Sosyal Medya / SEO

Dil Öğrenmede Kritik Yaş – Bir Dilin Öğrenilmesi Hangi Yaşlarda Daha Kolaydır?

Dil Öğrenmede Kritik Yaş – Dil öğrenme kritik yaşı kaçtır? Anadilden farklı bir dili, yabancı dili kaç yaşında öğrenmeye başlamak gerekir? Yetişkinler yabancı bir dili kolay öğrenebilirler mi? Öğrenirken hangi zorluklarla karşılaşırlar? Bu yazıda daha önce yapılan büyük bir internet araştırmasından söz edeceğiz. Bu araştırma Facebook üzerinden yapılmış ve ilginç sonuçlara ulaşılmıştır. Sizi merakta bırakmadan özetin özetini hemen söyleyelim:

10 Yaşından Önce Başla, 18 Yaşına Kadar Sürdür!

Dil Öğrenmede Kritik Yaş – Yabancı bir dili öğrenme yeteneğinin 17-18 yaşına kadar güçlü kaldığı, ancak dil öğreniminde mükemmel sonuç alabilmek için öğrenmeye 10 yaşından önce başlamanız gerektiği sonucuna ulaşıldı.

Yeni bir dil öğrenmek için insan yaşamında kritik bir dönem olduğu uzun bir süredir geçerliliğini korumaktadır. Ancak ayrıntıları tartışma konusudur. Çünkü öğrenme zamana yayıldığı için deneklerin takibi ve dil öğrenmelerinin farklı değişkenlerle birlikte ölçülmesi zordur. Ancak işin bir kolayı bulundu ve Facebook imkanlarından faydalanarak öğrenmenin pek çok aşamasını temsil eden çok sayıda insanı denek olarak alarak bu zorluğun üstesinden gelindi.

mega ingilizce - kolay ingilizce

Dil Öğreniminde Facebook Deneyi!

Çalışma, İngilizce gramerine ilişkin 10 dakikalık bir sınavdan sonra, kullanıcılardan şu anki yaşlarını ve İngilizce öğrenmeye başladıkları yaşlarını ve dil geçmişleriyle ilgili diğer bilgileri açıklamalarını istedi. Tam veriler 669.498 kişiden (hem ana dili İngilizce olan, hem ana dili İngilizce olmayan ve İngilizce konuşanlar) alındı.

Hangisinin sonuçlarla en uygun olduğunu görmek için birtakım hesaplama modellerini test eden araştırmacılar, gramer öğrenme yeteneğinin 17 ya da 18 yaşına kadar güçlü kaldığı tespit edildi. Bu süre, önceden düşünülenden çok daha uzun bir süre.

Bununla birlikte, araştırma aynı zamanda, 10 yaşına kadar bir dil öğrenmeye başlamadıkça, yabancı bir dile, insanların anadiliyle benzer bir yeterliliğe sahip olmalarının neredeyse imkansız olduğunu da ortaya koydu. 10 yaşında başlayanlar, ancak 10’undan sonra öğrenmeye başlarsanız, anadili konuşanların yetkinliğini elde etmek için 18’ini geçmiş oluyorsunuz; yani zamanınız kalmıyor.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Bununla birlikte, bu farklılıkların fizyolojik değişimle de ilişkisi vardır. İnsanların hayatlarının geleneksel olarak ergenlik faktörü gibi biyolojik etkenler de düşünüldüğünde, o yaşta zihinsel dönüşüm sosyal veya kültürel faktörler nedeniyle de olabilir. Belki de ne kadar zaman ve çaba harcayabileceğinizle ilgili bir mesele.

Deneklere verilen sınav, yeterince eğlenceli olacak şekilde tasarlandı. Bununla da kalınmayıp, başarılabilir olmasına dikkat edildi. Yani orta güçlükte bir quiz hazırlandı. Ancak ana dili İngilizce olmayanları şaşırtmak için bazı bölümler gramer kuralları olarak soruldu. Ayrıca hangi İngilizce lehçesini test etmek için tasarlanan sorular bile soruldu.  Şunu da ekleyelim; bu çalışmada ortaya çıkan yaş faktörüne ilişkin bulgular sizi önyargıya ve umutsuzluğa sürüklemesin. Bunun, yabancı bir dili yetişkin olarak öğrenemeyeceğiniz anlamına gelmediğini hatırlatalım.

Kaynak

  • Hartshorne JK, Tenenbaum JB, Pinker S. A (2018). Critical period for second language acquisition: Evidence from 2/3 million English speakers. Cognition [Internet].177:263 – 277. –
  • http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0010027718300994
Başa dön tuşu