Kişisel Gelişim

Yatmadan Önce Kitap Okumanız İçin 5 Neden

Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 5 Neden –Hızlı Okuma Derneği”nin resmi web sitesinde verilen bilgiye göre, Türkiye İstatistik Kurumunun belirlediği 6212 kişiyle ülke çapında “yüz yüze anket yöntemi” ile “kitap okumak ile ilgili yapılan bir araştırma” Türkiye’de her dört kişiden bir kişinin okuma alışkanlığı olduğunu göstermektedir. Bu araştırma sonuçları ile okumanın beyin üzerindeki etkileri üzerinde yapılan çalışmalar birleştirilerek okumayla ilgili “Neden Kitap Okumalısınız?“, “Kitap Okumanın Bilimsel Faydaları” gibi birçok farklı başlıkta makale yazılabilir. Ben bugün “Yatmadan Önce Kitap Okumak” ile ilgili çalışmaları birleştirerek bir yazı yazmayı tercih ettim.

Yatmadan Önce Kitap Okumak İçin 5 Neden

Araştırma sonucundaki dört kişiden biri içindeyseniz, okumanın size ilave neler kazandırdığını aşağıda verilen makalede keşefederek kendinizi daha da iyi hissedebilirsiniz. Araştırmadaki dört kişiden üçü arasındaysanız, okumanın, özellikle yatmadan önce okumanın size neler kazandıracağını ve bunun yanında okumamanın size neler kaybettirdiğini aşağıdaki beş maddede bulabilirsiniz.abcdef

1-) Yaratıcı Düşünme Becerilerinizi Tetiklersiniz

Kitap elinizde tuttuğunuz bir rüyadır. – Neil Gaiman”

Yeni buluşlar yapan insanların çoğu rüyalarında kendilerine görünen bir ilham veya ipucu sayesinde sonuca ulaşmışlardır. Bu anlamda uyku ve özellikle rüyalar, beyinde bilinç altınca yakalanan ilham veren yeni bağlantıların bize haber verildiği süreçlerdir.

Başarılı ve yaratıcı düşünen insanların hep aynı konuya odaklandıklarını ve başka birşey düşünmediklerini düşünebilirsiniz. Bu doğru değildir. Yaratıcı düşünme çoğu zaman başka alandaki bir fikir veya düşüncenin başka bir alanda adaptasyonundan veya uygulamasından başka birşey değildir.

Yaratıcı düşünmek dünyaya ve olaylara farklı gözlüklerle bakabilmekle mümkündür. Her bir kitap farklı bir gözlükle dünyaya bakmak demektir. Tam uyku öncesi farklı bir bakış açısıyla etkilenerek uyumak uyku sırasındaki yaratıcı düşünme sürecinizi etkileyecektir.

Uyumadan önce yoğunlaştığınız düşünce ve konular uykunuzda ve rüyalarınızda pekişmektedir. Bu pekişme sırasında beyin bilinçaltınızda düşündüğünüz veya çözüm aradığınız bir konuyla, okuduğunuz kitaptaki hiç ilgisizmiş gibi görünen bir başka fikir veya olay arasında bir düşünce bağlantısı yakalayabilir. Bu yakalama size bir rüya olarak dönüş yapar ve uyarır. Dolayısı ile hemen uyku öncesi okunan bir kitaptaki bilgiler çözüm aradığınız konularla ilgili farklı yönlerin beyninizde uyarılma ihtimalini çoğaltmaktadır.

2-) Konsantrasyonunuzu ve Odaklanma Becerilerinizi Geliştirirsiniz

Günümüzde, özellikle internet çağında odaklanmak ve konsantrasyon ciddi bir problemdir. TV, internet, facebook, youtube derken sürekli çevremizde kısa, görüntülü, sesli dikkatimizi dağıtan, dikkatimizi dağıtmakta birbirleriyle kıyasıya rekabet eden uyarılar vardır. Bu uyarıların etkisiyle oradan oraya sürüklenmek farkında olmadan konsantrasyon ve odaklanma becerilerimizi negatif etkilerler.

Özellikle yatmadan önce 15 – 20 dakika kitap okuma alışkanlığı edinmek, gün içinde kaybetmeye meylettiğiniz odaklanma becerinizi toparlar. Okumak belli bir konuya hem odaklanma, hem de düşünme gerektirir. Bu iş beyni odaklanmaya ve yoğunlaşmaya terbiye etmek gibi bir şeydir. Her alışkanlık ve becerinin pekiştiği uyku süreci öncesi bunu yapmak bilinçaltınızda da bir disiplin oluşturma etkisi yaratacaktır.odaklanma - konsantrasyon

3-) Bilgi Kapasitenizi Daha Etkin Şekilde Geliştirirsiniz

Çok zeki ve akıllı bir dahiyle karşılaşırsanız, ona hangi kitapları okuduğunu sorunuz. – Ralph Waldo Emerson”

Zeki ve akıllı olmak öğrenme sürecinin bir sonucudur. Öğrenmenin araçlarından biri de kitaplardır. Uyku da öğrenme sürecinin en önemli aşamasını oluşturmaktadır. Gün içinde öğrenilen her türlü bilginin pekişmesi uyku sırasında gerçekleşmektedir. Kitap okurken zihinsel becerileriniz esner, zihninizde birçok düşünceler ve ilişkiler oluşur. Okuduğunuz kitaptaki yeni bilgiler yeni şeyler keşfetmenizi ve öğrenmenizi sağlayarak beyin kapasitenizi geliştirir. Örneğin bilgiye dayalı öğrenme derin uykuda pekişirken, motor hareketlere dayanan öğrenmeler rüyalı uykularda pekişmektedir.

Uyku öncesi okunan bir kitap veya bölüm öğrenilen bilgilerin tam pekişme öncesi gerçekleştiği için çok önemlidir. Yeni bir kitap okumuyarsanız, sizin için önemli olan gün içinde öğrendiğiniz bir konuyu hemen uyku öncesi kısa bir tekrar etmek hayati öneme sahiptir.Hafıza Eğitimi - Fotografik Hafıza Teknikleri Seti

4-) Uyku Öncesi Stres Seviyenizi Düşürürsünüz

Bir saatlik bir okumanın yok edemediği bir stres tanımıyorum. ― Montesquieu”

Stres birçok rahatsızlığın ve hastalıkların temel nedenidir. Bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir etkendir. İngiltere’de Surrey İniversitesi’nde yapılan bir çalışma sonucuna göre özellikle uyku öncesi kitap okumak kişinin stress seviyesini yaklaşık % 68 oranda aşağıya düşürüyor. Uykuya stresli girmek birçok kötü rüyaların oluşması demektir. Stres seviyeniz yüksekse yatmadan önce kitap okumayı alışkanlık haline getirmek hem günlük, hem de genel sağlığınız için önemli bir katkı olacaktır.hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

5-) Daha Huzurlu Uyursunuz

Uykuyu seviyorum. Çünkü uyanık olduğumda hayatım sürekli paramparça olma eyiliminde. ― Ernest Hemingway”

Kendinizi iyi hissetmek bildiğim en iyi uyku hapıdır. ― Annika Sorensen”

Ernest Hemingway yukarıda verilen ifadesinde çok haklı. Çevremizdeki negatif etkiler. TV’lerde izlediğimiz gerilim içeren filmler, sansasyonel kötü haberler, kavgalı tartışmalar, gazetelerdeki sansasyonel başlıklar pozitifliğimizi yok ediyor. Bizi karamsarlığa sürüklüyor. Eminim bu karamsarlığın etkisi ile yatağa gitmenin harika bir ortam oluşturduğunu düşünmüyorsunuz. İlgilendiğiniz, sizi bu negatifliklerden bir an uzaklaştıracak bir kitap okuduktan sonra uyumak herhalde üzerinizde Annika Sorensen’in dediği gibi harika ve yan etkisi olmayan bir uyku hapı etkisi yaratacaktır.

Başarı dileklerimle…

Melik Duyar
Dünya Hafıza Şampiyonu
Dünya Hafıza Olimpiyatları Başkanı
© 2013 – Melik Duyar – Mega Hafıza Ltd.

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu