İlham Veren Hikayeler

Albert Eınsteın’ın Annesi Gibi Olmak – Gerçek Bir Hikaye

Albert Einstein’ın Annesi ve Anneler Günü: Bugün anneler günü. Uçakla İstanbul’dan Ankara’ya dönüyorum. Yine yoğun bir gün başlıyor olacak. Programımda bazı ailelere “Anzan Mega Aritmetik Beyin Egzersizleri” ile çocuklarının potansiyellerini nasıl artırabilecekleriyle ilgili bir konuşma yapmak da var. Konuşma ile anneler, dahi çocuklar ve anneler günü bir araya gelince, açılışta tüm anneler gününe uygun ilham verecek bir hikaye anlatmaya karar verdim. Dahi denince Einstein’dan bahsetmemek olmaz. Tabi gün anneler günü olunca, gerçek bir hikayeyle işin içine Albert Einstein’in annesi Pauline Einstein’ı da kattım. Bu gerçek hikayeden toplantıya katılmayan diğer annelerin de haberdar olması için ayrıca “Kişisel Gelişim” web sitemizde de paylaştım.

“Çocuklarınızın geleceği için bugünün dünyasında siz de bir Pauline Einstein olmalısınız.” – Melik Duyar

Hepimiz Pauline Einstein’ın oğlu olan Albert Einstein’ı çok yakından tanıyoruz. Ama eminim Pauline Einstein olmasaydı dünya Einstein’ı tanıyor olmayacaktı. Albert Einstein ilkokuldayken öğretmeni annesine vermesi için onunla eve bir mektup gönderdi. Albert daha okumayı sökememişti, bu yüzden annesinden mektubu kendisine okumasını istedi. Oğluna mektubu okurken annesinin gözlerinden yaşlar döküldü. Annesi mektupta, Albert’a çok zeki olduğu için okuldaki öğretmenlerin yetersiz kaldığını, kendisinin ya başka bir okula gönderilmesi gerektiğini, ya da evde özel olarak eğitilmesi gerektiğini, yazdığını söyledi. Ona “sen dünyayı değiştirebilecek kadar çok zekisin ve farklısın” dedi.

Albert’in annesi sonra dışarı çıkıp çocuğunu kendi yetiştirmek için birkaç kitap aldı ve Albert’a evde kendi başına öğretmeye başladı. Annesi onun eğitimiyle yakından ilgilendi. Bu böyle devam etti. Sonuçta nasıl bir dehanın ortaya çıktığını hepimiz biliyoruz, Albert Einstein, 20. yüzyılın en ünlü fizikçilerinden biri haline geldi. O olmasaydı hayatımız bugünkü kadar mükemmel olamayacaktı.

Yıllar geçti, annesinin ölümünden sonra, Einstein annesinin geride kalmış eşyalarını ve kitapları karıştırırken, bir kitabın arasında yıllar önce öğretmeninin kendisinin çok zeki olduğunu yazdığı mektubu buldu. Artık okumayı biliyordu ve mektubu okudu. Mektupta hiç de annesinin okuduğu gibi kendisinin çok zeki olduğunu yazan bir şey yoktu. Aksine kendisi için aptal ve öğrenme problemleri olan bir çocuk olduğu, yapılabilecek hiçbir şeyin kalmadığı ve okulun onu artık kabul edemeyeceği yazılıydı. Hatta hiçbir zaman başarılı olamayacağı ve daha düşük seviyede olan çocukların gönderildiği başka bir okulu bile tavsiye etmiyordu. Albert bunları okuyunca gözlerinden ister istemez yaşlar döküldü. Ağlamasının nedeni öğretmeninin kendisi için yazdığı kötü şeyler değil, annesinin kendisi için duyduğu şevkat ve sabrı çok daha iyi anlıyor olmasıydı.

Keşke hala yaşıyor olsaydı da, oğlundan vazgeçmediği için Pauline Einstein’a ben de teşekkür edebilseydim. O, oğlunun hiçbir şey bir şey olmayacağına asla inanmadı. Şefkat ve sevginin geleceği gerçekten değiştirebileceğini herkese gösterdi.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

Anzan Dahi Çocuk Merkezi

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Pauline hassas, nazik ve sevgi dolu bir anneydi; Asla başka birinden daha azını hissetmesini istemedi. Gerçekten başkalarının nasıl hissettiğini önemsiyordu.

Günümüz toplumundaki imkanlar ve programlar içinde, Pauline Einstein’ın şefkatinin birazı bile bize çok mesafeler aldırabilir. Dünyanın daha fazla Pauline Einstein’lara ve Einstein’lara ihtiyacı var,

Anneler, bir Pauline Einstein da siz olabilirsiniz. Ne dersiniz?

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu