Beyin HaritalarıKişisel Gelişim

Zihin Haritası Oluşturmanın 5 Kolay Adımı

Zihin Haritası Oluşturmanın 5 Kolay Adımı – Zihin haritaları veya diğer adıyla Beyin Haritaları çok etkili bir öğrenme, keşfetme, düşünme, planlama ve not tutma aracıdır. Bu makalede zihin haritası oluşturma ile ilgili 5 kolay adım özetlenmektedir.

Zihin Haritası Oluşturma / 5 Kolay Adım

1-) Önce Merkezde Ana Konuyu Temsil Eden Bir Başlangıç Noktası Oluşturun!

Ana fikir veya ana konu zihin haritanızın başlangıç noktasıdır. Keşfedeceğiniz konuyu temsil eder.

Zihin haritasının başlangıç noktası sayfanın ortasında olmalıdır. Başlangıç noktası zihin haritanızın konusuna uygun bir resim, şekil, renk ve anahtar kelime veya ifade içerebilir.

Beyin görsel uyaranlara daha iyi tepki verdiğinden, bu özellikler dikkat çeker ve çağrışımları tetikler.

2-) Zihin Haritanıza Dallar Ekleyin!

Yaratıcılığınızın akmasını sağlamanın bir sonraki adımı dallar eklemektir. Merkezi görüntüden çıkan ana dallar ana temalardır. Ana temalara alt dallar ekleyerek her temayı daha derinlemesine keşfedebilirsiniz.

Zihin Haritasının güzelliği, yeni dallar eklemeye devam edebilmeniz ve yalnızca birkaç seçenekle sınırlı kalmamanızdır.

Unutmayın, siz daha dallanmalarla ilişkili fikirleri ekledikçe, beyniniz farklı kavramlardan özgürce yeni çağrışımlar çıkaracak ve zihin haritanızın beyninizdeki bağlantıları doğal olarak ortaya çıkacaktır.

3-) Anahtar Kelimeler Kullanın!

Zihin haritasına her bir dal eklemek yeni bir anahtar fikre de yer vermektir. Eklenen fikir mümkün olduğu kadar kısa tutulmaya çalışılmalıdır. Bu, daha uzun ve daha karmaşık ifadelere kıyasla daha fazla sayıda çağrışım başlatmanıza olanak tanıyacaktır.

Örneğin, eklenen bir dala “Beyin Hücresi” ifadesini yazarsanız, bu dalın ucundan yapılacak yeni dallanmaların hepsini “beyin hücresi” ifadesiyle sınırlandırılmış olursunuz. Ancak bunu “beyin” ve onun ucundan “hücresi” şeklinde bir dalla iki anahtar kelimeye bölerseniz, her bir dalın ucundan daha fazla bağlantı kurma alternatifi oluşturursunuz.

Her daldaki metni anahtar kelimelerle sınırlamak, aynı zamanda bilgileri temel konulara ve temalara ayırmanızı da sağlar.

Anahtar kelimeleri kullanmak beyninizdeki bağlantıları tetikler ve daha fazla miktarda bilgiyi hatırlamanıza olanak tanır.

4-) Dallanmaları Renklendirin!

Zihin Haritalama, mantıksal ve sayısaldan, yaratıcı ve özgün çok çeşitli kortikal becerileri birleştirerek tüm beyinle düşünmenizi teşvik eder.

Bu tür becerilerin örtüşmesi beyninizi daha sinerjik hale getirir ve optimum çalışma seviyesi oluşturur. Bu kortikal becerileri birbirinden izole etmek, zihin haritasının yapmaya çalıştığı beyin gelişimine yardımcı olmaz.

Tüm beyinle düşünmenin önemli elemanlarından biri zihin haritalarının renklerle kodlanmasıdır. Renk kodlaması görsel ile mantıksal olanı birbirine bağlar ve beyninizin farklı zihinsel kısa yollar oluşturmasına yardımcı olur. Renkler bilgileri kategorilere ayırmanıza, vurgulamanıza, analiz etmenize ve daha önce keşfedilmemiş daha fazla bağlantıyı tanımlamanıza olanak sağlar.

5-) Zihin Haritanızı Destekleyici Görsellerle Zenginleştirin!

Görseller bir kelimeden, cümleden veya makaleden çok daha fazla bilgi aktarabilmektedir. Bu sebepten dolayı, zihin haritanıza destekleyici görseller, şekiller ve semboller gibi diğer unsurları eklemeyi unutmayın.

Görüntüler beyin tarafından anında işlenir ve bilgiyi geri çağırmak için görsel uyarıcı görevi görür. Görseller her türlü dil engelini aşabilecek evrensel uyarıcılardır.

Not: Beyin Haritası”, “Zihin Haritası” ve “Mental Maps” Mega Hafıza’nın tescilli markalarıdır.

Tavsiye Edilen Makaleler:

İngilizce Öğrenmede Beyin Haritası / Zihin Haritası Uygulaması – Yaygın Düzensiz Fiillerin Bazı Kalıpları

Beyin Haritaları Tekniği

Zihin Haritası Nedir? Sorusuna Alternatif Tarifler

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu