Hızlı Okuma

Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumanın 5 Yolu

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Çevrimiçi veya basılı olarak, aşağıdaki beş strateji daha etkili bir şekilde okumanıza yardımcı olabilir.

1-) Ne Okuduğunuzu ve Neden Okuduğunuzu Bilin 

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Başlamadan önce kendinize üç soru sorun:

Metnin amacı nedir? Örneğin eğlendirmek, bilgilendirmek, açıklamak veya ikna etmek için mi?

Ne kadar yararlı? İlgili, doğru, tarafsız, güncel mi yoksa okumaya değer mi?

Onu ne için okuyorsunuz?

Cevaplarınız ne okuyacağınızı seçmenize ve en etkili okuma stratejilerini seçmenize yardımcı olacaktır. Uzun vadede, zamanınızı daha iyi değerlendirecek ve okuduklarınızı daha çok anlayacak, hatırlayacak ve uygulayacaksınız.

Bu yüzden, doğrudan dalmayın. Okumaktan en iyi şekilde yararlanmak için hazırlanmaya birkaç dakika odaklanın:

İçerik ve yaklaşım hakkında genel bir fikir edinmek için kapağı, başlık sayfasını, giriş sayfasını ve diğer genel bilgileri kullanın

Bilgiyi kullanmanıza yardımcı olabilecek ek özelliklere dikkat edin

İçindekileri okuyun, bilgilerin nasıl düzenlendiğine bakın ve sizin için muhtemelen en önemli olacak bölümleri tespit etmeye başlayın

Bu adımlar, değerli bir şeyi okumanızı ve bu konuyu en verimli şekilde çözmeye hazır olmanızı sağlamalıdır. Ve metni ne kadar “yakından” okumanız gerektiğine dair iyi bir fikriniz olacak.

(Hızlı Okuma ve Eleştirel Düşünme – Kaynak-1) 

2-)Temel Bilgileri Tanımlayın

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Bir şeyi ayrıntılı olarak okumanıza gerek olmadığına karar verdiyseniz, temel bilgileri çıkarmanın en hızlı yollarını bulun. Bölüm başlıklarını, özetleri kullanın. Çizimlere ve grafiklere bakın. Bilgi kutuları, madde işaretleri ve SSS’ler gibi “kullanıcı dostu” özelliklere odaklanın.

Önemli bilgileri nerede arayacağınızı bilmenize yardımcı olur. Bu nedenle, yazıdaki belirli yapıları tespit etmek, okumanızın daha verimli olmasına yardımcı olabilir.

Örneğin, bir haber makalesi genellikle bir hikayeyi ilk birkaç satırda özetler, ardından ayrıntı katmanları ekler ve bunları “gözden geçirerek okuyabileceğinize” karar verebilirsiniz.

Bir görüş makalesinde, önemli bilgiler muhtemelen girişte ve özette yer alır ve aralarında destekleyici argümanlar bulunur. Başlangıç ​​ve bitişi okuduğunuzda, ortada ne kadarını keşfetmeniz gerektiğine karar verebilirsiniz.

Bir özellik makalesi, en önemli bilgisini metnin ana gövdesinde bulundurma eğilimindedir, bu nedenle oradan başlamanın en iyisi olduğuna karar verebilirsiniz.

Hızlı Okuma konulu makalemiz  zamanın dar olduğu durumlar için daha fazla yardım ve tavsiyeye sahiptir!

Okumanızı hızlandırmak için birçok uygulama da vardır. Hızlı Okuma Derneği sitesinden gerekli yönlendirmelere göre bilgi edineceğiniz gibi  Mega Hızlı Okuma Setinden de faydalanabilirsiniz.

3-) Anlayışınızı Artırın

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Temel bir anlayıştan daha fazlasına ihtiyacınız olduğunda, tanıtımları ve özetleri kullanmaya devam edin, ancak bunları daha ayrıntılı olarak keşfedin.

Bölümleri “hızlı okuma” yapabilirsiniz, ancak anahtar kelimeler ve kavramlar için yeterince zaman harcayın ve önemli noktaları gözden kaçırmadığınızdan emin olun.

HO

Metin içindeki karmaşık fikirleri açıklamak için sıklıkla kullanıldıkları için diyagramlara, çizelgelere ve grafiklere dikkat edin.

Ve gereken ayrıntı düzeyinde okuduğunuzdan emin olmak için basit açıklamalar yapın veya önemli kelimeleri ve cümleleri vurgulayın.

Dikkat!

Çoğu çevrimiçi makale ve elektronik belge, orijinal olarak bir ekranda okunmak üzere tasarlanmamıştır. Bu şekilde kullanılmasını zor bir şey olarak bulursanız, yazdırmayı düşünün. Ekranda okuma üzerine yapılan bir araştırma, daha uzun metinlerin basılı haldeyken çevrimiçi olarak anlaşılmasının daha kolay olduğunu gösterdi.

4-) Metni Hatırlayın ve İnceleyin

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Hafıza teknikleri ile “Derin okuma” gerektiğinde, belki bir sınavı öğretmek veya konuyu hatırlamak için SQ3R  güçlü bir tekniktir. Search (Araştır), Q (sorgula), Read (oku), Review (tekrarla), Recall (Hatırla) eylemlerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Adım adım yaklaşımı, materyali incelemeyi, size rehberlik edecek anahtar soruları kullanmayı, ardından metni iyice okumayı, hatırlamayı ve gözden geçirmeyi içerir. Okuduklarınızı gerçekten anladığınızı kontrol eder ve onu hatırlama şansınızı artırır.

Okuduklarınızda daha ayrıntılı notlar almaktan da yararlanacaksınız. İlerledikçe vurgulayıp altını çizerek ve önemli bilgileri kaydederek “aktif okuma” alıştırması yapın. Ayrıca anlayışınızı ve hatırlama gücünüzü artırmak için Zihin Haritalarını  kullanabilirsiniz .

ZH

Okuduğunuz fikirleri yazarak kendi kelimelerinize de aktarmayı deneyin.

Başkalarıyla konuşmak da okumayı daha da verimli hale getirebilir. Bu yüzden sorularınızı, yorumlarınızı ve devam fikirlerinizi paylaşın.

Dikkat

Çok miktarda zor ve teknik içerikli bir materyal okuyorsanız, bir sözlük kullanmayı deneyin. 

5-) Okuma Ortamınızı Kontrol Edin

Okuma Stratejileri / Daha Hızlı ve Daha Akıllı Okumak – Kendinize etkili bir şekilde okuma şansı vermek için her zaman nerede ve ne zaman yapacağınızı düşünün.

Örneğin, yatakta, uyumadan kısa bir süre önce, zevk için kitap okumak zihninizi rahatlatmanın iyi bir yolu olabilir. Ancak, derinlemesine çalışma için muhtemelen en iyi zaman veya yer değildir!

Bu nedenle, beyniniz en iyi durumdayken okunması zor olan metinleri okumayı planlayın.

Ve okuma ortamınızın rahat olduğundan ancak çok rahat olmadığından emin olun! Sakin, dikkat dağıtıcı olmayan ve oturma yerinin, sıcaklığın ve aydınlatmanın odaklanmanıza yardımcı olduğu bir yer bulun.

MA

 

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu