Hızlı Okuma

Okuma Stratejileri – Dijital ve Basılı Metinleri Verimli Okumanın Yolları

Okuma Stratejileri  –  Ne iş yaparsak yapalım, hepimiz iyi okuyabilmeliyiz. Klasik olarak, basılı veya dijital kitaplar yanında, bir proje planı, web sayfası, basın bülteni, e-posta veya başka herhangi bir metin olsun; onu verimli ve etkili bir şekilde okuyabilmek önemlidir ve bu önemli profesyonel bir beceridir.

Aynı zamanda okumanın unutulmaz faydalarını bilmelisiniz. (Kitap Okumanın 10 Unutulmaz Faydası – Kaynak-1)

Okuduğunuz bir metinde işe yarar bir şey bulamadınız mı? Belgeleri anlamak için birkaç kez yeniden okumanız gerekiyor mu? Yoksa bazen okuduğunuzu hatırlamakta zorlanıyor musunuz?

Hakikaten okumak bir zevktir; okumayı seven insanlar beyinlerini çağlayan fikirlerin bir dere yatağı olarak kullanırlar. (Nasıl Daha Fazla Okuyabilirsiniz? – Kaynak-2)

HO

Bu makalede daha iyi bir okuyucu olmak için bir dizi stratejiye bakacağız. Yaklaşımınızı materyalinizle dikkatli bir şekilde eşleştirerek ve okuma sürecini kontrol ederek, harcadığınız zamandan ve çabadan en iyi sonuçları nasıl alacağınızı öğreneceksiniz.

Basılı Okumaya Karşı Çevrimiçi Okuma

(Ekrandan mı Okumalı Kâğıttan mı? – Kaynak-3) 

Okuma Stratejileri  –  2018 Pew Araştırmasına göre, kitapların yalnızca kağıt üzerinde değil, çeşitli biçimlerde ve çeşitli cihazlarda, giderek artan bir oranda daha fazla okuduğumuzu gösteriyor. Muhtemelen dijital gazete ve dergilere abone oluyorsunuz veya her gün web sayfaları, e-posta ve sosyal medya okuyorsunuz.

Bununla birlikte, basılı ortam da önemini kaybetmiyor; tam tersi önemini koruyor. Bu nedenle okuma becerilerimizin dijital ve fiziksel formatlarla başa çıkabilecek kadar esnek olması gerekiyor.

Her birinin artıları ve eksileri vardır ve okumak için bir şeyler seçerken ve okurken bunları dikkate almak önemlidir.

Basılı ve dijital metinleri okumak arasındaki dört temel fark şunlardır:

1. Denetleme Farkı

Çevrimiçi bilgilerin kalitesini değerlendirmek daha zor olabilir. Unutmayın, dijital metinler basılı metinlere göre daha az düzenleme, kontrol ve incelemeye tabi tutulmuş olabilir. Yine dijital metinlerin çoğu düzeltilmesi ve güncel tutulması çok daha kolaydır.

2. Ekstralar

Basılı metinlere resimler, fotoğraflar ve diyagramlar eşlik edebilirken, dijital metinler ses ve video öğeleri, sınavlar ve diğer metinlere bağlantılar dahil olmak üzere daha birçok “ekstra eklemeler” kullanabilir. Bu eklemeler okuma sürecini zenginleştirebilir, ancak aynı zamanda dikkat dağıtıcı da olabilir veya bilişsel yükü artırabilir.

3. Sıralama

Basılı metinlerin çoğu sıralı olarak okunacak şekilde tasarlanmıştır. Dijital metinlerle istediğiniz gibi gezinebilir ve ihtiyacınız olanı bulmayı kolaylaştırabilirsiniz. Bununla birlikte, önemli bir şeyi gözden kaçırma veya alakasız materyal tarafından dikkat çekilme riski de daha fazladır.

4. Metne Katılma

Basılı metinlerin altı çizilebilir veya vurgulanabilirken, çoğu dijital olanla etkileşim daha da kolaydır. Kopyalayıp yapıştırarak, sanal yer imleri, notlar ekleyerek ve hatta çevrimiçi yorumları paylaşarak, bilgileri daha iyi işleyebilirsiniz. Ancak yazarın orijinal fikirlerinin kaybolmasını önlemek için ek açıklamalarınızda seçici olun.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı