Beyin GücüÖğrenme ve Eğitim

Yaz Okulu Nedir –  Çocuğumu Yaz Okuluna Göndermeli Miyim?

Yaz Okulu Nedir? Çocuğumu yaz okuluna göndermeli miyim? Yaz okulları faydalı mı? Yaz okulu gerekli mi? Bunlar yaz tatili yaklaştığında veya geldiğinde ailelerin en çok üzerinde düşündüğü sorulardır.

Öğrenmeyi okula hapsetmiş bir kuşağın torunlarıyız. Adı okul olmalı, içinde sınıfları, sıraları, öğrencileri ve öğretmenleri bulunmalı. Biz bu önyargıyla yetişmiş kuşaklarız. Şunu hiç sormadık kendimize:

Neden ancak okulda öğrenme olur? Okul dışında öğrenme olmaz mı? İlla bir sınıf ve sıralar mı olmalı?

Tüm bu ince sorular son 20 yılda artmış olsa bile, yaz okullarının kaynağı olan bu sorulara verilen cevaplar hala alıcısını bekliyor.

Bir yaz okuluna katılmanın faydaları çok geniş bir konudur. Aslında iyi bir yaz okuluna devam etmenin sosyal, kültürel ve akademik faydaları olduğu artık tartışılmıyor bile. Bizim de bu soruların yanıtlarını bir makalede açıklamamız zordur. Ancak deneyeceğiz. Farklı konseptlerde, farklı amaçlarda açılan Yaz Okulları, uzun yıllardır bir biçimde varlığını sürdürmektedir.

Çocuğunuzu kaydettirmeye karar verirken, göz önünde bulundurmanız gereken önemli etkenler vardır.

Çocuğunuzu neden bir yaz kursuna veya yaz okuluna göndermek istiyorsunuz?

Başınızdan savmak için mi?

Yeni şeyler öğrensin, akranlarına fark atsın diye mi?

Dönemeç sınavı var da ona hazırlık olsun diye mi?

Öğrencinizi bilgiyle zenginleştirmek için mi?

Kendinize bu şekilde çok sayıda sorular sorabilirsiniz. Önemli olan gerçek amacımızın ne olduğuna karar vermenizdir. Şimdi “Yaz okulu nedir? sorusuna gelelim.

Yaz Okulu Nedir?

Yaz okulu ya da Amerika’daki tanımıyla söylemek gerekirse, “Yaz zenginleştirmesi”; genellikle okul dışında tatil olan dönemde bir hafta veya daha uzun süren bir kurs olup, katılımcılara okul programından daha fazlasını ve okul ders programlarının öğretmediği gizli/örtük konuları öğreten ve öğrenmesi farklı etkinliklerle zenginleştirilen zihinsel veya fiziksel eğitim faaliyetleridir.

YAZ OKULUNUN KISA DÖNEM FAYDALARI NELERDİR?

Yaz Okulu, Okul öğrenmesine Bir Yardımdır.

Yaz okulları, zorunlu eğitimin kıskacından kurtulup daha gönüllü ve daha istekli bir eğitimin özgürleştirici havasını koklamaktır. Öğrenme zorunlu olduğunda daha az etkiliyken, isteyerek ve arzu edilerek öğrenilen konular öğrencilerin hafızasında daha uzun süre kalabilmektedir.

Yaz Okulu, Yaz Boşluğuna Bir Köprü Kurmadır.

Maalesef unutma denen bir gerçek vardır. Uzun süze kullanılmayan bilgiler unutulmaktadır. Unutmamak için öğrenmenin geniş zamana yayılması gerekmektedir. Yaz tatilleri uzundur. Okulda öğrenilenler ne yazık ki, üç ayı aşkın bir sürelik tatilde unutulmaktadır. Araştırmacılar, bu üç aylık dönemi genellikle “yaz öğrenme dilimi” olarak adlandırırlar. Çünkü okul yılı boyunca öğrenilenlerin çoğu yaz boyunca unutulur.  Hatta çocukların sonbaharda okula başlayıp da öğrenme hızı kazanmaları da dört ila altı hafta sürebilmektedir. Bu ne demek? Tatil, neredeyse dört aya çıkıyor. Hatta eğitim öğretim sezonunun sonu bir ayındaki gevşemeyi de hesaba katabilirsiniz. Tam bir eğitimcilik oyunu oynanıyor.

Yaz okulu konusuna gelince, eğitimsiz geçen bir yaz öğrencinize yaklaşık iki ila üç aylık bir öğrenmeye mal oluyor. Yaz okulu ile öğrenciler, önceki okul yılındaki bilgileri hafızalarında tutma ve sonbaharda eğitime başlamada kolaylık çekerler.

Yaz Okulu, Sosyal Anlayış Geliştirir.

Bir yaz okulunu ihtiyacınıza göre seçerseniz, benzer ihtiyaç sahibi diğer öğrencilerle anlaşmak ve kaynaşmak daha kolay olacaktır. Öğrencinin sosyalleşmesine büyük katkı verebilir.

Bir yaz okuluna gitmenin en önemli etkinliği, okul dışından da yeni arkadaşlar edinilmesidir ki bu da onun sosyalleşmesini sağlar ve alternatif sosyalleşme olanakları sunar.

Yaz Okulu,  Akademik Beceriyi ve Öğrenmeyi Geliştirir.

Beyin ve hafıza temelli eğitimler gibi, akademik konular sunan Yaz Okulları, öğrenciler için değerli bir öğrenme ortamı sağlayabilir. Güvenli bir ortamda, nitelikli uzmanlar tarafından sunulan eğitim programları, öğrencilerin hem okula dönüşlerinde, yeni bir öğrenme yöntemini deneme ve derslerine buna göre bir değer katarak öğrenmeye başlaması, akademik anlayışını hızlandıracaktır. Öğrenciler geleneksel okul ortamından kurtulup, kendilerini daha özgür hissedecekleri bir ortamda öğrenme sürecine katılırlar. Bu genellikle daha derin bir öğrenme şekli ve uygulanabilir becerilerle sonuçlanır. Yaz Okulu programları öğrencilere hem sosyal, hem de akademik bir ortamda kendilerine yardımcı olacak liderlik becerilerini geliştirme konusunda yardımcı olur.

Yaz Okulu, Yoğun Öğrenim Sağlar.

Bir yaz okulu, öğrencinin odaklanabileceği ve çerçevesi belirlenmiş bir programla, bilimsel olarak odaklanabileceği bir ortam sağlar. Temelde bir veya en fazla iki konu üzerindeki yoğun çalışma, öğrencinin öğrenme hızını korur. Sonuçta böyle bir programa katılmayan akranlarından bir adım önde olduğu hissini verir.

Yaz Okulu

ÇOCUĞUNUZUN BİR YAZ OKULUNA KATILMASINI İSTEYEBİLECEĞİNİZ NEDENLER  

Her ailenin farklı amaçları vardır. Çocuklarını bu nedenle farklı yaz okullarına gönderirler. Toplamda baktığımızda her ailenin ortak amaçları şöyle özetlenebilir:

Öğrencinin Derslerini Güçlendirmesi Ve Buna Bağlı Olarak Notlarını Arttırmak İstemesi

Belki de bir yaz okuluna devam etmenin en açık nedeni, sınavlarda daha iyi olma şansını elde etmektir. Öğrenmeyi öğrenme ve okula takviye kursları buna örnek olabilir.

Kendinizi Yeterli Görmediğiniz Bir Konuyu Hazmetmek İçin

Yaz okulları, kendinize güvenmediğiniz ancak iyi bilmeniz gereken bir konuyu öğrenmek için harika bir yoldur. Mesela, matematikle uğraşıyorsunuz ama okul ortamında bir türlü öğrenilemeyen ve hatta çok itici gelen o problemli konuları, yaz okulunda öğreneceğiniz kısa yollar ve zihinsel aritmetik gibi tekniklerle hallederek, gerekli yeterlilik seviyesine ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yine çocuğunuzun okuma ve anlama hızı yavaş ise, öğrendiklerini uzun süre hatırlamasını istiyorsanız, bu problemleri bu konularla ilgili bir yaz okulunda telafi edebilirsiniz.

Dil Becerilerini Geliştirmek İçin

Bir İngilizce öğreten yaz okuluna devam etmek, program müsaitse dil gelişimine çok faydalı olacaktır.

Bir Sonraki Okul Yılını Biraz Daha Kolaylaştırmak İçin

Bir sonraki akademik yılda baş etmeniz gereken yeni konular ve öğrenmeniz gereken çok sayıda bilgi olacaktır. Hızlı öğrenme tekniklerini öğrenmek için bir yaz okuluna gitmek ve ayrıca bu dersleri yeni başlayacak dönemden önce incelemek kendinizi tanımak için harika bir yoldur. Bu yeni konularla kendinize bir başlangıç ​​verebilir, böylece okula döndüğünüzde öğrenme yükünüzü hafifletmiş olursunuz.

Okulda verilmeyen bir öğrenme tekniğini öğrenmek için

İlginizi çekebilecek her kursu tüm okullar sunmaz; örneğin, okullarda zihinsel matematik, hızlı öğrenme ve hafıza teknikleri, hızlı okuma, beyin temelli eğitimler gibi konular… Mega Hafıza’nın her yıl Ankara ve İstanbul’da düzenlediği yaz okulu gibi bir programa katılarak, öğrenciler ilgi alanlarını takip edebilir ve normalde erişemeyecekleri konularda deneyim kazanabilirler.

Bedensel gelişmeyi desteklemek için

Yaz döneminde rağbet gören bir başka konu da spor okulları, yelken kursları, dans ve bale okullarıdır. “Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur!” sözü unutulmamalıdır. Bu anlamda yaz tatili öğrencilerin bedensel gelişimini desteklemek için iyi bir fırsat sunmaktadır. Ancak bu faaliyetler zihinsel becerilerin geliştirilmesiyle ilgili yaz okullarının bir alternatifi değildir. Her iki faaliyet de paralel olarak desteklenmelidir. Üç veya dört ay boyunca zihinsel melekelerin de fit kalması ve öğrenilen bilgilerin unutulmaması çok önemlidir.

Hobi geliştirme ve ruhsal gelişim için

Müzik ruhun gıdasıdır!” ifadesinin karşılığı olarak yaz döneminde bir müzik dersine kayıt olmak, yeni bir müzik aleti çalmaya başlamak veya müzik dersleri almak da beyni zinde tutan, zihinsel ve ruhsal gelişime katkıda bulunan faaliyetlerdendir.

Sonuç: Yaz Okulu tercihiniz Amaçlı Olsun!

Herkesin bir yaz okulu veya yaz zenginleştirme programına katılmak istemesi için kendi sebepleri vardır. Hatta bazı veliler, çocuklarınızı meşgul etmek için bile isteyebilir. Olsun, sorun yok! Önemli olan zorlama olmadan program içeriğinin öğrenci tarafından bilinmesidir.

Size tavsiyemiz yaz okulu seçiminde özellikle akademik gelişime katkı sağlamasını umduğunuz programlarda şu nitelikleri arayınız:

  • Etkin ders çalışma tekniklerini öğretiyor mu?
  • Bilgileri uzun sure hafızada tutabilme teknikleri kazandırıyor mu?
  • Beyin Haritaları® yöntemi ile düşünme ve not tutma gibi teknikleri öğretebiliyor mu?
  • Güçlü bir hayal gücü becerisi kazandırabiliyor mu?
  • Zihinsel Matematik teknikleri ile hızlı zihinsel işlem yapabilme yeteneği kazandırabiliyor mu?
  • Yaratıcı düşünme ve yaratıcı problem çözme becerileri kazandırıyor mu?
  • Bilgiler arasında yaratıcı ilişkiler kurabilme yeteneği kazandırıyor mu?
  • Zekâ oyunları ile stratejik ve üç boyutlu düşünebilme becerisi verebiliyor mu?
  • Yabancı ve soyut bilgilerin hafızada tutabilme tekniklerini kazandırıyor mu?

Yukarıda sayılan maddeleri içeren bir yaz okulu arıyorsanız, Mega Hafıza’nın sadece Ankara ve İstanbul’da ve yaz aylarında düzenlediği “Mega Hafıza – Yaz Okulu Programları”nı inceleyebilirsiniz. Programlar farklı modüllerden oluşmakta ve toplamda iki hafta sürmektedir. Ayrıca kontenjan sınırlı olduğu için bu eğitimler çoğu kez son günlere kalmadan kayıtlar kapanmaktadır. Bu anlamda inceleme için gecikmemenizi tavsiye ediyorum.

MEGA HAFIZA YAZ OKULU EĞİTİM PROGRAMI NEDİR?

Mega Hafıza Yaz Okulu Eğitim Programı yaz tatillerinde, toplamda iki haftada uygulanan bir eğitim programıdır. Öğrencilere öğrenmenin eğlenceli ve kolay olduğunu gösteren program, öğrenmeyi öğrenmek, etkin ders çalışma teknikleri, hızlı okuma ve daha iyi anlama, not tutma, matematik becerilerini geliştirerek matematiği artık bir sorun olmaktan çıkararak eğlenceli bir öğrenme aracı haline getiren tekniklerden oluşmaktadır.

Mega Hafıza Yaz Okulu Ne Fayda Sağlıyor?

Farklı modüllerden oluşan program şu gelişmeleri sağlıyor;

1-) Etkin Ve Hızlı Öğrenmeyi Öğretiyor.

2-) Matematiği Sevdiriyor.

3-) Öğrenilen Bilgilerin Kalıcı Olmasını Sağlıyor.

4-) Anlayarak Hızlı Okumayı ve Konsantrasyonu Sağlıyor.

Modüllerle İlgili Daha Detaylı Bilgiyi Aşağıda Verilen Makalelerde Bulabilirsiniz:

ANKARA YAZ OKULU – MEGA HAFIZA

İSTANBUL YAZ OKULU – MEGA HAFIZA

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı