Kişisel Gelişim

Okumak Ve Kitap – Kitap Okumanın Unutulmaz 10 Faydası

Okumak ve Kitap – Kitap Okumanın Unutulmaz 10 Faydası – Okumak eğlencelidir. Ama okumanın faydaları insanı eğlendirmekle sınırlı değildir. Hayatınıza değer katabilecek becerileri öğrenebilir ve geliştirebilirsiniz. Zaman geçirmek için romanlar okumak, beyin egzersizleri yapmak için harika bir yoldur. Her gün okuyun; eğer okursanız kelime hazinenizin daha da zenginleştiğini görebileceğiniz gibi, yazma becerilerinizdeki değişiklikleri göreceksiniz. Okumak, her insanın geliştirmesi gereken temel bir beceridir. Gençken okumak zorunda kaldığınız için okumuş olabilirsiniz. Lütfen bunu devam ettirin. Yetişkinlik döneminde de okumaya devam etmelisiniz.

Okumanın bazı faydalarını bir göz atalım.

Okumanın Faydaları: Okumak İyi Gelir!

Kitap Okumak Öğrenme Yolculuğu Başlatır

Üniversite öğrencilerinin neden derece almak için okuduğunu hiç merak ettiniz mi? Okuma, bize bilmediğimiz bir şeyler öğreten bir aktivitedir. Eğitici ya da kurgusal romanlar; her ne okursanız okuyun bir şeyler öğrenirsiniz. Alanınızın dışında bir şey okuduğunuzda yeni bilgiler edinirsiniz. Sosyal becerilerinizi, okumadan edinilen bilgi hazinesiyle geliştirebilirsiniz. Okumak sizi ilginçleştirir. Konuşmanızı akıcı yaptığı gibi, insanlarla iletişiminizde sizi etkili yapar.

Kitap Okumak Hafızanızı Geliştirir

Okumak, beyni aktif tutacak zihinsel bir uyarım alıştırmasıdır. Zihinsel güçteki düşüşünüzü yavaşlatır. Okuma hafızanızı yaşlılıkta da koruyabilir. Okuma gibi zihinsel faaliyetler Alzheimer’ı önleyebilir. Hafıza sorunlarına neden olan demanstır. Bu tip problemlerden uzak durmak ve hafızanızı geliştirmek istiyorsanız, ayda en az bir kitap okuyun.

Kitap Okumak Analitik Becerilerinizi Geliştirir

Bir roman okuyorsanız yazarın eserini eleştirirsiniz. Bu, edebiyat dersinde çok yaygındır. Bu alıştırmayı sadece edebiyat dersinizle sınırlamayın, çünkü bu, yaşamda faydalı olabilecek bir beceridir. Bazı hikayeleri gerçek yaşam durumuyla ilişkilendirebilirsiniz. Okumak fikrinizi genişletir. İnsanı ve hayatı daha iyi anlayabilirsin. Eleştirel düşünme becerinizi geliştirmek için bir aktiviteye ihtiyacınız varsa, o da okumaktır.

—– Sponsor Bağlantı – Sponsor Bağlantı —–

HIZLI OKUMA DERNEĞİ’NDEN ÜCRETSİZ HIZLI OKUMA EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı – Yazının Devamı —–

Kitap Okumak Kelime Hazinenizi Genişletir

Roman veya gazete okuduğunuzda yeni kelimelerle karşılaşırsınız. Kendinizi okumayan ortalama insandan daha iyi ifade edebilirsiniz. Tüm kelimeleri bir defada öğrenemeyebilirsiniz. Ancak, sık sık okuduğunuzda, onları tanıyana kadar yeni kelimeler görürsünüz. Kelimelerin bir cümle içinde nasıl kullanıldığını görür ve onları doğru bir şekilde kullanabilirsiniz. Bir roman seçtiğinizde sözlüğünüzü yanınızda bulundurun.

Kitap Okumak Yazma Becerilerinizi Geliştirir

Yazma becerinizi geliştirmek için en iyi yardım şekli okumaktır. Okuma size nasıl yazılacağını gösterir; böylece becerilerinizi takip edebilir ve geliştirebilirsiniz. Eğer iyi bir yazar tanıyorsanız eserlerini okumalı ve yazma stillerini taklit etmeye çalışmalısınız. Yazmak bir sanattır ve okuyarak ustalaşırsınız. Yazma becerilerinizi geliştirmek için ayrıca beyin haritaları tekniklerini de inceleyiniz.

Kitap Okumak Ruh Dinginliği ve Sükûnet Sağlar

Okuma stres azaltır ve rahatlatır. Hayatınızdaki sorunlarla karşı karşıya kalırsanız, ilginç bir roman okuyarak gerçeklikten kaçabilirsiniz. Okumak, hayal gücünüzü maceracı hale getirebilir ve sizi kendi dünyasına sokabilir. Bir süreliğine de olsa rahatlayabileceğiniz ve dertlerinizi unutabileceğiniz bir zaman fırsatı sunar. Bazen gerçeklikten kopmaya da ihtiyaç vardır.

Kitap Okumak Konsantrasyonu Geliştirir

Otobüste okurken veya komşunuzun evinden gelen müziği dinlerken insanların konuşmasını kontrol edemezsiniz. Romanını bitirmek istiyorsan okumaya devam etmelisin. Bu odaklanma ve konsantrasyon gerektirir. Okumak, odak noktanızı ve konsantrasyonunuzu güçlendirir. Dikkat dağıtıcı şeylere rağmen, birincil görevinize odaklanabilirsiniz.

***** Sponsor Bağlantı *****

KONSANTRASYONUN GÜCÜ – BU KİTABI ÜCRETSİZ İNDİR

Konsantrasyon ve Motivasyon - Konsantrasyonun Gücü

***** Yazının Devamı *****

Kitap Okumak İlham Verir

İlham verici kitapları okumak, büyümenize ve gelişiminize katkıda bulunur. Bazı ilham verici kitaplar olumlu ve canlandırıcıdır. Eğer kendinizi hayal kırıklığına uğratırsanız, ilham verici bir kitap okuyarak ruhsal olarak yenilenebilirsiniz.

Çocuğunuzla birlikte kaliteli zaman geçirtir.

Yatmadan önce hikâyeler okumak, çocuğunuzla veya çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmenin harika bir yoludur. Bu bağlanma anlarında çocuğunuza nasıl okuması gerektiğini öğretebilirsiniz. Çocuğunuz okumayı öğrendiğinde, bu defa da o size hikâyeler okuyabilir. Okumaktan yararlanabilir ve bilişsel becerilerini geliştirebilirler.

Kitap Okumak Dil Becerilerinizi Geliştirir

Öğrenmek istediğiniz dilde yazılmış yabancı dergi, gazete, roman, hikaye veya internet üzerinden makale okumak dil becerinizi etkiler. Çünkü bu mecralarda yazılmış yazıların üslubu farklıdır. Kullandıkları kelimeler farklıdır. Bir yabancı dilde fikir ve kavramların nasıl ifade edildiğini görürsünüz. Dinlediğiniz kelimelerin yazılışı, okuma yoluyla netleştirilebilir. Tutarlı okuma yoluyla gramer ve noktalama işaretlerinde ustalaşabilirsiniz.

Özet: Okumanın Daha Fazla Faydaları Var!

Okumak ve kitap birbirini çağrıştıran iki kelimedir. Okumak eğlencelidir; ama eğlence değildir. Çünkü hafıza, odaklanma ve konsantrasyon gibi görünmeyen etkiler, okuma işinin ciddi olduğunu gösteriyor. Eğlencede kafa yormazsınız ama bir fikri düşünmek emek ister. Özellikle ayda bir kitap bitirmeyi hedefleyin. Daha fazlası da harika olur.

Ömür kısa, okunacak malzeme çok. Lütfen okuyun; kendiniz için okuyun. Kendinize acıyorsanız okuyun.

Okumak ve kitap; okumak ama nasıl?

Bu gibi soruların cevaplarını aşağıdaki makalelerimizde bulabilirsiniz:

1-) Anlayarak Hızlı Okumak İçin Ne Yapmalısınız?

Anlayarak Hızlı Okumak İçin Ne Yapmalısınız?

2-) Sesli Okumak mı sessiz Okumak mı? hangisi hafızada Daha Çok Kalır?

Sesli Okumak Mı, Sessiz Okumak Mı? Hangisi Hafızada Daha İyi Kalır?

3-) Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor, İşte İspatı

Kitap Okumak Ömrü Uzatıyor İşte İspatı

4-) Hızlı Okuma nedir?

Hızlı Okuma Nedir?

5-) Kitap Okumanın faydaları, Neden Her Gün Okumalısınız?

Kitap Okumanın Faydaları – Neden Her Gün Okumalısınız?

Başa dön tuşu