Çocuk ve ZekaÖğrenme ve Eğitim

Mucit Nasıl Yetişir – Çocuğunuzu Yeni Şeyler Denemeye Teşvik Edin

Çocuklara Korkuyu Yenmelerini öğretin. Girişimci ve Yenilikçi Çocuklar Yetiştirin!

Mucit Nasıl Yetişir / Çocuğunuzu Yeni Şeyler Denemeye Teşvik Edin – İtiraf edelim ki, korkutulmuş insanlarız çoğumuz. Bunun en belirgin işaretlerinden biri -çocukluğunuzu hatırlarsanız- büyürken yeni şeyler denemekten korkmanızdır.

Annem ne der!

Ya babam kızarsa!

Ya öğretmen kafayı takarsa!

Ya arkadaşlarım alay ederse!

Ya mahalle arkadaşlarım beni dışlarsa!

Ya başaramazsam!

Ya kaybedersem, ailemin yüzüne nasıl bakarım?

Mucit Nasıl Yetişir – Söyler misiniz Allah aşkına, “o ne der?”, “bu ne der?” diyerek ıskaladığımız pek çok eylemin neresi eğlenceli olur da büyüdüğümüzde bizi yenilikçi ve girişimci yapabilir?

Bir faaliyette veya becerinizi sergilemede başarılı olacağınızdan emin değilseniz, siz de kaçınmaz mısınız?

—– Sponsor Bağlantı —–

ÇOCUKLARIN HAFIZA VE ZEKALARINI GELİŞTİRMEK İÇİN

3-7 YAŞ İÇİN – ÇOCUK ZEKA VE HAFIZA SETİ

—– Yazının Devamı —–

Baş Neden Korku

Mucit Nasıl Yetişir – Bu konunun altında yatan önemli bir etkenin korku olduğunu söyleyebiliriz!

Korku, yeni zorluklara veya deneyimlere verilen tipik bir tepkidir. Bu durumlar çocukları belirsiz, savunmasız, güçsüz ve endişeli hissettirir. Çocuğun güvenlik ve kontrol duygusunu ortadan kaldırır.

Sonuç olarak, birçok çocuk kendisine yabancı gelen her şeyden kaçınır. Bu durumda, çocuk, yeni bir şeye teşebbüs etmez; fırsatları kaçırma ve yetişkin yaşamında devam edebilecek olumsuz bir kalıp oluşturma riskini üstlenmiş olur.

Biz yetişkinler, geçmiş hayatımızda düştüğümüz bu korku hatalarından ders alıp, neden yeni kuşaklara yeni fırsatlar sunmayalım; neden onları da kendimize benzetelim?

Korkan Çocuğunuzun Yeni Şeyler Denemesine Yardımcı Olun

Mucit Nasıl Yetişir – Kendimizi rahat ve güvende hissetmek, çoğunlukla iyi bir eğilimdir. Genellikle tehlikeli olan şeyleri yapmamızı engeller. Bununla birlikte, korkulu ve endişeli olan çocuklar için bu eğilim çok ileri giderse, onları yeni şeyleri ve hayatı keşfetmekten alıkoyar.

İlgilendiğimiz bir iş için birine ulaşmak, iyi bir arkadaş olabileceğini düşündüğümüz birine yaklaşmak, eğlenceli olabilecek yeni bir açık hava sporunu denemek gibi hayatın getirdiği yeni zorluklarla baş edebilmek için aslında biraz korkuyla yüzleşmek gerekiyor.

Büyüme ve öğrenmenin çoğu, biraz korktuğumuz veya zorlandığımız, konfor alanımızın hemen dışındaki o büyülü alanda gerçekleşir. Korkmuş çocuğunuzun rahatlık alanından çıkmasına yardımcı olmanın ne kadar önemli olduğunu anlamak için kendinize kendi hayatınız hakkında şu soruyu sorun: Kendimi daha önce sinirlendiren bir şey yapmamış olsaydım, bugün nerede olurdum?

Yetişkinler ne yapmaktan hoşlandıklarını nasıl anlıyorlarsa, aynı şekilde çocuklar da anlıyor. Deneriz. Bir şeyi deneyene kadar, bunun çok eğlenceli mi yoksa gerçekten hoşlanmadığımız bir şey mi olduğunu bilemeyiz.

 Yenilikçi ve Mucit Çocuk Yetiştirmek İçin Bazı Stratejiler

Sizin düştüğünüz hatalara çocuklarınızın düşmesini engellemek istiyorsanız, ya da girişimci ve yenilikçi bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız aşağıda verdiğimiz stratejilere bir göz atın:

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

1. Çabayı, İlerlemeyi ve Süreci Destekleyin

Mucit Nasıl Yetişir – Çocuklar çevre, yetiştirme, geçmiş deneyimler ve mizaç gibi çeşitli nedenlerle yeni şeyler denemekten korkabilirler.  Washington Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nde Pediatri Doçenti olan Cora Collette Breuner, bu korkunun, ancak başarılı olduklarında ailelerinden övgü ve destek alan çocuklar arasında da yaygın olduğunu söylüyor.

Bu, yalnızca başarılı sonuçları övmek yerine, çabayı, ilerlemeyi ve süreci övmek için başka bir nedendir.

Düşük benlik saygısı, çocuklarda riskten kaçınmaya neden olan başka bir faktör olabilir. Çocuğunuza sevildiğini ve kabul edildiğini göstermek, başarılı olmasalar bile, çocuğunuzun özgüveninin gelişmesini sağlamanın bir yoludur.

Süreci övmek de çok önemlidir; çünkü çocuğunuza bir şeyi yapmanın birden fazla yolu olduğunu gösterir. Okul öncesi öğretmeni olan Ketzi Toney, öğrencilerinin labirentleri, bulmacaları, sayı problemlerini çözmenin ve hatta bir sanat projesini tamamlamanın “birçok doğru” yolu olduğu gösterildiğinde daha fazla risk alan kişiler olduklarını açıklıyor.

Çocuğunuzun yeni zorluklar karşısında korkusuz olmasını istiyorsanız, ona “başarının” mutlaka sonuçlara bağlı olmadığını gösterin. 

Başarı, deneme, elinizden gelenin en iyisini ortaya koyma ve kademeli olarak gelişme gösterme isteği anlamına gelebilir.

Çocuğunuz risk aldığında, cesaretinden gurur duyduğunuzu ve gelecekte yeni bir şeyler denemeye daha istekli olacağını belirtin.

2. Bir “Yapabilirim” Kutusu veya Tablosu Kullanın

Mucit Nasıl Yetişir – Çocuğunuz bir dahaki sefere yeni bir işi başaramayacağından endişelendiğinde, hemen “Yapabilirim” kutusundan veya tablosundan daha önce başarılmış işleri ona okutun veya hatırlatın.

Kutu veya Tablo şu şekilde hazırlanır: Bir kutu veya duvar tablosu hazırlayın ve çocuğunuzun başardığı her işi nasıl başardığını bir kağıda yazıp kutuya koymasını söyleyin, veya çizilen duvar tablosunda her birini yeni bir satıra yazmasını isteyin. Örneğin “Yüzmeyi yapabildim” gibi. . Bu kağıtta veya tabloda “Bunu nasıl başardın?”, “Yapamadan önce nasıl hissediyordun?”,  “Her zaman yapabiliyor musun?”, “ Bu beceride nasıl daha iyi oldun?”  gibi soruların cevapları da yazılır.

Daha sonra, çocuğunuz yeni bir zorlukla karşılaştığında “Yapabilirim” kutusu veya tablosu tekrar ziyaret edilir ve başarı öyküsünden alınacak ilhamla çocuk motive edilir.

omega

3. Bir “Macera Günlüğü” tutun

Mucit Nasıl Yetişir – Çocuğunuz yeni zorlukları göz korkutucu olmaktan çok heyecan verici olarak görebiliyorsa, tüm potansiyellerinin peşinden gitme cesaretine sahip olacaktır.

Bir macera günlüğü tutarak bakış açılarını değiştirmelerine yardımcı olun. Günlükte, yeni şeyler denemenin bir sonucu olarak yaşadığınız tüm maceraları detaylandırınız.

Çocuğunuzun cesur olduğu ve yeni bir şey denediği tüm zamanları yazın ve günlüğünü düzenli olarak güncelleyin. Mümkünse, dekorasyon için resim, çizim veya küçük hatıralar ekleyebilirsiniz.

Ayrıca, bu yeni aktiviteyi denerken çocuğunuzun ne kadar başarılı olduğu veya sizin ve çocuğunuzun ne kadar eğlendiği ile ilgili ayrıntıları da ekleyin.

Çocuğunuz bir daha yeni bir şey denemekten korktuğunda, macera günlüğünü çıkarın ve çocuğunuz deneyecek kadar cesur olduğu için geçirdiğiniz harika zamanlar hakkında konuşun.

4. Doğru Soruları Sorun

Mucit Nasıl Yetişir – Yeni zorlukların korkusunu tartışmak için kullanabileceğiniz bir soru listesiniz olsun. Bu soruları çocuğunuza sorarak önünü açın:

Bu sorular şunlar olabilir:

 • Şimdi yapmak istediğin ama denemekten korktuğun bir şey söyle. Bu konuda sana nasıl yardımcı olabilirim?
 • İnsanların bir müzik aletini çalmayı öğrenmek veya yeni bir spor yapmak gibi yeni bir şeyde başarılı olmalarının ne kadar sürdüğünü düşünüyorsun?
 • Bazı insanların öğrenmek ve uygulamak zorunda kalmadan doğal olarak iyi-başarılı olduğu bir şey var mıdır? (Çocuğunuz muhtemelen bu soruya pek fazla cevap bulamayacak.)

Çocuğunuza “Eskiden size zor gelen ya da biraz korkutucu gelen, şimdi çok daha kolay olan bir şey var mı?” gibi sorular da sorabilirsiniz. Çocuğunuza şimdi sahip olduğu tüm yeteneklerin bir noktada yeni olduğunu hatırlatın. Onlarla birlikte doğmadılar; öğrenmek, uygulamak ve ısrar etmek zorundaydılar.

Çocuğunuzun korkularını bir perspektife oturtmak için aşağıdaki gibi sorular sorun:

 • Bunun olması durumunda olası en kötü şey nedir?
 • Bunun olabileceğini gösteren hangi kanıtların var?
 • Böyle hisseden bir arkadaşınıza ne önerirdin?

Çocuğunuzla yeni şeyler hakkında konuştuğunuzda, bunu bir ders vermek gibi değil, bir müzakere şeklinde yapın. Çocuğunuzun endişelerini dinleyin ve konuşmalarına ve bu korkularla yüzleşmelerine yardımcı olun.

—– Sponsor Bağlantı —–

5-12 YAŞ ARASI ÇOCUKLARIN KONSANTRASYONLARI İÇİN

ANZAN MEGA ARİTMETİK BEYİN EGZERSİZLERİ EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

5. Kostümlü Provalar Yapın

Mucit Nasıl Yetişir – Çocuğunuz yeni bir sosyal durum hakkında kendini endişeli hissediyorsa, hazırlanmalarına yardımcı olmak, rahatlık düzeylerini ve özgüvenlerini artırmak için evde “kıyafetli provalar” yapın.

Örneğin, okula yeni başlayacak çocuklar çok heyecanlıdır. Akşamdan ertesi günün provasını yapabilirsiniz. Öğretmenleriyle ilk kez karşılaşacakları için gerginlerse, öğretmen rolü üstlenebilirsiniz. Çocuğunuzun onları nasıl karşılayacağını uygulamasına izin verebilirsiniz.

Çocuğunuzu gergin hissettiren konuşmalar, selamlamalar ve diğer etkileşimleri uygulayın.

Çocuğunuzu yeni bir şey denemeye hazırlıyorsanız, onları bu fikre alıştırmanın harika bir yolu, her şeyi giydirmek ve onu alıştırmak için etkinliği prova etmektir.

Örneğin bir düğüne gidiyorsanız, onları (ve kendinizi!) düğünde giyeceğiniz kıyafetleri giydirin ve oradaymış gibi davranın.

Çocuklar yaratır, prototip yapar ve yinelemeli bir süreçle projelerini geliştirir, yeni şeyler dener ve daha fazla seçenek keşfeder.

Bu kostümlü provalar çocuğunuzu yeni durumlara alıştıracak ve daha az yabancı ve daha az korkutucu hissetmesini sağlayacaktır. Hatta “en kötü durum senaryosu” gerçekleşirse, bu durumlarla nasıl başa çıkacağınız konusunda pratik yapabilirsiniz. Çocuğunuz kendinden emin ve hazırlıklı hissetmeye başladığında, yeni sosyal durumlarla ilgili endişeleri ortadan kalkacaktır.

6. Bir “Cesaret Merdiveni” yapın

Mucit Nasıl Yetişir – Yeni bir meydan okumaya doğru küçük adımlar atmak, çocuğun korkularını ve endişelerini azaltabilir.

Bunun için önerilen teknik “Basamak Basamak Cesaret merdiveni”dir.

Bir cesaret merdiveni oluşturmak, çocuğunuzun yavaş yavaş yeni bir beceri kazanmasına veya belirli bir korkuyu yenmesine yardımcı olur.

Örneğin, çocuğunuz bir tiyatroda bir rolü varsa, önce evde anne ve babasının önünde performans gösterebilir. Heyecanını atabilir. Cesareti artabilir.

Daha sonra, bir sonraki aile toplantınızda olduğu gibi daha geniş bir izleyici kitlesi için performans gösterebilirler. Her adım, çocuğunuzu yavaş yavaş gerçek gösteride kendinden emin bir şekilde oynamaya yaklaştırır.

Zamanla çocuğunuz korkularıyla yüzleşecek ve cesaret merdiveninde ilerlediği her “basamak” ile güven kazanacaktır. Çocuğunuzun güvenini kazanması, cesaretlendirildiğini ve motive olduğunu hissetmesi için kaydettiği ilerlemeyi övün.

Kendine güvenleri arttıkça, sonunda çok daha az korku ve endişeyle yeni zorluk veya durumla yüzleşeceklerdir.

Çocuklarımızın ellerinden gelenin en iyisini yapmalarını ve tam potansiyellerine ulaşmalarını istiyorsak, yeni bir şey deneme korkusunu yenmelerine yardımcı olmalıyız. 

Bu stratejiler ve etkinlikler, çocukların güven oluşturmasına ve yeni şeyler denemekle ilgili olumlu deneyimler toplamasına yardımcı olur. Zamanla, çocuklarımız artık yeni zorluklardan korkmayacak, onları kucaklayacaklardır.

Ülkemizde izcilik, trekking gibi outdoor oyunlar çocukların tek başlarına kaldıklarında sorunlarını çözmelerini ve bu konuda cesaretlendirilmelerini sağlar.

Bu amaçla hazırlanmış kamp programlarına katılmak önemlidir. İz bırakır. Çocuğun korkularını yenmesini sağlayabilir.

mi

Ebeveynler, Çocukların Yalnız Başarmalarına İzin Vermek İçin Ne Yapmalılar?

Ebeveynler olarak, çocuklarımızda en çok korkuyu ortaya çıkaran bizlermişiz gibi görünüyor. Belki de bebekliklerinden beri onlarla birlikte olduğumuz ve bizimle olduklarında kendilerini daha az cesur hissettikleri içindir.

Bu nedenle, korku mağduru çocukları yeni şeyler denemeye teşvik etmek için çocuğunuzun yeni bir şeyler deneyebileceği diğer güvenilir yetişkinlerle birlikte çalışmasına izin verin. Buna en iyi örneklerden biri ülkemizdeki çıraklık sistemidir. Yetişkin ustaların yanında çalışan okul çağı dışındaki çocuklar, adımlarını bir “usta” yanında cesaretle atıyorlar. Hatta bu durum yeni hedefler oluşturmalarını sağlayabiliyor. Hem de kendi kendilerine karar vererek koydukları hedefleri.

Çocuklarımızın yaşayacağı gelecek biz yokken gelecektir. Bu, ebeveynler olarak yutulması zor bir gerçektir: Yine de doğal. Ne de olsa, çocuklarımıza yardım etmek, destek olmak ve onları rahat ettirmek için yaratıldık. Ama gel gör ki, çocuğun etrafında, farkında olmadan veya istemeden, büyümeyi engelleyebilir ve fırsatları sınırlayabiliriz.

Çocuklarımızın yanında olabilir, onları hayata hazırlayabilir, tezahürat yapıp cesaretlendirebiliriz. Zorluklardan sonra onlarla ilgili bilgi toplayabiliriz.

Yine de, bir nedenden ötürü ebeveyn olarak varlığımız, çoğu zaman en ufak bir rahatsızlık belirtisinde sırtlarını sıvazladığımız çocuklarımız için bir koltuk değneği işlevi görür.

Hani araba arkasına şöyle bir cümle yazan şoförler gibi: (Babası için) “Varlığın yeter!”

Dahi Çocuk Mucit Yetiştirmek

Atak Çocuk Nasıl Yetişir?

Çocuklarınızın değişimi benimsemesini ve yeni şeyler denemesini ve yapmasını sağlamak önemlidir.  İnsanlar alışkanlıklarının esiridirler ve çocuklar da bundan farklı değildir.

Sonuçta, değişim korkutucu olabilir. İnsanlar olarak yaptığımız her şey acıdan kaçınmak ya da zevk hissetmektir. Korku, acı verici olduğu için ondan kaçınma eğilimindeyiz. Korkuyu mümkünse denemek istemeyiz. Korku duymak ve heyecan verici bulmak ayrı şeylerdir.

Aşağıdaki bazı basit uygulamaları yapabilirsiniz:

Bebek adımları gibi…

Çoğu zaman, yeni bir şey denerken en kolay yol onu küçük basit parçalara ayırmaktır.

Örneğin, çocuğunuzun resim yapmayı denemesini istiyorsanız, neden bir ressamın hayat hikayesini anlatan bir filmi izleyerek başlamıyorsunuz? Çevremizdeki ve gerçek hayattaki örnekleri görmek, yeni aktiviteleri denemeye yardımcı olabilir.

Ardından, okuyarak veya diğer çocuklarla konuşarak konuyu öğrenmelerini sağlayabilirsiniz.

Son olarak, bir resim galerisinde onlarla birlikte olun, birlikte gezin.

Oyunlaştırmak – Bir oyuna dönüştürün…

Stresli durumları daha eğlenceli yapan nedir?

Tabii ki oyun oynamak! Ya da oyunlaştırmak!

Oyun için kurallar belirleyin. İlk kez yüzmeye çalışıyorlarsa, suda ne kadar kalabileceklerini görmek için bir meydan okuma yapın. Her vuruşu doğru şekilde yaptıklarında onlara puan verin.

*** SPONSOR BAĞLANTI ***

*** YAZININ DEVAMI ***

Kontrolü ele almalarına izin verin…

Çocuğunuza akşam yemeğinde ne yiyeceği, hangi filmi izleyeceği veya hangi yeni şeyleri deneyeceği konusunda kontrolü vermek, onun endişelerini aşmasını çok daha olası hale getirecektir.

Çocuğunuzla birlikte oturun ve her hafta yeni bir şey denemek için bir hedef belirlemesine yardımcı olun.

Çocuğunuzla yeni deneyimlerin artılarını ve eksilerini tartışın.

Artıları:

 • Bakış açısını genişletmek
 • Daha iyi bir yol bulmak
 • Yeni şeyler öğrenmek

Eksileri:

 • Korku
 • Rahatsızlık

Tüm gerçekleri masaya koyarak, neden yeni bir şey denemek isteyebileceklerini ve korkularını nasıl yenebileceklerini daha kolay anlayacaklar.

Ayrıca, daha özgüvenli olacaklardır.

Mega Mental Aritmetik - Çocuklar için Konsantrasyon ve Zeka Eğitimi

Sonuç: Başarısız Olmak Bir Problem Değil, Aksine Yeni Bir Şey Öğrenmektir.

Çocuklarınızın yeni şeyler denemesini sağlamak onlar için harikadır. Kendileri ve dünyaları hakkında daha fazla şey öğrenecekler ve konfor alanlarının dışına çıkıp büyümeyi öğreneceklerdir. Neleri sevdiklerini, neleri sevmediklerini, nelerde iyi olduklarını ve nelerin iyileştirilmesi gerektiğini keşfedeceklerdir.

Yeni şeylerden korkmalarını yenmelerine yardımcı olmak için çocuklarınızla ne denediniz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

Tavsiye Edilen Makaleler:

Çocuklar Nelerden Hoşlanmaz / Çocukların Sevmediği 50 Şey

Oyunlaştırma Nedir – İnsanları Olağanüstü Şeyler Yapmaya Motive Eden Yöntem

Diskalkuli Tedavisi – Matematik Öğrenme Güçlüğünü Tanılama ve Tedavi

Başarısızlık Korkusu – Başarısızlık Kaynakları İle İlgili Stratejiler

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu