Öğrenme ve Eğitim

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için 10 İpucu

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – LGS, YKS ve bizi bekleyen diğer sınavlar; Kısacası sınavlar yaklaşıyor. Son birkaç aydır evdeyiz; evleri okul yaparak derslerden kopmamaya çalıştık. “Yine de okul gibisi yok!” dediğinizi duyar gibiyim.

Yani, şunu demek istiyorsunuz; “Evde ders çalışmaya olan motivasyonumuz, okuldaki kadar değil…

“Sınava nasıl hazırlanırım” diyen her öğrenci için arkadaşlarla bir arada bulunulan bir öğrenme ortamı daha motivasyoneldir.

Bunun en iyi tanıklarından biriyim. Ankara, Kumrularda bulunan Adnan Ötüken Kütüphanesinin önünde, (Korona öncesi) her sabah erkenden sınav öğrencilerinin uzun kuyruklar oluşturduklarını hatırlıyorum. Oraya ders çalışmak için geliyorlardı. Çünkü kütüphanemin kocaman salonundaki diğer sınav öğrencilerinin varlığı öğrencileri motive ediyordu.

Sınava nasıl hazırlanırım, diyen her öğrencinin umut-kaygı ikilemindeki heyecanı sınavlar yaklaştıkça artacaktır. Biz burada, her zaman, ayrı ayrı yapılabilecek veya kişinin deneyimini geliştirmek için bir araya getirilebilecek çeşitli faaliyetler olduğundan söz edeceğiz.

Aşağıda “sınava nasıl hazırlanırım” diyenler için bazı pratik öneriler hazırladık. Sınavlar yaklaşmışken bu yazıdan faydalanın:

1- Kendinize Çalışmak İçin Yeterli Zaman Tanıyın

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Şu ana kadar bir çalışma programı içinde sınavlara hazırlık yaptığınızı varsayarak, bundan sonraki kısa süreyi genel tekrarlara ayırarak ve en zayıf noktalarınıza odaklanarak çalışın.

Son dakikalara hiçbir şey bırakmayın.

Bazı öğrenciler son dakikalarda öğrendiklerine güvense de eğitimin bu yolu genellikle sınava hazırlık için iyi bir yaklaşım değildir.

Motivasyon Sözü: “Yeterli zamanın olmadığını söyleme. Michelangelo, Rahibe Teresa, Leonardo Di Vinci ve Albert Einstein’a verilen zamanla aynısına sahipsin.” – H.Jackson Brown Jr.

2- Çalışma Alanınızın Organize Olduğundan Emin Olun

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Ders kitaplarınızı ve notlarınızı yaymak için masanızda yeterli alan bulunduğundan emin olun.

Odanın yeteri kadar aydınlık olmasını ve sandalyenizin yeterince dinlendirici olmasını sağlamak da dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Dikkatinizi dağıtabilecek eşyaları çalışma alanınızdan çıkarın. Çalışma alanınızda rahat hissettiğinizden ve odaklanabildiğinizden emin olun. Bazı kişiler için bu tamamen sessizlik anlamına gelirken, diğerleri için fon olarak klasik largo barok müzik dinlemek yardımcı olabilir. Bazılarımız odaklanmak için tam düzene ihtiyaç duyarken, diğerleri daha karmaşık bir ortamda çalışmaktan hoşlanır.

Tamamen konsantre olabilmeniz için çalışma alanınızın dostça ve hoş olduğundan emin olun.

Motivasyon Sözü: “Tavsiyem, bugün yapabileceğinizi asla yarına bırakmayın. Erteleme zaman hırsızıdır.” – Charles Dickens

3 – Akış Şemalarını ve Diyagramları Kullanın

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Görsel yardımlar (Grafik, şema, diyagram, resim, fotoğraf vb.) ders çalışma materyallerini gözden geçirirken özellikle yardımcı olabilir.

Bir konuya çalışmaya başladığınızda, konu hakkında bildiğiniz her şeyi yazın. Sınava yaklaştıkça revizyon notlarınızı bir diyagrama dönüştürün.

Bu şekilde yapacağınız görsel tekrarlama, sınava hazır olmak bakımından önemli ölçüde konuların zihninizde toparlanmasına yardımcı olabilir.

Motivasyon Sözü: İnanç göremediğinize inanmaktır. Bunun ödülü de inandığınızı görmektir. Charles Knight  

4- Daha Önce Çıkmış Sorular Üzerinde Pratik Yapın

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Sınavlara hazırlanmanın en etkili yollarından biri, önceki sınavların eski bir versiyonuyla pratik yapmaktır.

Ayrıca, daha önce çıkmış test sorularının biçimini ve formülasyonunu görmenize yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda gerçek sınavda, zamanı etkili kullanma bakımından bir prova olur.

Motivasyon Sözü: “Başarı, coşku kaybı olmadan başarısızlıktan başarısızlığa geçmekten ibarettir.” – Winston Churchill

5- Yakınınızdakilere Çalıştığınız Soruyu ve Cevabı Açıklayın 

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Aynı zamanda soru içeriğinin hafızada kalabilmesi için ailenizin ve arkadaşlarınızın yardımını alın. Nasıl mı?

Onlara çalıştığınız konulardan sorular sorun ve sonra cevabını beklemeyin, kendiniz verin.

Gizli tekrar yöntemi diyebileceğimiz bu yöntemle soru konusunu ve cevabını aklınızda tutabilirsiniz. Ailenizin sabrını da istemeyi unutmayın.

Motivasyon Sözü: “Başarı, gün be gün tekrarlanan küçük çabaların toplamıdır.” Robert Collier

6- Arkadaşlarla Grup Çalışması Düzenleyin

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Aynı amaç için çalışan arkadaşlarınızla grup çalışması yapın. Herkesin o konuyu nasıl öğrendiğini, benzeşen ve ayrılan noktaların neler olduğunu fark edersiniz. Konuların beyninizde pekiştiğini göreceksiniz. Sadece grubun konuya odaklandığından ve dikkatinin kolayca dağılmadığından emin olun.

Motivasyon Sözü: “Bir salıncaktaki çocuk gibi kendinizi ileriye doğru itin; çünkü başka hiç kimse bunu sizin için yapmayabilir” B. Çiftçi

7 – Düzenli Dinlenme Araları Verin

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Beyin zaman zaman konuya odaklanmayı kaybedebilir. Bu durumu fark ettiğinizde odağı geri kazanmak için düzenli molalar verin.

Uzun saatler çalışmak doğru bir yöntem değildir. Ormanda ağaç kesen iki baltacıdan birinin neden daha fazla ağaç kestiğini hatırlayın; o ormancı baltasını sıkça keskinleştiriyordu. Burada baltayı keskinleştirmek demek, düzenli molalar vererek enerjisini tam kapasite ile kullanması demektir. 

Siz de düzenli dinlenme aralıkları yoluyla beyninizi, hafızanızı keskinleştirin. Aksi takdirde bilginin uzun süreli saklanması neredeyse imkansızdır.

Motivasyon Sözü: “Ne kadar çok çalışırsam o kadar şansım olduğunu görüyorum.” – Thomas Jefferson

8 –  Beyin ve Öğrenme İçin Sağlıklı Beslenin  

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Okurken sağlıksız yiyecekler yememelisiniz. Sizin için iyi olan ve konsantrasyonunuzu ve hafızanızı geliştirecek doğal, taze ve vitamin bakımından zengin yiyecekleri seçerek vücudunuzu ve beyninizi formda tutun.

Motivasyon Sözü: “Başarılı olmak için başarı arzunuz başarısızlık korkunuzdan daha büyük olmalıdır.” – Bill Cosby

9 – Sınav Gününü Planlayın

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Sınav için tüm kural ve koşulları kontrol edin. Ulaşım için rotanızı ve varış noktanıza ulaşmanız için geçen süreyi planlayın. Ardından buna tolerans zamanı da ekleyin. Geç kalmak ve daha fazla endişe ile uğraşmak sınava olan motivasyonunuzu bozar.

Motivasyon Sözü: “Önce kendine güven; çünkü düşündüğünden daha fazlasını biliyorsun” – Benjamin Spock

10 – Bol Su İçin

Sınava Nasıl Hazırlanırım – Başarılı Sınav Hazırlığı için İpuçları – Sınavlara çalışırken ve hatta bir sınav sırasında su içmek tavsiye edilir. Su, beyin ve düşünme açısından da önemli bir takviyedir. Genel olumlu ruh halinize katkıda bulunur.

Motivasyon Sözü: “Birçok yenilgiyle karşılaşabilirsiniz, ancak yenilmemelisiniz. Aslında yenilgilerle karşılaşmanız da gerekebilir, böylece kim olduğunuzu, nereye kadar yükselebileceğini, nasıl ortaya çıkabileceğinizi öğrenebilirsiniz. .” – Maya Angelou

Tavsiye Edilen Makaleler:

Unutma Eğrisi ve Kolay Öğrenme – Öğrendiğinizi Nasıl Unutmazsınız?

Başa dön tuşu