İlham Veren Hikayeler

Yaşlı Adam Ve Alzheımer Hastası Eşi

Sizi bilmiyorum, ama benim Alzheimer olan dostlarım ve yakın akrabalarım oldu. Bu hastalığa şahit olduğumda insan bedeninin bir hiç olduğunu anladım. İnsanı insan yapan o bedenden çok, içindeki hafıza gücü, insanın hatırladıkları, tanıdıkları, bildikleri, öğrendikleri ve birlikte paylaşılan şeyler. İşte bu sebepten dolayı yıllardır insanların hafıza güçlerini etkin kullanmaları, onu koruyabilmeleri ve geliştirmeleri için çalışıyorum. Yaptığım şeyi bir iş olarak değil, huzur bulduğum bir hobi olarak yapıyorum.

Bugün sizlerle, beni etkileyen biraz duygusal, biraz da Alzheimer’ın varlığını hatırlatan bir hikayeyi paylaşmak istiyorum.

Arzu ederseniz hikayeyi okumak yerine hikayenin video hikaye formunu aşağıdaki klipten izleyebilirsiniz.

Bir sabah, erken bir saatte, yaşlı bir adama sokakta yürürken bir bisikletli çarpmış ve yaşlı adam hafif yaralanmış.

Etraftakiler yardım edip, onu hemen hastaneye götürmüşler.

Hemşireler ‘röntgen çekerek her hangi bir kırık veya çatlak olup olmadığını inceleyeceklerini’ söylemişler.

Yaşlı adam biraz huzursuz olmuş; “acelesi olduğunu ve röntgen istemediğini” söylemiş. Görevliler merakla acelesinin nedenini sormuşlar.

“Eşim huzur evinde kalıyor. Her sabah saat 9:00’da birlikte kahvaltı etmeye gidiyorum, gecikmek istemiyorum” demiş, yaşlı adam.

Bunun üzerine, “Eşinize haber verir, gecikeceğinizi söyleriz” demişler.

Yaşlı adam üzgün bir ifade ile “Ne yazık ki karım Alzheimer hastası ve hiç bir şey hatırlamıyor, hatta benim kim olduğumu dahi bilmiyor”, demiş.

Hemşireler hayretle, “Madem sizin kim olduğunuzu bilmiyor, neden hergün onunla kahvaltı yapmak için  koşuşturuyorsunuz? Biraz gecikseniz ne olur ki?” diye sormuşlar.

Adam buruk bir sesle “Evet, o beni tanımıyor, ama ben onun kim olduğunu hala biliyorum”, demiş…

Bu hikayenin mesajı şudur;

Gerçek sevgi kesinlikle fiziksel ve romantik değildir. Gerçek sevgi onu olduğu gibi ve olacağı gibi kabul etmektir. Durum ne olursa olsun, gerçek sevgi değişmeyen sevgidir.

Özet olarak, gerçek dostlar yıldızlar gibidir. Onları göremeseniz de, onlar hep bulundukları aynı yerdedir.

Daha fazla ilham veren hikayeler için İLHAM VEREN HİKAYELER web sitemizi ziyaret ediniz.

Melik DUYAR

www.MrMemory.com
Başa dön tuşu