İlham Veren Hikayeler

Einstein ve Şoförü / Papa ve Şoförü – İlham Veren Hikayeler

İster gerçek, ister kurgu olsun, hikayelerden alınacak dersler vardır. - Melik Duyar

Einstein ve Şoförü / Papa ve Şoförü – İlham Veren Hikayeler: Her ülkede işlenen, zengin erkek fakir kız veya bunun tam tersi zengin kız fakir erkek tarzında, klasik masal ve hikayeler vardır. İster gerçek, ister kurgu olsunlar, bu hikayelerin çoğundan alınacak ilham ve dersler vardır. Bu hikayelerin bir kısmı ise sadece eğlendirici bir komedidir ve hoşça vakit geçirmemizi sağlarlar.

Bu tip klasik hikayelerden biri, çok meşhur veya tanınmış bir kişiyle onun kadar meşhur veya tanınmış olmayan daha aşağı seviye kişilerden (yardımcısı, personeli, hizmetçisi gibi) biriyle bir şekilde yer değiştirmesi şeklinde olmaktadır. Genellikle cana yakın olan bu aşağı seviyede yer değiştiren kişilerin içine düştüğü zor durumlardan hemen etkilenme eğilimindeyizdir. Onlar için hemen üzülürüz. Çünkü hikayeyi izleyen ve dinleyen büyük çoğunluk bizler, genellikle bu aşağı seviye kişiyle kendimizi özdeşletiririz. Beynimizdeki ayna hücreler sayesinde hemen kolayca onlarla empeti kurarız.

Ancak şaşırtıcı bir şekilde, örneğin zor duruma düşmüş kahraman için biz tam üzülürken, bu zavallı kahraman birdenbire, soğukkanlılıkla ve zeki bir şekilde bizim zor duruma düşeceğinden emin olduğumuz konumdan beklenmedik şekilde sıyrılır. “Vay be!” deriz ve bu durum beynimizde bazı aydınlanmalar oluşturur. Bu aydınlanmalar şunlardır;

  • “Keşke, biz de böyle olsak” diye biraz hayıflanır, biraz da heyecanlanırız.
  • “Bu zengin ve meşhurların bir numarası yok. Aşağı seviyede olup da onlardan daha zeki ve yetenekli birçok insan var” diye kendimize pay çıkarıp, iyi hisseder ve kişisel tatmin yaşarız.
  • “Biz de bu seviyeye gelmek için çalışmalıyız” diye imrenerek gelişmek için motive oluruz.

Bu tip klasik hikayelerden biri de meşhur veya zengin biriyle şoförünün yer değiştirmesi hikayeleridir.

iq nedir - zeka nedir - mho

Her ülkede o ülkeye has tanınmış veya yüksek pozisyondaki bir kişisiyle şoförünün yer değiştirdiği kurgulanmış hikayeleri vardır. Ancak bu hikayelerden ikisi vardır ki tüm dünyayı kapsamaktadır. Bir tanesi “Einstein ve Şoförü”, diğeri ise “Papa ve Şoförü” hikayeleridir. Bunları global yapan özellik tüm dünyanın Albert Einstein’ı ve Papa’yı tanımasıdır.

Bu yazımda bu iki hikayeden bahsedeceğim. “Einstein ve Şoförü” hikayesi ilham verici iken, “Papa ve Şoförü” hikayesi eğlendirici ve komik.

Albert Einstein ve Şoförü

(Not: Einstein ve Şoförü” hikayesini okumak yerine, hikayenin bitim noktasında verilen kısa videoyu izleyebilirsiniz. Videonun altında verilen “Papa ve Şoförü” hikayesini de videonun altındaki bölümde okuyabilirsiniz.)

Albert Einstein ve Şoförü

Einstein konferanslarına hep özel şoförü ile gidermiş. Yine bir konferansa gitmek üzere yola çıktıkları bir gün şoförü Einstein’a;

“Efendim, uzun zamandır siz konuşmanızı yaparken ben de arka sıralarda oturup sizi dinliyorum ve neredeyse söyleyeceğiniz her şeyi kelimesi kelimesine biliyorum” demiş.

Einstein gülümseyerek ona bir teklifte bulunmuş:

“Peki, şimdi gideceğimiz yerde beni hiç tanımıyorlar… O halde bugün palto ve şapkalarımızı değiştirelim, benim yerime sen konuş, ben de arka sırada seni dinlerim.”

Şoför, gerçekten çok şahane ve başarılı bir konuşma yapmış ve sorulan bütün soruları doğru cevaplamış.

Tam yerine oturacağı sırada bir kişi, o güne kadar konferansta sorulmamış ağır bir fizik sorusu sormuş.

Şoför, hiç duraksamadan soruyu soran kişiye dönüp, “Böylesine basit bir soruyu sormanız gerçekten beni şaşırttı,” demiş.

Sonra da salonun arkasında oturan Einstein’ı işaret ederek şöyle devam etmiş:

“Şimdi size arka sırada oturan şoförümü çağıracağım ve göreceksiniz, sorduğunuz soruyu o bile cevaplayacak.”

Papa ve Şoförü” hikayesini de aşağıdaki bölümde okuyabilirsiniz.

asit

Papa ve Şoförü

Papa ve Şoförü

Papa Amerika Birleşik Devletleri’ni ziyarete gidiyor. Programı çok yoğun. Programına bağlı kalmak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor. Ancak ziyaretin birinde işler biraz uzun sürüyor. Bir sonraki buluşmaya zamanında varmak için konvoyla değil sadece şoförüyle yola çıkıyor.

Papa şoförüne gaza basmasını ve hızlanmasını söylüyor. Şoför aşırı hızda polisin çok sert davrandığını duydum diyor ve hız limitini aşamayacağını söylüyor.

Bu durum Papa’yı kızdırıyor ve sürücüye kenara çekmesini emrediyor. Papa’yı kimsenin hapse atamayacağını söyleyerek direksiyona kendisi geçiyor. Papa direksiyonda, şoförü arka koltukta sinmiş halde bir toz bulutu içinde yola çıkıyorlar.

Çok geçmeden bir Eyalet Polisi onları durdurup kenara çekiyor. Genç polis, ciddi bir tavırla arabaya doğru geliyor. Arabayı sürenin Papa olduğunu görünce beti benzi atıyor. Ne yapması gerektiğini danışmak için arabasına geri dönüyor ve hemen telsizini alıyor.

“Ah, hemen şefle konuşmama izin verin… Merhaba efendim. Rahatsız ettiğim için özür dilerim ama bir sorunum var. Az önce aşırı hız yapan bir arabayı kenara çektim ve onun oldukça önemli biri olduğu ortaya çıktı. Bunu nasıl halletmeliyim?”

“Kimi bulduğuna bağlı oğlum. Dur tahmin edeyim, bu Belediye Başkanı mı?

“Ah, hayır efendim, Belediye Başkanı değil.”

“Bundan daha büyük, ha? Bizim senatör mü, yoksa?”

“Hayır efendim, Senatör de değil. Çok daha önemli biri.”

“Eee, kim bu oğlum? Başkan mı, yani?”

“Doğrusu, bilmiyorum efendim. Ama her kimse, çok önemli biri. Çünkü Papa onun şoförü…”

Einstein’ın Şoförü” hikayesinden ilham alıp, “Papa’nın Şoförü” hikayesiyle hoş vakit geçirmiş olduğunuzu umuyorum. İlham veren hikayeler ve masallar hayatınızdan eksik olmasın.

Başarı dileklerimle…

Tavsiye Edilen Makaleler:

Albert Einstein’ın Beyninde Bizde Olmayan Ne Var?

İngilizce Kelime Hafızası – İngilizce Kelimeleri Unutmamak İçin Ne Yapmalısınız?

Hitabet – Soner Polat İçin Övgü Konuşması – Son Vagon

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu