IQ ve EQ Testleri

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Bazı Basit Uygulamalar

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Çocuklar eşit yetenekte, eşit karakterde ve eşit şartlarda doğmazlar. Bazıları sayılar ve problemlerle uğraşmak için doğal bir ustalıkla yaratılmış, bazıları atletik, bazıları da sanatla içli dışlı olmaktan hoşlanırlar. Burada, ilgi ve uğraş alanlarımıza ilişkin temel farklılıkların, genlerimizden kaynaklı veya onlarla bir ilişkisi olduğunu görmemiz de mümkündür.

Ancak beyin çok küçük yaşlardan itibaren yeni şeyler öğrenebilen sürekli gelişen bir organdır. O halde iyi olan şu ki, çocukların ve gençlerin entelektüel becerilerini her zaman geliştirmek mümkündür; önü açıktır.

Araştırmalar, çocuğun zekasını ve yaratıcılığını artırmanın mümkün olduğunu göstermektedir. İşin sırrı, çocuğunuzun hayatının ilk on yılında yatmaktadır. Bu on yılda mümkün olduğu kadar çocuğa uygulamalı olarak, beynini alabildiğine etkin ve hafızasını verimli kullanmasını öğretmektir.

Unutmayalım ki, her çocuk potansiyel bir Einstein’dir. (1) 

Bu eğitim fırsat içinde, çocuğun beyni, olması gereken karmaşık sinir ağları ve nöronları geliştirebilir. O halde çocuğunuzun beynindeki kullanılmış nöron sayısını artırdıkça iyi bir geleceğe hazırladığımıza inanmalıyız. Bunun için de çocuğunuzun zeka gelişimini sağlamak için doğru eğitimler, doğru adımlar atılmalıdır.

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Çocuğunuzun IQ’sunu Geliştirin (2) 

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Peki, çocuğunuzu dâhi yapmanız mümkün mü? Evet, mümkün; çünkü her çocuğun, büyüdüğünde rezil ve sefil bir hayat sürmesi ebeveynin elinde olduğu gibi, bir alanda, bir dâhi olarak hayat sürmesi de yine ebeveynin elindedir.

Peki neler yapmalısınız?

Atabileceğiniz bazı basit adımlar şunlardır:

Birlikte Okuyun

“Çocuklarınıza okumak” değil, “Çocuklarınızla Okuyun.”  Çocuklar masumdur ve söylediklerinin arka planı olmaz. Onun için dobra konuşurlar. Okuma zevkini almış bir çocuk, kitabı sevdiği insanlardan biri olarak görür. Kitap okumayı, sevdiği bir insana sarılma ve ona duyduğu sevgi ile ilişkilendireceklerdir. Yatmadan önce masal okumak, çocuğunuzun hayal gücünü ve yaratıcılığını uyandırmaya yardımcı olacaktır. Okuma, ayrıca çocuğunuzun merakına ve algılarına göre bir şeyler hayal etme yeteneğini uyandırır. Bu aynı zamanda beyin için etkili bir temel egzersiz görevi görür. (3) 

Çocuğunuzla Konuşun

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Onunla konuşmak, çocuğunuzun güçlü sözel-dil becerilerini geliştirir. Ayrıca, konuşurken çocuğunuzu etkin olarak dinleyin. Bu, dil için iletişim kurma ve geliştirme imkanını güçlendirir. Bir araştırmaya göre, kendisiyle daha fazla konuşulan çocukların daha fazla beyin aktivitesine ve sözlü tutuma sahip olduğunu göstermektedir. Bebeklere, asık, öfkeli ve aptal yüzler göstermeyin. (4)

Hafıza Oyunları Oynatın

Bulmacalar, bloklar, hafıza video oyunları, el sanatları, oyuncak figürler her çocuk için beyin ve IQ düzeyine katkı yapana oyun aletleridir. Blok ve inşaat oyunu önemli ve faydalıdır; çünkü çocuğunuza oyun sırasında olasılıkları öğretir.  Yapılar inşa ederken veya blok oyunu yaparken, çocuklar soyut düşünmeyi keşfederler ve soyut zekalarını genişletirler. (5) 

Çocuğunuzla Oynayın

Çocuklarınızla iç ve dış mekan aktivitelerine katılmak için yoğun programınızdan zaman ayırın. Plajda veya parkta piknik yapmak çocuğunuzun kişisel deneyimlerini şekillendirecektir. Böylece çocuk çevresi hakkında bilgi sahibi olacak ve çevre ile etkileşime girerek güven kazanabilecektir.

Diğer Çocuklarla Oynasınlar

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Akran yaştaki diğer çocuklarla oyun oynamak çocuğunuz için iyi gelecektir. Başka biriyle oynamak, sadece kendi başlarına oynamaktan şu yönde özellikle önemlidir:

Çocuklar sosyal etkileşim kurmuş oluyorlar. Sosyal etkileşim çocuklar için çok daha eğlenceli olabilir. Çocukların sosyal bir ortamda diğer çocuklarla nasıl etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmelerine yardımcı olabilir. Oyuncaklarını diğer çocuklarla paylaşmak ve sırayla oynamak, çocukluk döneminde ve yaşlandıkça onlara yardımcı olacak becerileri kazanmak demektir.

Yeterli Süre Uyusunlar

Çocuğunuzun bedeninin ve zihninin dinlenmesi ve gelişmesi için en az sekiz saat uyku alması gerekir. Bu beyin sağlığı için çok önemlidir. (6) Uykudan mahrum çocuklar yavaş bilişsel büyüme ve olgunlaşma riski altındadır. Uyku, çocuğunuzun zihinsel ve entelektüel gelişimini iyileştirmede hayati öneme sahiptir. Çocuğunuzun yeterince uyuduğundan emin olun. (7)  Bu durumda uykuda bile öğrenmek mümkün hale gelmektedir. (8)

Egzersiz Yaptırın

Fiziksel egzersiz sadece çocuğunuzu güçlendirmekle kalmaz, aynı zamanda çocuğunuzu akıllı yapar. Egzersiz beyne kan akışını arttırır ve yeni beyin hücreleri oluşturur. Ayrıca, çocuğumuzun hala gelişmekte olan beyni üzerinde daha uzun süreli bir etkisi vardır. (9) 

Emzirin

Emzirmenin bilişsel gelişim ile bağlantılı olduğu zaten kanıtlanmıştır. Bu nedenle, sadece 6 aylıktan itibaren emzirin ve 1 yaşına kadar en azından kısmi emzirmeye devam edin. 2 yaşında bıraktırabilirsiniz.

Beynin Benzini Olan DHA’yı Unutmayın! 

Beynin % 60’ı  yağ ve bunun da % 50’si DHA. DHA hafıza ve zekanın iyi çalışması için çok önemli. “DHA Nedir?” ve “DHA’nın Hafıza ve Zeka Gelişimindeki Önemi” konusu için aşağıda verilen kısa filmi izleyebilirsiniz.

Balık Yedirin

Omega-3 içeren yüksek DHA’lı balık yiyen çocukların bilişsel işlevi ölçen standart bir IQ testinde düzenli olarak yaklaşık beş puan daha yüksek aldıkları ortaya çıktı. Uyku kadar yağ oranı ve Omega-3 düzeyi uygun olan balık yemek veya balık yağı takviyelerini almak zeka arttıran önemli desteklerdir. (10)

Çabalarını Övün

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Övgü sonuca değil, sürece, çabaya ve bağlılığa odaklandığında etkilidir. Zekaya odaklanan övgü, süreçleri için övülen öğrencilere kıyasla sabit bir zihniyeti teşvik etti. Çocuklar öğrenmelerini teşvik etmek için iyi bir teşvik dozuna ihtiyaç duyarlar.

Stanford Üniversitesi’nden Profesör Carol Dweck,  iki zeka görüşü ortaya attı. Bir görüş, zekanın sabit bir özellik olduğu inancına sahip olan “sabit-zihin seti” dir. Diğer görüş, yetenek veya zekadan ziyade sürece odaklandığı “büyüme-zihin seti” dir.

Yaptığı bir çalışmada, IQ odaklı övgüde bulunman anlamsız, hatta zararlı olduğunu; çaba ve süreci övmenin ise zihin setini teşvik ettiğini buldu. O ve araştırmacıları, beşinci sınıf öğrencilerine uyguladıkları sözsüz bir IQ testinde, zekaları için övülen öğrencilerin, çabaları için övülen öğrencilerden daha zorlayıcı ödevlerden ve gayret göstermekten kaçtıklarını buldular.

“Büyüme-zihin seti” ni teşvik eden bir övgüyü nasıl iletebilirsiniz?

Sonuçları övmek yerine, “Vay canına, tam not aldın, çok akıllısın! gibi cümleler yerine, Ödevinizi yapmak için gerçekten zaman ve çaba harcadığınızı gördüm. Sonunda elde edene kadar bu matematik sorusu üzerinde birçok farklı yöntemi denemeni seviyorum. Takıldığında pes etmediğin için gerçekten gurur duyuyorum! gibi ifadeler övgülerinizde de spesifik olmayı sağlar.

Çocuklar, öğrenmelerini takdir edecek, ayarında ve dozunda övgülere ihtiyaç duyarlar. Gerçek öğrenme aktiftir. Gerçek öğrenme duygusaldır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun öğrenmesi üzerinde büyük bir etkiniz vardır.

Matematik ve Fiziksel egzersizle akışkan zekayı geliştirin

Çocuğunuzun IQ’su Nasıl Geliştirilir – Soyut düşünmek için, akıl yürütmek ve kalıpları tanımlamak, problemleri çözmek ve önceki bilginizi kullanmadan ilişkileri ayırt etmek – bu akışkan zeka olarak bilinir. Genellikle yeni bir durumla karşılaştığımızda akışkan zekamızı kullanırız.

Akışkan zekası öğretilebilir mi? Küçük çocuklar için, nesneler arasındaki ilişkiyi göstermek için somut örnekler kullanarak başlayabilirsiniz.

Çocuğunuza bir kare ve dikdörtgen arasındaki farkı öğretiyorsanız, onlara evin etrafındaki gerçek kare ve dikdörtgen nesneleri gösterin. Farkı hissetmek için nesneleri görmelerini ve dokunmalarını sağlayın.

Bir çocuğa ‘2’ sayısını yazmak veya göstermek yerine, bloklar veya oyuncaklar kullanarak gerçek nesneleri gösterin. ‘3’ten fazla 4′ kavramını göstermek için, 4 ayı masanın üzerine bir sıraya yerleştirin, sonra yavaşça 3 ayı daha ekleyin.

Matematiğe erken maruz kalmanın yanı sıra, araştırmalar ayrıca fiziksel aktivitenin akışkan zekayı da geliştirebileceğini düşündürmektedir. Fiziksel aktivite sırasında bazı hormonların salındığı ve bu hormonların beynin öğrenme ve hafıza ile bağlantılı bir bölgesi olan hipokampus için faydalı olduğu bulunmuştur. Bu yüzden koşmak, oynamak ve takla için çocuklarınızı çıkarın!

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Onlara İnanın

İlkokul öğretmenlerinin rastgele seçilmiş bir grup öğrenciye zeki olduklarını söyledikleri bir çalışma yapılmıştır. Bu çocukları “zeki” olarak ayırmadılar ve özel bir test de yapılmadı. Hatta sınıfta hiçbir şey fazladan öğretilmedi.

Ancak öğretim yılının sonunda öğretmenler tarafından “zeki” veya “akıllı” oldukları söylenen çocuklar, sınıf arkadaşlarının geri kalanından daha yüksek bir ortalama IQ puanı elde ettiler.

Demek ki, çocukları güzel bir yaşama hazırlamak istiyorsanız onlar hakkında olumlu düşünün ve sözlerinizle onlara inandığınızı ve güvendiğinizi hissettirin.

Özetle

Çocuğunuzun IQ’su hakkında endişeleriniz varsa veya çocuğunuzun akademik performansında tutarsızlıklar olduğunu fark ederseniz, IQ’nun zaman içinde gelişmeye devam ettiğini ve çeşitli faktörlerden dolayı dalgalanabileceğini hatırlamak önemlidir.

Ayrıca, IQ, başarı veya kişisel kazançtaki tek faktör de değildir. Sadece çocuğun bilişsel yeteneğini ölçer. Başarılı olmak; kişilik, yetenek, sebat ve uygulama gibi diğer niteliklerle de ilgilidir.

Çocuğunuz fiziksel ve bilişsel sorunlar yaşıyorsa, yardım verilmedikçe, okul performansı üzerinde çok büyük bir etkisi olacaktır. Profesyonel tıbbi müdahale çocuğunuzun fiziksel ve akademik taleplerle başa çıkmasına ve kayıp zamanı telafi etmesine yardımcı olabilir.

ming

Başa dön tuşu