Matematik

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Çocuğunuz Matematikle mi Boğuşuyor?

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Matematik mi dediniz? Çoğumuzun, okul yıllarında okuldan kaçmamıza neden olan ders değil mi bu? Daha küçük yaştayken, büyüklerin ağladığı derse karşı duyduğumuz nefretin beynimizin küçük kıvrımlarına yerleştiği ders değil mi?

Gözümüzü korkutan, en zayıf notların “verildiği” bir dersti matematik.  2020 LGS sınavında 20 matematik sorusu soruldu; öğrencilerin ortalaması 4,89. Ya, YKS Temel Matematikte sorulan 40 soruya verilen ortalama doğru cevap sayısının 5,55 olduğunu söylesem; aklıma gelen şey, sizin de aklınzıa geliyor mu?

“Koca bir millet, matematiği bu denli zayıf yetişiyorsa, biz yoksa diskalkuli miyiz?”

Çocuğunuz diskalkuli mi? 

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Araştırmalara göre, matematikle boğuşan öğrencilerin teşhisi tam belirlenememiş bir durumdan muzdarip olabileceği kaydedildi.

BBC’nin bir haberinde konu buna ayrıldı. Araştırma Queen’s Üniversitesinde yapılmış. Kuzey İrlanda ilkokul öğrencilerinin yaklaşık 20’de birinde diskalkuli semptomları olduğunu ortaya çıkarıldı.

Diskalkuli, yazısında da bahsedildiği gibi, aritmetik ile mücadelenin karakterize edilmiş bir tür öğrenme bozukluğudur. Ama disleksiden farklı olarak, sorun rakamlardan kaynaklanıyor.

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Queen’s Üniversitesinin çalışması boylamsal bir araştırma. Yani yılları izlemekle geçen bir araştırma. Bu boylamsal araştırmada, 2421 ilkokul çocuğunun birkaç okul yılı boyunca matematik performansı izlendi.

Araştırma öncesinde yapılan durum tespitine göre, çocuklardan sadece bir tanesinin resmi bir diskalkuli teşhisi vardı. Ancak araştırmacılar, izlemeden önce diskalkuli eğilimi olma ihtimali yüksek 112 öğrenci tespit ettiler.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Şunu unutmayalım; diskalkuli disleksi olmamakla birlikte aralarında ilişkiler vardır. Sadece farkın diskalkuli olan çocukların kelimeler yerine sayılarla boğuşması söz konusudur.

Bu üniversitenin Psikoloji Okulu’ndan Dr Kinga Morsanyi,  diskalkulinin bir takım semptomları olduğunu söylüyor:

Örneğin, temel aritmetik ile gerçekten boğuşan çocuklar, toplama, çıkarma veya sayma gibi temel aritmetik konularında parmaklarını kullanmaya devam eden küçük çocuklardır.

Dr. Morsanyinin tespitine göre;

İlgili bir araştırmada, bu çocukların bir yere nasıl gideceklerini hatırlamak, rotayı hatırlamak ve sağa veya sola, nereye döndüğünüzü hatırlamak gibi diğer bağlamlarda da sık sık zorluk yaşadıklarını bulduk, diyor.

“Yani matematikten biraz daha genel olabilir, ancak teşhisin ana odağı temel matematik becerileridir.”

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Diskalkuli Matematikte İyi Olmamanın Uç Noktasıdır

Bu sadece çocukların matematikte kötü olması anlamına gelmiyor; Dr. Morsanyi, diskalkulinin durumun bundan çok daha fazlası olduğunu söylüyor; “Bahsettiğimiz şey, matematikte iyi olmamanın en uç noktası” diyor.

Matematik Öğrenme Güçlüğü – Diskalkuli aynı zamanda insanların saati söyleme, mağazalarda fiyatları hesaplama veya bir aracın ne kadar hızlı gittiğini anlamaya çalışma konularıyla da görünebilir.

Queen’in çalışmasındaki 2.421 çocuktan 108’i uygulama sonrası resmi disleksi teşhisi almıştı, ancak araştırma öncesinde sadece bir çocuğa resmi olarak diskalkuli teşhisi konulmuştu.

Dr. Morsanyi, disleksi yaygın olarak tanınırken ve buna sahip olanlar için yardım mevcutken, diskalkuli hakkında çok az farkındalık olduğunu söylüyor.

Bir çocuk bir metni okuyamazsa veya okuduğunu anlayamaz veya yorumlayamazsa, ebeveynler muhtemelen endişelenirler” diyor.

Diskalkulili çocukların yüzde 80’inin disleksi veya konuşma ve dil güçlükleri gibi başka gelişimsel zorlukları da var.

Diskalkuli / Matematik Öğrenme Güçlüğü – Çocuğu matematikle başa çıkamayan aileler, ‘Zaten ben de öyleydim; matematikte iyi değildim. Bu yüzden ailemizde matematiğin iyi olmaması normal‘ diyebilirler.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Anzan Mega Aritmetik Eğitim Programı Çözüm Olabilir!

Mesele şu ki, insanlar matematiği düşündükleri gibi sıradan bir alan olduğunu sanıyorlar. Matematiğin gerçek zorluklarını görmezden geliyorlar. Bu daha sonra ciddi sonuçlar doğuruyor. Olan çocuğa oluyor.

Resmi teşhis konulmuş disleksili bir çocuğun eğitim desteği alması kaçınılmazdır. Hatta normal, diskalkuli olmayan bir çocuğa göre, 100 kat daha fazla eğitim desteği almalıdır.

Diskalkuli teşhisi konulmuş olsa bile bu çocukları destekleyecek standart bir iyileştirme süreci üzerinde çalışan da az. Ancak bazı matematik oyunlarıyla diskalkuli eğilimi olan çocukları kurtarmak mümkündür.

Bu konuda size “ANZAN” Mega Aritmetik Beyin Egzersizleri ve Zeka Oyunları”  eğitim programıyla tanışmanızı öneririm. “Paritmetik”, “Mega Soroban”, “Anzan” ve özellikle “Mega Zeka” oyunları diskalkuliye karşı erken önlemler sağlayabilir.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi
Tavsiye Edilen Makaleler:

Çocuklar Nasıl Matematik Öğrenir?

Diskalkuli Nedir – Çocuğum Diskalkuli mi – Ne Yapmalıyım?

Zeka Nasıl Geliştirilir – Çocuğunuzun IQ’sunu Artırmanın 15 Yolu

Başa dön tuşu