.

Daha Ne Olsun?

Yeşil çayın faydaları – Daha iyi bir hafıza, daha sağlıklı bir beyne sahip olmak için yeşil çayı hayatınızın bir parçası yapın. Ayrıca kilo vermek ve kronik hastalık riskini azaltmak veya bertaraf etmek istiyorsanız yine yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası haline getirin.

Kaynaklar

Sabu M Chacko , Priya T Thambi , Ramadasan Kuttan ve Ikuo Nishigaki (2010). Yeşil Çayın Faydalı Etkileri: Literatür Taraması. Chin Med . 2010; 5: 13. Çevrimiçi olarak yayınlandı 2010 Apr 6. doi:  10.1186 / 1749-8546-5-13

https://www.healthline.com/nutrition/top-10-evidence-based-health-benefits-of-green-tea#section5

http://www.hurriyet.com.tr/yesil-cay-mi-siyah-cay-mi-17365536

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2855614/

Etiketler

Melik Safi DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu
Kapalı