LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – KIRMIZI RENK VE ANLAMI Psikolojik Olarak Kırmızı Renk ve Anlamı Full view

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – KIRMIZI RENK VE ANLAMI

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ –  KIRMIZI RENK VE ANLAMI

Kırmızı enerji, tutku ve aksiyonun rengidir

“Renklerin Psikolojisi – Kırmızı Renk ve Anlamı” kırmızı rengi sevenler için yazılmıştır. Kırmızı rengi seviyorsanız, bu makaleyi mutlaka okumalısınız. Kırmızı enerji dolu tutku ve aksiyonun rengidir Kırmızı renk, fiziksel ihtiyaçlarımızla ve hayatta kalma isteğimizle ilişkili sıcak ve pozitif bir renktir. Güçlü ve erkeksi bir enerjiye sahiptir.

Kırmızı enerji vermekte, duyguları uyandırmakta ve harekete geçmemiz için bizi motive etmektedir. Öncü bir ruhu ve liderlik özelliklerini temsil ederken, hırs ve kararlılığı teşvik etmektedir.

İradeyi temsil etmektedir. Kırmızı utangaçlara veya irade gücünde olmayanlara güven verebilir.

Fiziksel hareketin rengi olan kırmızı, fiziksel yaşam gücümüzü uyandırmaktadır.

Kırmızı bir cinsellik rengidir ve içimizdeki derin ve samimi tutkuları uyarır. Olumlu yönde aşkı ve cinsiyeti, olumsuz yönde öfke ve kini  harekete geçirebilir.

Sevgililer Günü’nde olduğu gib sevgiyi ifade etmek için sık sık kullanılsa da, aşktan ziyade cinsellik ve şehvetle daha çok ilgilidir – aşk daha çok pembe ile ifade edilmektedir.

Kırmızı Neyi Temsil Eder?

En olumlu şekilde cinsel enerjisiyle yaşamı yaratabilir. Ancak negatif öfke ve saldırganlık ifadesi ile savaş ve yıkımı da körükleyebilir.

Kırmızı renk iştahı uyarabilir ve çoğu zaman bu amaçla restoranlarda kullanılır. Ayrıca yiyecek ve diğer uyaranlar için özlemi artırır.

Çok fazla kırmızı renk ile çevrili olmak, rahatsız olmamıza, kışkırtılmamıza ve sonuçta kızmamıza neden olabilir. Kırmızının çok az olduğu ortamlarda da çok dikkatli, manipülatif ve korkulu hale geliriz.

Çin kırmızısı Doğu kültürlerinde iyi şansın rengi olarak kabul edilir. Zamanın değişmesine ve birçok Çinli gelin de artık beyaz giyse de, kırmızı geleneksel olarak düğünlerin rengidir. Hint kültüründe saflığı simgeler ve genellikle gelinliklerinde kullanılır.

KIRMIZI RENK VE ANLAMI – KIRMIZI RENK NELERİ TEMSİL EDER?

Enerji: Fiziksel enerji seviyemizi arttırır, kalp atış hızımızı ve kan basıncımızı arttırır ve adrenalinin salınımını başlatır.

Eylem: Hızlı hareketi temsil eder. Aksiyona ve harekete ihtiyaç duyulmasını teşvik eder.

Arzu: Cinsel, iştah ve arzu anlamında her türlü fiziksel isteği temsil eder.

Tutku: Tutkulu aşk veya tutkulu nefret dahil olmak üzere bir meselede veya taahhütte tutkulu bir inanç anlamına gelir. Olumsuz anlamdaki tutkusu öfkedir.

MEŞHUR KIRMIZILI KADIN KOMEDİ FİLMİNDEN KISA BİR KLİP

KIRMIZI RENK VE ANLAMI – KIRMIZI’NIN ETKİLERİ

Uyarıcı Olarak: Fiziksel duyuları – cinsel ve fiziksel iştahı – uyarır. İçimizdeki cinsiyet, sevgi, cesaret, nefret veya intikam gibi daha derin tutkuları harekete geçirir.

Heyecanlı ve Motive Edici Olarak: Duygularımızı heyecanlandırır ve eyleme geçmek için bize ilham verir.

Dikkat Çekci Olarak: Tehlikeye karşı sizi uyarır. İşte bu yüzden kırmızı trafik ışıklarımız ve trafik levhalarımız  vardır. Kırmızı tehlike için evrensel bir renktir.

İddia ve Saldırganlık İçin: Kırmızı araba sürücüleri dikkat etmelidir! Yapılan araştırmalar bayanlar dahil olmak üzere kırmızı araba sürücülerinin, kırmızı arabalarının direksiyonunda oldukça agresif hissettiklerine işaret etmektedir.

 

Kaynak: http://www.empower-yourself-with-color-psychology.com

Yorumlar

Yazan Kişisel Gelişim Araştırma Grubu Raporu

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: