Motivasyon

Glutamin ve Motivasyonu Destekleyen On Üç Yiyecek

Motivasyonu Destekleyen ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler –Motivasyon Sırasında Beyinde Neler Oluyor?” başlıklı makalede motivasyon için önemli bir bilgi mevcut. Araştırma sonuçları “glutaminin glutamata oranı“nın motivasyonu uzun bir süre boyunca sürdürme kapasitemizle ilgili olduğu anlaşılıyor. Araştırmacılar bunu “dayanıklılık” olarak adlandırıyorlar. Beyindeki “glutamin” miktarının “glutomat“a oranı önemliyse, glutamin içeren yiyecekleri önemsememiz gerekiyor. Glutomat’ı neden zikretmediniz derseniz, glutomat genel olarak vücutta oldukça bol oluyor. Kritik olan glutamin gibi görünüyor.

Glutamini her ne kadar duymuş olsak da itiraf edelim ki, mahiyetini pek bilmediğimiz bir sağlık kavramıdır. Bu makaleyi okuyunca göreceksiniz ki, hayati öneme sahip olan Glutamin hakkında, neden daha önce bilgi sahibi olmadığınıza hayıflanabilirsiniz.

İsterseniz öncelikle Glutaminin ne olduğuna bakalım.

Glutamin Nedir?

Glutamin Nedir – Hemen belirtelim ki, glutamin, vücudumuzda bulunan en önemli amino asittir. Çoğumuz proteinin bu son derece önemli “yapı taşı” hakkında çok az bilgiye sahibiz.

Glutamin, sinir sisteminde bulunan en bol uyarıcı sinir iletici olarak kabul edilen bir amino asit türüdür. Glutamik asitin bir anyonudur ve sentezi üzerine glutamin öncül olarak işlev görür.

Glutamat ise insan vücudunda bulunan en bol amino asitlerden biri olarak kabul edilir ve vücutta bulunan çok çeşitli temel ve gerekli olmayan amino asitler için bir kurucu molekül görevi yapar. Normal koşullarda vücudun glutamat gereksinimi diyet vasıtasıyla karşılanır. (Kaynak)

Glutomat vücutta bol olmasına rağmen, glutaminin besinlerle alınmasına dikkat edilmelidir.

omega

Glutaminin Faydaları

Glutamin Nedir – Glutamin açısından zengin gıdaları tüketmenin sağlık açısından birçok faydası vardır. Aşağıda belirtildiği gibidirler:

 • Bağırsak zarının hücre bölünmesini düzenleyerek sindirim sisteminin sağlığını iyileştirir (Kaynak).
 • Vücudun güçlü bir antioksidan olan glutatyon üretmesine yardımcı olur ( Kaynak).
 • Vücuttaki pH dengesini korur ( Kaynak).
 • Kas kütlesinin korunmasına yardımcı olur (Kaynak).
 • Hücresel ve sistemik detoksifikasyona yardımcı olur (Kaynak).
 • Sağlıklı nörolojik işlevi teşvik eder. Motivasyonu destekler, hafızayı ve öğrenmeyi geliştirir (Kaynak ).

Her birey günlük belirli miktarlarda glutamin üretirken, bazen yoğun egzersiz seansları veya stres ve anksiyete gibi durumlar nedeniyle, glutamin bakımından zengin yiyeceklerin normal miktarı vücuttan tükenerek kişinin gücünü ve dayanıklılığını azalttığı için harici olarak glutamin açısından zengin yiyecekler tüketmek gerekli hale gelir.

Hindistan’ın bir eyaleti olan Bengaluru’dan ünlü bir Beslenme Uzmanı olan Dr. Anju Sood, yukarıda bahsedilen glutaminin faydalarının yanı sıra, vücuda bir anti oksidan olan glutatyon üretmede de yardımcı olduğunu ekliyor. Vücudun pH seviyesini korumak için gereklidir. Ayrıca sinir verimliliğini ve ruh hali değişimlerini iyileştirdiği de bilinmektedir.

Motivasyonu Destekleyen Glutamin İçerikli Zengin Gıdalar Hangileridir?

Motivasyonu Destekleyen ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler – Aşağıda, vücut için oldukça gerekli, özellikle proteinin eksikliği durumunda tüketebileceğiniz motivasyonunuzu da destekleyen glutamin açısından zengin yiyeceklerin bir listesi verilmiştir.

mi

Günlük diyetinize takviye yapacağınız gibi, vücudunuzdaki glutamin içeriğini dengelemek için bu yiyeceklere güvenebilirsiniz.

