Beyin Haritaları

Zihin Haritalama Nedir – Ders Çalışmada Nasıl Kullanmalısınız?

Zihin Haritalama Nedir – Her insan başında bir hazine taşıyor. Bu hazine kullanıldıkça artan, kullanılmadığında kendi kendini eksilten, belki de zaman içinde kendi kendini yok eden bir hazine. Bu hazine “beynimiz” den başka bir şey değil!

Her organımızın mutluluğu onu kendi amacı doğrultusunda kullanabilmekle ortaya çıkar. Ellerimiz tutmak, ayaklarımız yürümek, gözlerimiz bakmak, kulaklarımız işitmek için yaratılmıştır. Söz gelimi siz kalkıp kulağınızla yemek yiyemezsiniz. Gözünüzle işitmezseniz. Ellerinize ayakkabı giydirmezsiniz. Her organ kendi görevi doğrultusunda kullanıldığında anlam kazanıyor.

Beyinsel faaliyetlerimiz de beynin kendi özelliklerine ve insan olarak bireysel ve sosyal yaşamda bulunduğumuz konuma paralel olarak kullanılırsa anlam ifade edecektir. Bu da insanı insan yapan temel aktivitelerin başında gelen ve yaşam boyun bizimle devam eden “öğrenme” beynin en temel işlevidir. Özetle, bir öğrenme merkezi olarak beyin, insanın en önemli yaşamsal kılavuzudur.

Beyin, çift yönlüdür; hem öğrenen hem öğreten özelliklere sahiptir. Onun doğasına uygun öğrenirseniz gelişim olur; aksi yönde ise hazinesini çarçur eden aptal krallar gibi oluruz. Bu bakımdan beynimizi bir “öğrenme aracı” olarak değerlendirdiğimizde, Bu araçlardan biri olan beyin haritaları veya zihin haritaları gibi yöntemlerle karşılaşacağız.

KO

Zihin Haritalama Nedir?

Zihin haritalama, bilgi ve ilişkileri görsel olarak temsil etmenin bir yoludur. Bilgi, bir tür örümcek diyagramı olan “zihin haritası” şeklinde sunulur. Bilgi, temel bir kavram etrafında radyal olarak düzenlenir.

Zihin haritalamanın özellikle öğrencilerin hafızaya alma ve öğrenme becerileri için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Neden zihin haritalamayı kullanmalısınız? 

Zihin haritalama sadece bir hafıza aracı değildir; yaratıcı düşünme ve beyin fırtınası gibi diğer uygulamalarda da yardımcı olabilir.

1-) Yaratıcı düşünceyi artırır.

Zihin Haritalama Nedir – Zihin haritaları, bilgileri uzamsal yönelimde görselleştirmenize yardımcı olma konusunda olağanüstüdür. Bu tür görselleştirme, bir şeyden ilham ve fikir almak için bilgiyi işlemeyi kolaylaştırabilir.

Bilginin uzamsal düzenlemesi beyninize çok daha tanıdık gelir. Doğal düşünce sürecimiz bir zihin haritasına oldukça benzer.

Araştırmalar, zihin haritalama yazılımının öğrencilerin fikir üretme ve görselleştirme becerilerini geliştirebileceğini göstermiştir. Ayrıca, fikir üretme sürecinde yaratıcı düşünmeyi ve hızı teşvik edebilir.

Diğer araştırmalar, çocukların bir dil öğrenmeden önce bir kavramla bağlantı olarak görselleştirmeye güvendiğini göstermiştir. Doğrusal olarak yazmaları öğretildiğinde, bu yaratıcı esneklik azalır. Bir zihin haritasındaki resimleri kullanarak görsel öğrenme, bu yaratıcılığın cilalı kalmasına yardımcı olabilir.

2-) Belleği geliştirir.

Zihin Haritalama Nedir – Zihin haritaları, hafızada tutmayı ve hatırlamayı iyileştirir, böylece bilgiyi hızlı ve daha uzun süre hatırlamanızı sağlar.

2002’de yapılan bir araştırma, özellikle yazılı materyal için, uzun vadede gerçek bilgileri saklamanın daha iyi bir yolu olduğunu buldu. Tıp öğrencilerinde zihin haritalama, uzun süreli hafızayı yüzde 10 oranında iyileştirdi. Kaynak 

Glass ve Holyoak, bilginin “parçalanmasının” depolama alanının daha verimli kullanılmasına izin verdiğini buldu. Kısa süreli belleğimiz bir seferde ortalama olarak yalnızca yedi nesneyi saklayabilir. Ancak, her bir yığında birden çok nesne ile 7 “parça” bilgi depolayabiliriz.

3-) Öğretme ve öğrenmeyi geliştirir.

Zihin Haritalama Nedir – Anahtar kelimeler, kelime öbekleri ve resimler arasındaki ilişki, öğrencilerin makalelerini daha iyi yapılandırmasına yardımcı olur.

Ayrıca, zaten ezberlenmiş bilgileri gözden geçirmek için mükemmel bir araç olabilir. Zihin haritalama, sınıfta hafıza oluşumuna ve akılda tutulmasına da yardımcı olur.

Araştırmalar, bir zihin haritası oluştururken hayal gücünüzü kullanmanın getirdiği yaratıcı özgürlük sayesinde öğrenciler için öğrenmeyi eğlenceli hale getirebileceğini gösteriyor! Kaynak 

4-) Planlama ve organizasyon kolaylığı sağlar.

