İyileşme

Yüksek DHA’lı Balık Yağları Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirebilir!

Yüksek DHA ve Bağışıklık Sistemi – An itibariyle korona virüs ile mücadelenin en önemli kısmı kendinizi izole etmek, hijyene dikkat etmek ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmektir. Korona virüs ve Bağışıklık Sisteminin Güçlendirilmesi ile ilgili bir önceki yazımda yüz maskelerine değinmiş ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesiyle ilgili önemli hususlardan bahsetmiştim Bu yazımda ise yüksek DHA oranlı balık yağlarının bağışıklık sisteminizin güçlendirilmesi için iyi bir takviye olabileceği konusuna bilimsel kanıtlarla değineceğim.

Sadece korona virüs döneminde değil, stresli olduğunuzda, ne zaman bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve hastalıklara karşı dirençli olmak istediğinizde bu makalede söylenenleri de hatırlamanızı tavsiye ediyorum.

Kişisel olarak yüksek DHA’lı bir balık yağı zaten düzenli olarak alıyorum. Ancak bu dönemde günlük tüketim miktarımı kısmen artırdığımı söyleyebilirim.

Bilimsel Çalışma

Yüksek DHA oranı ve bağışıklık sistemi ile ilgili çok sayıda yazı ve bilimsel çalışma var. Google’da “yüksek DHA”, “high DHA” veya “high DHA and immune system” yazarak çok sayıda bilimsel kaynağa ulaşabilirsiniz.   Ben bu araştırmalardan bir tanesine atıf yaparak bu konuyu anlatmaya çalışacağım. Yazımın en altında bu bilimsel makalelerden ikisini de kaynak olarak verdim.

Journal of Leukocyte Biology‘de yayınlanan bir çalışma, DHA açısından zengin olan balık yağlarının bağışıklık B hücrelerinin işlevini artırdığını göstermektedir.

ABD, Michigan Eyalet Üniversitesi’nden Dr. Jenifer Fenton liderliğindeki araştırma ekibi, 2013 yılına kadar DHA ve EPA’nın iltihabı azaltarak hastalığın önlenmesine yardımcı olduğuna inanılırken, 2013 yılı itibarıyla yapılan çalışmalar birçok bilim insanının zengin DHA ve EPA içeren balık yağlarının bağışıklık arttırıcı etkilerden de emin olmalarını sağlamıştır.

Mega Hafıza - Beyin Temelli Eğitim Setleri

Yeni bulgular artık DHA açısından zengin balık yağının B hücresi olarak bilinen beyaz kan hücrelerinin aktivitesini arttırdığını gösteriyor – bu yüzden balık yağının sadece immünosüpresif olduğu fikrine meydan okuyor ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini gösteriyor.

Yapılan çalışmalardan biri olan Journal of Leukocyte Biology’de yayınlanan çalışmaya katılan araştırmacılar, “Bu sonuçlar hipotezi destekliyor ve DHA zengin balık yağının B hücresi fonksiyonunu geliştirdiğini ortaya koyuyor” demişlerdir.

Doğu Carolina Üniversitesi’nden Dr. S. Raza Shaikh “Bu çalışma, laboratuarımızdaki balık yağı ve B hücreleri ile ilgili benzer bulguları teyit ediyor ve bizi EPA ve DHA’nın bağışıklık arttırıcı özelliklerini anlamaya bir adım daha yaklaştırıyor,” şeklinde açıklama yapmıştır .

Fenton ayrıca bulguların DHA zengin balık yağının “bağışıklık yetersizliği olan bireylere fayda sağlayabilecek olası bağışıklık arttırıcı özellikleri” ima ettiğini ileri sürmüştür.

Yüksek DHA ve Bağışıklık Sistemi – Araştırma Sonuçları

Ekip bu örnek çalışmada, beş hafta boyunca bir kontrol grubu ve DHA açısından zengin balık yağı ile takviye edilmiş diğer bir grup fare grubu kullanmıştır. Daha sonra çeşitli dokulardan B hücreleri toplanmış ve kültürde uyarılmıştır.

Fenton ve ekibi, hücre zarlarındaki ve sitokin üretimindeki değişikliklere ek olarak, hücre yüzeyinde B hücresi aktivasyonunun işaretlerini aramışlardır.

Ekip, “Bu çalışma, balık yağından alınan DHA’nın, lipid mikro alan kümelenmesini değiştirmek ve B hücre fonksiyonunu geliştirmek için B hücre zarına dahil edildiği hipotezini test ettik” şeklinde açıklama yapmıştır

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Bu çalışma sonucunda araştırmacılar, DHA zengin balık yağının B hücresi aktivasyonunu geliştirdiğini ve antikor üretimini geliştirdiğini keşfetmişlerdir.

DHA takviyesinin, bağışıklık sitokinleri IL-6 ve TNF-alfa’nın LPS ile indüklenen B hücresi sekresyonunu arttırdığı ve kontrol diyetine kıyasla CD40 ekspresyonunu arttırdığı bulunmuştur.

DHA zengin balık yağı takviyesi ayrıca lenfoid doku B hücre popülasyonlarını ve aktivasyonun yüzey belirteçlerini arttırmıştır. Araştırmacılar DHA ile beslenen farelerin kontrol grubuna kıyasla daha yüksek oranda plazma IL-5, IL-13, ve IL-9 (Th2-biasing sitokinleri) ile “cecal IgA”ya sahip olduklarını belirtmişlerdir.

(Güncelleme Notu:: Bu yazıyı 18 Mart 2020‘de yazmıştım. Daha sonra 3 Eylül 2020 tarihinde CNN Türk‘de ve Hürriyet Gazetesinde Bilim Kurulu’nun açıklamaları da bu yazımda belirttiğim gerçeği bir kere daha vurgulamıştır. Bilim Kurulu’nun detaylı açıklamalarını da ayrıca bu paragrafta verilen linkten okuyabilir veya haberin kısa versiyonunu aşağıda verilen  videodan izleyebilirsiniz: “Bilim Kurulu’nun Ailelere Balık Yağı Uyarısı“)

***

Not: Ayrıca yüksek DHA oranlı balık yağlarıyla ilgili aşağıda linki verilen makaleleri de okumak isteyebilirsiniz.

Neden DHA Oranı Yüksek Olan Balık Yağı İçmeliyiz?

DHA Eksikliği Nedir? DHA Eksikliğinde Neler Yapılır?

Dikkat Dağınıklığı, Hiperaktivite ve DHA

Kaynaklar

  • Gutiérrez S, Svahn SL, Johansson ME. Effects of Omega-3 Fatty Acids on Immune Cells. Int J Mol Sci. 2019;20(20):5028. Published 2019 Oct 11. doi:10.3390/ijms20205028
  • E. A. Gurzell, H. Teague, M. Harris, J. Clinthorne, S. R. Shaikh, J. I. Fenton. DHA-enriched fish oil targets B cell lipid microdomains and enhances ex vivo and in vivo B cell functionJournal of Leukocyte Biology, 2012; 93 (4): 463 DOI: 10.1189/jlb.0812394
Mega Hafıza - Beyin Temelli Eğitim Setleri
Başa dön tuşu