Sosyal Medya / SEO

Hayatı Sosyal Medya Yanılsamaları Olarak Algılamayın!

Sosyal Medya Yanılsamaları – Hayat öyle cicili bicili falan değil. Bak kuşlar ne kadar güzel, gökyüzü nasıl da masmavi, aşağıda da deniz. Daha sen ne istiyorsun? Nefes al, ye, iç, gül, oyna. Bu da değil. Hayat gerçekten zor. Sürekli çabalamak istiyor, sürekli emek vermek istiyor. İnsanlar yorgun, gülüşlerin ardında gizlenen birçok dert var. Çoğu “arkadaş” birbirine derdini bile açmıyor. Çünkü etrafımızdaki insanlar da öyle pek bir başkasının derdini dinlemeye tahammül etmiyor eskisi gibi. Azıcık dertlensen sanki herkes kaybolacak. Bu yüzden ki yürekler sıkkın. Oysa herkes sahnenin diğer tarafını gösteriyor: neşeli olan, en eğlenceli olan, en dostlarla olan. Gökyüzü, deniz, birlikte içilen kahveler… Sosyal medya neşe, huzur, mutluluk kaynıyor. Ve bir çoğumuz da sosyal medyadaki arkadaşlarımızın olduğu gibi neden mutlu olamadığımızı sorguluyoruz.

Önemli olan;  yaşadıklarımızı olduğu gibi kabul edebilmek,  sıkıntılarımızı yok saymamak, problemlerimizi görmezden gelmemek. Bunların arasında da, işte o gökyüzünü ve denizi görebilmek, kendimizi o molalarla ödüllendirebilmek. Hepsi bir bütün şeklinde yaşanırsa “insan” oluruz.

Gökyüzünü görmekle, onun sonsuz maviliğini bir an olsun gözbebeklerinden başlayarak iliklerine kadar doldurmakla, ödeyemediğin borçlarını ödeyemezsin belki ama, nefes alabildiğin ve o borcu ödemek için çabalayabilecek güçte olduğun için şükredebilirsin. Denize bakmak, iletişimde sıkıntı yaşadığın insanlarla problemini çözmeyecek belki ama, kendini, o sonsuzluğun içinde barındırdığı milyonlarca farklı hayatın bir parçası olarak hissederek, sen de hayatında nasıl bir duruluk yaşamak istediğini, bunun için ne yapman gerektiğini düşünebilirsin. Ya da bir ağacın mevsime gülümsediğini, tomurcuk verdiğini fark ettiğinde birden bire işlerin istediği gibi gitmeyecek belki ama, o evrenin büyüklüğünü,  yıldızları, göremediğin galaksileri, seni sen yapan genlerini ve varoluşu hayal ederek evrenin sonsuzluğunda ne kadar küçük ve değersiz olduğunu, bütün bu evreni idare eden yüce gücün seni de idare edebilecek güçte olduğunu hatırlayarak kendinde işlerini düzene sokacak gücü bulabilirsin.

Hayatı Sosyal Medya Yanılsamaları Olarak Algılamayın!

Hayat bir dengedir ve insanların ruhları da bir dengeye muhtaçtır. Hayatımızda her şey ne muhteşemdir, ne de berbat. Sosyal medyadaki paylaşımlara aldanarak kendi hayatınızdaki olumsuzlukları sadece sizin yaşadığınızı düşünerek, oturup hayıflanmayın. Herkes sizin bir değişik versiyonunuz. Öyle ya da böyle. Dünyanın bütün yükünü size yüklemediğini, gülümseyen herkesin dertsiz, tasasız gülümsemediğini aklınızdan çıkarmayın. Siz sadece yaşamın size sunduğu enerjiyi fark edin ve durmadan hayıflanmak yerine, elinde olanı görmek, ona sahip çıkmak, çaba sarf etmek ve düzene koymak üzerine odaklanın.

Tavsiye Edilen Makaleler:

Sosyal Medya ve Beyin – Sosyal Medya Beyni Nasıl Değiştiriyor?

Konsantrasyonum Azaldı – Ne Yapmalıyım?

Başa dön tuşu