Ödevinizin veya projenizin bir zihin haritasını çıkarmak, düşüncelerinizi düzene koymanın kolay bir yoludur.

Bir araştırmaya göre, zihin haritaları çizildikten sonra öğrenciler daha iyi tutarlılık ve yapılanma sergilediler. Bu, sonunda daha iyi bir iş kalitesine katkıda bulundu. Kaynak 

5-) Problem çözme becerisi kazandırır.

Zihin Haritalama Nedir – Zihin haritalama, daha iyi eleştirel düşünmeye ve karar vermeye yararlıdır. Katı bir yapısı olmadığından yeni verileri zihin haritanıza entegre etmeniz kolay olacaktır.

Mueller ve arkadaşları (2002), Front Range Community College’da hasta bakımını planlamak için zihin haritalarının kullanımını inceledi. Hastayı zihin haritasının merkezine yerleştirerek gelişmiş düşünme becerileri ve daha iyi bir planlama stratejisi gözlemledi.

Zihin Haritalama Çalışmanıza Nasıl Yardımcı Olabilir?

Kelime ilişkilendirme, analitik ve eleştirel düşünme ve problem çözme becerilerini geliştirmeye yardımcı olur.

Geleneksel not alma ile karşılaştırdığımızda bu sonuç daha iyi gözlemlenebilir.

Zihin Haritalama ile Geleneksel Not Alma Karşılaştırması

Zihin Haritalama Nedir – Doğrusal not alma basit, sistematik ve yapılması nispeten kolaydır. Öte yandan, zihin haritalama, tek bir temel kavram etrafında bir “bulut” içindeki bilgilerle daha yaratıcıdır.

Bunun da ötesinde, zihin haritalarının yerleşimi şu şekilde gösterilmiştir:

  • Yaratıcılığı artırmak
  • Öğrenci coşkusunu geliştirmek
  • Düşünme sürecinde yardımcı olur.

5 Adımda Zihin Haritası Nasıl Oluşturulur? 

Bir zihin haritası oluşturmak istiyorsanız, aşağıdaki adımlar işinize yarayacaktır:

1-) Temel bir fikir oluşturun

Zihin haritanızın etrafında döneceği tek bir temel fikir oluşturun. Zihin haritanızda farklı türdeki anahtar kelimeler ve kelime öbekleri için farklı renkler seçin.

2-) Ana fikirden ayrılın

Ana fikrinizi ortaya koyduktan sonra en alakalı olandan en az alakalı olana doğru gidin.

Özellikle zihin haritanızı dijital olarak oluşturuyorsanız, istediğiniz kadar dallar oluşturabilirsiniz.

Fikrinize daha fazla öğe eklemek veya dahil etmek, yol boyunca daha kolay hale gelir. Bu aynı zamanda farklı kaynaklardan ilham almanıza da yardımcı olur.

ZH

3-) Anahtar kelimeler ekleyin

Cümleler yerine anahtar kelimeler kullanmaya çalışın. Anahtar kelimeler, kelime öbeklerinden daha az spesifiktir ve fikirlerinize farklı açılardan bakmanıza olanak tanır.

Not almak için bir zihin haritası oluşturuyorsanız, bilgileri hatırlamanın da harika bir yoludur.

4-) Zihin haritanızı renkle kodlayın

Renk kodlaması, zihin haritanızı daha iyi sınıflandırmanın ve düzenlemenin kolay bir yoludur. Farklı temalar için farklı renkler kullandığınızda, görsel ilişkilendirme aradığınızı oldukça verimli bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir.

5-) Görselleri kullanın

Fikirler arasında güçlü bir görsel ilişki oluşturmak için görüntüleri de kullanabilirsiniz. Bu, bilgileri daha iyi hatırlamak için çok kullanışlıdır. Zihin haritanızı dağıtmak ve düzenlemek için görüntüleri de kullanabilirsiniz.

—– Sponsor Bağlantı —–

İSİMLER VE YÜZLER

İSİMLER & YÜZLER İÇİN HAFIZA EĞİTİMİ

—– Yazının Devamı —–

Sonuç: Mükemmel Zihin Haritasını Oluşturmak İçin İpuçları

Zihin Haritalama Nedir – Artık zihin haritanızı nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, zihin haritanızı daha da iyi hale getirmenize yardımcı olacak bazı ipuçları da şöyle!

Zihin haritaları kullanışlı araçlardır, ancak her zaman gerekli değildir. Bir zihin haritasının ihtiyaçlarınıza çok uygun olduğundan emin olun – bazen doğrusal not almaktan daha fazla yararlanabilirsiniz.

Ayrıca, basit bir zihin haritası kağıda çizmek için yeterince kolay olacaktır. Ancak zihin haritanızın karmaşık olacağını düşünüyorsanız, çevrimiçi bir zihin haritalama aracı kullanmak daha kolaydır.

Zihin haritalama, not alma ve yaratıcı süreç için değerli bir araçtır. Uygun şekilde kullanırsanız, öğrenme ve hafıza için harika olduğu kadar, beyin fırtınası ile birlikte kullanırsanız hızlanmanıza yardımcı da olabilir.

MT

Başa dön tuşu