Kişisel GelişimPsikoloji

Renklerin Psikolojisi – Renklerin Anlamları Ve Renklerin Dili

Renklerin Dili – “En kötüsü etrafa renk saçarken kendi içinde siyahı yaşamaktır.

Renklerin psikolojisi – Renklerin dili ve renklerin anlamı kültürlere ve koşullara bağlı olarak değişebilir. Her rengin birçok yönü olabilir. Ancak burada renklerin diline dair birkaç kavramı sunarak, o rengin iletişimini, hangi mesajları kendimize ve çevremize verdiğini kolayca anlayabiliriz.

RENKLERLE İLETİŞİM

Renk, sözel olmayan bir iletişim şeklidir. Yani renklerin dili ve anlamı vardır. Durağan bir enerji değildir. Bu nedenle anlamı bir bireyden diğerine, bir günden diğer güne göre değişebilir. Bu tamamen rengin verdiği enerjinin hangi noktada anlam ifade ettiğine bağlıdır.

yüksek dha oranlı - balık yağı - mega vitamin - mega-o-mega

Örneğin, bir kişi belirli bir günde kırmızı renkte bir elbise giymeyi seçebilir. Şimdi bu kişi hakkında hemen kırmızının psikolojisinden bildiğimiz özellikleri mi düşünmeliyiz? Oysa bu, aşağıda sayacağım özellikler de dahil olmak üzere, kırmızı rengin pek çok psikolojik anlamlarından herhangi birini veya daha fazlasını da ifade edebilir. Yani renkler hakkındaki psikolojik özellikleri öğrendiğimizde, bu bildiklerimizle o renkleri kullanan insanlar arasında kurduğumuz ilişkiye dikkat etmeliyiz.

Renklerin dili açısından baktığımızda, örneğin kırmızı renk giyinmiş olan birini gördüğümüzde, aşağıdaki yargılardan birini veya birkaçını, hatta hepsini veya hiçbirini de ifade etmeyebilir:

  • En sevdiği renk kırmızı olduğu için kırmızı renk elbise giymiş olabilir.
  • Bir şekilde harekete geçmeye hazır olabilir.
  • O gün ne yapacakları konusunda tutkulu olabilir.
  • O gün, bilinçli ya da bilinçsiz bir öfke nöbeti gelmiş olabilir.
  • Kendilerini sinirlendiren bir şeyler olabilir.

Mega Hafıza - setler

Renklerin Bakın! Hepsi de kırmızı rengin özellikleri arasındadır.

RENKLERİN ANLAMLARINA TOPLUCA BAKALIM

Renklerin Dili - Kırmızı Renk ve Anlamı

Kırmızı renk, enerji dolu tutku ve aksiyonun rengidir Kırmızı renk, fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitif bir renktir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahiptir.

Kırmızı renk hakkında daha fazla bilgi edinin: KIRMIZI RENK VE ANLAMI

Sarı Renk ve Anlamı - Renklerin Psikolojisi

Sarı renk kazanılmış bilgiyi ve elde edilmiş bir düşünceyi ifade eder. Çünkü Sarı renk, beynin sol yarım küresini ya da başka deyişle mantıklı kısmını göstermek amacıyla da kullanılan bir renktir. Sarı renk ve anlamı; zeka ve aklın rengi olmasıdır.

Sarı renk hakkında daha fazla bilgi edinin: SARI RENK VE ANLAMI

Renklerin Dili - Yeşil Renk ve Anlamı

Yeşil rengi herkes sever. Çünkü psikolojik sorunu yoksa herkes denge ve uyumu sever. Renk psikolojisi açısından baktığımızda denge ve uyum kalbimizin ve duygularımızın, kalp ile beynin arasındaki uyum ve dengenin ta kendisidir.

Yeşil renk hakkında daha fazla bilgi edinin: YEŞİL RENK VE ANLAMI

Çocuklar ve IQ Zeka Geliştirme

Renklerin Psikolojisi - Mavi Renk

Mavi renk güven, sorumluluk, dürüstlük veya sadakati temsil etmektedir. Mavi samimi, saklı ve sessizdir. Yaygara yapmak veya dikkat çekmek istemez. Çatışmadan ve karşı karşıya gelmekten nefret eder ve işleri kendi yollarıyla yapmayı sever.

Mavi rengi daha iyi anlamak için bilgi edinin: MAVİ RENK VE ANLAMI

Mor Renk ve Anlamı-Renklerin Psikolojisi

Mor renk tutkunuysanız veya menekşeyi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız. Mor renk ve anlamı hayal gücü ve maneviyatla ilgili olmasıdır. Yüksek idealleri gösterir. İç gözlemsel bir renktir ve derin düşüncelere dokunmamıza izin verir.

Mor renk hakkında daha fazla bilgi edinin: MOR RENK VE ANLAMI

hızlı öğrenme - anlayarak hızlı okuma seti

Turkuaz Renk ve Anlamı - Renklerin Psikolojisi

Turkuaz rengive anlamı açısından baktığımızda, bu renk kalp ile konuşulan sözcük arasındaki iletişim hatlarını açmaya yardımcı olur. Hayattan zevk alma, samimiyet ve mutluluk sunar.   Renk psikolojisinde, turkuaz, duygusal dengeyi ve dengeyi yaratan duyguları iyileştirir. Süreç içinde kendini aşağı-yukarı dengeleyene kadar duygusal bir düzlem üzerinde görünebilir.

