Hızlı OkumaÖğrenme ve Eğitim

Liseler İçin Not Tutma Teknikleri – 8 Önemli Not Alma Stratejisi

Liseliler! Yeni Bir Başlangıçla Başarıya Ulaşın

Liseler İçin Not Tutma Teknikleri – Lise dönemi, öğrencilik yaşamının zirve tırmanışının başlangıç noktasıdır. Aslında her okul seviyesi bir bitiş ve yeni bir başlangıçtır.

 • Öğrenciler liseye geçtiğinde çok şey değişir.
 • Bir defa çocukluğa veda ederler.
 • Kendisinden başarıya ilişkin beklenti artar.
 • Gelecekte alacağı pozisyon için, doğru ve zamanında adım atması beklenir.
 • Öğrenme, hafızaya alma, üretme ve not tutma gibi, başarı yolunda sahip olduğu etkili beceriler öne çıkacaktır.

Veliler ve öğretmenlerin liseli bir gençten beklentisi oldukça yüksektir. Aslında biz buna “ umut” diyelim. Mesela derslerini iyi dinlemeleri, not tutmaları, eve gelince tekrar yapmaları, ödevleri varsa hemen yapmaları beklenmektedir.

Lise öğrencileri için not tutma konusu önemli bir konudur. Ülkemizde not alma zihniyeti zayıftır. Buna rağmen her geçen gün yükselen öğrenci kalitesi, liselileri de iyi birer not alıcılar olması yönünde baskılıyor.

Bu notlar, sınavlara hazırlanmada, öğrenim materyallerini gözden geçirmede kullandıkları temel çalışma araçları olarak birer eğitim ve öğrenme materyalidir.

İşte tam burada not tutma ve tutulan notların öğretici özellikleri bir yana, bilgiyi sürekli bir şekilde hatırlamaya da yardımcı olacaktır.

Not alma, öğrencilerin öğrenmesini artırmalı ve öğrencilerin zor kavramları daha kolay hatırlamalarına ve öğretmenlerin ne öğrettiklerini hatırlamalarına yardımcı olmalıdır.

Liseler için Not Tutma Teknikleri

Burada lise öğrencilerine etkili not almak için sekiz stratejiden söz edeceğim:

1-) Her şeyi değil; anahtar fikirleri kaydedin

Not almanın amacı, bir öğretmenin ders sırasında paylaştıklarının en önemli kısımlarını özetlemek olmalıdır: Tarihler, isimler, yerler, formüller veya vurgulanan başka herhangi bir şey.

Çok sayıda not yazmak iyidir, ancak çok yazmaktan ziyade, öğrenci önemli gördüğü noktaları, tekrar eden temaları veya kritik olan diğer ayrıntıları kaydetmeye odaklanmalıdır.

2-) Sonradan gelen fikirlere yer açın

Kullandığınız not kağıdının sağ ve sol marjinlerinde ve satır aralarında boşluklar bırakmak, daha sonraki gözden geçirmelerde yazılması gereken notları bu boşluklara ilave etmek önemlidir.

Ders sırasında veya sonrasında, ortaya çıkacak ana fikirleri notların yanına veya en azından tartışılan başlıkların alt başlıkları olarak da yazmak mümkün olacaktır.

3-) Öğretmenin verdiği ipuçlarını takip edin

Öğretmenler genellikle öğrencilerin bilmesi gereken bilgilere işaret ederler. Bu ipuçlarını notlarda dile getirmek akıllıca bir fikirdir. Mesela öğretmen şunları diyorsa kulağınızı ve gözünüzü dört açın:

“Ö zet olarak…”

“Burası en önemli kısım…”  

“Burası çok önemli”

“Altını çiziyorum”

“Bu kısmı çok önemsiyorum”

gibi ipuçları orada söylenen fikirlerin not alınması gerektiğini  fısıldamaktadır.

Liseliler için etkin not tutma teknikleri

4-) Uygunsa kitabı takip edin 

Öğretmen belirli bir bölüm veya konuya odaklandığında, öğrenciler daha sonra başvurmak için kitaptan o konunun bulunduğu yeri veya sayfa numaralarını isteyebilir. Onun için öğretmene sorulmalıdır.

5-) Tarihi ve konu başlığını yazın

Tuttuğunuz notlara konu, tarih gibi hatırlatıcılar eklemek, bilgilerin yanına boş etiketler yapıştırıp hatırlatıcı oluşturmak faydalı olabilir. Bir sınava çalışma zamanı geldiğinde bu hatırlatıclar ve etiketler yardımcı olacaktır.

6-) Notlarınızı el ile yazın

Bir bilgisayarda not almak daha hızlı görünebilir, ancak bu en etkili not alma stratejisi olduğu anlamına gelmez.

Princeton Üniversitesi ve California Üniversitesi tarafından yapılan bir  araştırma , not almak için dizüstü bilgisayar kullanan öğrencilerin, anlık kalıcılık testlerinde, yazmada ellerini kullanan öğrencilere göre daha düşük puan aldığını buldu. Dersten bir hafta sonra test edildiğinde, dizüstü bilgisayarlarında not alan öğrenciler tekrar daha düşük puan aldı. Peki, Neden?

Yazılan notlar genellikle öğretmeninizin söylediklerinin veya ekrana ne koyduklarının bir kopyasıdır. Bu sizin notlarla boğuşmanıza sebep olur.  Çünkü o hızla not alırken, ne yazdığınızı düşünemediğiniz için neyin önemli olduğuna dair hiçbir ipucu elinizde kalmaz.

Notları elle yazdığınızda, notlarınız daha verimli olur. Kelimesi kelimesine diyalogları yeterince hızlı yazamadığınız için okuduklarınızı veya duyduklarınızı işlemeniz daha olasıdır.

Çalışma, işlemenin anahtar olduğunu buldu. Elle yazdığınızda, söylenenleri daha kolay işleyebilirsiniz. Böylece sadece daha iyi hatırlamakla kalmaz, aynı zamanda daha iyi anlarsınız.

Hatta tuttuğunuz notların bir de sağına soluna resim çiziyorsanız doğru yoldasınız, demektir.

lise öğrencileri için not tutma ve beyin haritaları ve zihin haritaları

7-) Kendi Sözlerinizle Yazın

Liseler için not tutma teknikleri – Etkili not alma, kitapta okuduklarınızı veya sınıfta duyduklarınızı kelimesi kelimesine yazmaktan daha fazlasıdır.

Bu, kavramları hatırlayacağınız bir şekilde yazmakla ilgilidir. Bu yüzden not alırken kendi kelimelerinizi kullanmalısınız. Bu, söylenenleri dinlemenizi, işlemenizi, yeniden yazmanızı ve sonra tekrar etmenizi gerektirir.

Bazı derslerde kendi sözlerinle not almanın bir anlamı yoktur. Örneğin, bir matematik formülünü kendi ifadelerinizle yeniden yazmamalısınız. Ancak, gördüğünüz/duyduğunuz gibi aynen bir yere yazabilir ve ardından ne için kullanıldığını hatırlamanıza yardımcı olması için yanına kendi yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

😎 Farklı renkler kullanın 

Liseler için not tutma – İşte görsel öğrenenler için kolay bir not alma stratejisi: Renk kullanın.

Notlarınıza renk eklemek, önemli ayrıntıların, anahtar kelimelerin, soruların ve tarihlerin sayfadan çıkmasına yardımcı olacaktır. Çalışırken, önemli bilgileri hızlı bir şekilde bulabilir ve inceleyebilirsiniz.

Önemli detayların kolayca bulunmasını sağlamak için renkli kalemler kullanmak sizin için yeterli olabilir. Veya tüm not alma işlemleriniz için renk kodlu bir sistem oluşturmaktan faydalanabilirsiniz. Örneğin, kitaptan siyah notlar, sınıftan ek notlar lacivert, tarihler veya formüller mor renkle altı çizierek vurgulanmış, kafa karıştırıcı noktalar kırmızı daire içine alınmış ve sorular yeşille yazılmış olabilir.

Özet: Lisede Not Almanın En İyi Yolu Nedir?

Lise öğrencileri için not tutma Teknikleri – Lisede not almanın en iyi yolu ” Beyin Haritaları” tekniğidir. Bu tekniği en güncel beyin tabanlı ” Hızlı Okuma” teknikleriyle birleştirerek sunan Mega Hafıza’nın ” Mega Hızlı Okuma” eğitimlerine katılarak detaylı olarak öğrenebilirsiniz. Ben bir yetişkin olarak, anlayarak hızlı okumak, okuduklarını hafızamda tutmak ve hatırlayabilmek için katıldığım bu eğitimden çok etkilendiğimi söyleyebilirim. Eğitime katılanların çoğunu, okuduklarını daha kolay öğrenerek hafızalarında tutmak isteyen benim gibi iş dünyasından profesyonellerin ve öğretmenlerin yanında, üniversite öğrencileri, master/doktora öğrencileri, lise öğrencileri, KPSS, ALES ve üniversite giriş sınavına hazırlanan mezun öğrenciler oluşturuyordu. Eğitim tamamen güncel beyin bulgularına dayanıyor. Yani beyin tabanlı bir eğitim. Herşey beynin en iyi nasıl öğrendiğini gösteren bilimsel bulgular ve teknikler üzerine oturuyor.

Liseliler için etkin not tutma teknikleri

Beyin Haritaları” destekli ” Mega Hızlı Okuma” eğitimine katılma imkanınız yoksa, bu makalede saydığımız yollar içinden size en uygun düşen teknikleri kullanabilirsiniz.

 • Herkes farklı öğrenir, bu nedenle herkes farklı not alma stratejilerinden yararlanabilir.
 • Nasıl not aldığınızı ve nasıl öğrendiğinizi düşünün.
 • Mevcut sisteminiz çalışıyor mu? ölçün.
 • Yoksa bir şeyleri değiştirmeniz mi gerekiyor?
 • Belki de tek yapmanız gereken biraz renk eklemektir.
 • Belki de tamamen yeni bir not alma sistemini benimsemeniz gerekiyor.
 • Nasıl işe yarayacağını düşünüyorsanız onu yapın.

Unutmayın; işinize yarayan bir not alma stratejisi bulmak, sınıfta öğrenmeyi, derslere çalışmayı ve sınavlara hazırlanmayı kolay hale getirecektir.

Online Yaz Okulu - Mega Hafıza'dan

Tavsiye Edilen Makaleler:

Sınav Ve Hızlı Test Çözme Teknikleri

10 Kat Daha Hızlı Öğrenmek İçin Okuma Hızı Nasıl Geliştirilir

5 Adımda Zihin Haritası Nasıl Hazırlanır?

Başa dön tuşu