Hafıza GeliştirmeKişisel GelişimPsikoloji

Yüz Hafızası – Yüzleri Hatırlamada Yaş Ve Cinsiyet De Etkili

Yüzleri Tanıma - isimler ve yüzler eğitimi

Yüz Hafızası – Yüzleri Hatırlamada ve Tanımada Yaş ve Cinsiyet de Etkili. Yukarıda verilen resimde hangi bayanı gördünüz? Bir yüzü algılamada bu resim ipuçları verebilecek önemli bilgiler içeriyor. Aynı zamanda gördüğünüz bayan sizin kaç yaşında olduğunuzu da gösterebilir. Çünkü denemelerde, bu resme bakan genç ve yaşlı kişiler farklı yüzler görüyor. Peki, siz ilk bakışta hangisini gördünüz?

Eşim ve Kayınvalidem”

“Eşim ve Kayınvalidem”, lise yıllarımızdan beri gördüğümüz bir illüstrasyondur. Bu resim ilk kez 1888’de Almanya’da yayımlanan bir kartpostalda yer almıştı.1915’te İngiliz karikatür ustası William Ely Hill, görseli kendi yorumuyla sunmuştu. 1930’da ise ABD’li psikolog Edwin Boring, çalışmayı, yayınladığı bir makalede kullandıktan sonra görsel, gençlik yıllarımızdaki lise psikoloji kitaplarında en iyi optik illüzyon örneklerinden biri olarak yaygın bir şekilde kullanılmaya başlamıştı.

Yüz hafızası – Sputnik’in haberine ve 23 Ağustos’ta Scientific Reports dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, bu illüstrasyonda ilk gördüğünüz kişiyi tahmin etmek,  kaç yaşında olduğumuzla ilgili olabilir.

Bu önermeyi ortaya çıkarabilmek için 393’ü ABD’li olmak üzere toplam 22 ülkede yaşı 18 ile 68 arasında değişen 666 kişinin katıldığı bir araştırma gerçekleştirildi.

Yarım saniyelik bir illüstrasyon gösterdiler. Daha sonra, bu gösterilen resmin bir hayvan mı yoksa bir insan mı olduğu sorulduğunda, bir insan dedilerse, bu defa o kişinin cinsiyetinin ne olduğu soruldu. Katılımcıların her iki soruyu da doğru cevaplamaları durumunda, kadının yaşını tahmin etmeleri istendi.

Araştırma süresince 30 yaşın altında olan kişilerin tabloda daha çok genç kadını fark ettikleri, 30 yaş üzerindeki grubunsa ağırlıklı olarak yaşlı kadını algıladıkları anlaşıldı.

Genel olarak, katılımcı ne kadar gençse, kadın o kadar gençti ve katılımcıların yaşları arttıkça, illüstrasyondaki kadın için söyledikleri yaş da arttı. Katılımcıların en küçük yüzde 10’u kadının yaşının, katılımcıların en büyük yüzde 10’undan 12,1 yaş daha genç olduğunu tahmin ediyordu. Gazeteye göre bu, bir “kendi yaş önyargısı” nedeniyle olabilir.

Kendi yaşlarımıza benzer yaştaki yüzleri, diğer yaştakilere göre daha iyice ve bütünsel olarak işleriz. Ayrıca, araştırmacılara göre bulgular kısmen ABD’de yaşlılara daha az kapsayıcı olma eğiliminde olan sosyo-kültürel uygulamalar nedeniyle de olabilir.

Flinders Üniversitesi ve Güney Avustralya Üniversitesi’nden bir grup bilim insanı, ‘Eşim ve Kayınvalidem’ görselinde görüntülenen genç ve yaşlı kadını algılama şeklinin insanların yaşıyla ilgili olduğu sonucuna vardı.

Sonuç: Yüz Hafızasında Yaş ve Cinsiyet Etkili

Yüz Hafızası – İsimler ve Yüzler Hafızası bakımından da önemli olan bu araştırmadan çıkaracağımız sonuç şudur:

Yüzleri hafızamıza alırken, kendi yaşımız ve cinsiyetimizin etkisini göz ardı etmemek gerekir.

Not: “Eşim ve Kayınvalidem” veya “Karım ve Kayınvalidem” isimli bu illüstrasyon, hem sola bakan yaşlı bir kadını hem de sağa bakan genç bir kadını sağ omzuna bakarak gösteren ünlü bir illüzyondur. (Yaşlı kadının burnu genç kadının çenesidir.)

YÜZ KÖRLÜĞÜ (PROSOPAGNOZI) NEDİR?

İSİMLERİ VE YÜZLERİ HATIRLAMA EĞİTİMİ

KAYNAKLAR

https://www.nature.com/articles/s41598-018-31129-7?utm_source=commission_junction&utm_medium=affiliate

https://www.livescience.com/14093-optical-illusions-gallery.html (Farklı Görsel Yanılsamalar galerisi)

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı