İnsan İlişkileri

Arkadaşlık Nedir – Narsisizmden Kurtulmak İçin 5 İpucu

Arkadaşlık Nedir – Narsisismden Kurtulmak İçin 5 İpucu –  Depresyonu bol bir çağda yaşıyoruz. Yalnızlık Çağında Arkadaşınız Var mı? İlginçtir, kalabalıklar artarken bireyler yalnızlaşıyor. İnsanlar bir yandan şehirleşirken (medenileşirken), diğer yandan yalnızlaşıyor (Bedevileşiyor.) İletişim araçları çoğalırken, yüz yüze iletişim azalıyor. Dış dünyamız kalabalıklaşırken, iç dünyamız gittikçe yalnızlaşıyor. İşte buna “Cilalı Yalnızlık Çağı” deniliyor.

Cilalı yalnızlık çağının tek hakim duygusu narsisizmdir. Bencilliğin, kendini beğenmişliğin, kibrin, gizli gururun diğer adıdır narsisizm; kendinden başkasını sevmeyen insan türü. 1970’lerde başlayan bu nesle “Ben nesli!” deniyordu. Şimdi zirvesinde.

Eski Türk filmlerinden biri var. okuyucularımızdan bilen var mıdır; varsa hatırlar. Ama bilmiyorsanız aşağıdaki linkte var. Kartal Tibet’in Hülya Koçyiğit ile oynadığı filme adını veren şarkı popüler olmuştu: “Sevemez kimse seni benim sevdiğim kadar.”

Aşağıdaki Linkten Şarkıyı Dinleyebilirsiniz

Gerçek aşklar filmlerde mi kaldı nedir? Şimdi ise şöyle deniliyor: “Sevemez kimse beni, benim sevdiğim kadar.” Tam bir narsisizm. Böyle düşünen seni kim ne yapsın; bu kadar kendini sevmek, kendine aşık olmak da nereden çıktı?mega ingilizce - kolay ingilizce

Narsisizm; geçen yüzyılın sonunda başlayıp tam gaz yükselen psikolojik bir rahatsızlık türüdür. Narsisizmin sonu nedir? Depresyon. Depresyonun sonu nedir? Bunalım. Teknolojinin desteğiyle Narsisizmin trendi yükseliyor; depresif insan sayısı da artıyor.

Narsisizm Nedir?

Narsisizm, bencillik, empati yoksunluğu ve kendini severliktir. Kendine hayranlık duyma. Ruhsal çözümleme, ben merkezli olma, zihinsel bozukluğun bir özelliğidir. Sosyal hayatta özverili olması gereken kişinin, özsever olması ve başkalarını düşünmeden yaşamasıdır.  

Arkadaşlık Nedir?

Arkadaşlık Nedir? Arkadaşlık, birisinin ağlaması için omzunu ona ödünç vermektir.  Arkadaşlık, sessizce birbirlerinin yanında güvende hissetmektir. Arkadaşlık, birbirlerine bir şey söylemeden ve soru sormadan ne demek istediğini anlamaktır. Arkadaşlık, bedeli ne olursa olsun, birbirlerine karşı dürüst olmak demektir.

Eskiden “Arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim.” derlerdi. Sanal dünyada da arkadaşlara bakıldığında bir fikir ediniyorsunuz. Dijital çağın dijital gezginleri, oturduğu yerden sanal alemde gezebiliyor. Yalnız insanlar; aynı binada oturduğu halde birbirlerini tanımayanlar. Aynı işyerinde çalıştığı halde birbirine yabancı insanlar. Dinleyecek adam arayanlar. Dertlerini dökecek dinleyici terapist arayanlar.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Tüm bu dertler yetmiyormuş gibi, sosyal medya düşkünlüğü gittikçe artıyor. Cep telefonunuzdaki yüzlerce belki binlerce sanal arkadaşınızın size yettiğini düşünüyorsunuz; çünkü fiziksel arkadaşlara ayıracak zamanız kalmıyor.

İnsanlar depresyonda. Depresif kişilikler belki kapı komşunuz. Ya da otobüste yanınızda oturan kişi, veya markette birlikte tesadüfen alışveriş yapan müşteri ve daha niceleri.

Arkadaşlık

Sosyal Olmak İçin 5 İpucu

Tüm olumsuzluklara rağmen “Hiç arkadaşım yok!” diyenlere bazı tavsiyelerimiz olacak. Teknolojinin, özellikle sosyal medyanın yalnızlaştırdığı insanlara rağmen, sizi daha sosyal yapabilecek 5 ipucu vermek istiyorum:

1-) Sosyal Hayat Hakkında Olumlu Düşünün

Arkadaşlık Nedir – Çoğu insan, diğer insanlardan bir zarar gördüğü için tüm topluma küser. Bu adil değil. Sizin insanlara ihtiyacınız vardır. Çünkü siz bir soysal varlıksınız; bir ekmeği yemek için çok ellere, çok sayıda aracılara muhtaçsınız. Bu bakımdan hayat bir yardımlaşmadır. Sadece sanal arkadaşlara değil, yüz yüze konuşup, gözlerinin içine bakarak derin sohbetler yapacak gerçek arkadaşlara da ihtiyacınız vardır.Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

2-) İnsanları Sevin ve Sevilmeyi Hak Edin

Arkadaşlık Nedir – İnsanın en temel haklarından biri sevmek ve sevilmektir. Sevmenin ve sevilmenin temel nedeni “insan olmaktır.” Herhangi bir çıkar amacıyla sevmek olmaz, sevilmekte. Bu gibi menfaat işbirliğine bağlı sevgiler yapmacıktır. Bir tür yalancılıktır da. Gerçek sevgi karşılıksız olanıdır. İnsanlardan bir şey beklemeden onlara yardımcı olun, yardım edin.

3-) Sosyal Becerilerinizi ve İlgi Alanlarınızı Bilin

Arkadaşlık Nedir – Toplum hayatında yeni arkadaşlarınızın olması için sosyal becerilerinizin yeterli olması gerekir. Sivil topluma hangi becerinizle ve emeğinizle katılacaksınız? Burada katma değer sağlayabileceğiniz yeterlilikleriniz varsa, siz de onunla katılın. Mesela kitap kulübü kuruyorsanız kitap düşkünleri gelecektir. Bu tür yararlı sosyal aktivitelerle göreceksiniz, çok sayıda arkadaşınız olacaktır.

4-) Hedefleri Ortak Olanlarla Bir Araya Gelin

Arkadaşlık Nedir – Arkadaş gruplarınız aynı amaçlar etrafında bir araya gelenlerle anlam kazanır. Boş konuşmalar, amaçsız eylemler sizi hedeflerinizden uzaklaştırır. Arkadaşlarınızın takım çalışmasına uygun olması sizi rahatlatır. Bazı karakterler size liderlik yapacağım diye saçmalıklara sürükleyebilir. Bu tür gruplara da hemen katılmayıp, bir süre gözlemleyin. Şunları da sorgulayın: Grup meşru mu? Doğru işler yapıyorlar mı? Liderlik doğru yapılıyor mu?Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

5-) Sayı mı,  Kalite mi?

Arkadaşlık Nedir – Arkadaş sayısının hiçbir önemi yok. Önemli olan kaliteli arkadaşlardır. Bazen nitelikleri yüksek, karakteri olgun bir tane arkadaş, yüzlercesine bedeldir. Bu durumda seçici olmalısınız. Zamanınızın çoğunu lüzumsuz işlere ayıran çok sayıda arkadaşınız olacağına, nitelikli, birlikte olduğunuzda size çok değerli katkıları olan, yardımlaşmaya ve dayanışmaya açık arkadaşlarınızın olması daha önemlidir.

Burada Melike Demirağ’ın ARKADAŞ şarkısını ve anlamlı sözlerini hatırlayıp yazıyı noktalayalım. Gerçek arkadaşlıklarla dolu bir yaşam diliyorum…

Başa dön tuşu