Hayvansal proteinler glutamin açısından oldukça zengin olsa da, aynı sonuca ulaştıracak çok sayıda sebze olduğunu da belirtelim.

İşte glutamin açısından zengin yiyecekler:

1 – Et

Glutamin ve Motivasyonu Destekleyen Yiyecekler – Et, çok yüksek miktarda protein içerir. Protein içeriği yüksek olan yiyecekler de glutamin açısından yüksektir. Et, en zengin glutamin kaynaklarından biri olarak kabul edilir. Sığır eti, tavuk ve kuzu eti mükemmel glutamin kaynaklarıdır.

2 – Deniz Ürünleri

Balıklar büyük bir glutamin kaynağıdır. Tuzlu su balıkları, tatlı su balıklarından daha yüksek glutamin içeriğine sahiptir.

3 – Süt

Glutamin ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler – Sütü, bir anti oksidan olan ve vücut için harika olan glutatyon üretiminin desteklenmesine yardımcı olur. Esasen glutamin açısından zengindir. Günlük diyetinize süt ekleyin ve vücuttaki glutamin içeriğiniz sabit kalacaktır.

4 – Kuruyemişler

Glutamin içeriği bakımından oldukça zengindirler. Bütün gün kuruyemiş de yenmez tabi. Bu sağlıksız olur; ancak günde iki ila üç kez sadece bir avuç dolusu tüketmek sağlıklı glutamin sağlayacaktır. Badem, yer fıstığı, fındık bu kuruyemişlerden bazılarıdır.

5 – Yumurtalar

Glutamin ve Motivasyonu Destekleyen Yiyecekler – Yumurta, özellikle günlük fiziksel egzersiz yapan kişiler için faydalıdır. Biyotin, tiamin ve B12 vitamini içeren harika bir K Vitamini, B Vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda mükemmel bir selenyum, D vitamini düşük maliyetli protein ve glutamin içeriği kaynağıdır.

müzik - frekans + eğitim - öğrenme - konsantrasyon

6 – Lahana

Glutamin Nedir – Kişinin bağışıklık kazanmasının ve tüm sağlığın yanı sıra, lahana, özellikle kırmızılahana, güçlü bir glutamin kaynağıdır. Lahana pişirmek glutamin içeriğini azaltacağından, çiğ lahana yemenin pişmiş lahana yemekten daha faydalı olduğuna dikkat etmek önemlidir.

Bu yüzden salata şeklinde lahana tüketilmesi tavsiye edilir. Kırmızı lahana, glutamin açısından zengin bir sebzedir. Bağışıklık oluşturmaya yardımcı olur ve genel sağlığınızı artırır.

7 – Protein İçecekleri

Glutamin ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler – Enerji içecekleri, amino asit olan glutamin için önemli bir kaynaktır. Sporcular bu protein karışımlarını tüketmelidir. Peynir altı suyu proteini, aktif olarak egzersiz yapan bireylerin tükettiği ortak bir protein kaynağıdır. Protein sentezini iyileştirmek ve kas inşa etmek harikadır.

8 – Fasulye

Vejetaryenler için bezelye ve fasulye önemli bir glutamin kaynağıdır. Birileri, glutamin eksikliğine bağlı sağlık sorunu yaşıyorsa, bu gibi durumlarda soya fasulyesi ve barbunya son derece faydalıdır.

9 – Yoğurt

Glutamin ve Motivasyonu Destekleyen Yiyecekler – Yoğurdun bağırsak bakteri sayısını iyileştirmek ve sindirimi iyileştirmek gibi birçok sağlık yararı vardır (Kaynak).  Glutamin kaynağı arıyorsanız, yoğurtu diyetinize ekleyin. Tükettiğiniz yoğurdun otla beslenen sütten olmasına dikkat edin.

Piyasada bulunan düşük glutamin içeriğine sahip olanı tüketmek yerine evde bir kase yoğurt yapmak ve buzdolabında saklamak en iyisidir. Mayonez yerine salatanıza ekleyin, atıştırmalık olarak veya meyvelerle birlikte tatlı olarak yiyin.

YD

10 – Fındık

Glutamin Nedir – Kuruyemişler, sağlıklı yağ ve protein açısından zengin kaynaklardır. Bir amino asit olan glutamin, fındıkta da bol miktarda bulunur (Kaynak). Bu küçük neşe ceplerini fazla yemek kolaydır ve bu nedenle, kaç tane fındık tükettiğinize dikkat etmelisiniz.

Ürünlerinize fındık ekleyin. Besin değerini bozulmadan korumak için badem, fındık, antep fıstığı, fıstık ve cevizleri kızartmadan yiyin.

11 – Maydanoz

Glutamin ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler – Maydanoz, çorba gibi çeşitli yemeklere tat ve lezzet katmak için kullanılan çok sevilen bir bitkidir. Maydanoz, iyi bir vitamin, mineral ve diyet lifi kaynağı olmasının yanı sıra, glutamin açısından da zengindir (Kaynak).

Sandviçinize, dolma gözleme, sosisli sandviç, doldurulmuş tavuk, ızgara balık, mantar veya sebze çorbanıza ekleyin.

12 – Kemik Suyu

Kemik suyu süper sağlıklıdır. Düzenli olarak hastalanıyorsanız ve bağışıklığınızın güçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorsanız, glutamin açısından zengin kemik suyunu tüketin.

Bir çorba kabına sığır kemiklerini, diğer sebzeleri, baharatları ve 2-3 bardak su ekleyerek evde hazırlayın. Kapağı kapatın ve 60 dakika yavaş pişirin.

13 – Koyu Yapraklı Yeşiller

Glutamin ve Motivasyonu Destekleyen Yiyecekler – Ispanak, karalahana, lahana, marul, turp yeşillikleri ve kişniş gibi koyu yapraklı yeşillikler iyi glutamin kaynaklarıdır (Kaynak). Düzenli egzersiz yapıyorsanız, daha az dinleniyorsanız ve her zaman yorgun hissediyorsanız, diyetinize bu yapraklı yeşillikleri dahil etmek sağlığınızı iyileştirecek ve bağışıklığınızı güçlendirecektir.

Bunları salatanıza, sandviçinize ve dürümlerinize ekleyin. Öğünü yağsız protein kaynağı, sağlıklı yağlar ve iyi karbonhidratlarla dengeleyin. Peki glutamin zengin yiyecekleri kimler önemsemeli?

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Glutamin Açısından Zengin Gıdaları Kimler Tüketmeli?

Aşağıdaki durumlarda bu yiyecekleri günlük diyetinize dahil etmelisiniz:

 • Motivasyonunu desteklemek isteyenler
 • Ciddi yanıkları olanlar
 • Yüksek yoğunluklu egzersiz yapanlar
 • Sık sık soğuk algınlığı ve grip nöbetleri yaşayanlar
 • Kilo verme programı nedeniyle kas kütlesi kaybedenler
 • Yara nedeniyle kas kütlesini kaybedenler

Sonuç

Motivasyonu Destekleyen ve Motivasyonu Artıran Yiyecekler – Protein içeriği yüksek besin kaynaklarının büyük glutamin kaynakları olduğu söylenebilir. Vücuttaki en önemli amino asitlerden birini oluşturur ve kas kütlesini korumak için gereklidir.

Bireylerin kilo vermeyi hedeflemesi durumunda, glutamin açısından zengin yiyecekler avantajlı olabilir.

Organik bütün gıdalardan glutamin alımı, vücudunuzdaki iyileşmeyi hızlandırmanın ve kas kaybını önlemenin harika bir yoludur.

Doktorunuzla konuşun ve gıdalardan ne kadar tüketmeniz gerektiğini öğrenin. Sadece iyi görünmekle kalmayıp aynı zamanda her zamankinden daha iyi hissetmek ve motivasyonunuz için sağlığınıza dikkat etmeye başlayın.

Kaynaklar

https://www.stylecraze.com/articles/glutamine-rich-foods-you-should-add-to-your-diet/

https://food.ndtv.com/food-drinks/8-glutamine-rich-foods-and-how-they-can-boost-your-muscle-strength-1651641

Tavsiye Edilen Makaleler:

Motivasyon ve Beyin – Motivasyon Durumunda Beynimizde Neler Oluyor?

Beyni Besleyen Yiyecekler – Beyninizi Nasıl Doğru Şekilde Beslersiniz?

Başa dön tuşu