Turkuaz rengi için daha fazla bilgi edinin: TURKUAZ RENK VE ANLAMI

Pembe Renk ve Anlamı - Renklerin Psikolojisi

Pembe renk ve anlamı küçük bayanların, yani kız çocuklarının favori rengi olmasındadır.  Gelecekte üstlenecekleri roller bakımından daha küçük yaşlarda pembe renkle içli dışlıdırlar. Çünkü pembe renk ve anlamı şefkati, beslemeyi ve sevmeyi temsil eder. Pembe renk şartsız sevgi ve beslemenin alma ve verme eylemleriyle ilgilidir. Pembe renk, koşulsuz sevginin, gerçek aşkın ve şefkat tadında himayenin rengidir.

Pembe renk hakkında daha fazla bilgi edinin: PEMBE RENK VE ANLAMI

Renklerin Psikolojisi - Kahverengi ve Anlamı

Kahverengi, güvende hissetmenin, korumacılığın ve zenginliğin rengidir.  Kahverengi ve anlamı denince kararlılık, yapı ve destek belirten ciddi, toprak rengi akla gelir.

 Kahverengi renk hakkında daha fazla okumak için: KAHVERENGİ RENK VE ANLAMI

Altın Rengi ve Anlamı

Altın rengini anlamak için bayanlara bakmak yeterlidir. Altının özellikle bayanların gözdesi olduğunu unutmayın! Neden altın tarih boyunca bu denli reyting yapan en popüler elementtir? Çünkü insanların özlemi olan başarı ve zaferin rengi altındır. Bolluk ve refah, lüks ve kalite, prestij ve sofistike, değer ve zarafet ile ilişkili olan bu rengin psikolojisi, refah, maddi zenginlik ve savurganlık anlamına gelir.

Altın rengi hakkında daha fazla bilgi edinin: ALTIN RENGİ VE ANLAMI

hafıza geliştirme - fotografik hafıza teknikleri

Beyaz Renk ve Anlamı - Renklerin Psikolojisi

Beyaz rengi şimdiye kadar sevmeyeni görmedim. Çünkü her insan doğal olarak saflığı ve mükemmelliği sever. Beyaz rengin psikolojisi için şöyle diyebiliriz: Saflık, duruluk, masumiyet, bütüncüllük, tamlık… Beyaz renk; saflığın, masumiyetin, bütüncüllüğün ve tamamlayıcılığın rengidir.

Beyaz renk hakkında daha fazla bilgi için: BEYAZ RENK VE ANLAMI

Siyah Rengin Anlamı - Renklerin Psikolojisi

Siyah renk otorite, resmiyet ve bürokrasiyi çağrıştırsa da damatların giysilerinden, mezuniyet giysilerine, avukatların cüppelerinden penguenlerin smokinlerine kadar yaşamın pek çok alanında sıklıkla göze çarpan bir renktir. Siyah renk; gizemin ve korumacılığın rengidir.

Siyah renk hakkında daha fazla bilgi edinin: SİYAH RENK VE ANLAMI

Mega Matematik - Zihinsel Matematik ve Hafıza Teknikleri

Lacivert Renk ve Anlamı-Renklerin Psikolojisi

Lacivert renk, baktığımızda hemen sezginin ve algının rengi olduğunu söyleyelim. Kişinin üçüncü gözünün (içgörü) açılmasına yardımcı olur. Bilincin daha derin seviyelerine ulaşmanıza yardımcı olan, iç gözlem ve meditasyon zamanlarında derin konsantrasyonu artırır.  Lacivert, “Yeni Çağ” ile ilgili bir renktir.  Normal duyuların ötesinde, algının büyük güçleriyle birlikte görmek için zihni yüksek düzeyde kullanma yeteneğini temsil eder. İçgüdüden çok dayanır.

Lacivert renk hakkında daha fazlası için: LACİVERT RENK VE ANLAMI

Gümüş rengin anlamına baktığımızda, aydınlatmanın ve yansımanın rengi olduğu fark edilir.  Gümüş renk kadınsı bir renktir. Gümüş renk ve anlamı işte tam da burada ortaya çıkar: Tıpkı, ayın etkisiyle bir kabarıp bir çekilen denizlerdeki med cezir gibidir; kadınsı, duygusal, duyarlı ve gizemlidir. Rahatlatıcı, sakinleştirici ve arındırıcıdır.

Gümüş renk için daha fazlasını okuyun: GÜMÜŞ RENK VE ANLAMI

Gri Renk ve Anlamı

Gri renk tarafsızlığın, uzlaşmanın, kararsızlığın, ayrılmanın ve gözlemciliğin rengi olmasıdır Gri renk iki “renksiz renk” olan siyah ve beyazın evliliğinden doğan bir uzlaşma rengidir. Gri renk, siyaha yaklaştıkça daha dramatik ve gizemli görünürken, beyaza veya gümüş rengine yaklaştıkça aydınlatıcı ve canlı olur.

Gri renk hakkında daha fazlası için: GRİ RENK VE ANLAMI

Magenta Rengi ve Anlamı-Renklerin psikolojisi

Magenta rengi evrensel uyum ve duygusal dengeyi müjdedeler.  Pratik ve sağduyulu bir ruhun bakış açısıdır. Hayat; fiziksel, zihinsel, duygusal ve ruhsal olarak dört ana elementten oluşmaktadır.

Magenta rengi ve anlamı için daha fazlasına ulaşın: MAGENTA RENK VE ANLAMI

Çocuk ve Zeka - Anzan Mega Mental Aritmetik

Turuncu Renk ve Anlamı

Turuncu renk, sarının neşesi ile kırmızının uyarması sonucu ortaya çıkan fiziksel enerjinin bileşimiyle sıcaklık ve mutluluk yayan bir renktir. Turuncu renk, macera ve sosyal iletişimin rengidir.

Turuncu renk hakkında daha fazla bilgi edinin: TURUNCU RENK VE ANLAMI

Hafıza Eğitimi - Kolay Mega ingilizce
Başa dön tuşu