LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN 6 ÖNEMLİ TAVSİYE hızlı ingilizce öğrenmek için önemli tavsiye6 Full view

HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK İÇİN 6 ÖNEMLİ TAVSİYE

Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin 6 Önemli Tavsiye

İngilizce artık evrensel bir dil olmuş vaziyette. Dünyayı takip etmek istiyorsanız, aldığınız cihazların kullanma kılavuzlarını anlamak istiyorsanız, bilimsel gelişmelerden haberdar olmak istiyorsanız veya yurt dışında seyahat etmek istiyorsanız İngilizce bilmeniz gerekiyor. Dünyanın ortak dili İngilizce. Dünyanın her tarafında ana dili İngilizce olmayan insanların ikinci dil olarak ilk tercih ettikleri dil İngilizce.Bu anlamda, hızlı ingilizce öğrenmek için aşağıda verilen 6 önemli tavsiyeye uymanızı tavsiye ediyoruz. İşte tavsiyeler;

1-) Önce İngilizce Konuşmanız İçin En Fayda Sağlayan Kelimeleri Öğrenin

Bilimsel olarak içerik analiz programlarıyla tespit edilerek İngilizce’de en çok kullanılan kelimeler 1000’lik gruplar halinde listelenmiştir. Yapılan araştırmalar İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelimeyi öğrendiğinizde günlük konuşmaların % 84,3’ünü anladığınızı gösteriyor. İngilizce’de en çok kullanılan ikinci 1000’lik listede olan kelimeleri öğrendiğinizde günlük konuşmaları anlama yüzdeniz % 6 artarak günlük konuşmaların % 90,3’ünü anlayabiliyorsunuz.Üçüncü 1000 kelimelik liste günlük konuşmaları anlama oranınızı % 5 artırarak günlük konuşmaların % 95’ini anlamanızı sağlıyor. Geriye kalan örneğin 50 bin kelime günlük konuşma oranınızı neredeyse % 4,5 oranında artırıyor, tabi ilk 3000 kelimeyi bilmeniz kaydıyla. Bu sebepten dolayı öğreneceğiniz kelimeleri ilk 1000, ikinci 1000 diye öğrenmeyi planlayın.

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

MEGA İNGİLİZCE

İNGİLİZCEYİ ÇOCUKLARIN ANA DİLLERİNİ ÖĞRENDİKLERİ GİBİ DOĞAL ÖĞRENİN!

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

2-) Öğrendiğiniz Kelimeleri Unutmamak İçin Flashcard’lar Hazırlayın

Öğrenilen yeni bilgilerin yaklaşık % 75’i ilk 24 saatte unutulmaktadır. Bu öğrenilen İngilizce kelimeler için de geçerlidir. Öğrendiğiniz kelimelerin unutulmamasını sağlamak için öğrenmenin aralıklı tekrarlar ile yapılması gerekmektedir. Bunun için kendinize flashcard’lar hazırlayın. Hatırlayamadıklarınızı daha sık tekrarlamak için ayırın. Hatırlayabildiklerinizi daha fazla aralıklarla tekrarlamak için ayrı bir yere ayırın.

3-) Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin Çok Dinleyin

En hızlı İngilizce öğrenenler çocuklardır. Çözüm için ana dillerini hızla öğrenen çocukların nasıl öğrendiklerine bakmalısınız. Unutmayın kimse çocuklara ana dillerini öğrenmek için gramer anlatmıyor. Önce çok dinliyorlar. Bu dönemde pasifler, sadece dinliyor ve sosyal etkileşimle söylenenleri anlıyorlar, ama önce konuşmuyorlar. Sonra bir, iki veya üç kelimelik kısa cümle kurmayla konuşmaya başlıyorlar ve önce günlük konuşmada en çok kullanılan kelimeleri öğreniyorlar. Dikkat ederseniz burada da İngilizce’de en çok kullanılan ilk 1000 kelime karşımıza çıkıyor. Bunun için sesli kitapları kullanabilirsiniz. Dünya klasiklerinin basit dilde yazılmış versiyonlarını sesli kitap olarak dinleyin. Bu kitapların sesli versiyonunu bulamazsanız, kitapların yazılarının gooogle, web veya cep telefonu aplikasyonları ile size online veya offline okunmasını sağlayabilirsiniz.

4-) Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin Orijinal Video veya Filmler İzleyin

İngilizce film veya video izlerken görme, duyma ve anlama aynı anda çoklu olarak aktiftir. Konuyu anlamaya çalışma gayreti duyma ve anlama senkronizasyonunu etkiler. Bunun için konusunu bildiğiniz filmleri izlemek çok faydalıdır. İzleyeceğiniz filmin konusunun özetini önceden okuyabilirsiniz. Sonra filmi önce İngilizce alt yazılı olarak izleyin. Sonra İngilizce alt yazıyı da kapatın ve tekrar dinleyin. Bu uygulama İngilizce’yi;

  1. Doğru ses ve telaffuzlarla dinlemenizi sağlayacaktır,
  2. Duyarak hızlı anlamanızı sağlayacaktır,
  3. Dinleyerek beyninizde hızla içsel bir doğal gramer yapısının oluşmasını sağlayacaktır.

Ayrıca İngilizce dizileri, kendi ilgi alanınızda olan konularda İngilizce Youtube konuşmalarını izleyerek dinleyebilirsiniz. İngilizce öğrenme ve konuşmayla ilgili Youtube kanallarına üye olup, düzenli olarak takip edebilirsiniz. Aşağıda üye olmak isteyebileceğiniz birkaç kanal ve dizi önerisi verilmiştir;

Takip Edebileceğiniz Youtube Kanalları:

  • Real English,
  • BBC Learn English,
  • British Council,
  • English with Lucy,
  • Learn English with Englishclass 101,
  • English with Lucy,

Hızlı ingilizce öğrenmek amacıyla Youtube’da “Learning English: Extra English BBC” dizisinin bölümlerini sırayla izleyebilirsiniz. Bu dizi İngilizce öğrenmeyi pekiştirmenin yanında, daha üst seviyedekiler için de pratik yapma ve hatırlama amaçlı olarak çok uygundur. 

5-) Sesli ve Yazılı Olarak İngilizce Günlük Tutun

Her gün yaşadığınız günlük olaylarla ilgili özet şeklinde bir günlük tutmak hem anlatım ve yazma akıcılığınızı artıracak, hem de öğrendiklerinizi uygulayarak kullanmanızı sağlayacaktır. Yazdıklarınızı “Google Translate” ile kontrol edin. Böylece yaptığınız hatalarınızı düzeltmenizi sağlarsınız. Ayrıca tuttuğunuz günlüğü “Speak and Translate” gibi cep telefonu uygulamalarına İngilizce olarak konuşun veya anlatın. Bu, telaffuzunuzun doğru algılanıp algılanmadığını kontrol etmenizi sağlayarak sizi geliştirecektir.

 —– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —– 

MEGA İNGİLİZCE

DOĞAL DİL EDİNME TEORİSİNE UYGUN ONLINE İNGİLİZCE ÖĞRETİMİ

Mega İngilizce - Mega English

 —– Yazının Devamı – Yazının Devamı —– 

6-) Hızlı İngilizce Öğrenmek İçin Konuşurken Çocuklar Gibi Olun, Hata Yapmaktan Korkmayın!

Çocukların İngilizceyi küçük yaşta hızlı öğrenmelerinin diğer bir nedeni de “Hata yapar mıyım?” diye korkmamalarıdır. Kaygı seviyeleri hemen hemen sıfır gibidir. Yetişkinlerin dil öğrenmede zorlanmalarının önemli nedenlerinden bir tanesi kaygı seviyelerinin çok yüksek olmasıdır. Hata yapmaktan korkmayın İngilizceyi kullanmada temel amacınız iletişim, anlama ve anlatabilme olmalıdır.

Kolay ve hızlı ingilizce öğrenmek için ayrıca aşağıda verilen “Hızlı İngilizce Öğrenmek” başlıklı makaleyi de okumanızı tavsiye ediyoruz.

KOLAY VE HIZLI İNGİLİZCE ÖĞRENMEK

Yorumlar

Yazan Kişisel Gelişim Araştırma Grubu Raporu

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: