Diyet ve BeslenmeSağlık ve Zindelik

Balık Yağı Kilo Yapar Mı?

Balık yağı araştırması yaparken kullanıcıların aklına ilk gelen sorulardan bir tanesi de “Balık Yağı Kilo Yapar Mı?” sorusudur. Ancak bilinmelidir ki her yağ aynı özellikte değildir. Omega-3 gibi vücuda faydalı yağlar olduğu gibi, trans yağlar gibi vücuda faydalı olmayan yağlarda mevcuttur. Trans yağlar kilo yapımını tetikler, ancak faydalı yağlar olan Omga-3 (DHA, EPA ve ALA) vücut metabolizmasını hızlandırarak vücutta yağ yakımına yardımcı olur.

Balık Yağı ve Metabolizma Hızı Artışı Arasındaki İlişki

Metabolizma hızı günde yakılan kalori miktarı ile ölçülür. Metabolizma hızı ne kadar yüksekse, kalori yakmak o kadar çok olur ve kilo vermek o kadar kolaylaşır. Bununla ilgili yapılan bazı bilimsel çalışmalar aşağıda sıralanmıştır:

  • Sağlıklı genç erişkinler 12 hafta boyunca günde 6 gram balık yağı kullandıklarında, metabolizma hızlarının yaklaşık %3.8 arttığı gözlemlenmiştir. (1)
  • Sağlıklı yaşlı kadınlar 12 hafta süreyle günde 3 gram balık yağı kullandıklarında metabolizma hızları yaklaşık %14 oranında (günde ekstra 187 kalorinin yakılması ile eşdeğer) arttığını gözlemlenmiştir. (2)
  • Daha güncel bir çalışmada ise sağlıklı yetişkinlerin 12 hafta boyunca günde 3 gram balık yağı kullandıklarında metabolizma hızlarının ortalama %5.3 arttığı gözlemlenmiştir. (3)

Metabolizma hızında artış gözlemlenen çoğu araştırmada, kas kütlesinde de artış olduğu gözlemlenmiştir. Kaslar yağlardan daha çok kalori yakmaktadır. Bu nedenle kas kütlesindeki artış çalışmalarda gözlemlenen yüksek metabolizma hızı ile açıklanabilir.

Balık Yağı Vücutta Yağ Yakılmasına Yardımcı Olmaktadır

Balık yağı kilo yapar mı diye merak edenlerin dikkat etmesi gereken hususun balık yağının saf balık yağı olmasıdır. Saf balık yağı, balık yağı içeriğinde sadece balıktan elde edilen Omega-3 (balık yağı, balık karaciğerinden elde ediliyorsa balık karaciğerinde doğal olarak depolanan A, D ve E vitaminleri saf ve doğal olarak balık yağında bulunur) demektir. Balık yağının ne kadarının saf olduğunu anlamak için ürünün etiketine bakmak yeterlidir. Eğer balık yağının içinde bunlardan başka katkı maddeleri ve bileşenler varsa, o balık yağı saf değildir. Balık yağı kullanan bir kişi balık yağından kilo aldığını düşünürse, bu kilo alımı balık yağı içerisindeki Omega-3’den dolayı değil, balık yağı içerisindeki diğer katkı maddelerinden (ilave şeker, koruyucu, tatlandırıcı vb.) dolayıdır.

Saf Omega-3 (DHA ve EPA) vücut metabolizmasını artırarak vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar balık yağının vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olduğunu, ancak bu esnada kas yapımını sağladığı için kilo yapmamasının yanında, toplamda kilo vermeyi de sağlamadığını göstermiştir.

Özet olarak, “Balık yağı kilo yapar mı?” sorusunun cevabı şudur; saf balık yağı kilo yapmamakta, aksine metabolizmayı çalıştırdığı için vücuttaki yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Bununla birlikte sırf kilo vermek amacıyla balık yağı almak da doğru bir tüketim biçimi değildir.

REFERANSLAR

(1) – Couet C, Delarue J, Ritz P, Antoine JM, Lamisse F. Effect of dietary fish oil on body fat mass and basal fat oxidation in healthy adults. Int J Obes Relat Metab Disord. 1997 Aug;21(8):637-43.

(2) – Samantha L. LoganLawrence L. SprietOmega-3 Fatty Acid Supplementation for 12 Weeks Increases Resting and Exercise Metabolic Rate in Healthy Community-Dwelling Older Females  PLoS One. 2015; 10(12)(3) – Gerling CJ, Whitfield J, Mukai K, Spriet LL. Variable effects of 12 weeks of omega-3 supplementation on resting skeletal muscle metabolism. Appl Physiol Nutr Metab. 2014 Sep;39(9):1083-91

Başa dön tuşu