Mizah / FıkralarYaratıcı Düşünme

Sen Çok İyi Bir Pezevenksin Sn. Demirel!

Süleyman Demirel, Yaratıcı Düşünme ve Mizah

Sen Çok İyi Bir Pezevenksin Sn. Demirel – Eminim yukarıdaki başlığı ve resmi görünce biraz şaşırdınız. Ben de ilk duyduğumda çok şaşırmıştım.

Zeka, mizah ve yaratıcı düşünme hep el ele giden olgulardır. Bu sebepten dolayı mizahla ilgilenen herkesi hem takdir eder, hem de onlara karşı bir sempati duyarım. Mizaha hoşgörülü olan insanlar kıvrak zekalı, yaratıcı düşünen, esnek ve töleranslı insanlardır.

Şimdi Sn. Süleyman Demirel’in çok iyi bir pezevenk olduğunu öğrendiğim olaya gelelim.

5 ile 12 yaş arasındaki çocukların hafıza ve zekalarını geliştirmeye yönelik olan “Mega Aritmetik – Beyin Egzersizleri Programı”mızın dünyada tutulması üzerine çok sayıda yurt dışı ülkelerde de temsilciliklerimiz oluştu. Zaman zaman programın yaratıcısı olarak bu ülkelerdeki açılışlara gidip katılıyorum.

Açılışlardan biri geçen sene Azerbaycan’da idi. Burada tanıştığım benim yaşımda olan insanların hemen hemen hepsinin Sn Süleyman Demirel’i tanıdığına ve çok sevdiğine şahit oldum. Özellikle onun çok kıvrak bir zekaya sahip olduğunu söylediklerinde, bu karara nasıl vardıklarını sordum. Ve o güne kadar hiç duymadığım bir olayı bana anlattılar. Hem güldüm, hem de içimden “Evet, Sn Demirel sen çok iyi bir pezevenkmişsin” dedim.

Sen çok iyi bir pezevenktin Sn Demirel

Süleyman Demirel ve Yaratıcı Düşünme

Olayı duyduğum şekliyle aktarıyorum;

Rahmetli Azerbaycan devlet başkanı Haydar Aliyev ile Süleyman Demirel çok iyi dostlarmış. Hatta Haydar Aliyev’in ilk “İki devlet tek millet” söylemi o dönemlerde başlamış.

Sn. Demirel’in Azerbaycan’ı bir ziyaretinde televizyonların ve büyük bir kalabalığın önünde konuşma yapan Sn Haydar Aliyev konuşmasında Süleyman Demirel için söyleyebileceği övgüye değer her şeyi söylemiş. Ancak konuşma sırasında Demirel’in çok iyi bir “pezevenk” olduğuna da birkaç kez vurgu yapmış.

Bu ifade salonda soğuk bir duş etkisi bırakmış. Konuşmanın sonunda Haydar Aliyev’in danışmanları onun kulağına eğilerek “Sn Devlet Başkanımız, Azerice’de ‘pezevenk’ kelimesinin anlamı ‘başarılı ve yetenekli’ demek. Ama bu kelimenin Türkçe’de karşılığı bu anlamda değil” demişler. Haydar Aliyev bu durumdan dolayı biraz mahçup olurken, protokol gereği konuşma sırası kendine gelen Demirel mikrofana çıkmış ve kendine özgü espri yeteneğiyle Haydar Aliyev’e dönüp;

“Sen de benden az pezevenk değilsin

diyerek herkesi kahkahaya boğmuş. Soğuk duş etkisi altında olan salondaki havayı bir anda yumuşatmış.

Müsade ederseniz yazımı Azerice anlamda “Sn Demirel, siz dünyanın gelmiş geçmiş en başarılı siyasi pezevenkisiniz” diyerek bağlamak istiyorum.

Mekanı Cennet olsun!

© 2015 – Melik Duyar

http://www.YaraticiDusunme.com

Tavsiye Edilen Makaleler:

Einstein ve Şoförü / Papa ve Şoförü – İlham Veren Hikayeler

Hitabet Sanatı – İyi Bir Konuşmacı Olmak

Zeka Nedir Ki? Sizce Zeka Puanı 160 Olan Isaac Asimov mu, Yoksa Araba Tamircisi mi Daha Zeki?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu