LOGO

KİŞİSEL GELİŞİM

Kişisel Gelişim Serüveninin Başlangıç Noktası

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – TURKUAZ RENK VE ANLAMI Renklerin Psikolojisi - Turkuaz Renk Full view

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ – TURKUAZ RENK VE ANLAMI

RENKLERİN PSİKOLOJİSİ- TURKUAZ RENK VE ANLAMI

“Renklerin Psikolojisi- Turkuaz Rengi ve Anlamı” yazısı, Turkuaz rengi sevenler için yazılmıştır. Turkuaz renk tutkunuysanız, Turkuaz rengi seviyorsanız bu yazıyı mutlaka okumalısınız.  Turkuaz rengi, açık iletişim ve düşüncenin açıklığı anlamına gelir.

Turkuaz rengi ve anlamı açısından baktığımızda, bu renk kalp ile konuşulan sözcük arasındaki iletişim hatlarını açmaya yardımcı olur. Hayattan zevk alma, samimiyet ve mutluluk sunar.   Renk psikolojisinde, turkuaz, duygusal dengeyi ve dengeyi yaratan duyguları iyileştirir. Süreç içinde kendini aşağı-yukarı dengeleyene kadar duygusal bir düzlem üzerinde görünebilir.

Turkuaz rengi ve anlamı bakımından mavi ile az miktarda sarının bir kombinasyonunu görürüz. Yeşil ve mavi arasındaki renk skalasında yer alır. Bu nedenle, mavinin huzurunu ve sakinliğini, yeşilin dengesinden ve yükselen enerjisinden doğan ışınları yayar.

Turkuaz, ruhsal stres ve yorgunluk dönemlerinde ruhlarımızı yeniden canlandıran, yalnızlık duygularını hafifleten bir renktir. İster bir duvarda ister kıyafetlerde olsun, turkuaz rengine odaklanmak zorundasınız. Böylece, sakin ve yumuşak bir canlanma hissedersiniz; dünyayla tekrar yüzleşmeye hazırsınız!

Çevrenizde, özellikle de acil durumlarda, net düşünmeye ve karar vermeye yardımcı olmak için Turkuaz harika bir renktir.  Turkuaz, organizasyon ve yönetim becerilerinizin geliştirilmesine yardımcı olur. Nasihat etmekten ve talep etmekten daha çok etkilidir.

Turkuaz, toplum önünde konuşma yapanların sinir sistemini yatıştırır, konuşma ve ifadeleri üzerinde kontrol sağlamalarına, güven oluşmasına, konsantrasyon ve düşüncelerin netleşmesine yardımcı olan bir renktir. Siz de konuşma notlarınızı turkuaz renk üzerine yazdırın ve her bakışta rengin etkilerini hissedeceksiniz. Yaratıcılık ve duyarlılık seviyelerini arttırır; birden fazla görevde iyi olma hissi verir; yalnız sadece bir şeye odaklanmaya zorlanırsa sıkılabilir. Bazen dengeleyici özelliği fazla kullanılırsa düşünceleri dağıtabilir.

Turkuaz, empati ve yardımı artırma becerisiyle içsel iyileşmeyi teşvik eder. Sezgisel yeteneğimizi arttırır ve ruhsal gelişimin kapısını açar. Çünkü Turkuaz, dalgalı ve değişken ruhların rengidir.

Turkuaz renk kendini merkeze alarak, kendi ihtiyaçlarını başkaları üzerinden ayarlar. Aynı zamanda, bize kendimizi sevmeye, kendimize güvenmeye ve başkalarını koşulsuz sevmeye yardım eder. Bu merkezi sevgi kişiyi daha çok ekstrem noktaya çekip kendini beğenmiş bir narsist yapabilir. Her ne kadar kendi kendine yeterli olsa da, turkuaz yalnız kalmaktan korkar ve bu durum ortaya çıktığında kendini kaybeder veya ulaşılamaz hale gelebilir.

Turkuaz, güçlü gözleme ve algı güçlerine sahiptir; oldukça ayırt edici olabilir. Herhangi bir durumun ilerlemesini, başarı yolunu, artılarını ve eksilerini dengeleyerek, doğru ve yanlışı ayırma yeteneğine sahiptir. Çıkmazda olduğunuzda hangi yolu kullanmanız gerektiğini bilmediğiniz durumlarda turkuaz iyi bir renktir.

Turkuaz renk bazen uygulanmayan idealist ve duygusal tepkilerden uzak, aşırı serin, sakin ve toparlayıcı bir renktir.

Turkuaz hayatınızda fazla yer tutuyorsa, bu size aşırı hareketli bir zihin verebilir ve duygusal dengesizlik yaratabilir. Bu sizi aşırı duygusal da yapabilir, aşırı duygusuz da. Bunun tersine, turkuaz hayatınızda az yer tutuyorsa, duygularınızı göz ardı etmenize ve yaşamınızdaki yönünüz hakkında güvensizliğe ve kafa karışıklığına neden olabilir.

Turkuaz renge negatif perspektiften bakıldığında turkuazın anlamı aşırı duygusal veya duygusal olmayan kişilik, iletişim becerilerinden yoksun, güvenilmez ve aldatıcı özellikler taşımasıyla ilgilidir.

 TURKUAZ RENK VE ANLAMI – TURKUAZ RENK NELERİ TEMSİL EDER?

İletişim: Turkuaz renk, kalp ile konuşulan sözcük arasındaki açık iletişimi temsil eder. Elektronik çağ ve bilgisayar dünyası gibi büyük ölçekte dijital iletişimde kullanılmaktadır.

Duygusal Kontrol: Kırmızı ve menekşe renklerinin ekstrem tonları arasında ortak bir renk olması, turkuazı, duygu, düşünce, konuşma ve dengenin rengi yapmaktadır.

Öz Yeterlilik: Kendi ihtiyaçlarına göre kendini ayarlama ve başarıya giden yolu bulma yeteneğine sahiptir.

Turkuaz kelimesinin Türklerden gelip gelmediği belirli değildir, ancak son 20 yıldır Turkuaz renk ses ve yazı itibariyle Türkiye ile ilişkilendirilmektedir. Türkiye Tanıtım Filmi Turkuaz adıyla uzun zamandır dijital dünyada yer alıyor. İzleyin ülkemizin güzelliklerine şahit olun!

 TURKUAZ RENK VE ANLAMI- TURKUAZ RENGİN ETKİLERİ

Düşünce Açıklığı: Turkuaz, net düşünme ve karar verme, örgütsel becerilerin geliştirilmesine yardımcı olma, odaklanma ve konsantre olma becerisini geliştirir.

Huzur verici: Tükenmiş enerjiyi geri yükleyerek kişiyi canlandırır, kişiyi teskin eder.

Duygusuz: Turkuazın olumsuz etkisi, insanların birbirlerine çok uzak olmalarına ve duygusal tepkilerini gizlemelerine neden olabilmesidir.

Turkuaz renk ve anlamı için kaynak: https://www.empower-yourself-with-color-psychology.com/meaning-of-colors.html

Yorumlar

Yazan Bestami Çiftçi

 

md-small Melik Duyar’ın ücretsiz 7 Elektronik Beyin Eğitimi programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz 6 Elektronik Hızlı Okuma programına katılmak için, buraya tıklayın.
Melik Duyar’ın ücretsiz "Mega Hafıza" dergisinin adresinize gönderilmesi için, buraya tıklayın.
error: