Sağlık ve Zindelik

Yüz Maskeleri ve Corona Virüsü – Gerçekten Koruyorlar mı?

YÜZ MASKELERİ ve Corona Virüsü (Korona virüsü) – Gerçekten Koruyorlar mı? – Merhaba, bir doktor olarak bana çok sayıda dostum “Yüz maskeleri bizi Corona Virüsünden Korur Mu?” diye soruyorlar. Ben de son zamanlarda havaalanı gibi yerlerde çok sayıda insanın yüz maskeleriyle dolaştıklarını görüyorum. Hatta insanlar bu yüz maskeleri konusunu abartmış ve alternatifler bile üretmiş vaziyetteler. Bu sorulara tek tek cevap vermeye çalışmak yerine, bugün sizin için corona virüs (korona virüs) ve kendinizi (ve sevdiklerinizi) Corona Virüs illetinden nasıl koruyacağınız konusunda önemli bilgiler içeren bir yazı yazmaya karar verdim.

Bu arada Corona Virüsü probleminden uzak durabilmeniz için ayrıca size “Bağışıklığınızı Artıran 7 önemli ipucu” bilgisi de paylaştım. Kendinizi ve sevdiklerinizi Corona Virüsünden korumak için bu makaleyi sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

Ama önce… talihsiz gerçek şu ki, sosyal medya yayınlarından, haber kanalları son dakika güncellemelerine kadar nereye bakarsanız bakın – aynı hikayeyle karşılaşıyorsunuz:

Son derece bulaşıcı ve tehlikeli olan corona virüs öngörülemeyen bir hızla yayılıyor...

Yani yayınlara göre bu durum “pandemi” oranlarının eşiğinde bir “salgın”.

Corona virüsü 81.000’den fazla insanı enfekte ederek yaklaşık 3.000 kişiyi öldürmüş vaziyette. Virüs ateş, öksürük ve nefes darlığı gibi grip benzeri semptomlara neden oluyor. Ancak birçok uzman corona virüsün mevsimsel gripten daha bulaşıcı ve ölümcül olabileceğini söylüyor.

Bugüne kadarki vakaların çoğu Çin’de olsa da, corona virüs düzinelerce ülkeye de yayılmış durumda. Bilim adamlarının corona virüs hakkında henüz bilmediği çok şey olsa da, bir şey kesin gibi görünüyor: Bu virüsün yayılmanın henüz ulaşmadığı ülkelere ayak basması da sadece an meselesi.

Öyle ki, corona visüsü kendisini şiddetli bir şekilde korumaya çalışan ABD’ye bile ulaşmış durumda. Bu yazı yazıldığı sırada, Amerika Birleşik Devletleri’nde (13 farklı eyalette) bilinen 149 coronavirüs vakıası var ve ölüm sayısı 11’e yükselmiş durumda.

Bu korkunç virüs için henüz bir tedavi veya aşı olmamasına rağmen, iyi haber şu ki, bu “yabancı işgalciler”den kendinizi (ve sevdiklerinizi) korumak için ŞU ANDA yapabileceğiniz önemli şeyler var. Bunun için öncelikle bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz gerekiyor. İşe aşağıda verdiğim 7 tavsiye ile başlayabilirsiniz. Tavsiyeler yüz maskeleriyle ilgili önemli bilgileri de içeriyor:

Corona Virüsünden Korunmak İçin 7 Hayati Önlem

1 – El Yıkama Konusunda Aşırı Hassas Olun!

Corona virüs gibi virüslerin yayılmasını kontrol etmeye yardımcı olmak için el yıkama ve gerçekten de iyi hijyen konusunda takıntılı olun. Elinizi en az 20 saniye sıcak suda ovarak yıkayın ve el dezenfektanları kullanın. El dezenfektanları her zaman kullanmanız gereken şeyler değildir, ancak böyle zamanlarda, faydalar maliyetlerden ağır basar. Öksürüyorsanız veya hapşırıyorsanız, etrafa saygılı olun. Ağzınızı ve burnunuzu kapayın veya dirseğinizin köşesiyle ağzınızı ve burnunuzu kapayın. Mesafenizi halka açık yerlerden uzak tutun veya daha iyisi mümkünse evde kalın.

Yüz Maskesi Sizi Korur Mu?

Tabi ki yüz maskelerini merak ediyorsunuz, bunu unutmadım. Yüz maskeleri de bu etapta önemli. Yüz maskeleri temel olarak iki çeşittir. Düzenli olarak hastahanelerde kullanılan cerrahi maskeler, corona virüsü önlemede etkili değildir. Çünkü virüs o kadar küçüktür ki maskeden kolayca geçebilir. Daha iyi koruma sağlayan daha gelişmiş maskeye “N-95 solunum cihazı” denir, bu daha iyi bir seçimdir. Ancak bunlarda da nefes almak biraz zor olabilir. Bu maskenin de etkili olması için, burun ve ağız çevresinde mükemmel bir şekilde sızdırmazlığın sağlanması gerekir.

2 – Hareketli Olun, Egzersiz Yapın!

Hareketsiz kalmayın. Hafif seviyede yürüyüş vb. şekilde egzersiz yapın, ama aşırıya kaçmayın. Düzenli egzersiz, bağışıklık sistemini güçlendirmek için çok iyi bir araçtır. Fakat çok fazla ağır egzersiz – hiç hareketsiz olmak kadar kötüdür. Pasif olmak da aşırı spor da, her ikisi de hastalanma ihtimalinizi artırabilir. Orta seviyede günde 20 – 40 dakika egzersiz yapın.

3 – Dinlenin ve Yorgun Olmayın!

Stres komik bir şeydir. Kısa süreli stres bağışıklık sistemini güçlendirebilir. Ancak kronik ve kalıcı olduğunda, stres bağışıklık sistemini baskılar. Çalışmalar psikolojik stresin soğuk algınlığı gibi hastalık riskini doza bağlı bir şekilde artırdığını göstermiştir. Başka bir deyişle, ne kadar stresli olursanız, hastalanma olasılığınız o kadar artmaktadır. Bu nedenle, meditasyon yapmak, günlük dua etmek, namaz kılmak veya şükran oturumlarına katılmak gibi şeyleri yaparak stresi doğru bir şekilde yönetebilirsiniz. Her saatte bir, çok iyi olduğunuz bir özelliğinizi düşünerek, 3 kere yavaş ve derin nefes almak kadar basit bir şey, stres hormonlarını azaltabilir ve bağışıklığınızı artırabilir.

4 – Güzellik Uykunuzu Mutlaka Alın!

Corona virüs gibi bir virüse yakalanma olasılığınızı artırmak istiyorsanız, kesinlikle yeterli kadar uyku uyumayın. Günde 7 saatten az uyumak, hastalanma olasılığını 3 KAT artırabilir. Stres gibi, uyku eksikliği de bağışıklık sistemini baskılar, çünkü diğer şeylerin yanı sıra doğal öldürücü hücre aktivitesini de azaltabilir. Gecelik 7-9 saat kaliteli uyku aldığınızdan emin olun. Yatak odanızın karanlık, serin ve sessiz olduğundan emin olarak uykunuzun kalitesini artırabilirsiniz.

5 – Bağışıklık Sisteminizi Güçlendiren Yiyecekler Yiyin!

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için A vitamini (tatlı patates ve havuç), C (turunçgiller ve turpgiller), D (yumurta ve mantar) ve E (koyu yapraklı yeşillikler), çinko (sığır eti ve kabak çekirdeği) ve selenyum (sardalye) zengin yiyecekler yiyin.

Ayrıca DHA ve EPA oranı yüksek olan balıklar (Norveç somonu, tuna balığı) yeyin veya DHA ve EPA oranı yüksek olan balık yağı takviyesi alın. Journal of Leukocyte Biology ve birçok bilimsel çalışmada yayınlanan araştırmalar, zengin DHA ve EPA oranlı balık yağları‘nın bağışıklık sisteminin “immune B” hücrelerinin fonksiyonunu etkinleştirerek vücudu koruduğunu bulmuşlardır.

6 – Abur Cuburlardan Uzak Durun!

Rafine karbonhidratlar – ilave şeker ve rafine tahıllar gibi – ve yüksek oranda rafine edilmiş bitkisel yağlar (soya fasulyesi, kanola, mısır, pamuk tohumu ve ayçiçeği yağları gibi) besin maddeleri sağlıksız iltihaplanmaya katkıda bulunurlar ve vücudun doğal bağışıklık tepkisini bozarlar.

7 – Bağırsaklarınızın Sağlığını Önemseyin!

Bağışıklık sisteminizin % 70’inin sindirim sisteminizde olduğunu biliyor muydunuz? Bu doğru. Bildiğiniz gibi, bağışıklık sisteminizin 1 numaralı önceliği SAVUNMA‘dır. Bağırsak sağlığınızı – ve bağışıklık sisteminizi – hızlı ve sağlam bir şekilde desteklemenin en etkili yollarından biri de PROBİYOTİKLER’dir.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, çoklu çalışmalar probiyotiklerin üst solunum yolu enfeksiyonlarının ataklarını önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Sağlıkla kalın, sağlıklı yaşayın…

Başa dön tuşu